Reklama

Komunikat w sprawie rozpoczęcia Roku Eucharystii

Ks. Jan Sołowianiuk
Edycja łomżyńska 8/2005

W ostatnich miesiącach ukazało się kilka dokumentów Kościoła na temat Eucharystii: encyklika Jana Pawła II O Eucharystii w życiu Kościoła, Nowe wprowadzenie do Mszału Rzymskiego z 2000 r., dokument roboczy przygotowujący do XI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Biskupów pod hasłem: Eucharystia: źródło i szczyt życia i posłannictwa Kościoła oraz Instrukcja o zachowaniu i unikaniu pewnych rzeczy dotyczących Najświętszej Eucharystii wydana przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Przedstawione powyżej dokumenty mają na celu przygotowanie Kościoła do działań, które należy podjąć w związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Rokiem Eucharystii.
Rok Eucharystii rozpoczęto 24 października 2004 r. Mszą św. o godz. 12.00 w kościele Miłosierdzia Bożego w Łomży. Na ten dzień zaproszono do Łomży duszpasterzy i delegacje wiernych ze wszystkich parafii diecezji łomżyńskiej. Podczas Mszy św. inaugurującej Rok Eucharystii przedstawiciele wszystkich parafii otrzymali jubileuszową świecę upamiętniającą 50-lecie Apelu Jasnogórskiego. Intronizacja tej świecy powinna odbyć się w każdej parafii podczas uroczystej Mszy św., w najdogodniejszym dla danej wspólnoty terminie. Najlepiej, aby był to dzień poświęcony Matce Bożej (sobota lub święto maryjne, np. Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny).
W Roku Eucharystii w nauczaniu katechetycznym i w przepowiadaniu parafialnym więcej miejsca trzeba poświęcić sakramentowi Eucharystii. Kolejnym postulatem, który należy zrealizować w dobie Roku Eucharystycznego jest sprawowanie 40-godzinnego nabożeństwa, które powinno mieć stałe miejsce w adoracjach eucharystycznych dzieci, młodzieży i poszczególnych grup parafialnych.
Biskup łomżyński niejednokrotnie zwracał się do księży, aby we wszystkich parafiach ustanowić całodobowe dni adoracyjne, które mogą być połączone z owym 40-godzinnym nabożeństwem i zgłosić datę dnia adoracyjnego do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.
W dobie Roku Eucharystycznego trzeba należycie zadbać o wystrój zewnętrzny i wewnętrzny tabernakulum jako miejsca przechowywania Eucharystii.
Ostatnio wiele się mówi o tzw. ars celebrandi. Chodzi bowiem o poprawne sprawowanie liturgii, zwłaszcza eucharystycznej. Ojciec Święty w encyklice o Eucharystii nawołuje: „Czuję się zatem w obowiązku skierować gorący apel, ażeby podczas sprawowania Ofiary eucharystycznej normy liturgiczne były zachowywane z wielką wiernością”. Wspomniane na początku dokumenty eucharystyczne mogą posłużyć do zweryfikowania służby Bożej sprawowanej przez kapłanów i wiernych.
Zadaniem Kościoła jest wyjaśnianie wiernym prawd Bożych, które mogą wydawać się enigmatyczne i niezrozumiałe. Biorąc pod uwagę zatrważająco niski poziom wiedzy religijnej, trzeba stale uświadamiać wiernych. Odpowiednie sprawowanie nabożeństw może przynieść odpowiedź na pytanie o tajemnicę Eucharystii i podnieść jej wymiar do odpowiedniego duchowego znaczenia. Wzniosłość tego sakramentu oddał to w swoich słowach Ojciec Święty: „W Najświętszej Eucharystii zawiera się całe dobro duchowe Kościoła, to znaczy sam Chrystus, nasza Pascha i Chleb żywy, który przez swoje ożywione przez Ducha Świętego i ożywiające Ciało daje życie ludziom. Dlatego też Kościół nieustannie zwraca swe spojrzenie ku swojemu Panu, obecnemu w Sakramencie Ołtarza, w którym objawia On w pełni ogrom swej miłości”.

Caritas: Dentystki z Polski będą leczyć Wenezuelczyków

2019-08-20 07:15

Caritas Polska / Warszawa (KAI)

Dzięki wsparciu Caritas Polska, dwie trójmiejskie dentystki – Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska wyruszają z misją do Wenezueli, żeby leczyć dzieci i dorosłych. Każda pomoc jest tutaj na wagę złota, bo kraj cały czas walczy z kryzysem. Najgorzej jest w służbie zdrowia.

Archiwum Joanna Wojciechowska

Koszty przelotu finansuje Caritas Polska. Obecnie trwa zbiórka materiałów stomatologicznych niezbędnych do leczenia pacjentów. Lekarki z Trójmiasta chcą zabrać ze sobą ich jak najwięcej by pomóc osobom potrzebującym. Akcję obiecały wesprzeć firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży stomatologicznych materiałów leczniczych.

„Zaprosił mnie biskup Carlos Alfredo Cabezas Mendoza, który zgłosił się z prośbą o pomoc do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”– mówi Ewa Piosik. „W podróży i na miejscu towarzyszyć mi będzie Joanna Wojciechowska, młoda dentystka, która lubi usuwać zęby i jest pełna radości oraz energii” – dodaje młoda stomatolożka.

Wylot do Wenezueli planowany jest 18 września. Polki przez sześć tygodni będą pracować w miejscowości Punto Fijo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niezwykłe tajemnice Wrocławia!

2019-08-20 21:39

Agata Pieszko

Dziś we Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej odbyło się spotkanie autorskie Wojciecha Chądzyńskiego, historyka, przewodnika i nauczyciela, który opowiedział gościom o swojej najświeższej publikacji „Wrocław. Wydarzenia niezwykłe”.

Agata Pieszko

Pan Wojciech jest także autorem takich pozycji jak „Wrocław, jakiego nie znacie”, czy „Tajemnice wrocławskiej katedry i Ostrowa Tumskiego”, zawierających fakty i legendy o miejscach, którymi przechodzą codziennie setki mieszkańców oraz turystów. Spotkanie z Wojciechem Chądzyńskim poprowadziła Adrianna Sierocińska, redaktorka Radia Rodzina, która od poniedziałku do piątku o godz. 10:10 prowadzi na antenie cykl „Książka na wakacje”. Legendy Wojciecha Chądzyńskiego stały się sposobem na przekazywanie suchych faktów historycznych, a tym samym inspiracją dla wielu wrocławskich przewodników.

– Jestem przewodnikiem po Wrocławiu. Bardzo często podczas wycieczek grupy zwiedzające niezbyt uważnie słuchały części historycznej. Wpadłem wtedy na pomysł, żeby opowiadać legendy, które stały się taką wisienką na torcie – mówi Wojciech Chądzyński – Wrocław w 1945 r. opuścili Niemcy, ze wschodu przyjechali ludzie ze swoją kulturą, w związku z czym miasto nie miało zbyt wielu swoich legend, przynajmniej takich dotyczących zachowanych zabytków, więc postanowiłem stworzyć aktualne legendy. Nie pamiętamy, kiedy wybudowano Wawel, ale legendę o Smoku Wawelskim zna każdy.

Autor dodaje, że w szkołach niegdyś nauczano o patriotyzmie lokalnym, dużo mówiono o mieście, jego historii i mieszkańcach, a dziś ten zwyczaj niestety zanikł. Warto więc sięgać po książki pana Wojciecha, żeby zgłębiać swoją wiedzę o mieście, w którym się żyje, ale także po to, by móc oprowadzić po nim swoich najbliższych bez pomocy przewodnika. Jeśli chcesz poznać historię schadzek Brahmsa, opowieść o sprycie wrocławskich mniszek, i przeczytać o powstaniu Hali Targowej z wiśnióweczką pani Adeli w tle – daj się porwać w świat wyobraźni Wojciecha Chądzyńskiego!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem