Reklama

Komunikat w sprawie rozpoczęcia Roku Eucharystii

Niedziela łomżyńska 8/2005

W ostatnich miesiącach ukazało się kilka dokumentów Kościoła na temat Eucharystii: encyklika Jana Pawła II O Eucharystii w życiu Kościoła, Nowe wprowadzenie do Mszału Rzymskiego z 2000 r., dokument roboczy przygotowujący do XI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Biskupów pod hasłem: Eucharystia: źródło i szczyt życia i posłannictwa Kościoła oraz Instrukcja o zachowaniu i unikaniu pewnych rzeczy dotyczących Najświętszej Eucharystii wydana przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przedstawione powyżej dokumenty mają na celu przygotowanie Kościoła do działań, które należy podjąć w związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Rokiem Eucharystii.
Rok Eucharystii rozpoczęto 24 października 2004 r. Mszą św. o godz. 12.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży. Na ten dzień zaproszono do Łomży duszpasterzy i delegacje wiernych ze wszystkich parafii diecezji łomżyńskiej. Podczas Mszy św. inaugurującej Rok Eucharystii przedstawiciele wszystkich parafii otrzymali jubileuszową świecę upamiętniającą 50-lecie Apelu Jasnogórskiego. Intronizacja tej świecy powinna odbyć się w każdej parafii podczas uroczystej Mszy św., w najdogodniejszym dla danej wspólnoty terminie. Najlepiej, aby był to dzień poświęcony Matce Bożej (sobota lub święto maryjne, np. Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny).
W Roku Eucharystii w nauczaniu katechetycznym i w przepowiadaniu parafialnym więcej miejsca trzeba poświęcić sakramentowi Eucharystii. Kolejnym postulatem, który należy zrealizować w dobie Roku Eucharystycznego jest sprawowanie 40-godzinnego nabożeństwa, które powinno mieć stałe miejsce w adoracjach eucharystycznych dzieci, młodzieży i poszczególnych grup parafialnych.
Biskup łomżyński niejednokrotnie zwracał się do księży, aby we wszystkich parafiach ustanowić całodobowe dni adoracyjne, które mogą być połączone z owym 40-godzinnym nabożeństwem i zgłosić datę dnia adoracyjnego do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.
W dobie Roku Eucharystycznego trzeba należycie zadbać o wystrój zewnętrzny i wewnętrzny tabernakulum jako miejsca przechowywania Eucharystii.
Ostatnio wiele się mówi o tzw. ars celebrandi. Chodzi bowiem o poprawne sprawowanie liturgii, zwłaszcza eucharystycznej. Ojciec Święty w encyklice o Eucharystii nawołuje: „Czuję się zatem w obowiązku skierować gorący apel, ażeby podczas sprawowania Ofiary eucharystycznej normy liturgiczne były zachowywane z wielką wiernością”. Wspomniane na początku dokumenty eucharystyczne mogą posłużyć do zweryfikowania służby Bożej sprawowanej przez kapłanów i wiernych.
Zadaniem Kościoła jest wyjaśnianie wiernym prawd Bożych, które mogą wydawać się enigmatyczne i niezrozumiałe. Biorąc pod uwagę zatrważająco niski poziom wiedzy religijnej, trzeba stale uświadamiać wiernych. Odpowiednie sprawowanie nabożeństw może przynieść odpowiedź na pytanie o tajemnicę Eucharystii i podnieść jej wymiar do odpowiedniego duchowego znaczenia. Wzniosłość tego sakramentu oddał to w swoich słowach Ojciec Święty: „W Najświętszej Eucharystii zawiera się całe dobro duchowe Kościoła, to znaczy sam Chrystus, nasza Pascha i Chleb żywy, który przez swoje ożywione przez Ducha Świętego i ożywiające Ciało daje życie ludziom. Dlatego też Kościół nieustannie zwraca swe spojrzenie ku swojemu Panu, obecnemu w Sakramencie Ołtarza, w którym objawia On w pełni ogrom swej miłości”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kaliska: zmiany kapłanów

2021-06-09 09:57

[ TEMATY ]

ksiądz

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.kalisz.pl

Biskup Damian Bryl wręczył duszpasterzom następujące dekrety, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych.

Dekrety ogłoszone 8 czerwca br.:

CZYTAJ DALEJ

Mali Bracia Baranka dziękowali za swój pierwszy w Polsce Klasztor

2021-06-22 17:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Mali Bracia Baranka

Maciej Orman/Niedziela

Ich podstawowym „zajęciem” jest modlitwa i kontemplacja, duchowość zogniskowana w Słowie Bożym, Eucharystii i adoracji Jezusa. Na Jasną Górę przyszli bracia ze Wspólnoty Baranka. To dziękczynienie za poświęcenie w Choroniu ich pierwszego w Polsce męskiego klasztoru nazwanego “Światłość Najświętszego Oblicza”. W Mszy św. uczestniczyli też bracia, którzy przyjechali z Francji i Małe Siostry Baranka.

- Klasztor jest, trzeba się modlić o powołania. Na razie w Choroniu jest nas trzech – mówi brat Philip-Marie, który we wspólnocie jest od18 lat, a od 9 lat w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję