Reklama

Książki

O twórczości Becketta w Dominikańskiej „Szkole Czytania”

„Czekając na Godota” - dzieło irlandzkiego noblisty Samuela Becketta będzie tematem kolejnego spotkania literackiego, organizowanego przez Dominikańską „Szkołę Czytania”, które odbędzie się 29 stycznia w Krakowie. W ramach seminarium zaplanowano pięć spotkań, podczas których uczestnicy pochylą się nad tekstami jednego z największych pisarzy i dramaturgów XX w., w których bohaterowie zadają pytania o sens życia i miejsce człowieka na ziemi.

„Beckett jest autorem, do którego lektury trudno zabrać się samemu. Po pierwsze dlatego, że dzieła sceniczne (a tym poświęcone jest seminarium "Szkoły Czytania") powinno się oglądać, a nie czytać. Beckett zaś jest w Polsce zbyt rzadko wystawiany, a często polskie inscenizacje sztuk irlandzkiego noblisty są po prostu złe” – powiedział KAI o. Janusz Pyda, pomysłodawca „Szkoły Czytania”.

„Reżyser, który nie rozumie Becketta, nie pomoże widzowi w zrozumieniu jego sztuk. Trudność w odbiorze Becketta polega również na tym, iż jest to twórca niezwykle radykalny w - z jednej strony - "ascetyzmie" środków wyrazu, z drugiej strony w precyzji konstruowania struktury formalnej swoich dzieł” - uważa o. Pyda. Jego zdaniem, asceza środków wyrazu i formalna precyzja to chyba ważny wyznacznik dzieła Becketta. „Te cechy zaś wymagają od odbiorcy skupienia, powagi, cierpliwości i chęci zrozumienia. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się poprosić najlepszego w Polsce znawcę i tłumacza dzieł Becketta, a także wybitnego reżysera jego sztuk - Antoniego Liberę - aby pomógł nam wejść w tę trudną, ale naprawdę wielką twórczość” – podkreślił.

O. Pyda, zapytany o to, czy twórczość Becketta jest nadal aktualna, odpowiedział, że niewątpliwie stanowi ona swoistego rodzaju portret współczesności i współczesnego człowieka. „Cała trudność polega jedynie na tym, iż portret ów jest arcy-prawdziwy, namalowany bez żadnych "upiększeń". Beckett jest w swych tekstach i sztukach brutalnie szczery” – wyjaśnia dominikanin.

Reklama

Dominikanin przyznał, że kiedy myśli o twórczości Becketta i jej aktualności dla nas przypomina mu się książka innego Irlandczyka - "Portret Doriana Graya" Oskara Wilda. „Tytułowy Dorian Gray prezentuje się wszystkim, którzy się z nim stykają jako piękny młodzieniec, człowiek bez skazy. W istocie całe zło i brzydota jego postaci odbijają się na rysach portretu Doriana Graya, którego to obrazu nikt nie może zobaczyć, bo jest głęboko schowany” – powiedział.

„Nasza kultura jest jak Dorian Gray - prezentuje się świetnie: demokratycznie, radośnie, zabawowo, tolerancyjnie. Ale gdzieś ukryty jest portret pokazujący prawdę o niej - tym portretem jest twórczość Becketta. Nie jest łatwo na nią patrzeć, ale można w niej zobaczyć prawdę o nas samych” – uważa o. Pyda.

Wspólna lektura tekstów Samuela Becketta - to najnowszy cykl spotkań literackich organizowanych przez Dominikańską „Szkołę Czytania”. Seminarium prowadzi Antoni Libera, tłumacz Becketta i reżyser jego sztuk. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w „Czułym Barbarzyńcy“ w Krakowie, przy ul. Powiśle 11. Seminarium składa się z pięciu części. Na każdym spotkaniu omawiany jest inny tekst pisarza. Podczas pierwszego spotkania Antoni Libera omawiał tekst „Ostatnia taśma”.

„Szkoła Czytania” to projekt edukacyjny i społecznościowy. Jest to pomysł ojców dominikanów na poprawienie złych wyników czytelnictwa w Polsce. Multimedialny portal www.szkolaczytania.org.pl ruszył w październiku ub. roku. Organizatorzy zaproponowali internautom m.in. Indeks Ksiąg Nakazanych, czyli zestaw książek, które należy znać. Ich wyboru dokonała specjalna komisja m.in. Maria Dzielska, Antoni Libera, Andrzej Szczeklik, Michał Zabłocki. Misją projektu jest promocja czytelnictwa oraz szeroko pojęta edukacja humanistyczna oparta na systematycznej i wspólnej lekturze klasycznych dzieł należących do kanonu literatury polskiej, europejskiej i światowej. W ramach projektu organizowane są spotkania literackie. „Bez znajomości tych książek nie można właściwie odczytywać kodów współczesnej kultury, dlatego właśnie uważamy, że taki Indeks jest konieczny - mówił wówczas o. Janusz Pyda. Wydawcą portalu jest Fundacja „Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii”, która powstała jako odpowiedź na wyraźną potrzebę edukacji w zakresie podstaw filozoficznych i teologicznych niezbędnych do zrozumienia wiary i miejsca Kościoła w świecie współczesnym.

2013-01-28 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski o Benedykcie XVI: uczył nas miłości do Kościoła

2023-01-02 17:08

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

kard. Krajewski

PAP/Waldemar Deska

Urzekała mnie nieprawdopodobna skromność, pokora i serdeczność Benedykta XVI. Był uważny na drugiego człowieka i jego potrzeby. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to kard. Konrad Krajewski, który przez cały pontyfikat był jego ceremoniarzem. Obecny jałmużnik papieski podkreśla, że Benedykt XVI uczył przede wszystkim miłości do Kościoła, nawet tego niedoskonałego i mocno poobijanego, wiedząc, że jest to Kościół Chrystusowy.

Kard. Krajewski wyznaje, że od zawsze fascynowały go teksty Benedykta XVI o wtajemniczeniu do liturgii i o tym, gdy mówił, jak działa Bóg w sakramentach. Prawie dziesięć lat życia ukrytego papieża seniora nazywa płucami Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Rada została powołana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza na nową kadencję zgodnie z prawem kanonicznym, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Jej obradom przewodniczy Biskup Ordynariusz, złożona jest z kapłanów, osób zakonnych, a przede wszystkim ze świeckich, będących przedstawicielami różnych środowisk diecezjalnych. Spotkanie Rady, w którym uczestniczyło większość jej członków, odbyło się w siedzibie kurii. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podziękował obecnym za zaangażowanie na rzecz wspólnoty diecezjalnej i przedstawił sytuację duszpasterską, jaka wyłania się z wizytacji kanonicznych, w tym ze spotkań z radami parafialnymi. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii, ks. Wojciech Kania mówił o tegorocznych planach związanych z obchodami 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka oraz o przygotowaniach do światowych dni młodzieży. Uczestnicy spotkania podzieli się swoimi spostrzeżeniami odnośnie atmosfery panującej w parafiach oraz relacji z instytucjami takimi, jak szkoły. Była mowa o potrzebie tworzenia nowych miejsc adoracji wieczystej Najświętszego Sakramentu oraz intensyfikacji inicjatyw modlitewnych. Poruszono również temat działalności Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie, które częściowo zawiesiły swoją działalność z powodu braku zainteresowania ze strony niektórych księży proboszczów. Istnieje w związku z tym konieczność odbudowy sieci tych centrów, w zmodyfikowanej formie. Musi to iść w parze z rozwojem wolontariatu, który nie może ograniczać się jedynie do okresowych akcji. Zwrócono jednocześnie uwagę, że należy poprawić komunikację pomiędzy kurią oraz dekanatami i parafiami, oraz pomiędzy duszpasterzami, katechetami i wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję