Reklama

Kościół

Abp Szal: różaniec to potężna broń do walki ze złem

Różaniec to potężna broń do walki ze złem - powiedział abp Adam Szal w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. 29 września odbyła się tam pielgrzymka Róż Żywego Różańca z archidiecezji przemyskiej. Zgromadziła ona kilka tysięcy osób.

[ TEMATY ]

różaniec

Dariusz Tawarski

W homilii metropolita przemyski odniósł się do wystąpienia kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji Kultu Bożego, który 16 września odwiedził Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Mówił on, że swoje życie chrześcijańskie trzeba osadzić na trzech filarach: krzyżu, Eucharystii i Maryi.

- Trzeba o tym mówić, myśleć, modlić się i starać się o to zakorzenienie w obliczu zamętu współczesnego świata. Trzeba modlić się tym bardziej, im bardziej chce wyrzucić się ze współczesnego świata tajemnicę krzyża rozumianego jako znaku miłości – wskazywał abp Szal.

Metropolita przemyski zaznaczył, że warunkiem bycia uczniem Chrystusa jest pójście drogą krzyża. – Każdy, kto usuwa krzyż, choćby z przestrzeni publicznej, usuwa Pana Boga z życia współczesnego człowieka. Bez Pana Boga, bez chrystusowego krzyża człowiek staje się biedny – powiedział. – Nie bójmy się przyjąć Chrystusa – dodał.

Reklama

Hierarcha zachęcał, aby dać „prowadzić się Eucharystii i karmić się Eucharystią”. – Bez Eucharystii nie ma chrześcijaństwa, ona daje siłę do trzymania krzyża, ona pomaga nam wzrastać w zażyłości z Panem Bogiem, ona pomaga wzrastać naszej duszy i pomaga nam osiągnąć doskonałość – powiedział.

Abp Szal podkreślił, że to Matka Boża „daje nam siłę do wytrwania przy krzyżu”. – Tak jak Ona wytrwała na Kalwarii, tak uczy nas wytrwałości przy wierze i naśladowaniu chrystusowego krzyża. To Matka Boża pomaga nam trwać w radości wiary, w posłuszeństwie, którego jest mistrzynią. Ona uczy nas co to znaczy być uczniem Chrystusa, co to znaczy dźwigać swój krzyż, co to znaczy naśladować Chrystusa – mówił.

Metropolita przemyski zachęcał, aby sięgać po różaniec. – Matka Boża zaprasza nas, abyśmy poznali tajemnicę zbawienia i szli drogą wytyczoną przez prawdy wiary, przez prawdy, które są tak mocno wpisane w Nowy Testament, w Objawienie Boże. To ona w tej modlitwie prowadzi nas do Chrystusa. Pozwala nam wejść w intymną, głęboką relację z Panem Bogiem i z tajemnicami dotyczącymi życia Maryi, życia jej Syna i naszego życia. Poprzez tajemnice różańcowe przybliża nam zbawienie. To potężna broń do walki ze złem – podkreślił.

Na zakończenie Mszy św. przekazano znaki pielgrzymki Róż Żywego Różańca. Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin został przekazany parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, która w ubiegłym roku była gospodarzem pielgrzymki, a sztandar Róż Żywego Różańca trafił do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, które za rok będzie gospodarzem spotkania. Natomiast przy Obrazie Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej została umieszczona złota róża.

2018-09-30 13:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi będą modlić się na różańcu o ustanie pandemii

W łączności z młodymi we Włoszech, Kanadzie, Brazylii, Haiti i Słowenii młodzież z Polski będzie wspólnie modlić się na różańcu o powstrzymanie pandemii w ramach Międzynarodowego Różańca Młodych.

Miejscem modlitwy w Polsce będzie budowane Sanktuarium św. Gabriela i Młodych Świętych na warszawskiej Białołęce przy ul. Ostródzkiej 172. W sanktuarium poświęconemu świętemu pasjoniście w Isola del Gran Sasso we Włoszech modlitwie będzie przewodniczył bp Emil Paul Tscherrig – Nuncjusz Apostolski we Włoszech. W Warszawie z młodymi będzie modlił się i skieruje przesłanie w czasie Mszy św. bp Wojciech Osial – biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję