Reklama

Masz serce - otwórz do niego drzwi

Nazwanie domów dziecka smutną koniecznością przychodzi z trudem, bo przecież większość zatrudnionych tam pedagogów i specjalistów z innych dziedzin pracuje z wielkim oddaniem, zapewniając podopiecznym nie tylko dach nad głową, możliwość kształcenia się i - w przypadku dzieci dysfunkcyjnych - leczenie i rehabilitację, ale pomagając także w usamodzielnieniu się, znalezieniu pracy, mieszkania itp. A jednak... Nie od dziś wiadomo, że tylko dom rodzinny może być dawcą niezbędnej dzieciom do prawidłowego rozwoju witaminy M - „M jak miłość”.
Ta prawda stała się punktem wyjścia przeprowadzonej w ub. roku w Częstochowie akcji pod hasłem: Masz serce - otwórz do niego drzwi. Akcja, pod patronatem prezydenta Tadeusza Wrony, adresowana była do wszystkich, którzy chcieli przyjąć pod swój dach dziecko niemogące pozostać w swojej rodzinie naturalnej. Zachęcające wyniki spowodowały, że w tym roku akcja jest kontynuowana. „41 rodzin ukończyło w ub.r. szkolenie i uzyskało świadectwo kwalifikacyjne, niezbędne do utworzenia rodziny zastępczej. 20 rodzin z tej grupy zostało rodzinami zastępczymi - mówi Elżbieta Różycka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który koordynuje tę akcję. - Wyłoniliśmy także 2 rodziny, które podjęły się prowadzenia pogotowia rodzinnego w swoich domach. Cała akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu potrzeby otwarcia się na dziecko, które nie ma możliwości trafienia do rodziny adopcyjnej, bo nie została uregulowana sytuacja prawna. Sądzę, że jest o wiele więcej rodzin, które mogłyby otworzyć drzwi swoich domów przed tymi dziećmi”.
Procedura kwalifikacji kandydatów na rodzinę zastępczą trwa kilka miesięcy. „Procedura składa się z 3 elementów - mówi Teresa Satława, dyrektor Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. - Jest to przede wszystkim rozmowa z kandydatami, aby poznać, kim są, jakie są ich motywacje i czy warunki domowe i zdrowotne pozwalają na przyjęcie dziecka. Drugim elementem jest diagnoza psychologiczna, natomiast trzecim - szkolenie, niezbędne w kontakcie z dzieckiem, mającym zazwyczaj bagaż negatywnych doświadczeń”.
Zdaniem niektórych, procedura ta jest uciążliwa, jednak rodziny, które zgłosiły się wiosną ub.r., już w lipcu uzyskały dokumenty pozwalające na ustanowienie rodziny zastępczej. Prezydent Tadeusz Wrona z uznaniem mówi o rodzinach, które podjęły tak doniosłą decyzję: „Chcielibyśmy zachęcić jak największą liczbę osób do podjęcia takiej decyzji, dlatego ważna jest promocja tej idei, edukacja społeczeństwa i podniesienie wrażliwości na problem sieroctwa”.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Dział Pomocy Dziecku i Rodzinie oraz Pomocy Instytucjonalnej
ul. Niepodległości 20/22, Częstochowa,
tel. 363-18-19 wewn. 22, 371-02-82 wewn. 22, pon.-pt. 7.30-15.00

Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy
ul. Jana Pawła II 82, Częstochowa,
tel. 366-49-91, pon.-pt. 10.00-18.00

Reklama

Miejski Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy
ul. Sobieskiego 17b, Częstochowa
tel. 361-49-11, 324-47-55, pon.-pt. 7.30-15.00

Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
ul. Nowowiejskiego 3, Częstochowa
tel. 368-03-39, pon.-czw. 9.00-14.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

77 rocznica Rzezi Wołyńskiej uczczona w Legnicy

2020-07-05 22:31

[ TEMATY ]

Legnica

rzeź wołyńska

ks. Piotr Nowosielski

Niedziela 5 lipca, była dniem, w którym w kościele Św. Jana Chrzciciela w Legnicy, została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych na Wołyniu i Kresach Wschodnich, podczas tzw. Rzezi Wołyńskiej. Jej apogeum przypadło na niedzielę 11 lipca 1943 r., stąd mówi się też o tym wydarzeniu, jako „Krwawej niedzieli”, kiedy to oddziały OUN – UPA dokonały ludobójstwa na Polakach.

Modlitwa i wydarzenie, zorganizowane z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia "Krajobrazy", Tadeusza Samborskiego, obchodzono pod hasłem: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Mszy św. przewodniczył O. Jan Janus OFMConv z koncelebransem O. Zbigniewem Kluską OFMConv. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe reprezentujące organizacje kresowe, sybirackie, środowiska harcerzy a także lokalnych kibiców. Wśród uczestniczących w modlitwie parafian i rodzin dotkniętych tragedią Wołyńską, byli też obecni przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych, lokalnych, środowisk wiejskich oraz przybyli goście.

- Ta dzisiejsza uroczystość świadczy o tym że Polska nie zapomniała i nie zapomni o swoich rodakach, ofiarach ludobójstwa na Kresach Wschodnich – mówił prezes Stowarzyszenia "Krajobrazy" Tadeusz Samborski. Przypomniał, że w roku 2016, dzień 11 lipca, Sejm ustanowił „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa” dokonanego przez OUN-UPA na Polakach Wołynia. Witając wszystkich przybyłych, stwierdził że poznał wiele osób, które w jakiś sposób zostały dotknięte tym dramatem: - Ale nigdy nie słyszałem w rozmowach jakiejś nienawiści, czy chęci odwetu czy zemsty. Tak też pisał męczennik Wołynia, poeta-liryk Zygmunt Jan Rumel, na krótko przed śmiercią, w swoim wierszu „Modlitwa”: „I nie wódź nas na pokuszenie, byśmy jutro nie mścili się za to, co cierpieliśmy dzisiaj” - mówił. Zapraszając do modlitwy za dusze wszystkich pomordowanych, prosił także o modlitwę o to, aby przyszedł czas, kiedy wszyscy pomordowani będą mogli mieć swoje mogiły, chrześcijański znak krzyża i godny pogrzeb.

Przewodniczący liturgii proboszcz parafii O. Jan Janus, w sposób bardzo rzeczowy i faktograficzny, przypomniał genezę i przebieg tego wydarzenia, a także jego wpływ na dalsze relacje Polsko-Ukraińskie. Zwrócił też uwagę na odradzający się silny ruch nacjonalistyczny w tym Państwie.

- Nic z tych rzeczy, nigdy nie powinno mieć miejsca – mówił O. Janus – czy w takiej sytuacji wolno nam zapłacić cenę zapomnienia? W takiej sytuacji wracamy do Ewangelii, przypominamy sobie słowa, które nieraz potwierdzał nasza egzystencja: że na tym świecie, trudno o sprawiedliwość. Począwszy od momentu kiedy Kain zabił Abla, trudno o sprawiedliwość. Dlatego Bogu niech będą dzięki, że będzie inny świat, że nie zmierzamy do nicości, ale do Królestwa Miłości, Światłości i Pokoju. A dlaczego ma być pamięć? A choćby dlatego, że krew niewinna woła z ziemi do nieba – ale tak jak to zostało powiedziane na początku – nie ku nienawiści, ale przecierpiana krew, może być ratunkiem ku życiu dla oprawców. Co daj Boże, przecież tak uczył Chrystus – stwierdził O. Jan.

Po Mszy św., tradycyjnie, przez obecnych na uroczystości gości i delegacje, zostały złożone kwiaty, pod pamiątkową tablicą znajdującą się w tym kościele.  


(PS. W fotogalerii, ostatnim kadrem jest obraz dolnośląskiego malarza artysty Andrzeja Boja Wojtowicza pt. "Wołyń", do którego wykonania użył także ziemi przywiezionej z Wołynia)


  

Zobacz zdjęcia: Legnica obchód 77 rocznicy Rzezi Wołyńskiej


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję