Reklama

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie śp. ks. dr hab. Arkadiusza Olczyka

„Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” – te słowa śp. ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk, teolog moralista, bioetyk, zapisał na swoim obrazku prymicyjnym. Przypomniał o tym bp Andrzej Przybylski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. pogrzebowej odprawionej 4 października br. w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Magda Nowak/Niedziela

Magda Nowak/Niedziela

Była to druga część uroczystości pogrzebowych, które rozpoczęły się dzień wcześniej, w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie, pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, z udziałem ponad 200 księży. Drugiego dnia, w Kodrębie, także zgromadziło się ponad 150 kapłanów archidiecezji częstochowskiej na czele z biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim i biskupem seniorem Antonim Długoszem. Uroczysta Eucharystia została odprawiona w samo południe. Kościół parafialny szczelnie zapełnił się wiernymi. Ci, którzy nie zdołali wejść do świątyni, stali wokół niej w modlitewnym skupieniu. Bardzo blisko ołtarza, przy trumnie zmarłego Kapłana, stali jego najbliżsi – rodzeństwo, rodzina i przyjaciele. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia: Ostatnie pożegnanie śp. ks. dr hab. Arkadiusza Olczyka

Magda Nowak/Niedziela

Reklama

We wzruszającej homilii bp. Przybylski mówił o tym, że śp. ks. Arkadiusz ukochał kapłaństwo i że miłości uczył się właśnie tu, w Zapolicach, w swoim rodzinnym domu: – Kochany przez rodziców, kochany przez rodzeństwo. To jego rodzinny dom uczył Go miłości, był źródłem jego wrażliwości i umiejętności kochania ludzi. Ten dom rodzinny był źródłem i szczytem, bo tu zaczął swoją miłość do Jezusa i tu ją skończył.

– Kochał nas wszystkich. Dobrze wiemy, że najczęstsze słowa, jakie usłyszał każdy z nas, w każdej sytuacji, i trudnej i radosnej, to było bezustanne powtarzanie przez Niego wszystkim: pamiętaj, Jezus cię kocha! – przypomniał kaznodzieja, podkreślając: – Jeśli czegoś chcemy się od Niego nauczyć, to przede wszystkim takiego kochania Boga i ludzi.

„Nie było ani jednego dnia, żebym żałował powołania kapłańskiego” – napisał w testamencie śp. ks. Arkadiusz Olczyk. Te słowa również wybrzmiały w homilii. Bp Przybylski, przywołując to zdanie, zachęcił obecnych: – Chciejmy i tego się od ks. Arka nauczyć, takiej bezgranicznej miłości do Kościoła, takiego szacunku i miłości do kapłaństwa.

Reklama

W duchu ogromnej pokory walczył z „draniem”, jakim była choroba nowotworowa. Każdą chwilę cierpienia traktował jako przedłużenie modlitwy. – Cierpienie może mnie zmiażdżyć albo wydoskonalić – pisał w testamencie. – Proszę Boga, żeby dał mi łaskę tego drugiego, żeby mnie nie zmiażdżyło, ale żeby mnie wydoskonaliło.

Po Mszy św. ciało zmarłego Kapłana zostało złożone w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.

Ks. Arkadiusz Olczyk zmarł w wieku 52 lat – 1 października 2018 r. , po długiej i ciężkiej chorobie. Odszedł w domu rodzinnym w Zapolicach. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 maja 1991 r. w katedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny.

2018-10-04 18:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Laos: chrześcijanie uwięzieni za zorganizowanie pogrzebu

[ TEMATY ]

pogrzeb

chrześcijanie

Laos

Adobe Stock

Czterech wyznawców Chrystusa zostało wtrąconych do więzienia za zorganizowanie chrześcijańskiego pogrzebu. Zostali oskarżeni o „pogwałcenie lokalnych zwyczajów i tradycji”.

W Laotańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej połowa wszystkich chrześcijan to katolicy. Wielu z nich należy do mniejszości etnicznych. Rozwój Kościoła zawdzięcza się europejskim i amerykańskim misjonarzom prężnie działającym, zanim po wojnie w Wietnamie w 1975 roku, władzę przejął partyzancki ruch komunistyczny Pathet Lao. Od tego momentu chrześcijaństwo jest szeroko przedstawiane przez lokalnych urzędników jako religia obca, ze zwyczajami konkwistadorów, chcących „zniszczyć lokalne wierzenia animistyczne i buddyzm”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję