Reklama

Pokonują granicę wieku

Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie. Zazwyczaj odnosimy tę naukę do bardzo szeroko pojętego doświadczenia. W sposób dosłowny potraktowali to słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, pokazując innym, że wiek nie ogranicza chęci do zdobywania wiedzy oraz rozwoju intelektualnego, manualnego, a także poprawiania swojej sprawności fizycznej.

Niedziela częstochowska 8/2005

Na zajęciach, oprócz obrazów, powstają też gobeliny
Fot: Ewa Nocoń

14 października 2004 r., za zgodą Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz rektora Politechniki Częstochowskiej - prof. dr. hab. inż. Henryka Dyi i dziekana Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej - prof. nadzw. dr. hab. Janusza Szopy, odbyła się inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Co to jest za Uniwersytet? - pytam mgr Leokadię Chrząstek, emerytowaną nauczycielkę, założycielkę drugiego już Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Częstochowie.
„Taki Uniwersytet, jak sama nazwa wskazuje, został utworzony dla starszych osób, które pragną dalej uczyć się i rozwijać swoje zdolności. Pierwszy taki uniwersytet powstał w Polsce w 1975 r. Założyła go prof. Halina Szwarc przy Centrum Medycznym w Warszawie”.
Uniwersytet Trzeciego Wieku, funkcjonujący przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, ma 205 słuchaczy w wieku od 55 do 86 lat. „Na zajęcia uczęszczają osoby reprezentujące różne zawody - mówi Leokadia Chrząstek. - Są to m.in.: nauczyciele, ekonomiści, inżynierowie, lekarze, kolejarze, rolnicy, policjanci - emeryci, renciści, osoby bezrobotne”.
Program, zaplanowany na cały rok akademicki, obejmuje każdy dzień tygodnia. W poniedziałki słuchacze mają zajęcia na pływalni w Szkole Podstawowej nr 2, we wtorki przychodzą na zespół literacki, prowadzony przez dr Barbarę Czekaj-Kubicką, w środy odbywają się warsztaty z rysunku i malarstwa, prowadzone przez prof. dr hab. Leona Macieja, w czwartki są wykłady z różnych dziedzin wiedzy, a w piątki studenci UTW korzystają z koncertów w Filharmonii Częstochowskiej. Uczą się też języków obcych, mogą wybierać jeden spośród pięciu lektoratów. Oprócz tego słuchacze realizują swoje pasje, które ich łączą, np. śpiew. Uniwersytet ma swój chór, prowadzony przez dr. Stanisława Hulbaja. Chór miał już trzy koncerty w częstochowskich kościołach. Cieszyły się one dużą popularnością. W soboty jest gimnastyka rekreacyjna w Gimnazjum nr 2, prowadzona przez mgr Annę Winiarską. Są również organizowane rajdy, kuligi i spacery po lesie. Organizatorem zimowego wypoczynku jest inż. Tadeusz Wojtaszczyk. Raz w miesiącu słuchacze korzystają z Salonu Poezji w Teatrze Dramatycznym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, ubogacając się słuchaniem poezji. Aktorzy Teatru są również gośćmi Uniwersytetu - swoimi występami urozmaicają zajęcia słuchaczy. „Nasza współpraca z aktorami jest możliwa dzięki otwartości i przychylności wicedyrektora Teatru Marka Ślosarskiego - mówi Leokadia Chrząstek. - Podobnie jest z naszą współpracą z Dyrekcją Filharmonii i Zespołem Szkół Muzycznych w Częstochowie. Mali i starsi muzycy grają i śpiewają podczas różnych uroczystości, które obchodzimy”.
Grono słuchaczy Uniwersytetu tworzy wspólnotę ludzi, których życie dzięki wspólnej nauce, dzieleniu się radościami i smutkami, a także poznawaniu świata, staje się ciekawsze i radośniejsze. Seniorzy przyjaźnią się, nawiązują nowe znajomości, spotykają się także poza Uniwersytetem. „Kierownikiem naszego Uniwersytetu jest dziekan Wydziału Zarządzania prof. nadzw. dr hab. Janusz Szopa, sekretariat UTW prowadzi mgr Aneta Stępniak - mówi Leokadia Chrząstek. - Samorząd słuchaczy czuwa nad prawidłowym przebiegiem zajęć i stara się je urozmaicać. Wszyscy pracownicy Wydziału Zarządzania są dla nas bardzo przychylni i pomocni w każdej sprawie. Wydział zapewnia nam aulę i sale wykładowe. Mamy prawdziwą pracownię malarską, z której się bardzo cieszymy. Oprócz nauki staramy się miło spędzać czas i wypoczywać. Przygotowujemy wycieczkę do Warszawy, korzystając z życzliwości Urzędu Miasta i prezydenta Tadeusza Wrony”. W Orędziu Ojca Świętego na Wielki Post czytamy: „W dzisiejszym społeczeństwie - m.in. dzięki zasługom nauki i medycyny - mamy do czynienia z wydłużaniem się życia ludzkiego i w konsekwencji ze wzrostem liczby osób starszych. Stwarza to konieczność zwrócenia szczególniejszej uwagi na świat tzw. trzeciego wieku, aby pomóc jego członkom przeżywać w sposób pełny swe możliwości, służyć całej wspólnocie”.
Jak można zauważyć, Uniwersytet Trzeciego Wieku jest potrzebny. Pozwala na rozwój zdolności i możliwości jego słuchaczy. Jego istnienie ma sens dla wielu ludzi, świadczy o tym niegasnące zainteresowanie nim osób starszych oraz jego współpraca z uniwersytetami z innych miast. „Dużym wyróżnieniem dla nas jest to, że chociaż nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku ma zaledwie 4 miesiące, został zaproszony na 30-lecie pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warszawie. Zachęcam osoby starsze, aby korzystały z dobrodziejstwa bycia studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku” - mówi Leokadia Chrząstek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Angela Merkel: nie zamierzam kandydować na piątą kadencję

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła w czwartek w wywiadzie dla telewizji ZDF, że nie zamierza kandydować na kolejną, piątą kadencję szefowej rządu Niemiec. Potępiła też brutalność amerykańskiej policji w związku ze śmiercią w Minneapolis George'a Floyda.

Zapytana, czy w obliczu walki ze skutkami pandemii koronawirusa nie odczuwa pokusy dalszego kierowania pracami rządu, Merkel podkreśliła stanowczo, że już wcześniej zdecydowała, że obecna kadencja, która zakończy się w przyszłym roku, jest jej ostatnią.

Kontynuując wątek pandemii, szefowa niemieckiego gabinetu potwierdziła, że ulga podatkowa od towarów i usług, zawarta w pakiecie wsparcia dla gospodarki jej kraju, potrwa do końca roku. „To dla mnie punkt odcięcia tej pomocy” - wyjaśniła, zapytana, czy ta rządowa pomoc może zostać przedłużona. „To ma być krótkotrwały impuls” - zaznaczyła.

W środę Merkel ogłosiła wart 130 mld euro pakiet stymulacyjny dla niemieckiej gospodarki, w ramach którego podatek VAT zostanie obniżony z 19 do 16 proc. przez sześć miesięcy, począwszy od lipca.

Merkel potępiła także „zamordowanie” przez policję Afroamerykanina George'a Floyda i "rasizm", który jej zdaniem uderza w „bardzo spolaryzowane społeczeństwo amerykańskie”. „To zabójstwo George'a Floyda jest okropne. Rasizm jest okropny. Społeczeństwo amerykańskie jest bardzo spolaryzowane” - powiedziała.

"Rasizm zawsze istniał. I niestety tak jest również tutaj (w Niemczech)” - dodała Merkel, która zaznaczyła, że "ma nadzieję”, iż protesty w Stanach Zjednoczonych "będą pokojowe”.

Szefowa niemieckiego rządu określiła także obecną politykę wewnętrzną prezydenta USA Donalda Trumpa jako "bardzo kontrowersyjną". "Moim zdaniem w polityce (zawsze) trzeba próbować zbliżać do siebie ludzi, próbować ich godzić. Myślę, że styl polityczny (prezydenta Trumpa) jest bardzo kontrowersyjny” - powiedziała.

"Pracuję ze wszystkimi wybranymi prezydentami na całym świecie. I oczywiście z amerykańskim prezydentem. Wszystko, co mogę zrobić, to mieć nadzieję, że możemy współpracować" - zakończyła niemiecka kanclerz. (PAP)

zm/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję