Reklama

Szczęśliwa w powołaniu

Piotr Jarzyński
Edycja dolnośląska 8/2005

29 stycznia 2005 r. zasnęła w Panu s. Maria Consolata (Felicja Wydrzyńska).
Przez 46 lat posługiwała w klasztorze sióstr elżbietanek w Wałbrzychu-Białym Kamieniu i tam też zakończyła swe ziemskie życie.

1 lutego 2005 r. o godz. 13.00 w kościele pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe. Przewodniczył im dziekan dekanatu Wałbrzych Północ, a zarazem proboszcz miejsca - ks. prał. Julian Źrałko. W Mszy św. i pogrzebie uczestniczyli: proboszcz drugiej parafii na Białym Kamieniu - ks. kan. Mirosław Krasnowski, dziekan dekanatu Wałbrzych Zachód - ks. prał. Józef Strugarek (krajan siostry Consolaty), ks. Ludwik Hawrylewicz - proboszcz parafii św. Barbary w Wałbrzychu, ks. Zbigniew Stanek - proboszcz wałbrzyskiej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, ks. Zbigniew Chromy i ks. Piotr Mycan, oraz ks. gość - kuzyn zmarłej siostry.
Na pogrzeb siostry Consolaty przybyło ok. 70 sióstr z niemalże wszystkich klasztorów i konwentów prowincji wrocławskiej sióstr elżbietanek, z siostrą prowincjalną M. M. Krawczyńską na czele; mieszkańcy Wałbrzycha, rodzice i rodziny księży, którzy „wyszli z parafii św. Jerzego”; rodziny i rodzice byłych wikariuszy par. św. Jerzego, a także sióstr niegdyś posługujących w białokamieńskim klasztorze sióstr elżbietanek.
Siostra Maria Consolata (Felicja Wydrzyńska) urodziła się 3 sierpnia 1928 r. w Zbicznie k. Brodnicy. Mając za wzór ciotkę zakonnicę, postanowiła wstąpić do zakonu. W 1951 r. została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek we Wrocławiu. W 1952 r. złożyła profesję, a w 1953 r. śluby wieczyste. Pierwszą placówką, w której posługiwała, był szpital w Środzie Śląskiej, następnie zakład opiekuńczo-leczniczy w Mierczycach. Od 1958 r. służyła w klasztorze elżbietanek, przy ul. Piaskowej 5 na Białym Kamieniu w Wałbrzychu.
Ks. prał. Julian Źrałko, który proboszczuje w parafii św. Jerzego od 38 lat, znał tę siostrę bardzo dobrze, przypomniał jej „wałbrzyskie” losy.
Siostra Consolata przez 46 lat służyła pomocą górnikom i ich dzieciom, udzielała pomocy ambulatoryjnej. Chorych i potrzebujących odwiedzała w domach. Przez ostatnie lata jeździła swoim ulubionym białym trabantem. W latach 60. i 70. docierała wszędzie na rowerze, a nawet na skuterze. Swoją charyzmą zaskarbiła sobie opinię osoby szlachetnej, uczciwej, radosnej i szczęśliwej w swym powołaniu. Była całym sercem oddana ludziom. Sama udzielała chrztu chorowitym i słabym dzieciom. Jako przełożona klasztoru dzieliła się z ubogimi pukającymi do jej drzwi. Wiele pomogła w organizacji parafii Świętej Rodziny - drugiej parafii na Białym Kamieniu. Dokonała gruntownego remontu budynku klasztoru. W ostatnich latach cały czas go modernizowała. Niestety, nie dokończyła wielu prac.
Idąc na cmentarz parafialny obok klasztoru elżbietanek, wielu mieszkańców Białego Kamienia przypominać sobie będzie siostrę Consolatę, krzątającą się na podwórku, myjącą okna, a także idącą z konewką, czy grabiami na groby współsióstr, obok których jej doczesne szczątki teraz spoczęły.

Reklama

Brazylia: zginął polski misjonarz ks. Kazimierz Wojno

2019-09-22 18:51

o. ak, kg (KAI) / Brasilia

W nocy z soboty 21 na niedzielę 22 września został zamordowany polski misjonarz ks. Kazimierz Wojno, znany jako Padre Casemiro. Był on misjonarzem „fidei donum”, tzn. diecezjalnym (nie zakonnym) i pochodził z diecezji łomżyńskiej.

twitter.com
Ks. Kazimierz Wojno

Ks Kazimierz Andrzej Wojno urodził się 3 lutego 1948 w miejscowości Skłody Borowe w diecezji łomżyńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1973. Był m.in. notariuszem sądu biskupiego. Od wielu lat był proboszczem parafii Matki Bożej od Zdrowia (Paróquia Nossa Senhora da Saúde) w stolicy kraju – Brasilii.

Według policji padł on ofiarą rabunku a następnie morderstwa. Z parafii skradziono wiele przedmiotów kultu religijnego. Duchowny miał związane nogi, ręce i szyję. Pracujący jako dozorca w parafii 39-letni José Gonzaga da Costa też został związany, ale zdołał się uwolnić, po czym wezwał pomoc.

Na Wielkanoc tego roku prowadzona przez ks. Kazimierza parafia została okradziona, m.in. zrabowano wtedy tabernakulum, które po trzech dniach znaleziono na skupie złomu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wokół chleba i piękna stworzenia

2019-09-23 01:18

Kamil Krasowski

W Jaczowie 22 września odbyły się diecezjalne obchody Kromki Chleba dla Sąsiada – akcji organizowanej przez diecezjalną Caritas. W tym roku towarzyszyła im też tzw. Niedziela św. Franciszka, będąca realizacją innego projektu Caritas - „Laudato si”.

Karolina Krasowska
Na pikniku w Jaczowie było radośnie i rodzinnie

- Gromadzimy się dzisiaj po pierwsze wokół chleba, a po drugie wokół piękna stworzenia i św. Franciszka – mówi Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas, która koordynuje w diecezji projekt „Laudato si”, będący nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka. – Te dwie rzeczy się bardzo uzupełniają, bo jeśli mówię o nawróceniu ekologicznym, o dbaniu o środowisko to ze względu na to, że kocham, że jestem w relacji do kogoś z kim jestem dzisiaj, ale też do moich braci i sióstr, którzy przyjdą po mnie.

Obchody obu akcji odbyły się na terenie parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, po której był czas na wspólne świętowanie. Uroczystościom przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W czasie pikniku można było nabyć tzw. ekotorby, wielorazowego użytku, przygotowane przez miejscowe panie. Chętni mogli spróbować zupy dyniowej, warzywnego leczo oraz wyśmienitego ciasta.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem