Reklama

Książki

O twórczości Becketta w Dominikańskiej „Szkole Czytania”

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

„Czekając na Godota” - dzieło irlandzkiego noblisty Samuela Becketta będzie tematem kolejnego spotkania literackiego, organizowanego przez Dominikańską „Szkołę Czytania”, które odbędzie się 29 stycznia w Krakowie. W ramach seminarium zaplanowano pięć spotkań, podczas których uczestnicy pochylą się nad tekstami jednego z największych pisarzy i dramaturgów XX w., w których bohaterowie zadają pytania o sens życia i miejsce człowieka na ziemi.

„Beckett jest autorem, do którego lektury trudno zabrać się samemu. Po pierwsze dlatego, że dzieła sceniczne (a tym poświęcone jest seminarium "Szkoły Czytania") powinno się oglądać, a nie czytać. Beckett zaś jest w Polsce zbyt rzadko wystawiany, a często polskie inscenizacje sztuk irlandzkiego noblisty są po prostu złe” – powiedział KAI o. Janusz Pyda, pomysłodawca „Szkoły Czytania”.

Reklama

„Reżyser, który nie rozumie Becketta, nie pomoże widzowi w zrozumieniu jego sztuk. Trudność w odbiorze Becketta polega również na tym, iż jest to twórca niezwykle radykalny w - z jednej strony - "ascetyzmie" środków wyrazu, z drugiej strony w precyzji konstruowania struktury formalnej swoich dzieł” - uważa o. Pyda. Jego zdaniem, asceza środków wyrazu i formalna precyzja to chyba ważny wyznacznik dzieła Becketta. „Te cechy zaś wymagają od odbiorcy skupienia, powagi, cierpliwości i chęci zrozumienia. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się poprosić najlepszego w Polsce znawcę i tłumacza dzieł Becketta, a także wybitnego reżysera jego sztuk - Antoniego Liberę - aby pomógł nam wejść w tę trudną, ale naprawdę wielką twórczość” – podkreślił.

O. Pyda, zapytany o to, czy twórczość Becketta jest nadal aktualna, odpowiedział, że niewątpliwie stanowi ona swoistego rodzaju portret współczesności i współczesnego człowieka. „Cała trudność polega jedynie na tym, iż portret ów jest arcy-prawdziwy, namalowany bez żadnych "upiększeń". Beckett jest w swych tekstach i sztukach brutalnie szczery” – wyjaśnia dominikanin.

Dominikanin przyznał, że kiedy myśli o twórczości Becketta i jej aktualności dla nas przypomina mu się książka innego Irlandczyka - "Portret Doriana Graya" Oskara Wilda. „Tytułowy Dorian Gray prezentuje się wszystkim, którzy się z nim stykają jako piękny młodzieniec, człowiek bez skazy. W istocie całe zło i brzydota jego postaci odbijają się na rysach portretu Doriana Graya, którego to obrazu nikt nie może zobaczyć, bo jest głęboko schowany” – powiedział.

Reklama

„Nasza kultura jest jak Dorian Gray - prezentuje się świetnie: demokratycznie, radośnie, zabawowo, tolerancyjnie. Ale gdzieś ukryty jest portret pokazujący prawdę o niej - tym portretem jest twórczość Becketta. Nie jest łatwo na nią patrzeć, ale można w niej zobaczyć prawdę o nas samych” – uważa o. Pyda.

Wspólna lektura tekstów Samuela Becketta - to najnowszy cykl spotkań literackich organizowanych przez Dominikańską „Szkołę Czytania”. Seminarium prowadzi Antoni Libera, tłumacz Becketta i reżyser jego sztuk. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w „Czułym Barbarzyńcy“ w Krakowie, przy ul. Powiśle 11. Seminarium składa się z pięciu części. Na każdym spotkaniu omawiany jest inny tekst pisarza. Podczas pierwszego spotkania Antoni Libera omawiał tekst „Ostatnia taśma”.

„Szkoła Czytania” to projekt edukacyjny i społecznościowy. Jest to pomysł ojców dominikanów na poprawienie złych wyników czytelnictwa w Polsce. Multimedialny portal www.szkolaczytania.org.pl ruszył w październiku ub. roku. Organizatorzy zaproponowali internautom m.in. Indeks Ksiąg Nakazanych, czyli zestaw książek, które należy znać. Ich wyboru dokonała specjalna komisja m.in. Maria Dzielska, Antoni Libera, Andrzej Szczeklik, Michał Zabłocki. Misją projektu jest promocja czytelnictwa oraz szeroko pojęta edukacja humanistyczna oparta na systematycznej i wspólnej lekturze klasycznych dzieł należących do kanonu literatury polskiej, europejskiej i światowej. W ramach projektu organizowane są spotkania literackie. „Bez znajomości tych książek nie można właściwie odczytywać kodów współczesnej kultury, dlatego właśnie uważamy, że taki Indeks jest konieczny - mówił wówczas o. Janusz Pyda. Wydawcą portalu jest Fundacja „Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii”, która powstała jako odpowiedź na wyraźną potrzebę edukacji w zakresie podstaw filozoficznych i teologicznych niezbędnych do zrozumienia wiary i miejsca Kościoła w świecie współczesnym.

2013-01-28 12:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież senior Benedykt XVI obchodzi 89. rocznicę urodzin (kalendarium)

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rocznica

Grzegorz Gałązka

Dzisiaj papież senior Benedykt XVI obchodzi 89. rocznicę urodzin a 19 kwietnia br. przypada 11 rocznica jego wyboru na papieża. Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Niemczech. Z tej okazji publikujemy kalendarium życia i pontyfikatu papieża Niemca, który 28 lutego 2013 r. jako pierwszy od kilkuset lat następca św. Piotra zrezygnował z urzędu papieskiego

16 kwietnia 1927: w Marktl am Inn w diecezji pasawskiej w Bawarii w rodzinie Josepha i Marii Ratzingerów przychodzi na świat trzecie dziecko – Joseph. Dzieciństwo i młodość spędza on w Traunstein nieopodal granicy austriackiej.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję