Reklama

Komunikat w sprawie rozpoczęcia Roku Eucharystii

Niedziela łomżyńska 8/2005

W ostatnich miesiącach ukazało się kilka dokumentów Kościoła na temat Eucharystii: encyklika Jana Pawła II O Eucharystii w życiu Kościoła, Nowe wprowadzenie do Mszału Rzymskiego z 2000 r., dokument roboczy przygotowujący do XI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Biskupów pod hasłem: Eucharystia: źródło i szczyt życia i posłannictwa Kościoła oraz Instrukcja o zachowaniu i unikaniu pewnych rzeczy dotyczących Najświętszej Eucharystii wydana przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przedstawione powyżej dokumenty mają na celu przygotowanie Kościoła do działań, które należy podjąć w związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Rokiem Eucharystii.
Rok Eucharystii rozpoczęto 24 października 2004 r. Mszą św. o godz. 12.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży. Na ten dzień zaproszono do Łomży duszpasterzy i delegacje wiernych ze wszystkich parafii diecezji łomżyńskiej. Podczas Mszy św. inaugurującej Rok Eucharystii przedstawiciele wszystkich parafii otrzymali jubileuszową świecę upamiętniającą 50-lecie Apelu Jasnogórskiego. Intronizacja tej świecy powinna odbyć się w każdej parafii podczas uroczystej Mszy św., w najdogodniejszym dla danej wspólnoty terminie. Najlepiej, aby był to dzień poświęcony Matce Bożej (sobota lub święto maryjne, np. Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny).
W Roku Eucharystii w nauczaniu katechetycznym i w przepowiadaniu parafialnym więcej miejsca trzeba poświęcić sakramentowi Eucharystii. Kolejnym postulatem, który należy zrealizować w dobie Roku Eucharystycznego jest sprawowanie 40-godzinnego nabożeństwa, które powinno mieć stałe miejsce w adoracjach eucharystycznych dzieci, młodzieży i poszczególnych grup parafialnych.
Biskup łomżyński niejednokrotnie zwracał się do księży, aby we wszystkich parafiach ustanowić całodobowe dni adoracyjne, które mogą być połączone z owym 40-godzinnym nabożeństwem i zgłosić datę dnia adoracyjnego do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.
W dobie Roku Eucharystycznego trzeba należycie zadbać o wystrój zewnętrzny i wewnętrzny tabernakulum jako miejsca przechowywania Eucharystii.
Ostatnio wiele się mówi o tzw. ars celebrandi. Chodzi bowiem o poprawne sprawowanie liturgii, zwłaszcza eucharystycznej. Ojciec Święty w encyklice o Eucharystii nawołuje: „Czuję się zatem w obowiązku skierować gorący apel, ażeby podczas sprawowania Ofiary eucharystycznej normy liturgiczne były zachowywane z wielką wiernością”. Wspomniane na początku dokumenty eucharystyczne mogą posłużyć do zweryfikowania służby Bożej sprawowanej przez kapłanów i wiernych.
Zadaniem Kościoła jest wyjaśnianie wiernym prawd Bożych, które mogą wydawać się enigmatyczne i niezrozumiałe. Biorąc pod uwagę zatrważająco niski poziom wiedzy religijnej, trzeba stale uświadamiać wiernych. Odpowiednie sprawowanie nabożeństw może przynieść odpowiedź na pytanie o tajemnicę Eucharystii i podnieść jej wymiar do odpowiedniego duchowego znaczenia. Wzniosłość tego sakramentu oddał to w swoich słowach Ojciec Święty: „W Najświętszej Eucharystii zawiera się całe dobro duchowe Kościoła, to znaczy sam Chrystus, nasza Pascha i Chleb żywy, który przez swoje ożywione przez Ducha Świętego i ożywiające Ciało daje życie ludziom. Dlatego też Kościół nieustannie zwraca swe spojrzenie ku swojemu Panu, obecnemu w Sakramencie Ołtarza, w którym objawia On w pełni ogrom swej miłości”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

2020-05-31 18:25

[ TEMATY ]

małżeństwo

dekret

narzeczeństwo

moerschy/pixabay.com

Od pierwszego czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych. Przewiduje to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi. Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać "tak" lub "nie" na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Biskup radomski Henryk Tomasik nie ukrywa, że dekret stawia przed księżmi większe wymagania niż to było dotychczas. - Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie – powiedział ksiądz biskup, który był gościem Radia Plus Radom.

- Wszyscy jesteśmy przerażeni dużą ilością rozwodów i małżeństw, które przeżywają kryzysy. Dlatego dzisiaj warto postawić pytanie, dlaczego w okresie narzeczeństwa zabrakło sprawdzenia dojrzałości relacji – dodał ordynariusz radomski.

Według nowych regulacji narzeczeni powinni zgłosić do parafii zamiarem zawarcia małżeństwa nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem. W czasie pierwszego spotkania z narzeczonymi duszpasterz powinien poinformować ich o wymogach przygotowania bezpośredniego do małżeństwa, jak również, jakie trzeba przygotować dokumenty. Powinni wspólnie ustalić nieodległy termin celem sporządzenia protokołu przedślubnego.

Dekret dostosowuje też prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki, bowiem coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych, dlatego duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

CZYTAJ DALEJ

Rap sióstr z Łagiewnik o Bożym miłosierdziu

2020-06-03 07:01

[ TEMATY ]

zakon

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wzięły udział w inicjatywie #hot16challenge2. Swoim rapem wspierają medyków i głoszą orędzie o Bożym miłosierdziu.

Tym samym zakonnice odpowiedziały na nominację ich ze strony kleryków saletyńskich. Rap, który nagrały siostry nie tylko wspiera służbę zdrowia, ale również niesie przesłanie o miłości miłosiernej Boga.

W każdej twojej potrzebie Bóg ma łaskę dla Ciebie. Nie chcemy maski, chcemy Twojej łaski. Łaski, łaski, miłosiernej łaski. Jedynym naczyniem, by czerpać łaski jest ufność - tak powiedział Jezus. Nie ma co filozofować albo wciąż się denerwować. Otwórz tylko serce swoje i powiedz: “Jezu ufam Tobie” - rapują siostry z Łagiewnik. W nagraniu zapewniają także medyków o nieustannej modlitwie.

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach do udziału w akcji nominowały: Wspólnotę Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Waszyngtonie, duszpasterzy z Centrum Formacji Duchowej księży salwatorianów w Krakowie, Wspólnotę Miłości Miłosiernej z Polańczyka, Piotra Pałkę, Pawła Bębenka i Huberta Kowalskiego oraz ks. Rafała Jarosiewicza z ekipą świeckich misjonarzy.

Akcja #Hot16challenge polega na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do udziału w inicjatywie kolejnych osób, które mają stworzyć swoje nagranie rapu w ciągu 72 godzin. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już ponad 3,5 mln złotych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję