Reklama

IV przegląd Kolęd i Pastorałek w Szydłowie

W drugą niedzielę stycznia mieszkańcy parafii Szydłów gościli uczestników IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Finał odbył się w miejscowym kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obecny proboszcz ks. Ireneusz Sikora kontynuuje inicjatywę podjętą w 2001 r. przez dyrektora gimnazjum Bożenę Palus i ówczesnego proboszcza - ks. Mariana Kołodziejczaka.
Eliminacje wstępne do konkursu przeprowadzono 8 stycznia. Prezentacja finałowa laureatów odbyła się dzień później. Chętnych do wzięcia udziału w Przeglądzie było bardzo wielu. Spośród 30 solistów, 13 duetów i tyleż samo zespołów, zwycięzców Przeglądu wytypowało jury w składzie: Czesław Michałowicz - dyrektor Państwowego Instytutu Muzycznego w Łodzi, Barbara Lachtara - muzykolog, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi oraz dr Aldona Plucińska - starszy kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
W kategorii solistów młodszych zwyciężyli: Justyna Skóra z SP w Szydłowie (I miejsce), Katarzyna Kaliska - SP w Wadlewie (II miejsce) oraz Żaneta Parteka - SP w Wadlewie (III miejsce). W kategorii soliści starsi uplasowali się: Grzegorz Łaski - SP Wola Kamocka (I miejsce), Sylwia Góra - SP Wadlew (II miejsce) i Joanna Seliga - SP Boryszów (III miejsce). Wśród gimnazjalistów zwyciężyli: Radosław Blonka z Woli Krzysztoporskiej oraz Piotr Krawczyk z Szydłowa (I miejsce), Anita Plich (Szydłów) oraz Maciej Maciejewski z Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim. Duety ze szkoły podstawowej: Paulina i Anita Plich - SP w Szydłowie (I miejsce), Anita Lasecka i Daniel Maciaszczyk - GOK w Grabicy (II miejsce) oraz Agata Kołodziejska i Jolanta Sobańska z parafii św. Alberta Chmielowskiego w Piotrkowie Tryb. Duety gimnazjalne: Marlena Ślązak i Monika Dróżdż z wymienionej parafii, Sylwia Stefańska i Mateusz Cieślak z Gimnazjum w Szydłowie oraz Katarzyna i Jolanta Sobańskie z parafii św. Alberta. Wśród zespołów szkół podstawowych I miejsce zdobyły „Witoski” z Szydłowa, drugie - „Gralinki” z Grabicy, trzecie - Zespół z SP w Woli Kamockiej. W kategorii zespołów gimnazjalnych równorzędne I miejsce przyznano Zespołowi Wokalnemu z Woli Krzysztoporskiej oraz grupie „Maestoso” z Gimnazjum nr 5 w Piotrkowie Tryb. Miejsce II zdobyły „Anielskie Nutki II” z Szydłowa. Wyróżnienie otrzymał Zespół Wokalno-Instrumentalny z Gimnazjum nr 4 w Piotrkowie Tryb.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Otworzyliśmy drzwi naszych domów

2020-05-31 00:21

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach stał się Wieczernikiem. Cztery wspólnoty - Dom Boży, Lew Judy, Koinonia Jan Chrzciciel oraz Porta Coeli przeżywały wigilię Zesłania Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Mariusz Rosik.


- Świętowaliśmy zmartwychwstanie naszego Pana w sytuacji zamkniętych drzwi naszych domów. Apostołowie też siedzieli pod kluczem 50 dni w Wieczerniku. I tak jak tamtej nocy po wylaniu Ducha wyszli na ulice, tak my dziś otwieramy drzwi naszych mieszkań i świątyń i spotykamy się by być świadkami – tymi słowami przywitał wszystkich ks. prof. Rosik.


- Nie otrzymaliście ducha bojaźni, ale Ducha przybrania za synów, dlatego możecie wołać Abba Ojcze! Duch Św. sprawia, że możemy naszego Boga nazywać Ojcem. Zapraszam do refleksji nad symbolami, pod którymi występuje Duch Święty. Pierwszy wynika wprost z dzisiejszej Ewangelii. Jest to woda. Chrystus powiedział, że jak ktoś jest spragniony to niech pije, a zdroje wody żywej wypłyną z Jego wnętrza. Duch święty jest Wodą Życia.

Ks. prof Rosik nawiązał do biblijnej sceny rozmowy Jezusa z Samarytanką, kiedy spotykają się oboje w samo południe pod studnią. - Kobieta miała kilku mężów i najprawdopodobniej dużo dzieci. W Izraelu można było za bezdzietność otrzymać list rozwodowy ze specjalną adnotacją. Samarytanka z pewnością obarczona byłą różnymi doświadczeniami z przeszłości, była poraniona sytuacjami życiowymi, może cierpiała z powodu relacji międzyludzkich.

- Już sam fakt, że przyszła do studni w samo południe, kiedy ruch jest najmniejszy, pokazuje, że unikała ludzi i wystawiania się na spojrzenia i komentarze pod jej adresem. Po chwili rozmowy z Jezusem zostawia dzban i biegnie do wioski i krzyczy - chodźcie i zobaczcie Mesjasza. Ona od tej chwili daje świadectwo. Pozostawiony dzban jest symbolem poranionego serca, które ona zostawia Jezusowi u Jego stóp – mówił ks. prof. Rosik.

Drugim i trzecim symbolem Ducha Św, o którym wspomniał ks. Rosik to silny wiatr i ogień. - Kiedy mam coś uporządkowane w głowie i zaplanowany cały dzień, nagle dzwoni telefon i wszystkie moje plany się zmieniają. Tak działa Duch Święty. On pragnie tego, żebyśmy byli z nim cały czas w relacji – dodał celebrans. Po Eucharystii była modlitwa i uwielbienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję