Reklama

Ogarnięci cnotą miłości

Słowo miłość należy do tych wyrażeń, które są częste w użyciu zarówno codziennym, jak i świątecznym. W języku potocznym wypowiadając je ludzie myślą o przyjemnym uczuciu łączącym osoby. Nastawienie dzisiejsze związane jest bardziej z braniem od innych tego, co związane jest z miłością, niż z dawaniem. Można mówić też o pragnieniu miłości, wpisanym w najgłębsze pokłady naszej osoby.
Spotkać można coraz częściej ludzi, którzy cierpią z tego powodu, że przeświadczeni są, iż nikt ich nie kocha. Przejawem takich odczuć bywa izolowanie się od innych oraz podejrzliwość. Inna postawa, która zamyka człowieka w egoizmie - to nieumiejętność kochania innych. Może to być postawa nieuświadomiona z równoczesnym wymawianiem słowa: kocham.
Gdzie tkwi fundament miłości? Co trzeba czynić, by być nastawionym na miłość? Jaka jest recepta na umiejętność kochania innych?
Jeśli pragniemy być ogarnięci miłością, to trzeba każdego dnia dokonywać wyboru Boga. Ktoś może zapytać: dlaczego? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Podaje ją Objawienie Boże w następujący sposób: „Bóg jest Miłością”. Wybierając Boga wybieramy Miłość. Dotykamy zatem sedna sprawy. Fundamentem każdego przejawu miłości jest nadprzyrodzona cnota miłości otrzymywana przez nas od Pana Boga. Jeśli zafascynujemy się Bogiem, to zostaniemy ogarnięci Jego miłością, która jest cierpliwa, łaskawa, skromna, przebaczająca, odpowiedzialna, prawdziwa…
Jeśli przyjmiemy najpiękniejszy dar od Boga - jego miłość, to będziemy mogli odpowiedzieć Mu miłością naszego ludzkiego serca. Wtedy Duch Święty dopomoże ukierunkować naszą miłość także na bliźnich.
Przez Jezusa Chrystusa Bóg nie tylko nas kocha, ale uczy kochać innych miłością, której miarę on sam ukazuje. Miarę tę wskazują słowa Pisma Świętego: „Umiłowawszy swoich - do końca ich umiłował” (por. J 13, 1). Słowa „do końca” oznaczają, że Bóg zawsze nas kocha - teraz i w wieczności. W miłości Bożej odnajdujemy zadziwiający, zachwycający i przepełniony pięknem radykalizm porywający nas do nieba.
Ci, którzy twierdzą, że życiem rządzi przemoc, zachłanność, wszelkiego rodzaju zło, a także tym, którzy po ludzku „nacięli się”, bo zostali zdradzeni, opuszczeni, poranieni duchowo i przestali z tego powodu wierzyć Miłości, niech próbują pogłębić swoją relację z Panem Jezusem, wsłuchując się w Jego słowa, naśladują Go. Na tyle będziemy ogarnięci miłością, na ile poznamy Jezusa Chrystusa. Bez przyjęcia Jego miłości nasza ludzka miłość będzie bez fundamentu - płytka i ulotna.
W tradycji modlitewnej jest słowo, które pokazuje modlitewną drogę przyjmowania miłości Jezusowej: „kontemplacja” Oblicza Jezusowego. W Wielkim Poście przyglądajmy się Jezusowi kochającemu w cierpieniu. Oczyma wiary fotografujmy Jego Święte Oblicze i zapisujmy je na kliszy swego serca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: Polski Dom Pielgrzyma w Medjugorie będzie miejscem formacji

2021-07-23 07:52

[ TEMATY ]

Medjugorie

Adobe Stock

Warszawska Prowincja Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) otworzyła w Medjugorie Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju. „Stoi on 300 metrów od Góry Krzyża i 600 metrów od Góry Objawień. Ma być miejsce pogłębionej formacji dla pątników” – powiedział PAP abp Henryk Hoser SAC wizytator apostolski dla parafii w Medjugorie.

Do Medjugorie rocznie przyjeżdża ok. 3,5 mln pielgrzymów, w tym kilka tysięcy księży i osób konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

[ TEMATY ]

Hiszpania

benedyktyni

Dolina Poległych

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Niepokój budzi przyszłość bazyliki Świętego Krzyża w Dolinie Poległych oraz benedyktynów, którzy opiekują się nią od 1958 r. Lewicowy rząd chce desakralizacji świątyni i przedefiniowania Doliny Poległych. W konsekwencji benedyktyni zostaliby zmuszeni do opuszczenia opactwa.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję