Reklama

Wydarzenia z diecezji

Świąteczne spotkanie pokoleń w Gołyminie

Choć w liturgii okres Bożego Narodzenia kończy się niedzielą Chrztu Pańskiego, to w polskiej tradycji utarło się już, że kolędy śpiewamy dłużej, aby nacieszyć się świątecznym klimatem. Śpiewanie kolęd okazuje się także doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej. Przekonali się o tym mieszkańcy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Gołyminie w niedzielę 23 stycznia, kiedy to z inicjatywy Gimnazjum Publicznego w Gołyminie-Ośrodku (z jego dyrektor Wiesławą Pełką), przy współpracy z proboszczem ks. kan. Tomaszem Cymermanem, zebrali się przedstawiciele różnych pokoleń, aby wspólnie śpiewać kolędy.

Niedziela płocka 6/2005

Impreza odbyła się w ramach Gołymińskich Spotkań Pokoleń, które organizowane były już po raz szósty, ale pierwszy raz ich uczestnicy spotkali się nie w budynku szkolnym, ale - jak podkreślała Dyrektor Gimnazjum - w miejscu najbardziej odpowiednim do śpiewania kolęd: w kościele.
Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św., której z racji przypadającego następnego dnia wspomnienia patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego, przewodniczył redaktor płockiej edycji „Niedzieli” ks. Tomasz Opaliński. W homilii przypomniał on o obowiązku poznawania Chrystusa, gdyż, niestety, wzrasta wśród nas, polskich katolików, postawa, którą można nazwać wtórnym analfabetyzmem religijnym.
„Kiedy przyjrzeć się choćby różnego rodzaju teleturniejom, to aż dziw bierze, że ludzie tak wiele wiedzą o różnych rzeczach z najbardziej egzotycznych dziedzin. Ale ci sami ludzie w kraju, gdzie tylu przyznaje się do tego, że są wierzącymi w Chrystusa (czyli powinni o Nim sporo wiedzieć), nie potrafią sobie poradzić z najprostszymi pytaniami z dziedziny wiary... I nie są to wcale pytania o nieistotne drobiazgi: ktoś, kto dotarł do finału teleturnieju, nie potrafi powiedzieć, w którym dniu tygodnia Jezus zmartwychwstał albo w jakim mieście przyszedł na świat...” - mówił Kaznodzieja.
Najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania zjawisku analfabetyzmu religijnego jest ciągłe zdobywanie wiedzy o Chrystusie, od którego nikt nie może się zwolnić. „Spowiadamy się z wielu grzechów. Ale czy spowiadamy się z grzechu zaniedbania poznawania Jezusa?” - pytał ks. Opaliński.
Jako najlepszy sposób poznawania Jezusa Kaznodzieja wymieniał słuchanie i czytanie Biblii, ale ponieważ w wielu miejscach trudno ją nam zrozumieć, należy też sięgać po dobre książki religijne, które przekładają język Biblii na bliższy nam. Niebagatelną rolę w poznawaniu Jezusa odgrywa też prasa religijna, która jest najbardziej przystępnym i dostępnym środkiem zdobycia potrzebnej chrześcijaninowi wiedzy. Nie możemy się dyspensować od zdobywania wiedzy o Chrystusie - mówił Redaktor „Niedzieli”, „bo kiedy Jezus przyjdzie sądzić żywych i umarłych, nie będę mógł się tłumaczyć jak naiwny uczniak, którego akurat nie było na tej lekcji: Panie Jezu, wybacz, ale ja o Tobie nic nie wiedziałem, nie miałem okazji. Każdego dnia, każdej niedzieli mam okazję, żeby się więcej dowiedzieć o Tym, od którego zależy już nie tylko te kilkadziesiąt lat mojego życia na ziemi, ale moje życie wieczne. Czy z tej okazji korzystam? Czy korzystam z okazji, żeby lepiej poznać Jezusa? Ile okazji do dowiedzenia się więcej o Nim zmarnowałem?”.
Liturgię uświetniał śpiewem Chór Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie oraz schola parafialna, a po Eucharystii nadszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd. Tu dopiero widać było, jak wspólna tradycja, przekazywana przez starszych młodemu pokoleniu, jednoczy. Żywiołowo i często w nowoczesnych aranżacjach śpiewali najmłodsi: członkowie scholi parafialnej oraz Chór Publicznego Gimnazjum w Gołyminie, słuchaczy zachwycało profesjonalne wykonanie kolęd przez Chór Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie, ale największy aplauz wzbudził występujący w pięknych strojach Zespół Emerytów i Rencistów z Gołymina. Spotkanie zakończył wspólny radosny śpiew tradycyjnej polskiej kolędy Wśród nocnej ciszy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Transmisja telewizyjna święceń prezbiteratu

2020-05-18 14:23

Z powodu pandemii koronawirusa święcenia diakonatu i prezbiteratu będą musiały odbyć się przy ograniczonym udziale wiernych. Transmisję z tych wydarzeń przekaże Studio TV "Niedzieli" na portalu www.niedziela.pl


Święcenia prezbiteratu

30 maja 2020 r., godz. 10:00,
Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

Święcenia diakonatu

23 maja 2020 r., godz. 10:00,

Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję