Reklama

Spotkania opłatkowe z osobami niepełnosprawnymi - Legnica

22 stycznia 2005 r. mieszkańcy Legnicy, Lubina, Polkowic, Ścinawy, Chojnowa i innych miejscowości spotkali się na opłatkowej uroczystości dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Tym razem gościła ich parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Już przed godz. 11.00 w kościele zaczęli gromadzić się uczestnicy uroczystości.

„Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. W wygłoszonej homilii przypomniał, że podobnie jak pasterze przybyli do Betlejem powitać Dzieciątko, tak i my przychodzimy dziś oddać cześć Jezusowi. Bóg przychodzi na świat i pokazuje, jak ważny jest dla Niego każdy człowiek. Nawet kiedy spotyka nas cierpienie, Jezus łączy je ze swoim i pomaga nam wytrwać. Chrystus pozostał z nami w Kościele, w swoim słowie, a przede wszystkim w sakramencie Eucharystii. Wzywa nas, abyśmy kochali i służyli tym wszystkim, których On ukochał. „Wielu jest dziś ludzi, którzy odpowiadają na to wezwanie i pomagają potrzebującym, chorym, niepełnosprawnym. W ten sposób ukazują Jezusa innym i przypominają o wielkiej miłości Boga do ludzi” - mówił Ksiądz Biskup. Ofiarowanie tych wszystkich, którzy potrzebują Bożej i ludzkiej pomocy, miłosierdziu Bożemu miało miejsce w modlitwie wiernych. Była to szczególna modlitwa - nie tylko odmówiona, ale i ułożona przez niepełnosprawnych. Polecali w niej Bogu naszego kochanego Ojca Świętego, biskupów, kleryków, siostry zakonne, wzywając światła Ducha Świętego dla nich. Pamiętali też o ofiarach wojen i wypadków, modlili się o pokój na świecie. Niezwykła była procesja z darami. Szli w niej nie tylko przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych, ale i aniołowie, i jak w czasach biblijnych Trzej Królowie, niosąc w darach wino i chleb.

„A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami”

Kiedy zakończyła się Eucharystia, opłatkowe świętowanie przeniosło się do sali parafialnej, udekorowanej specjalnie na tę uroczystość balonami, choinkami i przekazaną przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej z Lubina szopką wykonaną na tkaninie. Ta część spotkania rozpoczęła się od połamania się opłatkiem. Biskup Tadeusz wspomniał, że jesteśmy dziećmi jednego Ojca i powinniśmy mieć wobec siebie tę samą życzliwość, jaką mamy wobec najbliższych. Jezus został z nami pod postacią chleba i my mamy być dla siebie nawzajem dobrzy jak chleb - mówił Ksiądz Biskup błogosławiąc opłatki. Wolontariusze sprawnie rozdali opłatki i natychmiast utworzyła się kolejka pragnących złożyć życzenia Pasterzowi diecezji. A potem, jak na święta przystało, był wspólny posiłek. Mimo obaw organizatorów, nie było chyba osoby, dla której zabrakłoby pysznego bigosu, ciasta i owoców. A o to, żeby nikt nie pozostał głodny, zadbali nie tylko wolontariusze, ale też dzieciaki i sami niepełnosprawni, którzy na ochotnika zgłaszali się do pomocy przy podawaniu ciast.

„Wszystko stworzenie śpiewaj Panu swemu”

Po zaspokojeniu głodu obejrzano jasełka przygotowane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Legnicy. A jasełka nie byle jakie, bo misyjne ogarniające cały Boży świat. Ze wszystkich zakątków ziemi przybyli do stajenki betlejemskiej pielgrzymi, by wraz z Maryją i Józefem radować się narodzinami Zbawiciela.

Reklama

„Chwała na wysokości bogu, a pokój na ziemi”

Po przedstawieniu na scenę wkroczyła diakonia muzyczna „Ismael” z Lubina.
Szybko porwali zebranych do wspólnej zabawy. Środek sali prędko wypełnił się wolontariuszami, którzy razem z niepełnosprawnymi utworzyli śpiewającego i klaszczącego „węża”. Nie było mowy o tym, by zmarznąć czy nudzić się. Całe spotkanie zostało przygotowane na chwałę Pana, ku satysfakcji organizatorów i radości zebranych.

„A witając zawołali z wielkiej radości”

Siostra Hilaria ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Śląskich (diecezja katowicka) powiedziała, że nie można tego opisać słowami, takie spotkanie trzeba przeżyć. Trudno było nie zauważyć wśród bawiącego się tłumu osób niesłyszących. Pani Elżbieta z Polskiego Związku Głuchych, spytała obecne na opłatku panie o wrażenia.
Pani Halina zwierzyła się: „Jesteśmy bardzo zadowolone, że w naszej diecezji osoby niesłyszące są tak zauważane. Jesteśmy zapraszani na wszystkie spotkania”. Swojej radości nie ukrywała także Dorotka. Podobała jej się i Msza św. i jasełka. Pani Zofia z Legnicy powiedziała: „Najważniejsze, że spotkanie rozpoczęło się Mszą św., nie spodziewałam się, że będzie tak pięknie, poczęstunek, jasełka, wszystko tak dobrze przygotowane dla niepełnosprawnych. Kiedyś brałam udział w wielobojach osób na wózkach i otrzymałam I nagrodę, którą wręczał mi Ksiądz Biskup. Teraz rozpoznał mnie, kiedy miałam zaszczyt przełamać się z nim opłatkiem”. Dwie Dominiki - wolontariuszki powiedziały, że przyszły, bo lubią pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. „Pomagamy takim samym ludziom jak my. Każdy człowiek, obojętnie, zdrowy czy chory, ma takie same prawa. Nie mamy poczucia, że jakoś szczególnie się poświęcamy. To, co robimy, jest dla nas naturalne i daje nam satysfakcję, że robimy coś dobrego i jesteśmy potrzebne”. Joanna Płotnicka, jedna z organizatorek: „Każde spotkanie jest niezwykłe, jedyne i niepowtarzalne. W tym roku np. na tę niepowtarzalność złożyło się nowe miejsce, które trzeba było zobaczyć, poznać, udekorować, by było pięknie i by pozostało niezatarte wrażenie w sercu. Cudne jest to, że każdego roku jest coraz więcej wolontariuszy, którzy chcą pomagać. Wspólnie z nimi chcemy tworzyć klimat radości, by ludzie wyszli stąd szczęśliwi i mieli siłę żyć dalej. A z drugiej strony zawsze jest takie delikatne kłucie w sercu: „Panie Boże, spraw, by się wszyscy zmieścili. A Pan Bóg chętnie nas wysłuchuje i jak dotąd miejsca i dobrych rzeczy do jedzenia dla wszystkich wystarcza”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej (komunikat Kurii)

W Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej doszło do profanacji.

Komunikat Kurii Diecezjalnej

Szczęść Boże!

Z wielkim smutkiem pragnę poinformować Księży, że w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu dopuściła się aktu zbezczeszczenia w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Zniszczeniu uległa min. mensa ołtarzowa oraz krzyż. Nie miała miejsce profanacja Najświętszego Sakramentu. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie Ksiądz Biskup Grzegorz prosi o modlitwę za proboszcza parafii, duszpasterzy jak i całą wspólnotę parafialną. Prośmy w naszych prywatnych modlitwach Matkę Bożą Anielską, czczoną w dąbrowskim sanktuarium jako Panią i Matkę Zagłębia, o wstawiennictwo za nami u swojego Syna jak i o opamiętanie i miłosierdzie dla tych, którzy nie mają szacunku dla tego co dla nas święte. Przepraszajmy za wszystkie zniewagi, których wobec Boga dopuszcza się dziś człowiek.

Zachęcamy do odmówienia Aktu zawierzenia NMP Anielskiej:
Bogurodzico Dziewico Niepokalana Maryjo, Królowo Polski, Patronko Dąbrowy Górniczej i Matko Zagłębia, Wielka Boga-Człowieka Matko! Przed pięćdziesięciu laty Prymas Polski Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński na mocy szczególnej władzy udzielonej przez Stolicę Apostolską, „(…) ku większej chwale Pana Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego oraz na cześć Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanej Maryi, celem zbliżenia ludu polskiego do stóp Królowej Polski” ogłosił Ciebie Maryjo Patronką Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia.Oto my żyjący na Zagłębiowskiej Ziemi jako spadkobiercy tamtych pokoleń zwracamy się do Ciebie Anielska Królowo, aby ponowić nasze dziecięce oddanie i polecić się Twojej opiece. Zawierzając sprawy i losy całego Kościoła w naszej Ojczyźnie i Diecezji Sosnowieckiej z najgłębszą pokorą upadamy przed Tobą o Pani Naszych Losów i prosimy: Naucz nas jak mamy czcić i kochać Twojego Syna utajonego w Najświętszym Sakramencie, który zamieszkał między nami, aby nas obdarować i uszczęśliwić chlebem Aniołów. Dodawaj nam siły i wspomagaj nas nieustannie w wypełnianiu przykazań Bożych i kościelnych.
Wypraszaj łaski u Swojego Syna dla ludu tej spracowanej zagłębiowskiej ziemi, wystawianych na próbę obecnego czasu.
Zwyciężaj codziennie w naszych sercach i spraw, by było to zwycięstwo wiary, nadziei i miłości oraz dobra, uczciwości, sumienności i trzeźwości.
Małżonkom daj siłę do wytrwania w wierności, rodzicom daj miłość i moc w pokonywaniu wszelkich trudności.
Dzieciom daj doświadczyć rodzicielskiej miłości.
Młodemu pokoleniu wskaż drogę szczęśliwej przyszłości i ustrzeż przed zgorszeniem. Ludziom poszukującym pracy, nękanym przez różne trudności i kłopoty daj nadzieję zmiany. Chorym uzdrowienie, starcom pozbawionym opieki i wszystkim, którzy zatracili nadzieję wypraszaj siłę duszy i ciała oraz wspomagaj w codziennych potrzebach i troskach. Zagubionym na drogach swojego życia wskaż właściwą drogę prowadzącą do Twojego Syna i wypraszaj im światło Ducha Świętego.
Niechaj wszyscy doznają Twojego wsparcia, którzy uciekają się pod Twoją macierzyńską opiekę. O Matko! Pani Zagłębia! Ucieczko nasza! Niechaj ukochamy całym sercem Twojego Syna Jezusa Chrystusa i Ciebie tu na ziemi, abyśmy po skończonym pielgrzymowaniu mogli się cieszyć z Wami w niebie na wieki wieków. Amen.

ks. Mariusz Karaś
Kanclerz

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję