Reklama

O tym, jak w Średniej Wsi kościół budują…

„Pomysł budowy kościoła mieszkańcy naszej wsi mieli już dawno. Obecny kościół, choć piękny i zabytkowy, jest za mały, aby pomieścić wszystkich wiernych. Razem z mieszkańcami Bachlawy, do parafii należy prawie 1300 osób” - mówi ks. Adam Zaremba, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Średniej Wsi.

Niedziela przemyska 6/2005

„Budowę kościoła rozpoczęliśmy 24 kwietnia 2004 r., ostatnie prace przy pokryciu dachu blachą zakończyliśmy kilka tygodni temu, w połowie grudnia. Jestem dumny z moich parafian, są fachowcami w każdej dziedzinie. Szczególnie pierwszorzędni są z nich cieśle, murarze i budowlańcy. Podziwiam także ofiarność mieszkańców, którzy budowę finansują z własnych funduszy, a wszystkie prace wykonują terminowo i bezinteresownie. Kiedy chodziłem w tym roku z wizytą duszpasterską, parafianie życzyli mi, abyśmy tegoroczną Pasterkę odprawiali już w nowym kościele…” - dodaje ks. Adam Zaremba.
28 października 2004 r., w czasie wizytacji kanonicznej parafii, abp Józef Michalik poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. Jest to kamień wyjątkowy z dwu względów. Po pierwsze, został wyjęty z drzwi Bazyliki św. Piotra w Rzymie, która jest matką wszystkich kościołów na świecie. Po drugie, jak powiedział ks. A. Zaremba, „jest to dla nas tym bardziej ważne i cenne, że Ksiądz Arcybiskup osobiście przywiózł go od Ojca Świętego i ofiarował naszej parafii”.
Średnia Wieś leży na drodze między Leskiem a Polańczykiem nad Soliną, zaliczana jest do najstarszych i największych wsi w Bieszczadach. To tutaj, w miejscowym dworze, mieszkała Ewa Kuczkowska, wielka niespełniona miłość Adama Mickiewicza. Tutaj także znajduje się najstarszy drewniany kościół w Bieszczadach, zbudowany jako kaplica dworska w XVI w.
Dla chcących wesprzeć dzieło budowy kościoła ks. Adam Zaremba podaje nazwę banku i numer konta, na który można wpłacać ofiary.
Parafia Rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Średnia Wieś 122a. BGŻ w Sanoku. Numer konta: 26 2030 0045 1110 0000 0077 0690 z dopiskiem: „Darowizna na budowę kościoła”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Ducha Świętego możemy zobaczyć?

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Duch Święty

Hendrick van balen, Święta Trójca

Pytanie czytelnika:
Skoro Duch Święty jest Osobą, to czy ma twarz? Jak mogę Go zobaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Pomnik św. Jana Pawła II stanął w Łukowej

2020-05-31 22:05

Joanna Ferens

Uroczyste poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II

W kościele pw. WNMP w Łukowej odbyły się (31.05) gminno - parafialne uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II. Podczas wydarzenia został odsłonięty i poświęcony pomnik św. Jana Pawła II, Papieża Polaka.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św., którą sprawował ks. proboszcz Waldemar Kostrubiec. W rozmowie podkreślał, iż pomnik jest oddolną inicjatywą mieszkańców i ma wymiar duchowej łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II: – Jest to dar parafian i przejaw ich czci do Ojca Świętego. Ja pragnę, by nie był to jedynie pomnik pamiątka, który powstał, by uczcić osobę Jana Pawła II, ale by był pomnik, który w naszych sercach budzi oddźwięk. Prawdziwym pomnikiem wdzięczności i czci będzie wówczas, kiedy będziemy starali się poznawać nauczanie Papieża Polaka i według niego żyć. Ten pomnik jest dla nas wszystkich zobowiązaniem, by żyć po Bożemu, by żyć dobrze. Chcemy także każdego dnia żyć słowami, które pozostawił nam św. Jan Paweł II – dodaje ks. proboszcz.

Na wszystkich ścianach cokołu pomnika umieszczono różnorodne informacje, o których informuje dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów: – Na froncie cokołu umieściliśmy napis ‘Pokój tobie, Polsko! Ojczyzno moja!’ z papieskiej homilii. Na pozostałych tablicach są informacje o ofiarodawcach i fundatorach oraz fragment przemówienia Papieża z jego wizyty w Zamościu w 1999 roku, w którym powierzył Zamojszczyznę Matce Odkupiciela. Są także informacje ku czci jakich rocznic pomnik powstał. I tak obok, setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka, jest to także 100-lecie Cudu nad Wisłą oraz 73-lecie wizyty w Łukowej późniejszego Prymasa Polski, a wówczas biskupa lubelskiego, Stefana Wyszyńskiego. Jeśli chodzi o samą osobę Jana Pawła II, to Papież przedstawiony jest w geście błogosławieństwa, jakby szedł z nim do mieszkańców, w ręku trzyma ferulę, czyli zakończony krzyżem pastorał papieski – podkreślała.

Dopełnieniem uroczystości była wystawa udostępniona przez Centrum Myśli Jana Pawła II, ‘Karol Wojtyła. Narodziny’, część artystyczna w wykonaniu Chóru ‘Harmonia’ oraz rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie literackim, którego celem było napisanie odpowiedzi na list Ojca św. skierowany do dzieci całego świata z 1994 roku. Laureatami konkursu zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej: Jan Grzyb, Nikola Jurkiewicz, Zuzanna Kaproń, Maja Kraczek, Wiktor Sikorski, Maja Tworzewska, Kacper Jagucek i Emilia Jurkiewicz. Na zakończenie uroczystości, przedstawiciele społeczności gminnej złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury i Parafia pw. WNMP w Łukowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję