Reklama

Ferie przy szachownicy

W czasie ferii zimowych wielkim powodzeniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się przede wszystkim zajęcia zorganizowane. Pokazy, koncerty, projekcie filmowe i przeróżne warsztaty czy kursy przyciągały wielu uczniów korzystających z zimowego wypoczynku. Najchętniej jednak dzieci brały udział w różnego rodzaju imprezach sportowych przygotowanych przez kluby sportowe, szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe czy parafie. Czas wolny uczniowie mogli spędzać na różnego rodzaju zabawach ruchowych, rywalizacji sportowej i doskonaleniu własnych umiejętności w poszczególnych dyscyplinach sportu pod okiem trenerów i nauczycieli. Jedną z wielu ciekawych propozycji przygotowanych dla młodzieży był trzydniowy Feryjny Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży.
Młodzi szachiści rywalizowali w kategoriach wiekowych (dziewcząt i chłopców) do 10, 13, 16 i 20 lat. Zwycięzcy poszczególnych grup otrzymali okazałe puchary, a trzej pierwsi zawodnicy medale oraz pamiątkowe dyplomy. Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach imprezy. Nagrody rzeczowe i dyplomy odebrali siedmiolatkowie: Kamila Szwajkowska z SP Poryte Jabłoń i Piotr Niedbała z SP 9 Łomża.
W imprezie wystartowało prawie 50 zawodników ze szkół z Łomży, Ostrołęki, Piątnicy, Szczuczyna, Śniadowa, Drozdowa, Pniewa i Porytego Jabłoni. Warte podkreślenia jest, że obok siebie mogli grać zarówno zawodnicy trenujący na co dzień i zupełni nowicjusze, chcący sprawdzić swoje możliwości. Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim 9-rundowym z czasem gry po 60 min dla zawodnika na rozegranie partii.
Sędzią głównym i pomysłodawca zawodów był znany trener i działacz szachowy Sławomir Sobociński. To właśnie w dużej mierze dzięki niemu dzieci znakomicie bawiły się przez trzy dni przy szachownicach. Ponadto młodzi adepci „królewskiej gry” mogli nie tylko miło spędzić czas, ale także podnosić swoje umiejętności i zdobywać kolejne szachowe kategorie. Udało się to wielu uczestnikom tych zmagań. - Na takich zawodach jestem z kolegą ze szkoły pierwszy raz. Na początku było nam trudno, ale z każdą partią szło nam coraz lepiej. Cieszę się, że mogłem zagrać z wieloma osobami lepszymi ode mnie. Niektóre z nich udało mi się nawet pokonać. Przy okazji ja i mój kolega Mateusz zdobyliśmy też kategorie szachowe. Była to też dla nas znakomita zabawa. Wkrótce chciałbym ponownie zagrać w podobnych turniejach - powiedział Adam Zaczek ze Szkoły w Drozdowie.
Do szachowych pojedynków przystępowały często całe rodziny. W turnieju zarówno pod względem poziomu, jak również liczby uczestników dominowały rodziny Lewiarzów z Piątnicy i Filipkowskich ze Szczuczyna oraz Tylów i Zajkowskich z Łomży. Dwie pierwsze „ekipy” zdobyły po trzy miejsca na podium. Wśród zwycięzców znaleźli się m.in. Adela Lewiarz i Piotr Lewiarz. Ponadto na trzecim miejscu sklasyfikowano Bartosza Lewiarza. W gronie sióstr Filipkowskich najlepsza w swojej kategorii była Martyna, zaś Olga i Joanna zajęły trzecie pozycje. Natomiast kolejne szachowej familie z Łomży musiały zadowolić się dwoma miejscami na podium. Cały turniej wygrał Paweł Tyl, a Miłosz Tyl w stawce rówieśników był trzeci. Karolinie i Dominice Zajkowskim przypadły odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Pozostali triumfatorzy pochodzą z ostrołęckiej „dziesiątki”. Wśród najmłodszych zwyciężył Grzegorz Załęski, a w gronie trzynastolatków bezkonkurencyjny był Piotr Białczak. 11. edycja szachowej przygody podczas ferii już za rok.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irlandia Północna: zwycięstwo aktywistki z zespołem Downa w sprawie aborcji niepełnosprawnych

2020-06-04 15:07

[ TEMATY ]

aborcja

aborcja eugeniczna

christian.org.uk

Zgromadzenie Irlandii Północnej przyjęło poprawkę sprzeciwiającą się legalizacji aborcji narzuconej jej przez władze w Londynie. Determinującą rolę odegrało zaangażowanie 24-letniej Heidi Crowter, od urodzenia cierpiącej na zespół Downa. Napisała ona list do parlamentarzystów, w którym przekonywała, że wprowadzona przez brytyjskie władze ustawa aborcyjna jest jawnym aktem dyskryminacji osób niepełnosprawnych, takich jak ona.

Decyzja parlamentarzystów przynajmniej na razie nic nie zmienia z punktu widzenia prawa. Jest jednak czytelnym przesłaniem dla władz w Londynie, które w ubiegłym roku narzuciły nowe zasady, wykorzystując do tego poważny kryzys instytucjonalny, jaki targał wówczas Irlandią Północną. Obecne głosowanie pokazało, że Irlandczycy nie są jednak zgodni z tą linią. Dowodzić tego może także fakt, że wszystkie wcześniejsze kampanie mające doprowadzić do „demokratycznego” zalegalizowania aborcji zakończyły się tam fiaskiem. W czasie głosowania podkreślono, że w sprawie legalizacji aborcji Irlandia Północna została „potraktowana z pogardą” przez brytyjski rząd.

Nowe bardzo liberalne zasady aborcyjne weszły w życie w Irlandii Północnej 31 marca. Od tego dnia do 22 maja, jak poinformował minister zdrowia, przeprowadzono tam 129 legalnych aborcji. Najbardziej kontrowersyjny paragraf nowego prawa stanowi, że aborcji można dokonywać bez jakichkolwiek ograniczeń w przypadku każdej niepełnosprawności i każdego upośledzenia dziecka. Także wówczas, gdy nie zagraża to jego życiu. Takim casusem jest m.in. zespół Downa, na który chora jest Heidi Crowter. Stąd właśnie jej batalia, sprzeciwiająca się rzezi niepełnosprawnych dzieci i domagająca poszanowania ich praw. Wskazuje ona, że nie może być tak, że jej kraj łamie jej prawa i dyskryminuje ją, mówiąc, że nie chce jej na tym świecie.

„Jako osoba z zespołem Downa uważam tę propozycję dla Irlandii Północnej za bardzo bolesną i obraźliwą. Mówi mi ona, że nie jestem taka sama jak inni ludzie, nie jestem godna takiego samego poziomu ochrony prawnej jak ktoś, kto nie cierpi na zespół Downa lub analogiczną nie powodującą śmierci niepełnosprawność” - napisała Crowter w swym liście do parlamentarzystów Zgromadzenia Irlandii Północnej.

Wyraziła przekonanie, że prawo powinno stanowić, iż w Irlandii Północnej osoby z zespołem Downa lub inną nie powodującą śmierci niepełnosprawnością są tak samo cenne jak osoby, które nie mają takiej niepełnosprawności, jak ma to miejsce w Republice Irlandii.

Zachęcając do głosowania za życiem, wskazała, że nie jest to sprawa partyjna, ale kwestia równości praw i oporu przeciwko dyskryminacji niepełnosprawnych. „Proszę głosować za tym wnioskiem, aby Zgromadzenie Irlandii Północnej mogło powiedzieć światu, że nie zaakceptuje prawa, które próbuje zapobiec narodzinom ludzi takich jak ja; prawa, które sugeruje, że nie mamy takiej samej wartości jak ludzie, którzy nie cierpią na zespół Downa lub inną niezagrażającą życiu niepełnosprawność. Proszę głosować, aby stworzyć klimat, który będzie ułatwiał, a nie utrudniał, rozpoznanie i dostrzeżenie piękna kryjącego się za dodatkowym chromosomem” - napisała swym liście.

CZYTAJ DALEJ

Angela Merkel: nie zamierzam kandydować na piątą kadencję

Niemiecka kanclerz Angela Merkel potwierdziła w czwartek w wywiadzie dla telewizji ZDF, że nie zamierza kandydować na kolejną, piątą kadencję szefowej rządu Niemiec. Potępiła też brutalność amerykańskiej policji w związku ze śmiercią w Minneapolis George'a Floyda.

Zapytana, czy w obliczu walki ze skutkami pandemii koronawirusa nie odczuwa pokusy dalszego kierowania pracami rządu, Merkel podkreśliła stanowczo, że już wcześniej zdecydowała, że obecna kadencja, która zakończy się w przyszłym roku, jest jej ostatnią.

Kontynuując wątek pandemii, szefowa niemieckiego gabinetu potwierdziła, że ulga podatkowa od towarów i usług, zawarta w pakiecie wsparcia dla gospodarki jej kraju, potrwa do końca roku. „To dla mnie punkt odcięcia tej pomocy” - wyjaśniła, zapytana, czy ta rządowa pomoc może zostać przedłużona. „To ma być krótkotrwały impuls” - zaznaczyła.

W środę Merkel ogłosiła wart 130 mld euro pakiet stymulacyjny dla niemieckiej gospodarki, w ramach którego podatek VAT zostanie obniżony z 19 do 16 proc. przez sześć miesięcy, począwszy od lipca.

Merkel potępiła także „zamordowanie” przez policję Afroamerykanina George'a Floyda i "rasizm", który jej zdaniem uderza w „bardzo spolaryzowane społeczeństwo amerykańskie”. „To zabójstwo George'a Floyda jest okropne. Rasizm jest okropny. Społeczeństwo amerykańskie jest bardzo spolaryzowane” - powiedziała.

"Rasizm zawsze istniał. I niestety tak jest również tutaj (w Niemczech)” - dodała Merkel, która zaznaczyła, że "ma nadzieję”, iż protesty w Stanach Zjednoczonych "będą pokojowe”.

Szefowa niemieckiego rządu określiła także obecną politykę wewnętrzną prezydenta USA Donalda Trumpa jako "bardzo kontrowersyjną". "Moim zdaniem w polityce (zawsze) trzeba próbować zbliżać do siebie ludzi, próbować ich godzić. Myślę, że styl polityczny (prezydenta Trumpa) jest bardzo kontrowersyjny” - powiedziała.

"Pracuję ze wszystkimi wybranymi prezydentami na całym świecie. I oczywiście z amerykańskim prezydentem. Wszystko, co mogę zrobić, to mieć nadzieję, że możemy współpracować" - zakończyła niemiecka kanclerz. (PAP)

zm/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję