Reklama

Tam, gdzie skarby zakopane w ziemi

Niedziela kielecka 8/2005

Próżno by szukać samorodków złota w Złotej Pińczowskiej, jednak, jak twierdzą jej mieszkańcy, w ich miejscowości jest złoto. Prawdziwym skarbem jest bowiem niesamowicie żyzna ziemia, która daje bogate plony.
W przeszłości na okolicznych polach szumiały złote łany pszenicy - stąd nazwa miejscowości. Dziś częściej można zobaczyć tu warzywa, których Złota jest prawdziwym zagłębiem.
Pierwsi osadnicy pojawili się tutaj przed tysiącami lat. Bogate ziemie zachęcały do hodowli bydła i rolnictwa. Archeolodzy twierdzą, że już w epoce brązu powstawały na tych ziemiach liczne osady. Prawdziwy rozkwit osadnictwa nastąpił w średniowieczu, kiedy to powstawały kolejne miejscowości istniejące do dnia dzisiejszego. Jako że na okolicznych ziemiach uprawiano przede wszystkim pszenicę, w Złotej znajdował się piękny drewniany spichlerz, który obecnie można podziwiać w podkieleckim skansenie w Tokarni. Wcześniej spichlerz ten znajdował się w Rogowie, skąd w połowie XIX w. został przeniesiony do Złotej. W miejscu, w którym stał, obecnie wznosi się nowy kościół.
Mieszkańcy Złotej oraz okolicznych miejscowości w przeszłości należeli do parafii Pełczyska. Jednak odległości do kościoła były dosyć duże, i dotarcie do świątyni było uciążliwe. Dlatego też zrodził się pomysł, by w Złotej wybudować kościół. W lipcu 1987 r. Złotą obiegła wiadomość, że w garażu Stanisława Dzieniowskiego odprawiona zostanie Msza św. Eucharystię sprawował ks. Stefan Łasoń. Zadaniem ks. Łasonia było czynienie starań, aby wybudować kaplicę. Nowy ksiądz nie miał gdzie mieszkać, więc pod swój dach przyjęli go bardzo mu życzliwi państwo Ptakowie.
Jednak jego starania nie zostały zakończone sukcesem. Nie wszyscy mieszkańcy Złotej chcieli nowego kościoła, siła przyzwyczajenia do parafii w Pełczyskach była mocna; również przedstawiciele ówczesnych władz niezbyt życzliwym okiem patrzyli na plany budowy kościoła.
Wkrótce ks. Łasoń odszedł ze Złotej, a zastąpił go niezwykle energiczny ks. Jan Ciszek, który - jak wspominają mieszkańcy - „już pierwszego dnia zakasał rękawy i zaczął starania o plac pod budowę plebanii”. Zamieszkał w domu należącym do rodziny Podsiadłych. Dom stał na końcu wsi i był bez jakichkolwiek wygód: bez wody i łazienki, a mieszkał tam przez trzy lata.
6 listopada 1987 r. biskup kielecki Stanisław Szymecki wydał dekret o utworzeniu w Złotej rektoratu, z obowiązkiem prowadzenia ksiąg metrykalnych. Rektorem ośrodka dla Złotej i Niegosławic mianowany został właśnie ks. Jan Ciszek.
Dzięki jego zabiegom plac pod kościół został nabyty i już na początku 1989 r. można było rozpocząć budowę plebanii, obok której stanęła mała kapliczka, gdzie były odprawiane Msze św. W tej właśnie kapliczce chrzczone były dzieci, a uczniowie klas II przystępowali do Pierwszej Komunii Świętej.
6 sierpnia 1991 r. bp Szymecki wydał dekret erygujący parafię św. Urszuli Ledóchowskiej. Kilka dni później wspólnota parafialna rozpoczęła budowę nowego kościoła według projektu M. Głowackiej i D. Jasińskiej z Kielc. Początkowo świątynne mury wznosili górale z Nowego Targu, później zaś murarze z Oleśnicy.
27 czerwca 1999 r. bp Kazimierz Ryczan uroczyście wmurował kamień węgielny, poświęcony przez Jana Pawła II w Sandomierzu.
17 lutego 2003 r. nowym proboszczem został ks. Jerzy Korona. Mimo iż od czasu jego przybycia do parafii minęły tylko dwa lata, parafianie z dumą podkreślają, ile nowy proboszcz dokonał. Zostały więc wybudowane duże schody do świątyni - praca, która wymagała zwiezienia kilkudziesięciu ton piachu i kamieni. Świątynia wewnątrz została wytynkowana, wykonano schody w prezbiterium.
Ksiądz Proboszcz podkreśla, że to wszystko zostało osiągnięte dzięki wytrwałej pracy i ofiarności parafian, którzy do ciężkiej pracy są przyzwyczajeni.
W tej żyznej ziemi jest ukryty skarb, lecz aby go zdobyć, trzeba ją uprawiać i pracować od świtu do zmierzchu. Często Ksiądz Proboszcz widzi całe rodziny, które z pola wracają, gdy panuje już zmrok. Ziemia - bogactwo tej parafii - jest tak urodzajna, „że grzechem byłoby ją zostawić odłogiem”. Jednak - jak dodaje - Złota Pińczowska w przeszłości była „złota”, kiedy warzywa można było łatwo sprzedać. Dziś rolnicy muszą ciężko pracować, aby zdobyć przysłowiowe grosze. Ceny w punktach skupu są tak niskie, że często nie opłaca się najmować robotników do zbioru cebuli czy innych warzyw.
„Parafianie znają wartość pracy i wiedzą, że jej owocami trzeba się dzielić z potrzebującymi” - podkreśla ks. Korona. Dlatego są też ofiarni. Ze Złotej, co roku kilka ton cebuli, kapusty i innych warzyw trafia do Seminarium w Kielcach.
W ciągu dwóch lat Ksiądz Proboszcz zżył się z parafianami. Zawsze może liczyć na ich pomoc i ofiarność. Szczególnie pomaga mu Jan Parandowski, który doradza oraz pomaga Księdzu w remontach prowadzonych na terenie plebanii czy kościoła.
Mimo wytężonej pracy znaczna część parafian nie zapomina o niedzielnej Mszy św. Mieszkańcy parafii wiedzą, komu dziękować za obfite plony i dobrą pogodę. Szczególną atencją cieszy się coroczne poświęcenie pól, które odbywa się we wszystkich miejscowościach wchodzących w skład parafii. Trzeba również wspomnieć o dożynkach parafialnych - zwyczaj ten wprowadził obecny Ksiądz Proboszcz. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości przygotowują wieńce dożynkowe oraz bochny chleba, który podczas uroczystości jest dzielony i rozdawany wszystkim uczestnikom.
Na pytanie, jakie inwestycje czekają w najbliższym czasie Księdza Proboszcza i parafian, ks. Korona uśmiecha się i mówi: „Potrzeb jest wiele. Trzeba wykonać marmurową posadzkę, upiększyć wnętrze świątyni, ogrodzić plac kościelny; w przyszłości zakupić dzwony na wieżę... Pracy w najbliższym czasie nam nie zabraknie”.
W przyszłość patrzy z uśmiechem, ponieważ - jak twierdzi - do tej pory parafianie go nie zawiedli i ma nadzieję, że wspólnymi siłami dokończą budowy kościoła. „Może rzadko to mówię parafianom, ale mieszkać wśród takich życzliwych ludzi, to prawdziwy skarb” - mówi na zakończenie.

W skład parafii wchodzą trzy miejscowości: Złota, Złota Graby oraz Niegosławice. Parafia liczy 1200 wiernych. Odpust parafialny przypada 25 maja.
Msze św. w niedziele - godz.: 8. 00, 10.00, 12.00.
W dni powszednie - godz. 7. 30 (w okresie zimowym), 18.00 (latem).
W środy o godz. 16.00 odprawiane jest nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W 1988 r. zmarło w parafii 20 osób, a w 2003 r. - 29.
W 1988 r. ochrzczonych zostało 14 dzieci, a w 2003 r. - tylko 6.

Reklama

* Za wsią Złota na małym wzniesieniu stoi zabytkowa kapliczka, która liczy przeszło 100 lat. Legenda mówi, że zbudował ją niejaki Dąbrowski, gdyż w tych okolicach znalazł w ziemi złoto. Budując ją, chciał odwdzięczyć się Bogu za to szczęście. Legenda głosi, że matką chrzestną tej kapliczki była hrabina z Jurkowa.

* W Niegosławicach urodził się Adolf Dygasiński, piewca Ponidzia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

[ TEMATY ]

święto

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest w Polsce od 2013 r. Ma ono przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty, ale przede wszystkim środowiska zakonne dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 do 11 czerwca 2010 r. Jest to odpowiedź papieża na potrzebę obchodzenia takiego święta. (Do tej pory w Mszale Rzymskim jest tylko Msza wotywna, którą często kapłani sprawują z okazji pierwszego czwartku miesiąca, gdy w sposób szczególny modlimy się o powołania kapłańskie i dziękujemy Chrystusowi za ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa).

Benedykt XVI wyznaczył dzień na takie święto - czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli tydzień przed uroczystością najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem. Nowością jest propozycja Ojca Świętego, żeby święto to było fakultatywne, dowolne, i by episkopaty same decydowały, czy takie święto jest w danym kraju potrzebne, czy też nie widzą potrzeby wprowadzenia go do kalendarza i chcą pozostać przy dotychczasowej ilości dni chrystologicznych. Warto przypomnieć, że określenia "święto", świadczy o randze dnia liturgicznego. W kalendarzu liturgicznym najwyższe rangą są uroczystości, zaś dzień, określony jako święto jest niższy rangą i wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy św. Nie byłby to więc dzień wolny i biskupi nie będą się domagać kolejnego dnia wolnego od pracy.

To nowe święto wpisuje się w cykl uroczystości i świąt, szczególnych dni, obchodzonych po zakończeniu cyklu paschalnego. Radość wielkanocna ze Zmartwychwstania Chrystusa i Jego zwycięstwa trwa pięćdziesiąt dni, kończy go uroczysty 50. dzień - Zesłanie Ducha Świętego - który pieczętuje świąteczny okres obchodów liturgicznych. I dopiero po zakończeniu tego okresu w określone dni, mające rangę uroczystości czy święta, powraca się do pewnych tajemnic wiary, które zaistniały w Wydarzeniu Wielkanocnym. Wówczas nie było możliwości świętowania konkretnej tajemnicy, konkretnego aspektu wiary, ponieważ Triduum Paschalne i Wielkanoc zawiera jak w pigułce całą naszą wiarę, to, co jest najważniejsze, więc godzina po godzinie objawiają się kolejne tajemnice, które rozważamy i przeżywamy.

W Wieczerniku w Wielki Czwartek wieczorem świętujemy ustanowienie sakramentu Eucharystii, ale zaraz się zaczyna świętowanie Męki Pańskiej, bo przecież Msza Wielkiego Czwartku zaczyna Triduum Męki Chrystusa. Nie ma czasu na uroczyste obchody ku czci Eucharystii. Dlatego została ustanowiona specjalna uroczystość - Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, by ten sakrament uczcić. W Wielki Piątek Jezus kona na krzyżu, następuje moment przebicia Jego Serca. Nie ma w liturgii wielkopiątkowej miejsca na rozbudowanie wątku uczczenia miłości Boga, objawionej w przebitym Sercu Jezusa - stąd oddzielna uroczystość - Najświętszego Serca Pana Jezusa - także po zakończeniu cyklu uroczystości paschalnych.

I ta propozycja - święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana - wpisuje się w ten ciąg. Jezus w Wieczerniku ustanawia sakrament kapłaństwa. Sam objawia się poprzez całe Misterium Paschalne i to, czego dokonuje - że On jest najwyższym Kapłanem, On składa ofiarę, tak naprawdę jedyną skuteczną - za grzechy świata. W Wielki Czwartek, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, gdy wspólnota wiernych zgromadzi się w danej parafii, nie bardzo jest miejsce dla uczczenia kapłaństwa Chrystusa, w które wpisane jest kapłaństwo ludzi, przyjmujących sakrament święceń, by przez nich Pan Jezus Swoje kapłaństwo wykonywał. Stąd potrzeba pogłębienia tej tajemnicy i wprowadzenia odrębnego święta.

Wielkanoc przynosi tyle tematów, że one się nie "mieszczą" w tych dniach. Wszystkie te tematy są świętowane, ale szybko następują kolejne tajemnice. Gdyby chciało się później adorować jeden aspekt - uczcić go, dziękować Bogu - zachodzi potrzeba ustanowienia oddzielnego święta w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Angela Merkel: nie zamierzam kandydować na piątą kadencję

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła w czwartek w wywiadzie dla telewizji ZDF, że nie zamierza kandydować na kolejną, piątą kadencję szefowej rządu Niemiec. Potępiła też brutalność amerykańskiej policji w związku ze śmiercią w Minneapolis George'a Floyda.

Zapytana, czy w obliczu walki ze skutkami pandemii koronawirusa nie odczuwa pokusy dalszego kierowania pracami rządu, Merkel podkreśliła stanowczo, że już wcześniej zdecydowała, że obecna kadencja, która zakończy się w przyszłym roku, jest jej ostatnią.

Kontynuując wątek pandemii, szefowa niemieckiego gabinetu potwierdziła, że ulga podatkowa od towarów i usług, zawarta w pakiecie wsparcia dla gospodarki jej kraju, potrwa do końca roku. „To dla mnie punkt odcięcia tej pomocy” - wyjaśniła, zapytana, czy ta rządowa pomoc może zostać przedłużona. „To ma być krótkotrwały impuls” - zaznaczyła.

W środę Merkel ogłosiła wart 130 mld euro pakiet stymulacyjny dla niemieckiej gospodarki, w ramach którego podatek VAT zostanie obniżony z 19 do 16 proc. przez sześć miesięcy, począwszy od lipca.

Merkel potępiła także „zamordowanie” przez policję Afroamerykanina George'a Floyda i "rasizm", który jej zdaniem uderza w „bardzo spolaryzowane społeczeństwo amerykańskie”. „To zabójstwo George'a Floyda jest okropne. Rasizm jest okropny. Społeczeństwo amerykańskie jest bardzo spolaryzowane” - powiedziała.

"Rasizm zawsze istniał. I niestety tak jest również tutaj (w Niemczech)” - dodała Merkel, która zaznaczyła, że "ma nadzieję”, iż protesty w Stanach Zjednoczonych "będą pokojowe”.

Szefowa niemieckiego rządu określiła także obecną politykę wewnętrzną prezydenta USA Donalda Trumpa jako "bardzo kontrowersyjną". "Moim zdaniem w polityce (zawsze) trzeba próbować zbliżać do siebie ludzi, próbować ich godzić. Myślę, że styl polityczny (prezydenta Trumpa) jest bardzo kontrowersyjny” - powiedziała.

"Pracuję ze wszystkimi wybranymi prezydentami na całym świecie. I oczywiście z amerykańskim prezydentem. Wszystko, co mogę zrobić, to mieć nadzieję, że możemy współpracować" - zakończyła niemiecka kanclerz. (PAP)

zm/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję