Reklama

Franciszek wspomniał o swej podróży na Sycylię i podarował wiernym 40 tys. krzyżyków

2018-09-16 15:10

kg (KAI) / Watykan

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie coniedzielnego spotkania z wiernymi na Placu św. Piotra 16 września Franciszek krótko podsumował swą wczorajszą podróż na Sycylię i ofiarował wszystkim w darze ok. 40 tysięcy metalowych krzyżyków. Przypomniał i podkreślił, że jest to „znak miłości Boga, który w Jezusie oddał za nas życie” oraz prosił, aby po powrocie do swych domów postawić go na widocznym miejscu. Dodał, że nie jest to „przedmiot ozdobny, ale znak, który należy rozważać i przed nim się modlić”.

Najpierw Ojciec Święty wspomniał, że dzień wcześniej odwiedził Piazza Armerina i Palermo na Sycylii z okazji 25. rocznicy śmierci bł. księdza Józefa (Pino) Puglisiego. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do umożliwienia tej wizyty, a więc władzom świeckim i kościelnym, „dzielnym pilotom” samolotów i śmigłowców, miejscowym biskupom, młodzieży, rodzinom i „całemu cudownemu ludowi tej przepięknej wyspy Sycylii za gorące przyjęcie”. „Niech przykład i świadectwo ks. Puglisiego nadal oświetlają was wszystkich i będą potwierdzeniem, że dobro jest silniejsze od zła a miłość silniejsza od nienawiści”. Życzył błogosławieństwa Bożego Sycylijczykom i ich ziemi.

Pozdrowił następnie osoby indywidualne oraz grupy i stowarzyszenia z Włoch i zagranicy, po czym przypomniał, że 14 bm. przypadało święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej okazji postanowił rozdać wszystkim obecnym na Placu metalowe krzyżyki, będące „znakiem miłości Boga, który w Jezusie oddał za nas życie”. Zachęcił, aby zabrać je do domu i tam postawić na widocznym miejscu, w pokoju dziecięcym, dziadków lub gdziekolwiek indziej, aby go kontemplować i modlić się przed nim, gdyż „nie jest to przedmiot ozdobny”. „Spoglądając na Jezusa ukrzyżowanego widzimy nasze zbawienie” – dodał papież. Podkreślił raz jeszcze, że jest to jego bezpłatny dar dla wszystkich.

A dziękując siostrom zakonnym oraz biednym i uchodźcom za rozprowadzenie go, zwrócił uwagę, że „jak zawsze wiara przychodzi od maluczkich i pokornych”.

Reklama

Rozdaniem ok. 40 tys. krucyfiksów zajęło się ponad 300 osób, o których wspomniał Ojciec Święty. Każdy krzyż został wykonany z posrebrzanego metalu i dołączono do niego kartkę z krótkim fragmentem w trzech językach przemówienia wygłoszonego przez Franciszka w czasie Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro 26 lipca 2013: „W Krzyżu Chrystusa jest cała miłość Boga, jest Jego niezmierzone miłosierdzie”.

A zakończenie rozdawania krzyży zajmujący się tym wolontariusze i potrzebujący otrzymają do papieża kanapki i napoje.

Tagi:
papież Franciszek

Franciszek do młodych Wenezuelczyków: odważnie głoście nadzieję i radość Ewangelii

2019-09-13 16:44

kg (KAI/ilsismografo) / Watykan

Głoście z odwagą nadzieję i radość Ewangelii – życzył Franciszek uczestnikom XI Narodowego Spotkania Młodych Akcji Katolickiej (ENJAC) Wenezueli. Odbywa się ono w Maracaibo w dniach 13-15 września pod hasłem „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił” (Łk 5, 1-11).

Grzegorz Gałązka

W odręcznym orędziu przesłanym na ręce arcybiskupa tego miasta José Luisa Azuaje Ayali, a zarazem przewodniczącego Konferencji Biskupiej Wenezueli, Ojciec Święty poprosił przypomniał, że „misja ewangelizacyjna wypływa z przylgnięcia do podarunku wiary w Jezusa Chrystusa, który otrzymaliśmy przez chrzest”.

Jest to darmowy dar, który przeżywa się w łonie wspólnoty kościelnej i darmowo „głosimy go i dzielimy z innymi” – podkreślił papież. Wyjaśnił, że oznacza to, iż „przeżywamy go we wspólnocie «ze wszystkimi» i jesteśmy posłani, «aby dotarł on do wszystkich», bez wykluczania kogokolwiek”.

Franciszek zachęcił młodych uczestników ENJAC, aby przeżyli te dni jako stosowną okazję do wspólnego dzielenia się i odnowy wiary oraz zaangażowania apostolskiego, w duchu dynamiki Kościoła wychodzącego. W ten sposób będą mogli przekazywać odważnie nadzieję i radość Ewangelii każdej osobie w swym środowisku, pamiętając zwłaszcza o najbardziej potrzebujących i odrzuconych przez społeczeństwo – zaznaczył papież.

Na zakończenie życzył młodym, aby Jezus błogosławił ich i ich rodziny oraz pozostałych członków Akcji Katolickiej Wenezueli, a Maryja Panna aby ich strzegła. „I nie zapominajcie, proszę, modlić się za mnie” – zakończył swe orędzie Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzwon Pamięć i Przestroga w Wieluniu

2019-09-16 01:59

Maciej Orman


Maciej Orman
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem