Reklama

Kościół

Abp Szal: różaniec to potężna broń do walki ze złem

Różaniec to potężna broń do walki ze złem - powiedział abp Adam Szal w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. 29 września odbyła się tam pielgrzymka Róż Żywego Różańca z archidiecezji przemyskiej. Zgromadziła ona kilka tysięcy osób.

[ TEMATY ]

różaniec

Dariusz Tawarski

W homilii metropolita przemyski odniósł się do wystąpienia kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji Kultu Bożego, który 16 września odwiedził Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Mówił on, że swoje życie chrześcijańskie trzeba osadzić na trzech filarach: krzyżu, Eucharystii i Maryi.

- Trzeba o tym mówić, myśleć, modlić się i starać się o to zakorzenienie w obliczu zamętu współczesnego świata. Trzeba modlić się tym bardziej, im bardziej chce wyrzucić się ze współczesnego świata tajemnicę krzyża rozumianego jako znaku miłości – wskazywał abp Szal.

Metropolita przemyski zaznaczył, że warunkiem bycia uczniem Chrystusa jest pójście drogą krzyża. – Każdy, kto usuwa krzyż, choćby z przestrzeni publicznej, usuwa Pana Boga z życia współczesnego człowieka. Bez Pana Boga, bez chrystusowego krzyża człowiek staje się biedny – powiedział. – Nie bójmy się przyjąć Chrystusa – dodał.

Reklama

Hierarcha zachęcał, aby dać „prowadzić się Eucharystii i karmić się Eucharystią”. – Bez Eucharystii nie ma chrześcijaństwa, ona daje siłę do trzymania krzyża, ona pomaga nam wzrastać w zażyłości z Panem Bogiem, ona pomaga wzrastać naszej duszy i pomaga nam osiągnąć doskonałość – powiedział.

Abp Szal podkreślił, że to Matka Boża „daje nam siłę do wytrwania przy krzyżu”. – Tak jak Ona wytrwała na Kalwarii, tak uczy nas wytrwałości przy wierze i naśladowaniu chrystusowego krzyża. To Matka Boża pomaga nam trwać w radości wiary, w posłuszeństwie, którego jest mistrzynią. Ona uczy nas co to znaczy być uczniem Chrystusa, co to znaczy dźwigać swój krzyż, co to znaczy naśladować Chrystusa – mówił.

Metropolita przemyski zachęcał, aby sięgać po różaniec. – Matka Boża zaprasza nas, abyśmy poznali tajemnicę zbawienia i szli drogą wytyczoną przez prawdy wiary, przez prawdy, które są tak mocno wpisane w Nowy Testament, w Objawienie Boże. To ona w tej modlitwie prowadzi nas do Chrystusa. Pozwala nam wejść w intymną, głęboką relację z Panem Bogiem i z tajemnicami dotyczącymi życia Maryi, życia jej Syna i naszego życia. Poprzez tajemnice różańcowe przybliża nam zbawienie. To potężna broń do walki ze złem – podkreślił.

Na zakończenie Mszy św. przekazano znaki pielgrzymki Róż Żywego Różańca. Obraz Matki Bożej Królowej Rodzin został przekazany parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, która w ubiegłym roku była gospodarzem pielgrzymki, a sztandar Róż Żywego Różańca trafił do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, które za rok będzie gospodarzem spotkania. Natomiast przy Obrazie Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej została umieszczona złota róża.

2018-09-30 13:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Suwałki: wielkie powodzenie akcji „Różaniec dla więźnia”

Kilka tysięcy różańców zebrano w ramach akcji "Różaniec dla więźnia", którą zorganizował ks. Szymon Wysocki, kapelan Aresztu Śledczego w Suwałkach. Inicjatywa, która trwała od października 2019 r. była odpowiedzią na liczne prośby osadzonych, którzy pragnęli mieć własny różaniec.

Po ogłoszeniu akcji w Internecie na adres suwalskiej parafii pw. św. Piotra i Pawła w której posługuje ks. Szymon, z całej Polski nadesłano kilka tysięcy różańców. „Bardzo szybko rozdałem wszystkie, jakie tylko miałem. Pojawił się mały problem, gdy zaczęło mi ich brakować" - przyznał duchowny w rozmowie z KAI, dziękując wszystkim ofiarodawcom.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Zrozumieć siebie

Czterdzieści osób wzięło udział w adwentowej Akademii Dojrzewania w Rokitnie.

To rekolekcje dla młodzieży połączone z warsztatami. Myśl przewodnia tej edycji brzmiała „Zrozumieć siebie”. Okazuje się, że zrozumienie samego siebie, swoich działań, reakcji, uczuć może być jednym z największych wyzwań, nie tylko dla młodego człowieka. Uczestnicy przyglądali się swoim emocjom, myślom, przeżyciom, słuchali konferencji o sumieniu. Rozmawiali o tym, skąd pochodzą (bycie dzieckiem Boga) oraz dokąd zmierzają (powołanie). Pomagali im w tym animatorzy, ks. Łukasz Malec oraz psycholog Justyna Dziadura. Uczestnicy próbowali zrozumieć siebie nie tylko od strony psychologicznej, ale i z Bożej perspektywy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję