Reklama

Lubin

Klub Abstynenta „Krokus”

Alkoholizm jest największym zagrożeniem w naszym społeczeństwie. Już od wielu lat na początku Wielkiego Postu przeżywamy Dni Modlitw o Trzeźwość Narodu (w tym roku od 9-13 lutego). Celem tych dni jest przede wszystkim wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików. Ludziom dotkniętym chorobą alkoholową trzeba pomóc. Należy otoczyć ich troską i modlitwą, jak również zdobyć potrzebną wiedzę na temat uzależnienia od alkoholu, by umieć skuteczniej pomagać.

Niektórzy z nas, całkowicie nieświadomie i niespodziewanie, przekraczają granice kontroli i zatracają się w uzależnieniu. Najpierw człowiek sięga po jeden kieliszek, potem sięga po butelkę, następnie butelka sięga po człowieka. Przez pewien okres alkohol dostarcza radość, łagodzi cierpienia, dodaje pewności siebie, najczęściej nie trwa to jednak długo. Potrzeba zatem zmienić swój sposób kontaktowania się ze światem zewnętrznym, a to oznacza odnaleźć w świecie inne niż alkohol źródła radości, miłości i odwagi. Jednak nie jest to takie proste.
Dlatego bardzo pomocna jest w tym grupa wsparcia AA (Anonimowych Alkoholików), bądź grupa Abstynentów, która uczy jak odmienić swoje życie i spojrzenie na świat. Taka grupa nie sprawi cudu, nie znikną wszystkie problemy. Tym, którzy jednak szukają pomocy, w takiej grupie łatwiej jest poradzić sobie z chorobą. Takie też zadania podejmuje Klub Abstynenta „Krokus”, mieszczący się w parafii Najświętszej Maryi Panny w Lubinie.
Klub istnieje od 2000 r. Początkowo kilkuosobowa grupa osób dotkniętych chorobą alkoholową postanowiła przeciwstawić się dotychczasowemu schematowi życia uzależnionych z osiedla Ustronie w Lubinie, choć nie tylko, i pokazać społeczeństwu, iż są ludźmi wartościowymi. Z pomocą przyszedł im proboszcz parafii ks. Krzysztof Krzyżanowski, który na dobry początek przekazał pomieszczenia na siedzibę klubu. Dzięki temu Klub Abstynenta zaistniał na terenie parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Początki były trudne. Jednak zaczęły pojawiać się pierwsze osoby. Teraz klub liczy ok. 40 osób. Klub jest otwarty codziennie w godzinach popołudniowych. Skupia w swych szeregach ludzi z problemem alkoholowym, ich rodziny oraz abstynentów. Zadaniem klubu jest zmniejszenie skutków picia alkoholu, które ma prowadzić ostatecznie do całkowitej abstynencji, jak również pomaganie rodzinom, które doświadczyły szkód alkoholowych. Trafiają tu także ludzie w celu poszerzenia wiedzy o wspólnym problemie. Spotykając się razem, rozmawiając i pomagając sobie, są w stanie zachować trzeźwość i uwolnić się od przymusu picia. Grupa współpracuje z innymi klubami, zarówno z terenu Lubina, jak i okolic. Najbardzie zaprzyjaźniona jest z klubem „Ariadna”, który na początku istnienia pomógł umeblować pomieszczenia. Wspólnie organizują spotkania i wymieniają się doświadczeniami.
Takie spotkania pokazują alkoholikom i ich rodzinom, że można inaczej spędzać czas w nowej, niealkoholowej i trzeźwej rzeczywistości. Pomagają odbudować naderwane przez alkohol więzi rodzinne. Często organizowane są zabawy, ogniska, imprezy sportowe, wycieczki. Członkowie klubu uczestniczą aktywnie w spartakiadach trzeźwościowych. Z wielu imprez wracają z nagrodami. Dla przykładu: zajęli I miejsce w wiosennej spartakiadzie trzeźwościowej w Lubinie w 2003 r., II miejsce w spartakiadzie w Złotoryi w 2003 r. Rokrocznie klubowicze uczestniczą w zlotach trzeźwościowych, które organizowane są w Częstochowie i w Licheniu. W 2004 r. klub zorganizował rajd połączony z czuwaniem modlitewnym w sanktuarium maryjnym w Grodowcu. Pierwszy taki rajd odbył się w kwietniu, a drugi w maju ubiegłego roku. Zwyczajem Klubu Abstynenta „Krokus” stało się już organizowanie dorocznego zlotu trzeźwości. W październiku ubiegłego roku odbył się już drugi taki zlot.
Członkowie klubu pomagają także dzieciom, szczególnie dzieciom z parafii. I tak przy współpracy MOPS w Lubinie, a teraz już samodzielnie zorganizowali ognisko z okazji pożegnania lata. Przygotowali kilkadziesiąt paczek, które w dniu św. Mikołaja trafiły do dzieci. Nad istnieniem i działalnością klubu czuwa prezes Zbigniew Rybak. Z klubem współpracuje wiele osób, są to m.in. terapeuci i psychologowie. Dużym osiągnięciem prezesa klubu było nawiązanie współpracy z osobami z Ośrodka Osób Wczesnej Terapii Uzależnień w Lubinie. Jak ważną rolę spełniają grupy Abstynenta, mogą poświadczyć osoby, które w nich uczestniczyły, rodziny które dzięki grupie odzyskały męża lub żonę, ojca lub matkę i wiele innych osób, które były świadkami zwycięstwa nad nałogiem. Dlatego grupa AA jak i grupy Abstynentów zasługują na szczególne uznanie i wsparcie. Trzeba o nich mówić, cieszyć się że one są i pomagają człowiekowi, dają szczęście i nadzieję.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wincenty Pallotti

Niedziela sosnowiecka 6/2005

[ TEMATY ]

wspomnienia

wspomnienie

TER

Rzeźba św. Wincentego Pallottiego

Włoski ksiądz katolicki, założyciel Pallotynów, urodził się w Rzymie 21 kwietnia 1795 r.

Był pełnym gorliwości apostolskiej kapłanem diecezjalnym. W 1835 r. z grona jego przyjaciół i współpracowników - księży, zakonników i świeckich - powstało Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. Wkrótce Pallotti powołał do życia wspólnotę księży i braci (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego - Pallotyni), mającą na celu zakładanie, ożywianie i scalanie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Obecnie ze wspólnotą księży i braci współdziała kilka wspólnot sióstr, instytuty świeckie i stowarzyszenia świeckich. Swoje dzieło oddał Pallotti pod opiekę Maryi, Królowej Apostołów. W Niej widział najbardziej autentyczny przykład apostolstwa dla wszystkich katolików, a w szczególności świeckich.

Ks. Pallottiego nazywano Apostołem Rzymu. Już za życia uważano go za świętego. Był duszpasterzem i nauczycielem, rektorem kościoła i profesorem, spowiednikiem i troskliwym ojcem ubogich, kaznodzieją i opiekunem chorych, więźniów, żołnierzy.

Gościł u papieży i był ich spowiednikiem. Napisał wiele książek i artykułów, tysiące listów. Był niezmordowanym promotorem i organizatorem różnorakiej pomocy dla misji zagranicznych, kapłanem spieszącym z pomocą ubogiej ludności wiejskiej, organizatorem wieczornych szkół dla młodzieży, kierownikiem bractw i przewodniczącym stowarzyszeń, inicjatorem spółki kredytowej i katechetą ulicznym, animatorem współpracy księży z ludźmi świeckimi. Jak nikt umiał odczytywać i wyjaśniać znaki czasu oraz dostosowywać do nich sposoby pracy duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejna zbrodnia dżihadystów – 38 zabitych

2020-01-22 21:10

[ TEMATY ]

terroryzm

atak

Burkina Faso

Oleg Zabielin/Fotolia.com

W zamachu na targ w prowincji Sanmatenga w Regionie Środkowo-Północnym Burkina Faso dżihadyści zabili 38 osób. Ten kraj w Afryce Zachodniej przez wiele lat uchodził za enklawę spokoju i tolerancji, ale wszystko się zmieniło, gdy ten region Czarnego Lądu znalazł się pod wpływem bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego.

Sytuacja w Burkina Faso pogarsza się, jest tam coraz niebezpieczniej – powiedział w Radiu Watykańskim ks. Luca Caveada, chargé d’affaires nuncjatury apostolskiej w tym kraju. Zwrócił uwagę, że nasilanie się przemocy trwa tam już od kilku miesięcy, tworząc nieprzerwany łańcuch wydarzeń. Dodał, że w praktyce codziennie dochodzi do jakiegoś ataku, zwłaszcza na północy i wschodzie, na pograniczu z Nigrem i Mali.

21 stycznia władze potwierdziły ostatecznie, że w wyniku niedawnego zamachu na targowisko zginęło 38 osób

– oświadczył dyplomata papieski. Zaznaczył, że dziś rano na miejsce udała się delegacja z gubernatorem prowincji na czele, w jej składzie jest również miejscowy biskup. Przedstawiciele władz spotykają się z rodzinami ofiar, chcą dodać im otuchy i odbudować dialog.

"Niestety mamy tu jednak do czynienia z postępującą eskalacją" – stwierdził z ubolewaniem ks. L. Caveada. Przypomniał, że zaledwie kilka dni temu w sąsiednim Nigrze zabito 89 żołnierzy, dodając, że nuncjatura w stolicy Burkina Faso - Wagadugu obejmuje także ten kraj. "W stolicy 8 stycznia w szkole wybuchł granat. Na szczęście obyło się bez ofiar. Jest to długi łańcuch wydarzeń, które niestety nadal trwają“ – podsumował swą wypowiedź tymczasowy szef placówki papieskiej w Burkina Faso.

Jest ona nieobsadzona od 19 marca ub.r., gdy dotychczasowy jej szef abp Piergiorgio Bertoldi został przeniesiony na podobne stanowisko do Mozambiku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję