Reklama

Kard. Józef Glemp

Abp Hoser o kard. Glempie: zapewnił Kościołowi ciągłość, której zabrakło po Soborze w innych krajach

[ TEMATY ]

kardynał

prymas Polski

kard. Józef Glemp

Ryszard Rzepecki

Przeprowadził Kościół przez najtrudniejsze i najbardziej dramatyczne czasy przełomu i przemian społeczno- politycznych w Polsce pozwalając mu zachować ciągłość, której zabrakło w okresie posoborowym w innych krajach - powiedział abp Henryk Hoser wspominając śp. ks. kard prymasa Józefa Glempa.

Zdaniem bp warszawsko-praskiego kard. Glemp był przede wszystkim człowiekiem wiary, która wpływała na jego głębokie zaangażowanie i służbę dla dobra Kościoła i społeczeństwa w Polsce. - Lata jego prymasowskiej posługi były zdecydowanie trudniejsze niż czasy Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, kiedy to sytuacja polityczna wymagała obrony wolności i Kościoła katolickiego. - Obejmując bowiem urząd 7 lipca 1981 roku kard. Glemp wszedł w samo epicentrum wydarzeń najnowszej historii Polski stając się dla wielu najwyższym autorytetem wskazującym rozwiązania dla całego narodu. – To Jemu w dużej mierze zawdzięczamy powstrzymanie w tym okresie bratobójczych walk zbrojnych. Uważał bowiem, że trzeba zrobić wszystko aby nie dopuścić do sytuacji, w której Polacy będą walczyć przeciwko sobie rozlewając własną krew – powiedział abp Hoser.

- Kontynuując dzieło wprowadzania reform Soboru Watykańskiego II rozpoczęte przez swojego poprzednika kard. Wyszyńskiego, Prymas Glemp zapewnił Kościołowi w Polsce zachowanie ciągłość, której zabrakło w okresie posoborowym w innych krajach – zauważył bp warszawsko-praski.

Reklama

Odwołując się do swoich osobistych doświadczeń posługi duszpasterskiej we Francji abp Hoser zwrócił także uwagę na wielkie zasługi prymasa Glempa dla Polonii. - Zawsze leżał mu na sercu los naszych rodaków, którzy w kolejnych falach emigracji wyjechali za granicę. Uważał, że trzeba wszystko zrobić żeby ci ludzie utrzymali swoją wiarę poprzez kontakt z krajem pochodzenia. W związku z tym w latach 80. odbywał niezliczone podróże mające na celu umocnienie ich wiary i kontaktu z Ojczyzną. Odwiedzając Francję wielokrotnie spotykał się z Polakami zarówno na polu religijnym sprawując dla nich Msze św. jak również na płaszczyźnie społecznej i kulturalnej. Wspomagał także polskie wspólnoty żyjące za wschodnią granicą starając się nawiązywać poprawne kontakty i dialog z Kościołem Prawosławnym – wspominał abp Hoser.

- Przy całym swoim dorobku oraz zasługach dla Kościoła prymas Glemp był człowiekiem niezwykle skromnym. Miał także świadomość swoich ograniczeń i błędów, które potrafił z odwagę wyznawać publicznie, co się często nie zdarza – zauważył bp warszawsko-praski. Kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia o 21.30 w warszawskim szpitalu. Miał 83 lata.

2013-01-24 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marx: wrogie wystąpienia przeciwko przybyszom to “hańba”

[ TEMATY ]

kardynał

Włodzimierz Rędzioch

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinhard Marx uważa, że akty niechęci i przemocy wobec uchodźców w Niemczech to „hańba”. - Boli mnie, gdy widzę ludzi głoszących hasła nazistowskie i używających hitlerowskiego pozdrowienia - stwierdził arcybiskup Monachium i Fryzyngi w rozmowie z tygodnikiem „Der Spiegel”.

Podkreślił, że to, co się dzieje w kraju jest zdaniem Kościoła katolickiego ohydne. "Nie można być jednocześnie wrogo nastawionym wobec cudzoziemców i być katolikiem, a hasła podżegające do nienawiści są nie do zaakceptowania" - stwierdził kard. Marx. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Kościół udziela wielorakiej pomocy uchodźcom, w tę pomoc angażuje się wielu wolontariuszy.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję