Reklama

Opłatek Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

W niedzielę Chrztu Pańskiego, 9 stycznia br., odbyło się spotkanie opłatkowe Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Tradycja tych spotkań jest młoda, jak młoda jest Rada, która została utworzona dekretem bp. Jana Śrutwy 26 września 2002 r.
Spotkanie rozpoczęło się w zamojskiej katedrze Mszą św., której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie Rady. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do przeżywanej uroczystości kończącej liturgiczny czas Bożego Narodzenia. Powiedział, że misję Chrystusa, która rozpoczęła się od chwili Jego Chrztu w rzece Jordan, można streścić jednym słowem: „dobro”, gdyż Bóg był z Nim: „przeszedł On, dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła” (Dz 10, 38). Misja Chrystusa wypełniana jest do dziś. Chrystus działa, posługując się ochrzczonymi, czyli zanurzonymi w Jego Mistyczne Ciało, tj. Kościół. Ksiądz Biskup powiedział także, że każdy ochrzczony, a w sposób szczególny każdy zaangażowany w stowarzyszenie czy ruch katolicki, powinien czynić dobro, zwalczając zło, które we współczesnym świecie, także w naszej Ojczyźnie, jest zorganizowane i przybiera różne formy, jak np. korupcja, związki partnerskie czy związki homoseksualne. Często stawia się znak równości między dobrem i złem. Wobec powyższego pojedynczy dobry człowiek, „dobro” w ogóle, czuje się nieraz bezradne. Świeccy katolicy powinni podjąć misję Chrystusa i jak napisał Jan Paweł II w Orędziu na Nowy 2005 Rok: „Zło dobrem zwyciężać”. Chrześcijanin ma żywić niezłomną nadzieję, że w Chrystusie dobro zwycięży. Ma także wnosić skuteczny wkład w budowę świata opartego na wartościach, takich jak: sprawiedliwość, wolność i pokój. Trzeba więc stanowczo i konsekwentnie zło nazywać złem, a dobro - dobrem. W polityce, w szkole, w rodzinie, w pracy zajmować odważne stanowisko i walczyć o „swoje”, tzn. o Boże Prawo i Boży ład w świecie, a szczególnie w Ojczyźnie naszej. Trzeba tak jak Chrystus w porę zauważyć problem i przyjść z pomocą. Wzorem takiej postawy jest również Matka Najświętsza, która w minionym roku nawiedziła naszą diecezję i nadal nawiedza nasze rodziny. Siłą ma być Eucharystia i przeżywany Rok Eucharystii.
Po Mszy św. w salkach przy katedrze odbyło się spotkanie opłatkowe. Zabrzmiała kolęda Wśród nocnej ciszy, a po niej Ewangelię o Bożym Narodzeniu odczytał ks. Julian Brzezicki - asystent kościelny Rady. Życzenia do zebranych skierował Krzysztof Chrześcijan - przewodniczący Rady. Ksiądz Biskup, składając życzenia, wskazał na biały opłatek - chleb przeznaczony do wspólnego łamania się i przywołał słowa Ojca Świętego z listu na rozpoczęcie Roku Eucharystii: „Zostań z nami, Panie”. Tytuł listu stanowią słowa uczniów Chrystusa, którzy w drodze do Emaus spotkali Zmartwychwstałego, lecz rozpoznali Go dopiero przy łamaniu chleba. Tak każdy uczeń Chrystusa ma pragnąć być w Jego obecności poprzez adorację, kontemplację, a następnie przez akcję w różnej formie.
Nastąpiła wymiana gorących, wzajemnych życzeń podczas dzielenia się opłatkiem. Nie zabrakło świątecznego ciasta i ciepłych napojów przygotowanych przez członków ruchów i stowarzyszeń. Sala była pełna, gdyż przybyli przedstawiciele całej Rady, w skład której wchodzą: Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Legion Maryi, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Katolickie Stowarzyszenie w Służbie Nowej Ewangelizacji, Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich, Wspólnota Krwi Chrystusa, Stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej”, Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji, Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, Wspólnota Drogi Neokatechumenalnej, Katolickie Stowarzyszenie Obrony Życia, Stowarzyszenie Diakonii „Światło-Życie”, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Stowarzyszenie Matki Bożej Bolesnej Patronki Dobrej Śmierci, Służba Liturgiczna Ołtarza, chóry kościelne.
Zapowiedziano wstępnie kolejne spotkanie Rady podczas Kongresu Eucharystycznego naszej diecezji, który odbędzie się w Krasnobrodzie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Otworzyliśmy drzwi naszych domów

2020-05-31 00:21

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach stał się Wieczernikiem. Cztery wspólnoty - Dom Boży, Lew Judy, Koinonia Jan Chrzciciel oraz Porta Coeli przeżywały wigilię Zesłania Ducha Świętego. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Mariusz Rosik.


- Świętowaliśmy zmartwychwstanie naszego Pana w sytuacji zamkniętych drzwi naszych domów. Apostołowie też siedzieli pod kluczem 50 dni w Wieczerniku. I tak jak tamtej nocy po wylaniu Ducha wyszli na ulice, tak my dziś otwieramy drzwi naszych mieszkań i świątyń i spotykamy się by być świadkami – tymi słowami przywitał wszystkich ks. prof. Rosik.


- Nie otrzymaliście ducha bojaźni, ale Ducha przybrania za synów, dlatego możecie wołać Abba Ojcze! Duch Św. sprawia, że możemy naszego Boga nazywać Ojcem. Zapraszam do refleksji nad symbolami, pod którymi występuje Duch Święty. Pierwszy wynika wprost z dzisiejszej Ewangelii. Jest to woda. Chrystus powiedział, że jak ktoś jest spragniony to niech pije, a zdroje wody żywej wypłyną z Jego wnętrza. Duch święty jest Wodą Życia.

Ks. prof Rosik nawiązał do biblijnej sceny rozmowy Jezusa z Samarytanką, kiedy spotykają się oboje w samo południe pod studnią. - Kobieta miała kilku mężów i najprawdopodobniej dużo dzieci. W Izraelu można było za bezdzietność otrzymać list rozwodowy ze specjalną adnotacją. Samarytanka z pewnością obarczona byłą różnymi doświadczeniami z przeszłości, była poraniona sytuacjami życiowymi, może cierpiała z powodu relacji międzyludzkich.

- Już sam fakt, że przyszła do studni w samo południe, kiedy ruch jest najmniejszy, pokazuje, że unikała ludzi i wystawiania się na spojrzenia i komentarze pod jej adresem. Po chwili rozmowy z Jezusem zostawia dzban i biegnie do wioski i krzyczy - chodźcie i zobaczcie Mesjasza. Ona od tej chwili daje świadectwo. Pozostawiony dzban jest symbolem poranionego serca, które ona zostawia Jezusowi u Jego stóp – mówił ks. prof. Rosik.

Drugim i trzecim symbolem Ducha Św, o którym wspomniał ks. Rosik to silny wiatr i ogień. - Kiedy mam coś uporządkowane w głowie i zaplanowany cały dzień, nagle dzwoni telefon i wszystkie moje plany się zmieniają. Tak działa Duch Święty. On pragnie tego, żebyśmy byli z nim cały czas w relacji – dodał celebrans. Po Eucharystii była modlitwa i uwielbienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję