Reklama

Złotoryja

I Festiwal Kolęd i Pastorałek

Niedziela legnicka 8/2005

Festiwal odbył się 19 stycznia w sali widowiskowej Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji. Organizatorem koncertu był Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Złotoryi wraz z nauczycielami: Pawłem Kaczmarowskim, Małgorzatą Skowronek, Anną Wojtaczka oraz Lucyną Rajczakowską. Celem przeglądu było umożliwienie utalentowanym wychowankom zaprezentowanie się na szerszym forum, a także integracja środowisk związanych z osobami niepełnosprawnymi. W klimat tego muzycznego spotkania wprowadziła zebranych Integracyjna Grupa Muzyczna „Pentatonika” z Jeleniej Góry. W przeglądzie wzięły udział zespoły: Szkół Specjalnych z Lubina, „Iskierki”, OSW „Śnieżynki” z Wojcieszowa, OSW „Debiut” z Lwówka Śląskiego, OSW „Pelerynki” ze Złotoryi, Dom Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, OSW „Skowronki” ze Złotoryi, OSW „Pastorałka” z Lubina, Zespół Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry, OSW „Wiolinki” z Legnicy, Internat Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze Złotoryi, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Jeleniej Góry „Akcent”, Grupa Kościelna „Schola”, OSW „Ars Nowa i przyjaciele” ze Złotoryi. Poziom artystyczny był wyrównany. Uczestnicy otrzymali dyplomy, bombki choinkowe i słodycze. Każda grupa otrzymała nagrody ufundowane przez władze miasta i sponsorów. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano pastorałkę: Jeden dzień w roku. Szczególnie wzruszyły słowa: „Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem”.
Specjalne podziękowania należą się sponsorom: Antoniemu Chamskiemu - prezesowi Przedsiębiorstwa Transportowo-Budowlanego, Irenie i Tadeuszowi Niemczyckim - właścicielom Firmy Handlowo-Usługowej Inter-Car, Ewie Kaczmarowskiej, Maksymilianowi Rajczakowskiemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy ołtarz w Dąbroszynie

2020-06-02 22:13

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński dokonał dziś w kościele w Dąbroszynie (parafia NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą) poświęcenia nowego ołtarza, nastawy ołtarzowej, obrazu św. Józefa, patrona świątyni oraz nowej Drogi Krzyżowej. Zapraszamy do fotogalerii.

Zobacz zdjęcia: Poświęcenie ołtarza i Drogi Krzyżowej w Dąbroszynie
CZYTAJ DALEJ

USA: Pismo Święte „Word on Fire” – jedno z najpiękniejszych wydań Biblii

2020-06-03 14:50

[ TEMATY ]

USA

Jak zapewniają recenzenci, każdy katolik, który chce spotkać Chrystusa w Jego Słowie, ucieszy się najnowszym wydaniem Pisma Świętego przygotowanym przez apostolat amerykański „Word on Fire” – założony przez biskupa pomocniczego Los Angeles Roberta Barrona. To, zdaniem wielu znawców, jedna z najpiękniej wydanych w ostatnich czasach Biblii: z komentarzami adresowanymi nie do językoznawców, historyków i biblistów, lecz przede wszystkim do tych, którzy chcą spotkać w życiu i kulturze żywego Boga.

Jest to pierwsza cześć wydawniczego przedsięwzięcia. Obejmuje na razie Ewangelie. Zgodnie z powtarzanym często przez bp. Barrona mottem, starannie wydane Pismo Święte ma przemawiać do czytelnika także swym pięknem zewnętrznym. Duchowny tłumaczy, że piękno katolicyzmu – jego sztuka, muzyka, architektura i literatura – jest ważnym narzędziem ewangelizacji. Przestrzega przed bagatelizowaniem i zaniedbywaniem „czynnika piękna” w zabiegach ewangelizacyjnych. Dlatego w duchu takiego podejścia, wydanie Ewangelii „Word on Fire” jest, jak wielu krytyków podkreśla, oszałamia swą estetyką.

W jednej z trzech wersji okładka wykonana jest z wysokiej jakości skóry, na niej zaś wytłoczony został złoty stempel z symbolicznymi wzorami przedstawiającymi historię zbawienia, czterema Ewangelistami i alfabetycznymi symbolami świętego Imienia. Robią też wrażenie złote krawędzie stron.

Zadrukowane strony sąsiadują z wysokiej rozdzielczości 41 zdjęciami dzieł sztuki. Osobny tekst tłumaczy, co łączy je z odpowiednimi fragmentami Ewangelii. W ten sposób sztuka Giotto, Caravaggia, Van Gogha wciągać ma czytelnika w święte tajemnice wiary.

Pismo Święte wykorzystuje tłumaczenie na język angielski katolickiego wydania „New Revised Standard Version-Catholic Edition”. Komentarze, publikowane inną czcionka i w innej skali, obejmują m.in. fragmenty kazań biskupa Barrona na temat niedzielnych czytań Ewangelii oraz całe mnóstwo wyimków z pisma Ojców Kościoła oraz autorów katolickich: od Augustyna przez Tomasza z Akwinu, Johna Henry Newmana, św. Teresę z Lisieux, G.K. Chestertona, Fultona Sheena, Flannery O'Connor i Josepha Ratzingera. Niektóre z cytatów mają charakter egzegetyczny, inne teologiczny, jeszcze inne typowo literacki.

Zdaniem biskupa Barrona, cel komentarza ma być przede wszystkim ewangeliczny „Po pierwsze, jest on szczególnie zwrócony do tych, którzy z różnych powodów nie są związani z wiarą chrześcijańską, a nawet z jakąkolwiek zorganizowaną religią. Po drugie, komentarze te skupiają się przed wszystkim na dwóch prostych, ale fundamentalnych pytaniach: kim jest Bóg i kim jest Jezus Chrystus?” – tłumaczy we wstępie.

Pismo Święte „Word on Fire” pojawi się oficjalnie w sprzedaży 15 czerwca br. W czerwcu 2021 r. zaplanowano publikacje pozostałych ksiąg nowotestamentowych. Stary Testament zostanie podzielony na cztery lub pięć tomów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję