Reklama

Niedziela młodych diecezji legnickiej

„Pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej...”

Niedziela legnicka 8/2005

Nie bez przyczyny pozwoliłam sobie zacytować, a jednocześnie przekształcić słowa, które niegdyś słyszeliśmy w wykonaniu Jerzego Stuhra. Pisać każdy może... i o tym właśnie mógł przekonać się każdy, kto w dniach 28-30 stycznia uczestniczył w warsztatach dziennikarskich, zorganizowanych przez Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Legnickiej.
Po raz kolejny w warsztatach, które odbyły się w Centrum Formacji Charytatywnej w Legnicy, uczestniczyło wielu młodych ludzi, którzy chcą pisać, chcą rozwijać swój talent, a jednocześnie pragną przekazać go innym.
- Warsztaty mają na celu poznanie w przystępny sposób tajników dziennikarstwa, a także uświadomienie młodym ludziom, że powinni wykorzystywać i dzielić się talentami, które otrzymali od Boga... - powiedział ks. Sławomir Augustynowicz, opiekun i organizator warsztatów. - Wierzę, że chęć i zaangażowanie wszystkich, którzy przybyli na warsztaty, pozwoli w przyszłości stworzyć dzieło, jakim będzie gazetka młodzieżowa.
W drugim dniu warsztatów gościliśmy znanych ludzi, którzy w sposób szczególny zechcieli podzielić się z nami wieloletnim doświadczeniem pracy w mediach.
Konferencję poświeconą zdobywaniu informacji w prosty i przystępny sposób na przykładzie Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej wygłosił redaktor naczelny placówki w Legnicy Grzegorz Chmielowski.
Różnorodność gatunków literackich w prasie, zasady pisania tekstów informacyjnych, reportaży i felietonów, to tylko część tego, co przekazała nam Magdalena Kamińska, wychowawca klasy dziennikarskiej w IV LO w Legnicy.
Ostatnią konferencję przeprowadził ks. Piotr Nowosielski, redaktor naczelny stron legnickich tygodnika „Niedziela”. Ksiądz Piotr w sposób „młodzieżowy” przekazał wiele konkretnych informacji na temat Kościoła w mediach, przeprowadzając tym samym ciekawą dyskusję o szybkiej informacji, jaką jest depesza.
Zaproszeni goście, to nie koniec atrakcji, które czekały na uczestników. Wieczorem wyświetlony został film Dawida Lyncha Prosta historia, który uświadomiła większości z nas, że niezależnie od tego, jakie jest nasze życie, zawsze znajdziemy coś dobrego, co pozwoli nam rozwiązać życiowe problemy. Pamiętajmy więc, że dążąc do naprawy swoich błędów powinniśmy liczyć się z drugim człowiekiem i mieć na uwadze jego dobro. Do takich wniosków doszli uczestnicy warsztatów dziennikarskich, dla których film był prawdziwą inspiracją i tematem ożywionej dyskusji.
Warsztaty to nie tylko możliwość zdobywania potrzebnej wiedzy dziennikarskiej, ale także radość spotkania z drugim człowiekiem, a przede wszystkim z Bogiem w codziennej Eucharystii. I właśnie na tej Eucharystii można było pokazać, że jednak „śpiewać też każdy może...”, bo przecież nie to jest najważniejsze, żeby umieć śpiewać. Ważna jest obecność i to co nas łączy, dlatego też podsumowując jak najbardziej udane warsztaty dziennikarskie, stwierdzam z ogromną przyjemnością, że:
Pisać i śpiewać każdy może! Czasami trochę lepiej, a czasami gorzej, ale przecież nie o to chodzi, jak co komu wychodzi! Jedno jest pewne. Na następnych warsztatach będzie tylko lepiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zrezygnował z renty, by zobaczyć się z Papieżem. Wspomnienia spotkań z Ojcem Świętym

2020-06-04 11:22

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

wspomnienia

świadectwo

MJscreen/parafia Juszczyna

Spotkania z Papieżem na zawsze pozostają w pamięci ich uczestników.

„Po powrocie ze spotkania z Ojcem Świętym mąż podjął pracę zawodową mimo różnych trudności związanych z rezygnacją z renty. Zakończył ją w wieku emerytalnym, mimo iż nie było zawsze łatwo i nie zawsze dopisywało zdrowie. Wiem, że była to łaska Boża i błogosławieństwo Ojca Świętego” – wspominają małżonkowie Leokadia i Adam Świniańscy z Juszczyny. W parafii w Juszczynie wierni wraz z kapłanami budują Papieżowi Polakowi żywy pomnik.

Wpadli na bardzo oryginalny pomysł i realizacja udała się w pełni. Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Juszczynie buduje Papieżowi Janowi Pawłowi II żywy pomnik ze wspomnień. A na czym to polega? Parafianie – wierni świeccy oraz księża i siostry pochodzące z tej wspólnoty dzielą się swoimi doświadczeniami spotkań z Ojcem Świętym.

O tym, skąd się wziął pomysł na taką akcję w Juszczynie, i w jaki sposób ona jest realizowana, piszemy w najnowszym numerze papierowej „Niedzieli” – w dodatku bielsko-żywieckim, nr 23 na 7 czerwca 2020 r.

Są takie chwile w życiu, do których wciąż się wraca, przeżywa je wciąż na nowo ze wzruszeniem sentymentem i radością w sercu. Do takich chwil należy pielgrzymka mojego męża do Rzymu i spotkanie się z Ojcem Świętym na audiencji. Pielgrzymkę od dnia 27 maja do 4 czerwca 1988 r. organizował dekanat milowiecki. Były zaplanowane do zwiedzania także inne miejsca. Po zapisaniu się na pielgrzymkę mąż zachorował. Lekarz, po długiej chorobie mojego męża, kierował go na rentę. Data wyznaczona na komisję lekarską zbiegła się z datą planowanego wyjazdu do Rzymu. Na własną rękę mąż zrezygnował, nie wstawił się na komisję, ale pojechał na pielgrzymkę. W piątym dniu byli umówieni na audiencję u Ojca Świętego w rezydencji letniej. Grupa uczestników audiencji liczyła 24 osoby. Spotkanie z Ojcem Świętym było wielkim przeżyciem i niezapomnianymi chwilami, które do dziś stają mężowi przed oczyma. Ojciec Święty z każdym uczestnikiem zamieniał parę słów, pożartował, pośmiał się i powiedział, że on również był w Milówce jako biskup. Na koniec udzielił obecnym i ich rodzinom w domach obfitego błogosławieństwa i podarował święty różaniec” – w ten sposób Pani Leokadia opowiada o spotkaniu swojego męża Adama ze św. Janem Pawłem II.

Dopowiada, że po powrocie mąż podjął pracę zawodową mimo różnych trudności związanych z samoistną rezygnacją z renty. Zakończył ją w wieku emerytalnym, mimo iż choroba mu doskwierała i utrudniała wykonywanie obowiązków zawodowych. – Wiem, że była to łaska Boża i błogosławieństwo Ojca Świętego – zapewnia Leokadia Świniańska.

Pani Leokadia również spotkała się z Janem Pawłem II. W 1968 r. otrzymała sakrament bierzmowania z rąk kard. Karola Wojtyły. W 2003 r. była na pielgrzymce w Rzymie i uczestniczyła w audiencji z Ojcem Świętym na placu św. Piotra. A w 2007 r. w ramach pielgrzymki odwiedziła również grób św. Jana Pawła II, dziękując tam za jego pontyfikat.

Więcej wspomnień i świadectw z Juszczyny znajdą Państwo w artykule: „Pomnik ze wspomnień” w w dodatku bielsko-żywieckim papierowej „Niedzieli” – „Niedziela na Podbeskidziu” nr 23 na 7 czerwca 2020 r. Zapraszamy do lektury.

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję