Reklama

Spotkania opłatkowe z osobami niepełnosprawnymi - Bolesławiec

Już po raz piąty sala I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu stała się miejscem spotkania opłatkowego dla osób niepełnosprawnych i ich najbliższych. Uroczystość odbyła się 29 stycznia 2005 r. W tym roku przybyli na nią biskup legnicki Tadeusz Rybak oraz biskup Stefan Regmunt. Zaproszenie przyjął także były dziekan ks. prał. Władysław Rączka, kapłani, przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści. W opłatku wzięli udział nie tylko mieszkańcy powiatu bolesławieckiego, ale i zgorzeleckiego i lwóweckiego, w sumie ok. 800 osób.

„Bądźcie w lidze mistrzów ducha”

Zebranych serdecznie powitali: ks. Andrzej Jarosiewicz, dziekan dekanatu Bolesławiec Wschód, wicestarosta bolesławiecki Cezary Przybylski oraz Monika Balińska z II Środowiskowego Domu Samopomocy - jako przedstawicielka osób niepełnosprawnych. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Rybak. W jej przygotowanie, jak co roku, włączyli się niepełnosprawni. Ich dziełem była Liturgia Słowa, modlitwa wiernych i procesja z darami. Na szczególną uwagę zasługuje niesiony w darach album Eucharystia w oczach niepełnosprawnych, wykonany przez podopiecznych Koła Pomocy Dzieciom z Wadami Słuchu, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych. Znalazły się w nim prace plastyczne, pokazujące, jak osoby niepełnosprawne widzą tajemnicę Najświętszego Sakramentu. W homilii Biskup Stefan wezwał zebranych, aby w życiu stawali się mistrzami ducha. Wskazując na polskich olimpijczyków - Roberta Korzeniowskiego i Otylię Jędrzejczak, a także Apostoła Pawła. Zwrócił uwagę, że te osoby mogą być wzorem, jak stawać się wielkim człowiekiem nie tylko w sporcie, ale przede wszystkim w życiu. „Przez to, co jest dla was dostępne, stawajcie się mistrzami ducha, bądźcie członkami ligi mistrzów pod kierunkiem głównego Trenera. A staniecie się mistrzami ducha, kiedy będzie w waszym życiu modlitwa, gdy będziecie poznawać słowo Boże i będziecie karmili się Eucharystią”.

Agapa radości

Życzenia i łamanie się opłatkiem to zawsze ważny moment uroczystości. A jest on tym bardziej wzruszający dla zebranych, że mogą się podzielić nie tylko z najbliższymi, ale i z Księżmi Biskupami, z przedstawicielami władz, a nawet parlamentarzystami. Po życzeniach przychodzi pora na posiłek. Dzięki hojności sponsorów, mieszkańców wielu parafii i życzliwych firm, każdy mógł się posilić wspaniałymi pasztecikami z barszczem, kanapkami, owocami, ciastem. Agapa to także czas występów artystycznych. W tym roku mieliśmy okazję obejrzeć dwa debiuty. Po raz pierwszy w kolędowym repertuarze wystąpili podopieczni II Środowiskowego Domu Samopomocy, a w jasełkach pt. Tajemnica Wcielenia Syna Bożego wzięli udział, obok uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych, również uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Program artystyczny to nie jedyny przejaw twórczości osób niepełnosprawnych. Od kilku lat na uroczystości można oglądać wystawy prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne. W tym roku mogliśmy obejrzeć prace z Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Ośrodka Pomocy Społecznej z Nowogrodźca. Na ostatni punkt spotkania - rozdanie paczek - niecierpliwie czekały zwłaszcza dzieci. Przedtem jednak Barbara Kostyra ze Starostwa Powiatowego w Bolesławcu i Joanna Podmokła z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w imieniu uczestników i organizatorów opłatka podziękowały Księżom Biskupom za obecność, wspólną modlitwę i życzliwość, jaką od lat okazują mieszkańcom powiatu bolesławieckiego. Była to też okazja, by złożyć życzenia Biskupowi Stefanowi z racji 10. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej. Do życzeń dołączony został upominek autorstwa osób niepełnosprawnych z dekanatu Bogatynia - z Domu Pomocy Społecznej i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. A potem przyszedł moment wielkiej radości dla dzieciaków, kiedy Księża Biskupi i przedstawiciele władz wręczali im świąteczne upominki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim

2020-06-01 15:24

BP KEP

Prezentujemy treść oświadczenia ws. wywiadu z ks. Isakowiczem-Zaleskim.

W odpowiedzi na pytania kierowane do redakcji „Niedzieli” w sprawie wywiadu, który przeprowadziłam z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, oświadczam, że publikacja, która ukazała się na stronie internetowej edycji wrocławskiej, została zamieszczona bez wiedzy Redaktora Naczelnego Tygodnika „Niedziela”.
Agnieszka Bugała

Wywiad Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem–Zaleskim

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję