Reklama

Jelenia Góra

Bal na wsparcie budowy kościoła

Grzegorz Jędrasiewicz
Edycja legnicka 8/2005

Już czwarty raz z inicjatywy proboszcza ks. Grzegorza Niwczyka odbył się karnawałowy bal, z którego dochód został przeznaczony na budowę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu. Nowa świątynia wznoszona jest w Jeleniej Górze przy ul. Morcinka. Parafia ta (najmłodsza w Jeleniej Górze) została ustanowiona przez biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 2 lipca 1995 r. Budowę kościoła rozpoczęto we wrześniu 1999 r.

W tym roku 22 stycznia, w przedostatnią sobotę karnawału, uczestnicy balu spotkali się w mysłakowickim Klubie „Radar”. Gości przywitał proboszcz ks. Grzegorz Niwczyk, któremu towarzyszyli księża wikariusze i diakoni. Na początku odmówiono modlitwę. Następnie polonezem rozpoczęto bal. Do tańca grał po mistrzowsku zespół „RYTHM” z miejscowości Kępy. Podczas zabawy przeprowadzane były konkursy nagradzane upominkami ufundowanymi przez sponsorów. W „czekoladowym walcu” każda pani otrzymała od swojego partnera zakupioną na balu czekoladę. W „Szansie na sukces” najlepiej zaprezentowała się Paulina Kaczmarczyk, śpiewając piosenkę W zielonym gaju. Inną z atrakcji balu była tradycyjna aukcja dzieł sztuki. Do licytacji przeznaczono dwie współczesne ikony, dwa pejzaże wykonane w technice graficzno-malarskiej, obraz Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz przedstawiający żabę oraz wyjątkową pracę, narysowaną przez ks. Grzegorza Niwczyka, który w Liceum Plastycznym wykonał doskonały rysunek spracowanych dłoni swojej babci. Nabywcy byli hojni i zakupili cztery dzieła. Po północy na salę balową wjechał płonący, olbrzymi, pyszny tort z cukierni Stanisława Mrugały. Uczestnicy zabawy byli bardzo zadowoleni i wysoko oceniali sprawną organizację balu, znakomitą atmosferę. Okazali też hojność, dzięki której budowa kościoła posunie się o następny krok.
Już wykonano 50% prac. Budowa kościoła obejmuje wykonanie całego kompleksu, składającego się z dwupoziomowej świątyni i budynku, który będzie pełnił rolę domu parafialnego. Znajdą się w nim między innymi aula oraz sale - miejsca spotkań grup działających w parafii. Na pierwszym poziomie kościoła zostanie urządzona kaplica patrona - św. Franciszka z Asyżu. Tam również złożone zostaną relikwie tego Świętego, przywiezione do parafii w lipcu ubiegłego roku. Jak mówi ks. Grzegorz Niwczyk, prowadzona przez niego wspólnota parafialna składa się w połowie z ludzi w podeszłym wieku, zatem inwestycja jest tak prowadzona, żeby w obiekcie było jak najmniej barier architektonicznych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w trakcie budowy wieży zostanie zainstalowana winda, która ułatwi niepełnosprawnym pokonywanie różnicy poziomów. Proboszcz podkreśla, że postęp robót i spłacanie zaciągniętego kredytu nie byłoby możliwe, gdyby nie nadzwyczajna ofiarność parafian, którzy mimo niełatwych czasów nie szczędzą na ten cel sił i środków. Pochodzą one również spoza parafii. Nasi księża są zapraszani do głoszenia kazań, organizują zbiórki na rzecz budowy swojego kościoła. Wielkiego wsparcia udziela parafia pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Jej proboszcz, dziekan, ks. Franciszek Krosman nazywa nową parafię „córą duchową”, gdyż powstała z części jego parafii. Ks. Grzegorz swoje kapłańskie doświadczenie zdobywał właśnie u boku ks. Franciszka Krosmana.
Udany bal był jeszcze jedną, kolejną formą integracji ludzi skupionych wokół dzieła budowy, ale też pomnażania środków na budowę świątyni. Trzeba też zaznaczyć, że również duchowy kształt naszej wspólnoty parafialnej jest formowany, stopniowo umacniany i pogłębiany. Jeszcze podczas trwania balu jego uczestnicy umawiali się na kolejny, w przyszłym karnawale.

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na świecie jest obecnie co najmniej 272 mln migrantów – dane ONZ

2019-09-18 20:43

kg (KAI/OR) / Nowy Jork

Organizacja Narodów Zjednoczonych ocenia, że w 2019 r. na świecie było ponad 272 mln migrantów, przy czym liczba ta rośnie w ostatnich latach szybciej niż mieszkańców Ziemi. Dane te zawiera doroczny raport Departamentu ONZ do Spraw Gospodarczych i Społecznych (DESA). Według niego od 2010 r. przybyło 51 mln migrantów. Liczby te opierają się na krajowych statystykach oficjalnych dotyczących osób urodzonych za granicą lub cudzoziemców, uzyskanych na podstawie spisów ludności.

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

Migranci stanowią dziś ok. 3,5 proc. ludności świata, podczas gdy w 2000 r. wskaźnik ten wynosił 2,8 proc. Liczba uchodźców lub proszących o azyl zwiększyła się w latach 2010-17 o 13 milionów.

W 2019 r. najwięcej migrantów międzynarodowych przyjęła Europa: 82 mln, następnie Ameryka Północna (głównie USA) – 59 mln oraz Afryka Północna i Azja Zachodnia – 49 mln.

"Dane te mają podstawowe znaczenie dla zrozumienia kluczowej roli migrantów i migracji w rozwoju krajów zarówno ich pochodzenia, jak i docelowych" – powiedział podsekretarz ONZ ds. DESA Liu Zhenmin. Jego zdaniem "ułatwienie form migracji oraz uregulowanego, uporządkowanego i odpowiedzialnego poruszania się ludności przyczyni się od osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju".

Połowa ogółu migrantów międzynarodowych mieszka w 10 krajach ze Stanami Zjednoczonymi na czele – żyje ich tam 51 mln), czyli 19 proc. ich globalnej liczby, na drugim miejscu są Niemcy i Arabia Saudyjska – po 13 mln, a następnie Rosja – 12, Wielka Brytania – 10, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 9, Francja, Kanada i Australia – po 8 i Włochy – 6 mln migrantów.

Jedną trzecią wszystkich migrantów międzynarodowych stanowią przybysze tylko z 10 krajów z Indiami na czele – aż 18 mln ich obywateli żyje poza granicami swego kraju.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest co roku od 2001 roku 20 czerwca i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 dla upamiętnienia odwag i siły tej grupy ludzi na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem