Reklama

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w służbie najbiedniejszym

Ewa Nocoń
Edycja częstochowska 8/2005

W Wielkim Poście chcemy bliżej przyjrzeć się pracy kościelnych organizacji charytatywnych. W tym numerze prezentujemy działalność Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W 2004 r. wydała ona: 550 tys. bochenków chleba oraz 150 tys. porcji zup i chleba biednym w Częstochowie, Zawierciu, Radomsku i Wieluniu. Ponad 300 rodzinom zapłaciła rachunki za energię elektryczną, 105 osób uzyskało środki finansowe na zakup leków. Z kolonii letnich w ośrodkach Caritas w Poniku i w Kulach skorzystało w minionym roku 600 dzieci pełnosprawnych oraz 47 dzieci z upośledzeniem słuchu. Na kolonie Caritas przyjechało również 40 młodych z Wilna.
W wielu punktach Caritas organizuje rozdawanie chleba. W Częstochowie ma to miejsce w parafiach: Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta przy ul. Mickiewicza; Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Słowackiego; Świętej Rodziny z Nazaretu przy ul. Krakowskiej; św. Zygmunta przy ul. Krakowskiej; św. Jakuba Apostoła przy ul. Kilińskiego; św. Antoniego przy ul. Wysokiej; św. Józefa przy ul. Okrzei; Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Rynku Wieluńskiego; św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ul. Bohaterów Katynia; św. Wojciecha przy ul. Brzeźnickiej. W Zawierciu chleb jest rozdawany przy parafii Bożego Ciała.
Caritas prowadzi też jadłodajnie. W Częstochowie ciepły posiłek zapewniają: Dzieło w Służbie Bożego Miłosierdzia przy ul. Focha; Kuchnia Caritas przy ul. Staszica; parafie: św. Antoniego, św. Józefa, Świętej Rodziny z Nazaretu, Miłosierdzia Bożego. Jadłodajnie Caritas funkcjonują również przy parafii Świętych Piotra i Pawła w Zawierciu i św. Lamberta w Radomsku oraz w Punkcie Wsparcia Ubogich i Bezrobotnych przy parafii Bożego Ciała w Zawierciu i parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie.
Caritas stara się także zapewnić dach nad głową osobom bezdomnym i będącym w trudnej sytuacji. Przytulisko „Oaza” dla bezdomnych kobiet i matek z dziećmi działa przy ul. Staszica 5 w Częstochowie, tel. (0-34) 368-07-65. 48 kobiet ma zapewniony tam pobyt całodobowy, pomoc medyczną i prawną, działania terapeutyczne, oraz kursy doskonalenia zawodowego. Przytulisko św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn i rodzin funkcjonuje przy ul. Krakowskiej 80/2 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-58-08. 40 osób ma zapewnione: pobyt całodobowy, pomoc medyczną, działania terapeutyczne i kursy doskonalenia zawodowego. Przy ul. Krakowskiej działa też świetlica dla dzieci, kobiet i mężczyzn przebywających w Przytulisku, tel. (0-34) 365-58-08. Podopieczni świetlicy korzystają z terapii dla Klubu Anonimowych Alkoholików, uczestniczą w mittingach i zajęciach przygotowujących ich do życia w trzeźwości, kursach doskonalących umiejętności zawodowe. Biorą udział w rozgrywkach szachowych i sportowych.
W formie świetlicy działa też Ośrodek Pomocy Społecznej Caritas dla Dzieci przy ul. Krótkiej 2 w Krzepicach, tel. (0-34) 317-53-43. Przebywające tu dzieci mają zapewnioną opiekę nauczycieli. Odrabiają lekcje, mają zapewniony gorący posiłek i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, rozwijających ich zdolności.
Caritas stara się zapewnić jak największej liczbie dzieci z niezamożnych rodzin wypoczynek letni i zimowy. Ośrodek wczasowy w Poniku (dla dzieci, rodzin i grup), zapewnia miejsca w domkach kempingowych 120 osobom [ul. Wczasowa w Poniku k. Janowa, tel. (0-34) 327-82-46]. Ośrodek Kolonijny Caritas dla dzieci znajduje się także w Kulach k. Popowa. Dysponuje 120 miejscami, świetlicą, stołówką, dużym placem zabaw. Jest też możliwość kąpieli w basenie na terenie sąsiedniego ośrodka wypoczynkowego.
W dziedzinie opieki medycznej Caritas prowadzi Punkt Opieki Pielęgniarskiej przy ul. Krakowskiej 15/17 w Częstochowie, tel. (0-34) 365-35-36. Placówka znajduje się obok przychodni „Świętej Rodziny”. Zatrudnione w niej 4 pielęgniarki udzielają podstawowej pomocy medycznej osobom niemającym ubezpieczenia zdrowotnego. Przeprowadzają też wizyty domowe, świadcząc opiekę hospicyjną.

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na patriotyczna nutę

2019-10-15 11:47

Maria Fortuna- Sudor

To już tradycja, że z okazji Święta Niepodległości uwadze naszych czytelników polecamy koncert, który stanowi finał XVII Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej,organizowanego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej, przy wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Parafii Matki Bożej Częstochowskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka.

Jak informują organizatorzy, celem cyklicznego wydarzenia jest upowszechnianie, poprzez śpiew, patriotyzmu, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Zależy im również na uświadamianiu roli wartości narodowo-patriotycznych w życiu każdego Polaka. Pragną tym przeglądem także zwrócić uwagę na nasze dziedzictwo kulturowe; religię, pieśni, tradycję i obyczaje.

Małopolski Koncert Przeglądowy jest zaplanowany na 16 listopada br. Rozpocznie się o godziny 9:00 w auli kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, na osiedlu Szklane Domy 7 w Krakowie. Natomiast w niedzielę 17 listopada, o 18. 30 w tym samym miejscu odbędzie się Koncert Galowy Laureatów, w trakcie którego wystąpią wyróżnione chóry, zespoły, soliści oraz zaproszeni artyści. Nastąpi także ogłoszenie rekomendacji do udziału w finale ogólnopolskim. Koncert poprzedzi9 o 17.00) Msza św. w intencji Ojczyzny. Na: www.krakow.ksm.org.pl znajdują się szczegóły na temat przeglądu i koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem