Reklama

Sport kształtuje charakter

Niedziela częstochowska 8/2005

Monika Wójcik

Abp Stanisław Nowak poświęca nową salę gimnastyczną

Mszą św., odprawioną pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka 1 lutego br. w kościele św. Stanisława Kostki, rozpoczęła się uroczystość poświęcenia nowej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej i Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie. We Mszy św. dziękczynnej za wszelkie otrzymane łaski w czasie trwania budowy i z prośbą o błogosławieństwo Boże dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania sali, wzięły udział społeczności obu szkół, siostry zmartwychwstanki na czele z przełożoną prowincji s. Anną Heleną Skalik, nauczyciele i rodzice uczniów oraz zaproszeni goście.
W homilii Ksiądz Arcybiskup zachęcał dzieci, aby uczyły się żyć wiarą i były wdzięczne siostrom i nauczycielom za ich pracę. Abp Nowak podkreślił też ogromne znaczenie modlitwy, jaką za dzieci i nauczycieli zanoszą starsze siostry, które z różańcem w ręku chodzą po szkolnych korytarzach. „Bądźcie tym siostrom wdzięczne, kochane dzieci” - zachęcał Ksiądz Arcybiskup.
W procesji z darami obok hostii i wina niesione były przez nauczycieli wychowania fizycznego: Barbarę Strzemecką, Joannę Bielak i Zbigniewa Markowskiego piłki do gry jako symbol nowej sali gimnastycznej.
Po Mszy św. wszyscy udali się do gmachu szkoły. Ksiądz Arcybiskup poświęcił nową salę i zaplecze. Pogratulował siostrom i podziękował za wszelkie starania, a uczniom życzył, aby sala służyła im do pełnego rozwoju osobowego.
Budowa sali gimnastycznej trwała dwa i pół roku. Była możliwa dzięki wsparciu matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek s. Dolores Stępień, Siostrom z Prowincji Amerykańskiej, które przekazały znaczną część funduszy, wielkiej zapobiegliwości i trosce dyrektor szkoły s. Wandy Piwońskiej i ekonomki s. Anny Teresy Dyner, a także wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu przy współudziale Urzędu Marszałkowskiemu i Sejmiku w Katowicach, Radzie Szkół Katolickich z Fundacji „Renovabis” oraz rodzicom dzieci obu szkół.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży otrzymało relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Delegacja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w warszawskiej Kurii Metropolitarnej odebrała relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystość poprzedziła Msza św. i modlitwa przy grobie tego męczennika

Po porannej Mszy Św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, delegacja KSM wraz Asystent Generalnym KSM ks. Andrzejem Lubowickim, złożyła kwiaty na grobie tego błogosławionego kapłana. Następnie udała się do Kurii Metropolitarnej Warszawskiej, gdzie z rąk o. Gabriela Bartoszewskiego OFM Cap, promotora sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego Popiełuszki, odebrała relikwie męczennika. Przekazano je w przededniu 10. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada 6 czerwca.

- Bł. Jerzy Popiełuszko jest szczególnie bliski Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży. Ideały, którymi kierował się w życiu, to również ideały młodych zrzeszonych w KSM. Wierzymy w jego orędownictwo i pomoc w „zwyciężaniu dobrem” – mówi przewodniczący Prezydium KR KSM Patryk Czech.

W 1954 roku władze PRL zakazały działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po upadku komunizmu, na prośbę św. Jana Pawła II, reaktywowano stowarzyszenie skupiające młodzież z całej Polski. W październiku odbędą się główne obchody 30. rocznicy tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję