Reklama

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w służbie najbiedniejszym

Ewa Nocoń
Edycja częstochowska 8/2005

W Wielkim Poście chcemy bliżej przyjrzeć się pracy kościelnych organizacji charytatywnych. W tym numerze prezentujemy działalność Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W 2004 r. wydała ona: 550 tys. bochenków chleba oraz 150 tys. porcji zup i chleba biednym w Częstochowie, Zawierciu, Radomsku i Wieluniu. Ponad 300 rodzinom zapłaciła rachunki za energię elektryczną, 105 osób uzyskało środki finansowe na zakup leków. Z kolonii letnich w ośrodkach Caritas w Poniku i w Kulach skorzystało w minionym roku 600 dzieci pełnosprawnych oraz 47 dzieci z upośledzeniem słuchu. Na kolonie Caritas przyjechało również 40 młodych z Wilna.
W wielu punktach Caritas organizuje rozdawanie chleba. W Częstochowie ma to miejsce w parafiach: Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta przy ul. Mickiewicza; Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Słowackiego; Świętej Rodziny z Nazaretu przy ul. Krakowskiej; św. Zygmunta przy ul. Krakowskiej; św. Jakuba Apostoła przy ul. Kilińskiego; św. Antoniego przy ul. Wysokiej; św. Józefa przy ul. Okrzei; Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Rynku Wieluńskiego; św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ul. Bohaterów Katynia; św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej. W Zawierciu chleb jest rozdawany przy parafii Bożego Ciała.
Caritas prowadzi też jadłodajnie. W Częstochowie ciepły posiłek zapewniają: Dzieło w Służbie Bożego Miłosierdzia przy ul. Focha; Kuchnia Caritas przy ul. Staszica; parafie: św. Antoniego, św. Józefa, Świętej Rodziny z Nazaretu, Miłosierdzia Bożego. Jadłodajnie Caritas funkcjonują również przy parafii Świętych Piotra i Pawła w Zawierciu i św. Lamberta w Radomsku oraz w Punkcie Wsparcia Ubogich i Bezrobotnych przy parafii Bożego Ciała w Zawierciu i parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.
Caritas stara się także zapewnić dach nad głową osobom bezdomnym i będącym w trudnej sytuacji. Przytulisko „Oaza” dla bezdomnych kobiet i matek z dziećmi działa przy ul. Staszica 5 w Częstochowie, tel. (0-34) 368-07-65. 48 kobiet ma zapewniony tam pobyt całodobowy, pomoc medyczną i prawną, działania terapeutyczne, oraz kursy doskonalenia zawodowego. Przytulisko św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn i rodzin funkcjonuje przy ul. Krakowskiej 80/2 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-58-08. 40 osób ma zapewnione: pobyt całodobowy, pomoc medyczną, działania terapeutyczne i kursy doskonalenia zawodowego. Przy ul. Krakowskiej działa też świetlica dla dzieci, kobiet i mężczyzn przebywających w Przytulisku, tel. (0-34) 365-58-08. Podopieczni świetlicy korzystają z terapii dla Klubu Anonimowych Alkoholików, uczestniczą w mittingach i zajęciach przygotowujących ich do życia w trzeźwości, kursach doskonalących umiejętności zawodowe. Biorą udział w rozgrywkach szachowych i sportowych.
W formie świetlicy działa też Ośrodek Pomocy Społecznej Caritas dla Dzieci przy ul. Krótkiej 2 w Krzepicach, tel. (0-34) 317-53-43. Przebywające tu dzieci mają zapewnioną opiekę nauczycieli. Odrabiają lekcje, mają zapewniony gorący posiłek i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, rozwijających ich zdolności.
Caritas stara się zapewnić jak największej liczbie dzieci z niezamożnych rodzin wypoczynek letni i zimowy. Ośrodek wczasowy w Poniku (dla dzieci, rodzin i grup), zapewnia miejsca w domkach kempingowych 120 osobom [ul. Wczasowa w Poniku k. Janowa, tel. (0-34) 327-82-46]. Ośrodek Kolonijny Caritas dla dzieci znajduje się także w Kulach k. Popowa. Dysponuje 120 miejscami, świetlicą, stołówką, dużym placem zabaw. Jest też możliwość kąpieli w basenie na terenie sąsiedniego ośrodka wypoczynkowego.
W dziedzinie opieki medycznej Caritas prowadzi Punkt Opieki Pielęgniarskiej przy ul. Krakowskiej 15/17 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-35-36. Placówka znajduje się obok przychodni „Świętej Rodziny”. Zatrudnione w niej 4 pielęgniarki udzielają podstawowej pomocy medycznej osobom niemającym ubezpieczenia zdrowotnego. Przeprowadzają też wizyty domowe, świadcząc opiekę hospicyjną.

Reklama

Radzymin: rozpoczęła się narodowa nowenna przed 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II

2019-08-19 10:29

mag / Radzymin (KAI)

Z okazji nadchodzącej 100. rocznicy urodzin papieża-Polaka w powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II rozpoczęła się nowenna narodowa. Każdego 18 dnia miesiąca w świątyni będą polecane Bogu rodziny i Ojczyzna. Do parafii wpłynęło już ponad 3,5 tys. intencji.

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Narodowa nowenna za wstawiennictwem św. Jana Pawła II zakończy się 18 maja 2020 roku, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

- Ludzie proszą zarówno w intencji najbliższych, którzy są chorzy duchowo lub fizycznie, o wyjście z uzależnień zwłaszcza alkoholu i narkotyków jak i całej wspólnoty narodowej. Chcą za wstawiennictwem św. Jana Pawła II wymodlić jedność w narodzie oraz siłę i mądrość dla rządzących. Pojawiają się również prośby za młode pokolenie o życie w łasce sakramentalnej, właściwe rozeznanie powołania. Niektórzy dziękują Bogu za jubileusze małżeńskie czy dar potomstwa – podkreśla proboszcz parafii ks. Krzysztof Ziółkowski.

Modlitwę zainaugurował biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. W podkreślił wartość modlitwy zwracając uwagę, że bez niej nie da się budować wiary. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jest ona źródłem mądrości i pozwala podejmować właściwe decyzje, a co za tym idzie - dobrze przeżyć własne życie. –By mieć światło, by nie popełnić błędu, by nie mieć wątpliwości trzeba ważne kwestie, które nas dotykają i absorbują rozwiązywać podczas rozmowy z Bogiem – powiedział bp Kamiński.

Podkreślił, że modlitwa pozwała także właściwie przyjmować i przeżywać trudne i bolesne doświadczenia. - Cierpienie codziennie nas dotyka w mniejszy czy większy sposób. Jeśli złączymy je z Jezusem, jeśli uczepimy się niejako Jego Krzyża, wówczas nabierze ono sensu i będzie miało charakter zbawczy – tłumaczył biskup.

Podkreślił, że warunkiem trwałego pokoju między ludźmi, zgody i miłości jest nawrócenie. – Wszyscy muszą podjąć nawrócenie, a nie tylko jednostki. W przeciwnym razie wciąż będzie dochodziło do konfliktów – ostrzegł hierarcha.

Po liturgii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i oddano cześć relikwiom św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wyszogród: wizyta Flisa Obojga Narodów w rocznicę Unii Lubelskiej

2019-08-20 21:13

eg / Wyszogród (KAI)

Flis Obojga Narodów, czyli 80-metrowa tratwa, płynąca po Polsce w 450. rocznicę Unii Lubelskiej, gościł w Wyszogrodzie w diecezji płockiej. Flisacy wykonali flisacką pieśń i strzał ze specjalnej armaty. Płyną historycznym szlakiem, łączącym Litwę i Polskę.

festiwalwisly.pl

Flis Obojga Narodów, to 80-metrowa tratwa, wykonana z 56 metrów sześciennych drewna, a dokładnie z 13-metrowych bali podsychających świerków, specjalnie na ten cel wybieranych w Puszczy Knyszyńskiej. Drewniane bele wiązane są tradycyjnymi sposobami.

Współcześni flisacy, pod kierunkiem retmana Mieczysława Łabęckiego, wyruszyli z Goniądza, aby dopłynąć do Torunia, przez: Warszawę, Nowy Dwór Mazowiecki, Czerwińsk nad Wisłą, Wyszogród, Włocławek, Ciechocinek. Tratwa płynie przez trzy rzeki: Biebrzę, Narew i Wisłę.

Trasa nie była przypadkowa: jest to szlak łączący Polskę z Litwą, służący do spławiania drewna z Polesia. Tratwa płynie więc historycznym szlakiem, łączącym Litwę i Polskę, w 450. rocznicę powstania Unii Lubelskiej, czyli Powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W Wyszogrodzie flisacy zaśpiewali pieśń i oddali strzał ze specjalnej armaty. Wyjaśnili, że chcą tym spływem przybliżyć wszystkim dawną tradycję spławiania drewna.

1 lipca 1569 r. w Lublinie dwa suwerenne narody Litwy i Polski wolą swoich przedstawicieli w niezawisłych sejmach utworzyły Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Ogromne, największe państwo ówczesnej Europy rozwijało się wzbogacając przenikaniem wzajemnym kultur Litwy i Polski oraz wszechstronną współpracą gospodarczą. Dużą rolę w łatwej i taniej wymianie towarowej spełniały rzeki. Transportowano nimi płody rolne i leśne, głównie zboża i drewno. Spławiane wodą drewno, jako niezbędny budulec domów i statków, wiązane w tratwach było częstym widokiem rzecznych pejzaży. Flis Obojga Narodów został pomyślany jako ekspedycja, która przypomina zanikłą zupełnie tradycję flisacką spławu drewna rzekami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem