Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: w WSD modlono się za zmarłego kard. Glempa

[ TEMATY ]

seminarium

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Z udziałem kleryków, wychowawców, ale także mieszkańców Częstochowy 27 stycznia została odprawiona Msza św. w kościele pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył ks. Marcin Święch, prefekt studiów w WSD.

- Dziękujemy dzisiaj Bogu za życie kard. Józefa Glempa i jego służbę w Kościele i dla Kościoła – mówił na początku Mszy św. ks. dr Andrzej Przybylski, rektor częstochowskiego seminarium duchownego, który przybliżył również sylwetkę zmarłego Prymasa.

Reklama

W homilii ks. Święch podkreślił, że zmarły kard. Józef Glemp „żył Słowem Bożym”. - Często rozwijał Księgę Bożego Prawa. Nie byłby takim wielkim człowiekiem, gdyby nie żył Słowem Boga - mówił kaznodzieja i dodał, że to Słowo Boga jest dla wszystkich.

Prefekt studiów zaznaczył z ubolewaniem, że „niestety domagamy się w naszych czasach od Kościoła wielu rzeczy, ale nie domagamy się tego, by Kościół tłumaczył nam Słowo Boże”. - Dzisiaj człowiek jest przygnębiony m.in. bezrobociem i biedą, ale jeśli życie odniesie do Słowa Bożego, to odnajdzie siłę - przekonywał ks. prefekt.

Zmarły 23 stycznia Prymas Polski kard. Józef Glemp wielokrotnie odwiedzał Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie. Ostatnie spotkanie wspólnoty seminaryjnej z kard. Glempem odbyło się 2 lutego 2012 r. po zakończonym ingresie abp. Wacława Depo metropolity częstochowskiego.

2013-01-27 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paradyski kościół staje się sanktuarium diecezjalnym

[ TEMATY ]

seminarium

sanktuarium

Paradyż

Archiwum Aspektów

Przed nami kolejne ważne prace remontowe kompleksu klasztornego w Paradyżu. Pocysterski klasztor jest dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej miejscem niezmiernie ważnym nie tylko ze względu na estetyczne i historyczne walory. Od 15 sierpnia miejsce to stanie się sanktuarium maryjnym!

Pierwotny kościół w Paradyżu wzniesiony został w drugiej połowie XIII w. Zbudowany został – jak nakazywały reguły gotyckiej architektury - na planie krzyża łacińskiego. Świątynia była budowlą bazylikową, trójnawową, orientowaną. Wzniósł ją najprawdopodobniej zespół budowniczych z macierzystego klasztoru w Brandenburgii. Zbudowana została z cegły palonej na fundamentach z kamienia polnego powiązanego wapnem. Części konstrukcyjne i detale dekoracyjne wykonano z formowanej cegły.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję