Reklama

Książka o parafii Dobrzechów

Niedziela rzeszowska 6/2005

Ukazała się obszerna publikacja ks. prof. Ludwika Grzebienia SJ Dzieje kościelne parafii Dobrzechów. Dołączyła ona do kilku już opracowań tutejszych autorów, obrazujących dzieje tego zakątka nad Wisłokiem leżącego w granicach od Strzyżowa do Frysztaka.
Ks. prof. Ludwik Grzebień ma imponujący dorobek naukowy, który m.in. ilustruje księga pamiątkowa Jezuicka ars historica, wydana w 2001 r. w Krakowie. Obok różnych artykułów, dedykowanych Księdzu Profesorowi, zawiera ona cenną bibliografię jego opracowań z lat 1962 - 2000. Są wśród nich artykuły naukowe i biogramy oraz opracowania redakcyjne i wydawnicze, by wymienić tylko Encyklopedię wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy 1564 - 1995 (1996) czy pokaźny tom Chyrowiacy (2000), prezentujący sylwetki wychowanków słynnego gimnazjum jezuickiego w Chyrowie. Ten właśnie temat - zakon jezuitów - wysuwa się na czoło poszukiwań badawczych ks. L. Grzebienia. Jego prace ukazują obecność Zakonu na ziemiach polskich, a także w innych częściach świata. Kreślą dzieje skupisk zakonnych, klasztorów i misji oraz sylwetki wybitnych jezuitów. Są to prace oparte na materiałach archiwalnych i dokumentach, wymagające pełnego aparatu badawczego. Mimo rozlicznych obowiązków o. Ludwik stale utrzymuje mocne, uczuciowe związki z rodzinnymi stronami - Tułkowicami i Dobrzechowem. Niewielki ułamek jego prac badawczych zajmują publikacje o tematyce regionalnej, związanej z „najbliższą ojczyzną”, niemniej wkład w poznawanie i opisywanie ziem w dolinie Wisłoka jest znaczący. Ksiądz Profesor poszedł tropem życia religijno-parafialnego, tropem dziejów parafii Dobrzechów i kościołów sąsiednich (Strzyżów, Niewodna), penetrując zasobność bibliotek i zbiorów archiwalnych. Książka Dzieje kościelne parafii Dobrzechów ma układ chronologiczno-problemowy i sięga w opisie do czasów najdawniejszych, mówiąc metaforycznie, „tonących w pomroce dziejów” i doprowadza ów opis niemal do dnia dzisiejszego, do 2002 r. Rozdział XV, odnoszący się do czasów najnowszych (od 1963 r.), jest pióra ks. Roberta Dziedzica, autora pracy magisterskiej o kościele w Dobrzechowie (1999 r.).
Bogata jest zawartość treściowa książki, a zainteresowanie czytelników mogą wzbudzić zarówno dzieje parafii, kiedy jej duszpasterzami byli proboszczowie o tak mocnej i niezwykłej osobowości, jak ks. Feliks Buchwald, ks. Karol Józef Fischer (późniejszy biskup przemyski), czy ks. Wawrzyniec Szawan, a także czasy dawne. Organizm parafii powstawał i kształtował się przez wieki. Dobrzechów mocno związany jest z Zakonem Cystersów w Koprzywnicy oraz rodami rycerskimi i szlacheckimi Bogoriów, Trzecieskich, Skrzyńskich, Koźmianów, Michałoskich i innych, którzy mieli na tych ziemiach swe dwory i majątki.
Książka zawiera szeroki zakres informacji historycznych, dotyczących regionu i kraju. Jej walory podnoszą też liczne fotografie (niektóre kolorowe) czytelny druk i ładna szata graficzna.

Ludwik Grzebień „Dzieje kościelne parafii Dobrzechów”. Kraków 2004. Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna „Ignatianum”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kodeń: dziś pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI

2020-05-30 10:46

[ TEMATY ]

zmarły

kyasarin/pixabay.com

Dziś w południe odbędzie się pogrzeb o. prof. Wacława Hryniewicza OMI - wybitnego polskiego teologa i ekumenisty, zmarłego we wtorek w wieku 83 lat. Po Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, zakonnik zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu.

Przeczytaj także: Zmarł o. prof. Wacław Hryniewicz OMI

Uroczystościom pogrzebowym, które rozpoczną się o godz. 12.00 przewodniczyć będzie ordynariusz siedlecki, bp Kazimierz Gurda. Słowo wygłosi wikariusz prowincjalny, o. Sławomir Dworek OMI. Eucharystia transmitowana będzie na stronie internetowej oblaci.pl.

List kondolencyjny na ręce prowincjała misjonarzy oblatów przesłał m.in. kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

O. prof. Wacław Hryniewicz był kapłanem Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), wybitnym polskim teologiem i ekumenistą, cenionym w kraju i na świecie. Był twórcą Instytutu Ekumenicznego KUL przez lata zasiadał też w Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

Przez 25 lat ks. Hryniewicz był członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami katolickim i prawosławnym a także członkiem zespołu miesięcznika Znak i stałym autorem „Tygodnika Powszechnego”.

Urodził się 23 lipca 1936 r. w Łomazach k. Białej Podlaskiej w rodzinie rolniczej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1960 roku. Studiował teologię dogmatyczną na KUL, a następnie m.in. w Belgii, Anglii i Włoszech, habilitując się w 1974 r.; w roku 1992 r. uzyskał stopień profesora zwyczajnego.

Od 1964 r. był pracownikiem naukowym KUL, następnie pełnił szereg ważnych funkcji kościelnych, m.in. był konsultorem watykańskiego Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan, członkiem Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołami katolickim i prawosławnym oraz członkiem Komisji KEP ds. Ekumenizmu.

Opublikował kilkadziesiąt książek, m.in. „Nadzieja zbawienia dla wszystkich”, „Pascha Chrystusa w dziejach człowieka i wszechświata”, „Dramat nadziei zbawienia”, „Nadzieja woła głośniej niż lęk. Eseje wokół Jezusa historycznego”.

Był znanym orędownikiem, popularyzatorem i kontynuatorem "teologii nadziei" a więc nadziei zbawienia wszystkich ludzi. Swoją, rozwijaną od dziesięcioleci myśl budował na gruncie intuicji wyrażanych u początków chrześcijaństwa przez wielkie postacie niepodzielonego jeszcze Kościoła, w tym żyjących w IV wieku Grzegorza z Nyssy czy Ambrożego z Mediolanu (święty Kościoła katolickiego i prawosławnego). W jego tekstach stałymi punktami odniesienia są także późniejsi myśliciele wschodniego chrześcijaństwa: Sołowiow, Bierdiajew, Evdokimov.

O. Hryniewicza, zgodnie ze swoją wola, zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Kodniu, w kwaterze oblackiej.

Od połowy lat 80. XX w. Kodeń jest miejscem Ogólnopolskich Spotkań Ekumenicznych. Idea zrodziła się w 1983 r. jako modlitwa dziękczynna za spotkanie młodzieży w Taizé. Myślą przewodnią była modlitwa o jedność chrześcijan i o pokój. Kodeń jako miejsce kontynuujące tradycję spotkań zaproponował ks. Andrzej Madej OMI, wówczas duszpasterz w kodeńskim sanktuarium, zlokalizowanym w miejscu, gdzie od wieków żyją wspólnie katolicy, grekokatolicy, prawosławni i protestanci.

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję