Reklama

Świąteczno-Noworoczne Spotkania Biskupów Łódzkich

W styczniu br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi miały miejsce spotkania opłatkowe środowisk zawodowych, w których uczestniczył metropolita łódzki abp Władysław Ziółek wraz z biskupami pomocniczymi bp. Adamem Lepą i bp. Ireneuszem Pękalskim.
Spotkania świąteczno-noworoczne były okazją do podzielenia się opłatkiem i do złożenia płynących z głębi serca życzeń.

Niedziela łódzka 6/2005

Nauczyciele Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych

Pierwsze ze spotkań odbyło się 4 stycznia w gronie nauczycieli Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych. Zgromadzonych powitał duszpasterz nauczycieli i wychowawców ks. Jarosław Pater. O oprawę artystyczną zadbały dzieci i młodzież oraz nauczyciele z Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łodzi.
Abp Władysław Ziółek mówił o tradycjach i zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem, które zachodnie kultury chcą odrzucić. „Pamiętajmy, że w szopce bożonarodzeniowej oglądamy samego Boga, który dla nas stał się człowiekiem” - stwierdził Ksiądz Arcybiskup. Składając noworoczne życzenia, Metropolita łódzki powiedział: „Wychowując dzieci, pamiętajmy, że nie wystarczy mieć rację, ale trzeba jeszcze umieć kochać. Tylko ci, którzy poczują się przez nas kochani, zechcą wsłuchiwać się w nasze słowa i podejmować stawiane im wymagania”.

Przedstawiciele świata nauki

Następnego dnia spotkali się przedstawiciele świata nauki. Przybyli wraz ze swym duszpasterzem ks. Marcinem Czajkowskim. W imieniu środowiska życzenia wszystkim obecnym przekazał prof. dr hab. inż. Jan Krysiński - rektor Politechniki Łódzkiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni Państwowych.
Ksiądz Arcybiskup, zwracając się do pracowników nauki, przywołał słowa ks. Mieczysława Malińskiego: „Choć nie sprawdziła się liniowa sekularyzacja, to nie możemy się poszczycić, że zwiększyła się liczba wiernych wyznawców Jezusa Chrystusa”. „Wielu uznaje się dzisiaj za wierzących, ale pośród nich znaczna liczba nie czuje się związana z żadnym Kościołem - powiedział Metropolita łódzki. - Następuje też zmiana funkcji religii, która traktowana jest jako środek do załatwienia pewnych spraw. W opiniotwórczych mediach podkreśla się jej rolę terapeutyczną, ale przestaje się w religii widzieć odpowiedź na Objawienie, które człowieka do czegoś zobowiązuje (...). Trzeba - jak prosi Jan Paweł II - na początku Roku Eucharystii dołożyć starań, by z większą mocą dawać dowód obecności Boga w świecie. Trzeba podjąć nasz pierwszy i podstawowy obowiązek pomagania wszystkim ludziom, aby w wierze spotykali Chrystusa. Nie pozwolić, aby osłabło nasze ewangelizacyjne zaangażowanie”.
Ksiądz Arcybiskup życzył pracownikom nauki wiary dojrzałej i bogatej, zdolnej zmieniać ich samych oraz świat, w którym żyją.
Wieczór opłatkowy umilił występ solistów: Edyty Nowickiej - sopran i Piotra Kowalczyka - baryton, którzy wraz z orkiestrą Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi pod dyrekcją Barbary Sobolczyk zagrali i zaśpiewali kolędy.

Reklama

Pracownicy Służby Zdrowia

8 stycznia w bardzo licznym gronie odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników lecznictwa. Księdza Arcybiskupa i Biskupów pomocniczych powitał ks. kan. Paweł Sudowski - duszpasterz Służby Zdrowia, który zaprosił wszystkich na montaż słowno-muzyczny, wykonany przez pracowników Szpitala św. Jana Bożego w Łodzi. Program prezentował historie życia ludzi chorych, często bardzo cierpiących, którzy dzięki wierze i własnej sile potrafią walczyć z chorobą, a nawet ją przezwyciężać.
Dr Włodzimierz Pawelski - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, złożył życzenia świąteczno-noworoczne. Wspomniał również, że w 2004 r. minęła 10. rocznica powołania Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, którego celem jest działanie w duchu katolickim.
Składając życzenia pracownikom lecznictwa, Ksiądz Arcybiskup mówił o Roku Eucharystii: „Dla człowieka, który kocha Boga, przyjście na świat Jezusa jest zawsze momentem bardzo oczekiwanym. W Encyklice o Eucharystii Papież Jan Paweł II wspomina, że Chleb Eucharystii jest antidotum na śmierć, skutecznym lekarstwem na grzech, siłą słabych, pozwala nam dostrzec słabości i pobudza do wyznawania miłosierdzia. W tym dokumencie czytamy, że w Eucharystii otrzymujemy gwarancję zbawienia świata”.

Twórcy Kultury

Przedstawiciele środowiska twórców kultury już po raz 12. spotkali się w Ośrodku Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Łodzi. Abp Władysław Ziółek - gość honorowy spotkania, został przywitany przez licznie przybyłych ludzi kultury i ich duszpasterza ks. kan. Waldemara Sondkę.
W tym roku w imieniu artystów życzenia noworoczne złożył Andrzej Sadowski - artysta plastyk, który dziękował „za wieloletnią pomoc, życzliwość i przekonanie, że owe spotkania z Bogiem pod skrzydłami Kościoła zasieją ziarno i wspaniałe doznania emocjonalne na niwie wszystkich dyscyplin sztuk pięknych”.
Ksiądz Arcybiskup podkreślił w swoim wystąpieniu, że aby głosić bożonarodzeniowe orędzie, Kościół potrzebuje także sztuki. „Sztuka, bowiem sprawia, że rzeczywistość duchowa, niewidzialna, Boża staje się postrzegana. - stwierdził abp Ziółek.
- Sztuka w zrozumiałych formułach wyraża to, co samo w sobie jest niewyrażalne. Sztuka potrafi przełożyć orędzie na język barw, kształtów i dźwięków, które wspomagają intuicję człowieka patrzącego lub szukającego (...). Kościół łódzki też potrzebuje sztuki - czyż nie po to istnieje ten Ośrodek, aby zapraszać ludzi kultury i formować ich, aby oddali swe talenty na służbę Chrystusowi”. Metropolita łódzki życzył ludziom kultury, aby Eucharystia - największa Tajemnica naszej wiary była dla nich motywem wielkiego natchnienia. „Niech każdy odkrywa w niej niezmierzoną głębię świętości Boga” - zakończył Ksiądz Arcybiskup.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

[ TEMATY ]

premier

inwestycja

Mateusz Morawiecki

koronawirus

Mierzeja Wiślana

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Podczas wizyty premier powiedział:.

- Tutaj budujemy nową drogę morską, ale jest to też symbol przełamania tego, że tak wiele rzeczy w Polsce nie mogło być zrealizowanych. To też test współpracy władz państwowych dla dobra regionu. To wielka szansa dla rozwoju Elblągu i Warmii, ale również dla Polski. Dzięki nowym mocom portowym uzyskanym w wyniku tej inwestycji, skorzysta cała Polska, handel i cała gospodarka. Tak właśnie napędza się wzrost gospodarczy – przez eksport i przez import, przez handel.

- Świat szuka ścieżek odbudowy wzrostu gospodarczego po pandemii koronawirusa. USA, Chiny i Europa stawiają na inwestycje. Przez wielkie plany inwestycyjne wychodzono z kryzysu. Dzisiaj wielkim planem inwestycyjnym Polski jest fundusz inwestycji publicznych o wartości 30 mld zł.- zaznaczył premier. I dodał:- Dzisiaj do wielkiego planu inwestycyjnego Polski, składającego się z bardzo wielu naszych projektów, którego trzonem będzie fundusz inwestycji publicznych o wartości min. 30 mld zł, dokładamy nasze tarcze. Codziennie 2 mld zł trafiają do firm na ratowanie miejsc pracy. To także nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców. Zdecydowaliśmy się z prezydentem Andrzejem Dudą działać bardzo szybko, bo wiemy że raz utracone miejsca pracy ciężko wracają. Dziękuję prezydentowi, że dba o każde miejsce pracy.

- Wiele miejsc pracy powstaje przy budowie Mierzei, ale to da też setki tysięcy miejsc pracy po zakończeniu budowy. Wkrótce cała Polska będzie wielkim placem budowy. To nowe możliwości handlowe dla wielu przedsiębiorców.

Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - podsumował Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

2020-05-31 00:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Józef Lisiak

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

- Jak żyję, pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu – mówił bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Okolicznościową homilię wygłosił przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego ks. Zdzisław Szmeichel SAC, przypominając przebieg posługi kapłańskiej ks. Lisiaka. Dostojny jubilat formację do kapłaństwa rozpoczął od pallotyńskiego nowicjatu w roku 1939r., który został przerwany czasowo przez wybuch II Wojny Światowej. Ks. Józef pierwszą profesję przyjął 15 sierpnia 1942 roku w Wadowicach. Wcześniej uczył się w Ołtarzewie pod Warszawą, a następnie studiował filozofię i teologię w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po przyjęciu święceń prezbiteratu 27 maja 1945 roku posługiwał w Gliwicach, Gdańsku i Chełmnie. W latach 1950-1954 studiował na Uniwersytecie Warszawskim teologię biblijną. Następnie był wykładowcą i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 1991-1993 pracował na Białorusi, a od 1993 roku przebywa w wałbrzyskiej wspólnocie św. Franciszka.

Zarówno prowincjał jak i proboszcz parafii ks. Piotr Kopera, a także grupy parafialne i stowarzyszenie „Ludzi Jana Pawła II” złożyli jubilatowi podziękowania i życzenia. Odczytano też okolicznościowe listy powinszowań od abp. Tadeusza Wojdy, bp. Adama Galbasa SAC i bp. Marka Mendyka.

W słowie końcowym ks. Józef Lisiak, który w tym roku świętował 14 lutego 102 lata, podkreślił, że jest wielkim czcicielem MB Fatimskiej i dziękując kapłanom i wiernym za modlitwę, zauważył, że nazwisko bp. Deca jest jakby skrótem od łacińskich słów „Deus Est Caritas” czyli Bóg jest miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję