Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Ku zadowoleniu wszystkich

Minął rok od wprowadzenia w częstochowskich środkach komunikacji miejskiej kontrowersyjnej zasady „przednich drzwi”. Dzisiaj emocje opadły, większość pasażerów dostosowała się do zaleceń przewoźnika, a wzmożone kontrole biletów i refleksja nad siódmym przykazaniem przyniosły w 2004 r. wzrost wpływów za bilety o 705 tys. zł netto. Te i inne posunięcia organizacyjne Zarządu MPK oraz wysiłek jego Załogi przyniosły znaczne oszczędności. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta, MPK po raz pierwszy od 2000 r. - odkąd stało się Spółką - zakończyło rok obrachunkowy na plusie. Jest to duży sukces, tym bardziej, że z usług tego największego w mieście przewoźnika korzysta rocznie ponad 70 mln pasażerów, a jego kondycja przekłada się bezpośrednio na nasze „komunikacyjne samopoczucie”. Według Zarządu Spółki, wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie wielość ulg i darmowych przejazdów, gwarantowanych często nielogicznymi lokalnymi przywilejami, np. korzystanie z darmowych przejazdów przez osoby z upośledzeniem ruchowym w stopniu lekkim. Oczywiście, nie jestem przeciwnikiem ulg należnych określonym grupom społecznym, ale uważam, że powinny być one przyznawane w taki sposób, jak w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, czyli refundowane przez określone resorty. Przewoźnik, działający w oparciu o rachunek ekonomiczny, nie może na tym tracić. Okazuje się, że częstochowskie MPK, z powodu hojności niektórych polityków, stało się bodaj najbardziej charytatywną instytucją w mieście. Pełną cenę biletu płaci niespełna 30% podróżnych - reszta jeździ za darmo lub z 50% zniżką, okazując kontrolerom najróżniejsze zaświadczenia. Według szacunkowych obliczeń, kwota, która powinna wpłynąć do budżetu MPK jako rekompensata za różnego rodzaju zniżki i bezpłatne przejazdy, wynosi rocznie ok. 10 mln zł. Stanowi to w przybliżeniu wartość dwóch europejskiej klasy zestawów tramwajowych. Myślę, że Urząd Miasta, będący jedynym udziałowcem Spółki, powinien głęboko rozważyć tę kwestię.
W bieżącym roku częstochowianie oczekują od MPK przede wszystkim punktualnych kursów, uczynnego i życzliwego personelu, sprawnego i zadbanego taboru oraz rozkładu jazdy zgodnego z ich potrzebami. A czego oczekują od nas Zarząd i Załoga MPK? Aby mieszkańcy Częstochowy uświadomili sobie, że w dobie twardych zasad ekonomii obopólne zadowolenie pasażerów i służb MPK może opierać się tylko na zrozumieniu wspólnych interesów, wzajemnym poszanowaniu i uczciwości. Wszelkie działania na szkodę Spółki, jak: dewastacja taboru, demolowanie przystanków, wyłudzanie darmowych przejazdów itp., uderzają nie tylko w Załogę MPK, ale także w nas samych, uszczuplając środki wpływające na polepszenie jakości wykonywanych usług i modernizację Zakładu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję