Reklama

Rogów

Spotkanie z rolnikami

Niedziela łódzka 6/2005

Kolejny raz w spotkaniu opłatkowym z pasterzem diecezji abp. Władysławem Ziółkiem wzięli udział rolnicy i przedstawiciele środowisk wiejskich: sadownicy, pszczelarze, leśnicy, przetwórcy rolni i przetwórcy mięsa. Tegoroczne spotkanie odbyło się w parafii Rogów, w niedzielę 16 stycznia br. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. celebrowaną przez abp. Władysława Ziółka w miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Na wstępie proboszcz parafii ks. kan. Jan Kozak powitał zgromadzonych, prosząc Księdza Arcybiskupa, aby tę Mszę św. ofiarował w intencji rolników i ich rodzin.
Metropolita łódzki w homilii przypomniał znaczenie chleba, obowiązek jego poszanowania i trudnej pracy w jego wytwarzaniu, a przede wszystkim podkreślił jego eucharystyczny wymiar.
Dalsza część odbyła się w sali gimnastycznej pobliskiej szkoły podstawowej i gimnazjum. Dyrekcje obu instytucji, nauczyciele i uczniowie bardzo życzliwie przyjęli gości, prezentując im placówkę oraz dorobek uczniów.
Dzieci i młodzież wprowadzili zgromadzonych w czas świąteczny inscenizacją jasełek, w której zawarli głębokie przesłania natury ogólnoludzkiej, moralnej i religijnej.
Indywidualne życzenia i przełamanie się opłatkiem poprzedziły słowa, skierowane do zebranych przez abp. Władysława Ziółka oraz wicewojewodę Renatę Nowak. W imieniu marszałka Sejmiku Województwa Łódzkiego Stanisława Witaszczyka i obecnego wicemarszałka Zygmunta Łuczaka głos zabrał Tadeusz Stańczyk - dyrektor Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Natomiast w imieniu pozostałych jednostek rządowych, pracujących na rzecz rolnictwa, a także w imieniu samorządów i związków rolniczych przemówił Andrzej Górczyński - przewodniczący Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. W imieniu rolników i kobiet wiejskich wszystkim zgromadzonym życzenia w formie poetyckiej złożyła gospodyni wiejska Maria Głowacka.
Można śmiało powiedzieć że w gronie ok. 400-500 osób byli obecni reprezentanci całej społeczności rolniczej i wiejskiej z naszej archidiecezji.
Współorganizatorem tej uroczystości był starosta powiatu Edmund Kotecki.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: dyrektor KRUS-u łódzkiego Stanisław Zawilski i Jolanta Nejman - dyrektora Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi oraz księża: ks. Jan Kozak, wikariusz ks. Marek Kordela, ks. Andrzej Chycki ks. Czesław Zbiciak i ks. Sławomir Sosnowski. Obecne były też związki rolnicze wraz ze swoimi zarządami wojewódzkimi: NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Samoobrona, Związek Kółek i Organizacji Rolniczych, a także strażacy i Orkiestra z Brzezin, która dała wspaniały koncert.
Na szczególną uwagę zasługuje agapa, przygotowana dzięki życzliwości sponsorów przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rogowie pod przewodnictwem Doroty Kołodziejczyk oraz sadowników z ich reprezentantem Piotrem Dzikim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż psychologów

2020-05-21 14:12

[ TEMATY ]

Kard. Sarah

Krzysztof Świertok

Kard. Robert Sarah

Epidemia koronawirusa przypomniała Kościołowi o jego podstawowym zadaniu, jakim jest głoszenie wiary, słów życia wiecznego, które jako jedyne mogą pomóc światu zmierzyć się z rzeczywistością śmierci. Pisze o tym kard. Robert Sarah na łamach francuskiego dziennika Le Figaro.

Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego odnosi się do tego, co działo się w ostatnich tygodniach, kiedy to świat stanął bezbronny wobec grozy śmierci, a domy starców stały areną dramatycznych wydarzeń. Zarówno bowiem we Francji, jak i we Włoszech masowo i w osamotnieniu umierali ich podopieczni. Zamiast przygotować ich na prawdopodobną śmierć, z godnością i w nadziei na życie wieczne, odmówiono im kontaktu z kapłanem i krewnymi, aby za wszelką cenę chronić ich doczesne istnienie.

Zdaniem kard. Saraha pokazało to, że zarówno państwo, które w przeciwieństwie do poprzednich epidemii, w pełni przejęło pieczę o chorych i umierających, jak i nowoczesne społeczeństwo nie radzą sobie z tajemnicą śmierci. Współczesny człowiek stara się od niej uciec, ignoruje ją, a tymczasem podczas tej epidemii stanęła ona przed nim w pełnej grozie. Kard. Sarah przypomina, że w obliczu śmierci wszystkie ludzkie słowa okazują się bezradne. Pomóc może jedynie nadzieja na życie wieczne. Któż jednak z ludzi odważy się ją głosić? Tylko słowa objawione nam przez Boga pozwalają wierzyć w życie bez końca i na ich głoszeniu polega dziś główne zadanie Kościoła - pisze szef watykańskiej dykasterii.

Zauważa zarazem, że Kościół powinien się zmienić, aby mógł pełnić to zadanie. Nie może się bać szokować i iść pod prąd. Musi pamiętać, że jego jedyną racją bytu jest głoszenie zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Kard. Sarah przewiduje, że współczesny człowiek wyjdzie poraniony z tej epidemii. Będzie szukał pomocy u psychologów, aby poradzić sobie ze świadomością, że pozwolił swym najbliższym umierać w osamotnieniu. Ale jeszcze bardziej będzie potrzebował kapłanów, aby go nauczyli modlitwy i nadziei. Kryzys ten pokazał bowiem, że nasze społeczeństwa, często nie wiedząc o tym, doznają głębokich cierpień natury duchowej. Nie potrafią nadać sensu cierpieniu, swej skończoności i śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu

2020-05-31 00:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Józef Lisiak

Ks. Grzegorz Umiński

Pamiątkowe zdjęcie wyjątkowym jubilatem

Wyjątkowy jubileusz 75-lecia przyjęcia święceń kapłańskich obchodził 27 maja, ks. Józef Lisiak SAC, który na co dzień mieszka w pallotyńskiej wspólnocie w Wałbrzychu w par. Św. Franciszka z Asyżu.

- Jak żyję, pierwszy raz uczestniczę w tak wysokim jubileuszu – mówił bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Okolicznościową homilię wygłosił przełożony prowincjalny Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego ks. Zdzisław Szmeichel SAC, przypominając przebieg posługi kapłańskiej ks. Lisiaka. Dostojny jubilat formację do kapłaństwa rozpoczął od pallotyńskiego nowicjatu w roku 1939r., który został przerwany czasowo przez wybuch II Wojny Światowej. Ks. Józef pierwszą profesję przyjął 15 sierpnia 1942 roku w Wadowicach. Wcześniej uczył się w Ołtarzewie pod Warszawą, a następnie studiował filozofię i teologię w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po przyjęciu święceń prezbiteratu 27 maja 1945 roku posługiwał w Gliwicach, Gdańsku i Chełmnie. W latach 1950-1954 studiował na Uniwersytecie Warszawskim teologię biblijną. Następnie był wykładowcą i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 1991-1993 pracował na Białorusi, a od 1993 roku przebywa w wałbrzyskiej wspólnocie św. Franciszka.

Zarówno prowincjał jak i proboszcz parafii ks. Piotr Kopera, a także grupy parafialne i stowarzyszenie „Ludzi Jana Pawła II” złożyli jubilatowi podziękowania i życzenia. Odczytano też okolicznościowe listy powinszowań od abp. Tadeusza Wojdy, bp. Adama Galbasa SAC i bp. Marka Mendyka.

W słowie końcowym ks. Józef Lisiak, który w tym roku świętował 14 lutego 102 lata, podkreślił, że jest wielkim czcicielem MB Fatimskiej i dziękując kapłanom i wiernym za modlitwę, zauważył, że nazwisko bp. Deca jest jakby skrótem od łacińskich słów „Deus Est Caritas” czyli Bóg jest miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję