Reklama

Spotkania opłatkowe z osobami niepełnosprawnymi - Legnica

22 stycznia 2005 r. mieszkańcy Legnicy, Lubina, Polkowic, Ścinawy, Chojnowa i innych miejscowości spotkali się na opłatkowej uroczystości dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Tym razem gościła ich parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Już przed godz. 11.00 w kościele zaczęli gromadzić się uczestnicy uroczystości.

„Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak. W wygłoszonej homilii przypomniał, że podobnie jak pasterze przybyli do Betlejem powitać Dzieciątko, tak i my przychodzimy dziś oddać cześć Jezusowi. Bóg przychodzi na świat i pokazuje, jak ważny jest dla Niego każdy człowiek. Nawet kiedy spotyka nas cierpienie, Jezus łączy je ze swoim i pomaga nam wytrwać. Chrystus pozostał z nami w Kościele, w swoim słowie, a przede wszystkim w sakramencie Eucharystii. Wzywa nas, abyśmy kochali i służyli tym wszystkim, których On ukochał. „Wielu jest dziś ludzi, którzy odpowiadają na to wezwanie i pomagają potrzebującym, chorym, niepełnosprawnym. W ten sposób ukazują Jezusa innym i przypominają o wielkiej miłości Boga do ludzi” - mówił Ksiądz Biskup. Ofiarowanie tych wszystkich, którzy potrzebują Bożej i ludzkiej pomocy, miłosierdziu Bożemu miało miejsce w modlitwie wiernych. Była to szczególna modlitwa - nie tylko odmówiona, ale i ułożona przez niepełnosprawnych. Polecali w niej Bogu naszego kochanego Ojca Świętego, biskupów, kleryków, siostry zakonne, wzywając światła Ducha Świętego dla nich. Pamiętali też o ofiarach wojen i wypadków, modlili się o pokój na świecie. Niezwykła była procesja z darami. Szli w niej nie tylko przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych, ale i aniołowie, i jak w czasach biblijnych Trzej Królowie, niosąc w darach wino i chleb.

„A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami”

Kiedy zakończyła się Eucharystia, opłatkowe świętowanie przeniosło się do sali parafialnej, udekorowanej specjalnie na tę uroczystość balonami, choinkami i przekazaną przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej z Lubina szopką wykonaną na tkaninie. Ta część spotkania rozpoczęła się od połamania się opłatkiem. Biskup Tadeusz wspomniał, że jesteśmy dziećmi jednego Ojca i powinniśmy mieć wobec siebie tę samą życzliwość, jaką mamy wobec najbliższych. Jezus został z nami pod postacią chleba i my mamy być dla siebie nawzajem dobrzy jak chleb - mówił Ksiądz Biskup błogosławiąc opłatki. Wolontariusze sprawnie rozdali opłatki i natychmiast utworzyła się kolejka pragnących złożyć życzenia Pasterzowi diecezji. A potem, jak na święta przystało, był wspólny posiłek. Mimo obaw organizatorów, nie było chyba osoby, dla której zabrakłoby pysznego bigosu, ciasta i owoców. A o to, żeby nikt nie pozostał głodny, zadbali nie tylko wolontariusze, ale też dzieciaki i sami niepełnosprawni, którzy na ochotnika zgłaszali się do pomocy przy podawaniu ciast.

„Wszystko stworzenie śpiewaj Panu swemu”

Po zaspokojeniu głodu obejrzano jasełka przygotowane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Legnicy. A jasełka nie byle jakie, bo misyjne ogarniające cały Boży świat. Ze wszystkich zakątków ziemi przybyli do stajenki betlejemskiej pielgrzymi, by wraz z Maryją i Józefem radować się narodzinami Zbawiciela.

Reklama

„Chwała na wysokości bogu, a pokój na ziemi”

Po przedstawieniu na scenę wkroczyła diakonia muzyczna „Ismael” z Lubina.
Szybko porwali zebranych do wspólnej zabawy. Środek sali prędko wypełnił się wolontariuszami, którzy razem z niepełnosprawnymi utworzyli śpiewającego i klaszczącego „węża”. Nie było mowy o tym, by zmarznąć czy nudzić się. Całe spotkanie zostało przygotowane na chwałę Pana, ku satysfakcji organizatorów i radości zebranych.

„A witając zawołali z wielkiej radości”

Siostra Hilaria ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Śląskich (diecezja katowicka) powiedziała, że nie można tego opisać słowami, takie spotkanie trzeba przeżyć. Trudno było nie zauważyć wśród bawiącego się tłumu osób niesłyszących. Pani Elżbieta z Polskiego Związku Głuchych, spytała obecne na opłatku panie o wrażenia.
Pani Halina zwierzyła się: „Jesteśmy bardzo zadowolone, że w naszej diecezji osoby niesłyszące są tak zauważane. Jesteśmy zapraszani na wszystkie spotkania”. Swojej radości nie ukrywała także Dorotka. Podobała jej się i Msza św. i jasełka. Pani Zofia z Legnicy powiedziała: „Najważniejsze, że spotkanie rozpoczęło się Mszą św., nie spodziewałam się, że będzie tak pięknie, poczęstunek, jasełka, wszystko tak dobrze przygotowane dla niepełnosprawnych. Kiedyś brałam udział w wielobojach osób na wózkach i otrzymałam I nagrodę, którą wręczał mi Ksiądz Biskup. Teraz rozpoznał mnie, kiedy miałam zaszczyt przełamać się z nim opłatkiem”. Dwie Dominiki - wolontariuszki powiedziały, że przyszły, bo lubią pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. „Pomagamy takim samym ludziom jak my. Każdy człowiek, obojętnie, zdrowy czy chory, ma takie same prawa. Nie mamy poczucia, że jakoś szczególnie się poświęcamy. To, co robimy, jest dla nas naturalne i daje nam satysfakcję, że robimy coś dobrego i jesteśmy potrzebne”. Joanna Płotnicka, jedna z organizatorek: „Każde spotkanie jest niezwykłe, jedyne i niepowtarzalne. W tym roku np. na tę niepowtarzalność złożyło się nowe miejsce, które trzeba było zobaczyć, poznać, udekorować, by było pięknie i by pozostało niezatarte wrażenie w sercu. Cudne jest to, że każdego roku jest coraz więcej wolontariuszy, którzy chcą pomagać. Wspólnie z nimi chcemy tworzyć klimat radości, by ludzie wyszli stąd szczęśliwi i mieli siłę żyć dalej. A z drugiej strony zawsze jest takie delikatne kłucie w sercu: „Panie Boże, spraw, by się wszyscy zmieścili. A Pan Bóg chętnie nas wysłuchuje i jak dotąd miejsca i dobrych rzeczy do jedzenia dla wszystkich wystarcza”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po co jest Niedziela Słowa Bożego?

2020-01-21 09:37

Niedziela Ogólnopolska 4/2020, str. VII

[ TEMATY ]

teologia

teolog

Paulina Nita/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Trochę się zdziwiłem, kiedy się dowiedziałem, że papież Franciszek ustanowił III niedzielę zwykłą w roku liturgicznym Niedzielą Słowa Bożego. Przecież na każdej Mszy św. słowo Boże jest głoszone, a tym bardziej w niedzielę.

To prawda, że podczas Eucharystii jest głoszone słowo Boże. Liturgia Słowa stanowi jej integralną część. W każdym razie 30 września 2019 r., we wspomnienie św. Hieronima, tłumacza Pisma Świętego, twórcy słynnej Wulgaty, papież Franciszek w liście apostolskim Aperuit illis ustanowił wspomnianą Niedzielę Słowa Bożego. W tym roku jest ona obchodzona w Kościele katolickim na całym świecie po raz pierwszy.

Ta inicjatywa Ojca Świętego była odpowiedzią na prośby skierowane do niego od wielu środowisk kościelnych, realizacją ustaleń Soboru Watykańskiego II i praktyczną kontynuacją przesłania adhortacji apostolskiej papieża seniora Benedykta XVI Verbum Domini. Zgodnie z zamiarem obecnego pontyfika początek roku liturgicznego i ta szczególna niedziela mają być poświęcone wyjątkowej refleksji nad Bożym słowem zawartym na kartach Pisma Świętego i jego celebracji. To również, jak podpowiada Franciszek, wzmocnienie naszej więzi z wyznawcami judaizmu, którzy przecież mają Biblię Hebrajską, czyli nasz Stary Testament. To także wyraz naszej modlitewnej troski o jedność chrześcijan, a więc Niedziela Słowa Bożego ma wydźwięk ekumeniczny.

Zdaniem Ojca Świętego, znajomość Biblii nie może być jakby zarezerwowana dla nielicznej grupy, np. osób duchownych. „Biblia należy przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej słowie. Często pojawiają się tendencje, które starają się monopolizować święte teksty, przypisując je do pewnych kręgów i wybranych grup. Tak nie może być. Biblia jest Księgą Ludu Pana, który w słuchaniu Jego głosu przechodzi od rozproszenia i podziału do jedności. Słowo Boga jednoczy wiernych i sprawia, że stają się jednym ludem” – pisze papież w Aperuit illis.

Dlatego też, wychodząc naprzeciwko papieskim oczekiwaniom, Konferencja Episkopatu Polski głosem jej przewodniczącego abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego i wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy, zachęca do codziennego czytania Biblii, jak to z pewnością czyni jeden z naszych czytelników, który postawił tytułowe pytanie. I tak jak podpowiada papież Franciszek, dzień poświęcony Biblii nie powinien być tylko „raz w roku”, ale „w każdym dniu roku”.

W każdym razie, jak zapewnia ks. prof. Henryk Witczyk, m.in. przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II oraz jedyny polski członek Papieskiej Komisji Biblijnej, każda kuria diecezjalna w Polsce została zaopatrzona w stosowne materiały, które mają pomóc księżom i ich parafialnym współpracownikom w przygotowaniu godnego przeżycia pierwszej Niedzieli Słowa Bożego. Ksiądz Witczyk zwraca też uwagę na to, że interpretowanie Pisma Świętego nie może się odbywać według własnego widzimisię. Ma ono być wyjaśniane przez kompetentnych ludzi, którzy mają do tego kanoniczną misję.

Na koniec trzeba zaznaczyć, że w naszym kraju, razem z Niedzielą Słowa Bożego, już od 12 lat organizowany jest Tydzień Biblijny (26 kwietnia – 2 maja 2020 r.), a od 4 – Narodowe Czytanie Pisma Świętego (26 kwietnia 2020 r.). Przedsięwzięcia te doskonale się wpisują w ducha papieskiego nauczania odnośnie do Pisma Świętego.

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

CZYTAJ DALEJ

Na ekumeniczną nutę

2020-01-26 21:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

ekumenizm

koncert

Marian Florek/Niedziela

„Pastores i Przyjaciele”

Podsumowując częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. Jarosław Grabowski powiedział, że czas budowania chrześcijańskiej jedności nie może być ograniczony tylko do siedmiu dni, on powinien trwać i trwa przez wszystkie kolejne dni kalendarzowego roku.

Postulat codziennego praktykowania ekumenizmu szczególniej wybrzmiał na jasnogórskim koncercie w dniu 26 stycznia br. wraz z papieskim apelem aby muzyka Ewangelii (obecna przecież w kolędach) przysposabiała nas wszystkich do bycia uczniami - misjonarzami pośród świata, w którym żyjemy. (przemówienie papieża Franciszka podczas spotkania ekumenicznego w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Rydze w 2017 r.).

Marian Florek/Niedziela

Ks. Adam Glajcar z ks. Jarosławem Grabowskim

Ekumeniczne kolędowanie na Jasnej Górze zwieńczyło częstochowski Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Bohaterem wieczoru był zespół muzyczny „Pastores i Przyjaciele”, który przygotował, dla licznie zgromadzonych w Auli Jana Pawła II, zestaw popularnych kolęd. Teksty utworów wyświetlane na dużym ekranie i zachęta artystów sprawiły, że cała sala wzięła udział w gremialnym kolędowaniu w rzeczywiście ekumenicznym duchu. A kiedy zespół pozwolił sobie na amerykański świąteczny przebój w stylu country wszyscy powstali i w tanecznym rytmie towarzyszyli wykonawcom a następnie nagrodzili ich gromkimi brawami.

Zobacz zdjęcia: Na ekumeniczną nutę

Wszystkich zgromadzonych powitał podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski, który mówił o swoich ekumenicznych doświadczeniach. Potem obowiązki gospodarza przejął ks. Adam Glajcar, proboszcz częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, przedstawiając pozostałych uczestników wydarzenia - ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i odpowiedzialnego za działania ekumeniczne na terenie archidiecezji częstochowskiej, ks. mitrata Mirosława Drabiuka, proboszcza prawosławnej parafii pw. Częstochowskiej Ikony Matki Bożej w Częstochowie oraz Ryszarda Majera, senatora RP. Szczególnie ciepło zostały powitane siostry z Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy, popularne „Siostry Brygidki”, których charyzmatem jest służba dziełu przywrócenia jedności wszystkich wierzących w Chrystusa. Chodzi tu o wprowadzenie w życie zasad ekumenizmu wypracowanych na Soborze Watykańskim II.

Obszerniejsze sprawozdanie z wydarzenia będzie dostępne w formie filmowej na stronach internetowych „Niedzieli” i w wydaniu papierowym naszego tygodnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję