Reklama

Snowidza

Opłatkowo-karnawałowe spotkanie

W sobotę 29 stycznia na spotkaniu opłatkowo-karnawałowym zorganizowanym i przygotowanym przez snowidzkie Koło Gospodyń Wiejskich bawiło się 180 osób.

Gości powitali wspólnie proboszcz ks. Jan Żak, szefowa snowidzkiego KGW Janina Ziętek i sołtys Henryk Adamus. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: delegacja mściwojowskiego KGW z szefową Sabiną Bochenek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Snowidzy Wiesław Szymczyk z żoną Darią, radny powiatowy, a zarazem dyrektor Gimnazjum w Marcinowicach Piotr Olchówka, a także rehabilitantka Teresa Mordal z mężem. Nie zabrakło też gości z Opola, centralnej Polski i Świdnicy. Przybył też wójt Ignacy Pięta z małżonką Wandą. „Ten opłatek jest symbolem chleba, jedności, życzliwości i dobroci. Przyjmijcie wszystkie nasze życzenia na ten rok, by był pełen nadziei i ufności na lepsze jutro” - powiedział proboszcz ks. Jan Żak. Po wspólnej modlitwie odśpiewaniu kolędy podzielono się opłatkiem. Część artystyczną rozpoczęły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Snowidzy. Pod czujnym okiem katechetki Małgorzaty Reczuch przygotowały jasełka zatytułowane: Otwórz oczy, zobacz więcej. Ich występ wzruszył słuchaczy, którzy nie szczędzili braw. Czas oczekiwania na orkiestrę umilały grą na syntezatorze Ewelina Bonek ze SP w Snowidzy i Małgorzata Budzińska z Gimnazjum w Marcinowicach. Pierwsze takty muzyki porwały na parkiet siedzących za stołami. Choć trzeba przyznać, nie było to łatwe zadanie oderwać się od tych smakowitości przygotowanych przez członkinie KGW i ich mężów. „Serdecznie dziękuję organizatorkom - członkiniom naszego Koła Gospodyń Wiejskich za wkład, za oddane serce na rzecz społeczeństwa wsi Snowidza i jestem bardzo wdzięczny, że opłatek stał się już tradycją naszej wsi” - powiedział sołtys Snowidzy Henryk Adamus. Monika i Grzegorz Brzezińscy oraz Elżbieta i Józef Zimroz z Barycza zapewnili, że spotkania opłatkowe są bardzo potrzebne. Jest to okazja, by porozmawiać w szerszym gronie i zabawić się. „Każda zabawa, każdy kontakt w środowisku wiejskim jest niezwykle istotny. Umożliwia konsolidację społeczności wiejskiej” - uważają Stanisława Połącarz i Maria Niemczuk ze Snowidzy. „Bardzo nam się podoba, lubimy te zabawy. Organizatorzy wspaniali, jedzenie pyszne, orkiestra też dobrze bawi. Życzymy sobie, aby co roku tak było, a my byśmy mogli w tych spotkaniach uczestniczyć” - dorzucają. „Jesteśmy pierwszy raz i nie żałujemy, a wręcz przeciwnie. Nasi znajomi z Opola są zaskoczeni, że za tak małe pieniądze można się tak świetnie zabawić” - stwierdzili Magdalena i Remigiusz Petkowie ze Snowidzy. „Za dużo jedzenia i nie można się opanować, żeby wszystkiego nie spróbować. Jest cudownie” - wyznali mieszkańcy Snowidzy. Bal trwał do białego rana przy doborowej muzyce Krzysztofa Tokarskiego i Krzysztofa Dudziaka z zespołu QUEST z Krotoszyc.
Specjalne podziękowania szefowa KGW Janina Ziętek, za naszym pośrednictwem, składa sponsorom: piekarzowi z Zimnika p. Dziubkowi, Teresie i Stanisławowi Głąb, Piotrowi Olchówce oraz Urzędowi Gminy Mściwojów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej (komunikat Kurii)

W Sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej doszło do profanacji.

Komunikat Kurii Diecezjalnej

Szczęść Boże!

Z wielkim smutkiem pragnę poinformować Księży, że w dniu dzisiejszym w godzinach popołudniowych osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu dopuściła się aktu zbezczeszczenia w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Zniszczeniu uległa min. mensa ołtarzowa oraz krzyż. Nie miała miejsce profanacja Najświętszego Sakramentu. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie Ksiądz Biskup Grzegorz prosi o modlitwę za proboszcza parafii, duszpasterzy jak i całą wspólnotę parafialną. Prośmy w naszych prywatnych modlitwach Matkę Bożą Anielską, czczoną w dąbrowskim sanktuarium jako Panią i Matkę Zagłębia, o wstawiennictwo za nami u swojego Syna jak i o opamiętanie i miłosierdzie dla tych, którzy nie mają szacunku dla tego co dla nas święte. Przepraszajmy za wszystkie zniewagi, których wobec Boga dopuszcza się dziś człowiek.

Zachęcamy do odmówienia Aktu zawierzenia NMP Anielskiej:
Bogurodzico Dziewico Niepokalana Maryjo, Królowo Polski, Patronko Dąbrowy Górniczej i Matko Zagłębia, Wielka Boga-Człowieka Matko! Przed pięćdziesięciu laty Prymas Polski Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński na mocy szczególnej władzy udzielonej przez Stolicę Apostolską, „(…) ku większej chwale Pana Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego oraz na cześć Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanej Maryi, celem zbliżenia ludu polskiego do stóp Królowej Polski” ogłosił Ciebie Maryjo Patronką Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia.Oto my żyjący na Zagłębiowskiej Ziemi jako spadkobiercy tamtych pokoleń zwracamy się do Ciebie Anielska Królowo, aby ponowić nasze dziecięce oddanie i polecić się Twojej opiece. Zawierzając sprawy i losy całego Kościoła w naszej Ojczyźnie i Diecezji Sosnowieckiej z najgłębszą pokorą upadamy przed Tobą o Pani Naszych Losów i prosimy: Naucz nas jak mamy czcić i kochać Twojego Syna utajonego w Najświętszym Sakramencie, który zamieszkał między nami, aby nas obdarować i uszczęśliwić chlebem Aniołów. Dodawaj nam siły i wspomagaj nas nieustannie w wypełnianiu przykazań Bożych i kościelnych.
Wypraszaj łaski u Swojego Syna dla ludu tej spracowanej zagłębiowskiej ziemi, wystawianych na próbę obecnego czasu.
Zwyciężaj codziennie w naszych sercach i spraw, by było to zwycięstwo wiary, nadziei i miłości oraz dobra, uczciwości, sumienności i trzeźwości.
Małżonkom daj siłę do wytrwania w wierności, rodzicom daj miłość i moc w pokonywaniu wszelkich trudności.
Dzieciom daj doświadczyć rodzicielskiej miłości.
Młodemu pokoleniu wskaż drogę szczęśliwej przyszłości i ustrzeż przed zgorszeniem. Ludziom poszukującym pracy, nękanym przez różne trudności i kłopoty daj nadzieję zmiany. Chorym uzdrowienie, starcom pozbawionym opieki i wszystkim, którzy zatracili nadzieję wypraszaj siłę duszy i ciała oraz wspomagaj w codziennych potrzebach i troskach. Zagubionym na drogach swojego życia wskaż właściwą drogę prowadzącą do Twojego Syna i wypraszaj im światło Ducha Świętego.
Niechaj wszyscy doznają Twojego wsparcia, którzy uciekają się pod Twoją macierzyńską opiekę. O Matko! Pani Zagłębia! Ucieczko nasza! Niechaj ukochamy całym sercem Twojego Syna Jezusa Chrystusa i Ciebie tu na ziemi, abyśmy po skończonym pielgrzymowaniu mogli się cieszyć z Wami w niebie na wieki wieków. Amen.

ks. Mariusz Karaś
Kanclerz

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję