Reklama

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w służbie najbiedniejszym

W Wielkim Poście chcemy bliżej przyjrzeć się pracy kościelnych organizacji charytatywnych. W tym numerze prezentujemy działalność Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W 2004 r. wydała ona: 550 tys. bochenków chleba oraz 150 tys. porcji zup i chleba biednym w Częstochowie, Zawierciu, Radomsku i Wieluniu. Ponad 300 rodzinom zapłaciła rachunki za energię elektryczną, 105 osób uzyskało środki finansowe na zakup leków. Z kolonii letnich w ośrodkach Caritas w Poniku i w Kulach skorzystało w minionym roku 600 dzieci pełnosprawnych oraz 47 dzieci z upośledzeniem słuchu. Na kolonie Caritas przyjechało również 40 młodych z Wilna.
W wielu punktach Caritas organizuje rozdawanie chleba. W Częstochowie ma to miejsce w parafiach: Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta przy ul. Mickiewicza; Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Słowackiego; Świętej Rodziny z Nazaretu przy ul. Krakowskiej; św. Zygmunta przy ul. Krakowskiej; św. Jakuba Apostoła przy ul. Kilińskiego; św. Antoniego przy ul. Wysokiej; św. Józefa przy ul. Okrzei; Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Rynku Wieluńskiego; św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ul. Bohaterów Katynia; św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej. W Zawierciu chleb jest rozdawany przy parafii Bożego Ciała.
Caritas prowadzi też jadłodajnie. W Częstochowie ciepły posiłek zapewniają: Dzieło w Służbie Bożego Miłosierdzia przy ul. Focha; Kuchnia Caritas przy ul. Staszica; parafie: św. Antoniego, św. Józefa, Świętej Rodziny z Nazaretu, Miłosierdzia Bożego. Jadłodajnie Caritas funkcjonują również przy parafii Świętych Piotra i Pawła w Zawierciu i św. Lamberta w Radomsku oraz w Punkcie Wsparcia Ubogich i Bezrobotnych przy parafii Bożego Ciała w Zawierciu i parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.
Caritas stara się także zapewnić dach nad głową osobom bezdomnym i będącym w trudnej sytuacji. Przytulisko „Oaza” dla bezdomnych kobiet i matek z dziećmi działa przy ul. Staszica 5 w Częstochowie, tel. (0-34) 368-07-65. 48 kobiet ma zapewniony tam pobyt całodobowy, pomoc medyczną i prawną, działania terapeutyczne, oraz kursy doskonalenia zawodowego. Przytulisko św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn i rodzin funkcjonuje przy ul. Krakowskiej 80/2 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-58-08. 40 osób ma zapewnione: pobyt całodobowy, pomoc medyczną, działania terapeutyczne i kursy doskonalenia zawodowego. Przy ul. Krakowskiej działa też świetlica dla dzieci, kobiet i mężczyzn przebywających w Przytulisku, tel. (0-34) 365-58-08. Podopieczni świetlicy korzystają z terapii dla Klubu Anonimowych Alkoholików, uczestniczą w mittingach i zajęciach przygotowujących ich do życia w trzeźwości, kursach doskonalących umiejętności zawodowe. Biorą udział w rozgrywkach szachowych i sportowych.
W formie świetlicy działa też Ośrodek Pomocy Społecznej Caritas dla Dzieci przy ul. Krótkiej 2 w Krzepicach, tel. (0-34) 317-53-43. Przebywające tu dzieci mają zapewnioną opiekę nauczycieli. Odrabiają lekcje, mają zapewniony gorący posiłek i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, rozwijających ich zdolności.
Caritas stara się zapewnić jak największej liczbie dzieci z niezamożnych rodzin wypoczynek letni i zimowy. Ośrodek wczasowy w Poniku (dla dzieci, rodzin i grup), zapewnia miejsca w domkach kempingowych 120 osobom [ul. Wczasowa w Poniku k. Janowa, tel. (0-34) 327-82-46]. Ośrodek Kolonijny Caritas dla dzieci znajduje się także w Kulach k. Popowa. Dysponuje 120 miejscami, świetlicą, stołówką, dużym placem zabaw. Jest też możliwość kąpieli w basenie na terenie sąsiedniego ośrodka wypoczynkowego.
W dziedzinie opieki medycznej Caritas prowadzi Punkt Opieki Pielęgniarskiej przy ul. Krakowskiej 15/17 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-35-36. Placówka znajduje się obok przychodni „Świętej Rodziny”. Zatrudnione w niej 4 pielęgniarki udzielają podstawowej pomocy medycznej osobom niemającym ubezpieczenia zdrowotnego. Przeprowadzają też wizyty domowe, świadcząc opiekę hospicyjną.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Ducha Świętego możemy zobaczyć?

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Duch Święty

Hendrick van balen, Święta Trójca

Pytanie czytelnika:
Skoro Duch Święty jest Osobą, to czy ma twarz? Jak mogę Go zobaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Siemieniewski: Duch Święty wypełnia naczynia serc

2020-05-31 23:46

Agnieszka Bugała

W przeżywaniu wielkiej uroczystości Zesłania Ducha Świętego słuchamy hymnu św. Efrema, śpiewamy średniowieczny hymn Przybądź, Duchu Święty. To wszystko pomaga nam włączyć się w doświadczenie wiary, doświadczanie Ducha Świętego Kościoła wszystkich wieków i wszystkich miejsc. To dobrze, bo pomoc będzie nam potrzebna, stajemy bowiem przed pewnym problemem.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego to oczywiście wspomnienie tej pierwszej niedzieli - Pięćdziesiątnicy. W liturgii mówimy, że dzień Pański to „ten dzień, w którym Jezus zesłał na apostołów Ducha Świętego”. Jest więc jakaś pierwsza w historii Kościoła niedziela - dzień Pański, w którym uczniowie otrzymali Ducha. Ale kandydatki do tytułu pierwszej Niedzieli Zesłania Ducha Świętego są dwie! Jest przecież dzień, w którym „wieczorem, w dniu zmartwychwstania, tam, gdzie przebywali uczniowie, przyszedł Jezus i tchnął na nich Ducha Świętego”. Tchnął, a więc zesłał.

I jest wielki i chwalebny dzień Pięćdziesiątnicy, w którym „dał się słyszeć szum z nieba”, dały się widzieć języki jakby z ognia, zstąpił Duch i napełnił zgromadzonych na modlitwie. Czyli są aż dwie niedziele - kandydatki do tytułu pierwszej niedzieli, kiedy to Jezus zesłał obiecany dar na swoich uczniów. Dlaczego aż dwa zesłania Ducha Świętego?

Pierwsze to zesłanie, w którym Jezus tchnął na uczniów i powiedział: „Weźmijcie Ducha Świętego! Komu odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20,22-23). Dlaczego najpierw wydarzyło się to zesłanie, a potem było wiele tygodni przerwy i wiele tygodni modlitwy, i dopiero nastąpiło tamto, gdy „Dał się słyszeć szum i dały się widzieć języki jakby z ognia”?

W odpowiedzi na to pytanie pomogą nam Ojcowie Kościoła i pierwsi chrześcijanie. Pomoże nam to, w jaki sposób pierwotny Kościół rozumiał te dwa zesłania Ducha Świętego. Otóż pierwsze zesłanie Ducha Świętego jest zesłaniem „na odpuszczenie grzechów”, czyli na uczynienie nowego człowieka, na stworzenie nowego serca, aby powstało czyste i nowe naczynie. Drugie zesłanie Ducha Świętego jest po to, aby już przygotowane, czyste naczynie nowego serca, nowego stworzenia, napełnić Duchem Świętym.

Co bowiem by się stało, gdyby dar Ducha Świętego z mocą, z charyzmatami wlał się w serca niedojrzałe, grzeszne, nieukształtowane? Co by się stało, gdyby wlał się w naczynia nieodnowione? Dobrze wiemy, co by się stało: „Nie wlewa się młodego wina do starych bukłaków” (Mt 9,17). A mamy do czynienia z młodym winem! „Upili się młodym winem - mówili niektórzy” (Dz 2,13). „Nie wlewa się młodego wina do starych bukłaków”. Dlaczego? Bo „bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki się psują”. „Młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a tak i jedno i drugie się zachowuje”.

Najpierw musi być nowy bukłak, nowe naczynie, musi być stworzone nowe, odnowione serce, a potem można wlewać tam dar - moc działania Ducha Świętego. Tylko w ten sposób bukłaki się nie rozerwą.

Dlatego Ojcowie Kościoła i pierwsi chrześcijanie mówili o dwóch wylaniach Ducha Świętego. Pierwszym jest to, które wspomina Ewangelia Janowa: ustanawia nowego człowieka i nową wspólnotę, a odpuszczenie grzechów jest niczym innym, jak stworzeniem nowego serca, nowego człowieka, przygotowaniem czystego naczynia. W ten sposób Pan Bóg przygotowuje sobie stosowne miejsce do drugiego wylania Ducha Świętego, ono dopiero wyposaża w moc do życia z wiary. To może być moc ewangelizacyjna na zewnątrz, kiedy trzeba głosić słowo, zwiastować Dobrą Nowinę innym. To może być też moc do życia wewnątrz, w trudnych warunkach rodzinnych, w ciężkich przeciwnościach, kiedy wszystko się sprzysięgło przeciw mojej wierze. Czy na zewnątrz, czy też wewnątrz - drugie zesłanie daje moc charyzmatów do posługiwania i do działania.

Oprac. Agnieszka Bugała

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję