Reklama

Eucharystia rodzi świętych

Niedziela przemyska 8/2005

Nauczanie Kościoła: Św. Ignacy z Antiochii

Pierwszą herezją chrystologiczną był doketyzm (gr. dokein; wydawać się), który głosił, że Chrystus przyjął tylko pozornie ciało ludzkie. Społeczność chrześcijańska żywo zareagowała na taką naukę. Świadczą o tym m.in. listy św. Ignacego (zm. 107), biskupa Antiochii na przełomie I i II w. Ignacy zaznacza, iż taka nauka bezpośrednio godzi w naszą wiarę w Eucharystię. Te listy są szczególnie cenne jako świadectwo Tradycji, gdyż w licznych Kościołach stawiano je na równi z listami Apostołów.
„Stronią od Eucharystii i od modlitwy, bo nie uznają, że Eucharystia jest ciałem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, tym ciałem, które cierpiało za nasze grzechy i które Ojciec w swej dobroci wskrzesił. Oto ci, co zaprzeczają darowi Bożemu, znajdują śmierć w swych zaprzeczeniach. Powinni by raczej miłować, by zmartwychwstać” (List do Smyrneńczyków, VII - PG 5, 714).
„Łamiecie wszyscy jeden chleb, będący lekarstwem nieśmiertelności, środkiem, który nas chroni od śmierci i zapewnia na wieki żywot w Chrystusie” (List do Efezjan, XX PG 5, 662).
„Jeśli ktoś nie wyznaje, że ciało Pańskie jest źródłem życia i że to ciało jest ciałem Słowa Boga Ojca, lecz twierdzi, że należy do innej osoby godnością złączonej ze Słowem albo tylko obdarzonej jak gdyby Boskim zamieszkaniem, ale nie - jak powiedzieliśmy - że posiada moc udzielania życia, ponieważ stało się własnością Słowa mogącego wszystko ożywiać - niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych” (III Sobór Efeski 431 rok).

Pieśń liturgiczna

W myśl zasady, że „norma modlitwy ustala normę wiary” albo przynajmniej, że modlitwa Kościoła jest wyrazem jego wiary, podajemy w przekładzie pieśń liturgiczną z pierwszych wieków (połowa III w.).
Dał im chleb z nieba i człowiek spożywał chleb aniołów,
Dał im chleb z nieba, spożywaliśmy chleb błogosławieństwa:
Ciało Chrystusa i Jego Krew najdroższą.
Następnie Pan wziął chleb…
Napój zbawienia, napój życia.
Spożywaliśmy chleb święty.
Błogosławmy Panu, który po wszystkiej ziemi wielkie uczynił rzeczy.
Chwalcie Pana, wszystkie narody,
Sprawiedliwi, radujcie się w Panu,
Spożyliście bowiem Ciało i Krew Chrystusa.
Dzięki Ci składamy, Chryste, Boże nasz,
Dałeś nam bowiem, Zbawicielu, uczestnictwo w Ciele i Krwi Twojej,
Umiałeś zdobyć nasze serca…

Reklama

Bł. ks. Jan Balicki zachęca: Dobrze Panie, żeś mnie upokorzył...

„Zjednoczenie, zatopienie, adoracja. Jednoczyć się z Bogiem, poprzez wolę i akty zjednoczenia z wolą Bożą. Droga do tego prowadzi przez ciągłą pamięć na obecność Bożą, przez przywoływanie w duszy obecności Bożej i oddawanie Mu całkowite swojej woli. Te łaski wlewa Bóg w serce i duszę człowieka na adoracji. Trwać na niej często, unikać najmniejszych nawet rozproszeń, utwierdzać to trwanie przez wypowiadanie aktów strzelistych” (19.12.1939).
N. b.
Niestety wielu z nas nie zna tych aktów. Wielki Post może sprzyjać postanowieniu ich przypomnienia. Wyciszenie w gwarze współczesności można odbudowywać poprzez świadome śledzenie życia. Wielokroć w mieście słyszymy sygnał karetki pogotowia, to dobra okazja, by westchnąć za nieznanego człowieka, który może żegna się z życiem, boi się choroby - „Uzdrowienie chorych”. Z chorym człowiekiem związani są inni ludzie, którzy przeżywają nieraz boleśnie chorobę czy zagrożenie życia. Sygnał śpieszących na ratunek winien w nas obudzić westchnienie - „Wspomożenie wiernych”, z intencją pamięci o bliskich owego nieznanego nam chorego. Także i telewizyjne Wiadomości mogą pomóc w życiu w łączności z Panem Bogiem. Tyle w nich informacji o ludzkiej biedzie, cierpieniu. Zwracajmy też uwagę na rzeczy dobre i aktami dziękczynienia ogarniajmy to dobro, które się dzieje.
„Dobrze Panie...
Z miłosierdzia swego nawiedza Pan Bóg człowieka upokorzeniami, aby uzupełnić braki pod tym względem popełnione.(…) Własne upokorzenie bardzo skutecznie dzieje się przez rachunki sumienia. Ich praktyka pozwala dostrzec, że jesteśmy grzesznikami. Nie powinniśmy w jego praktyce ograniczać się tylko do samych grzechów, ale warto zwrócić uwagę na zaniedbania w dziedzinie praktykowania cnót, wykorzystania zdolności i talentów” (20.12.1939).
„Dobrą jest praktyką, by ranny czas w wielkim skupieniu przeżyć, np. wpatrując się i adorując Jezusa ukrzyżowanego. Pamiętać o ciągłej adoracji, Komunii duchowej. Z tego zjednoczenia rodzi się pamięć o duszy, troska o jej przemianę. Bo nic droższego od duszy swojej człowiek nie ma” (1.01.1940).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obecnie groźniejszy niż koronawirus jest dla Polaków wirus grypy

2020-01-29 13:50

[ TEMATY ]

wirus

pixabay.com

Koronawirus prędzej czy później dotrze do Polski i to nie będzie nic nadzwyczajnego, jesteśmy na to przygotowani - powiedział w środę minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

- Logika i prawdopodobieństwo mówi, że koronawius prędzej czy później będzie w Polsce. Jak nie dziś, to jutro. Jak nie jutro, to pojutrze. Jak nie pojutrze, to za tydzień. Jak nie za tydzień, to za dwa. On się kiedyś pojawi. I to nie będzie nic nadzwyczajnego. To nie jest wydarzenie, na które czekamy, ale też nic, czego się jakoś strasznie obawiamy - wskazał minister.

Jesteśmy przygotowani na diagnostykę, opiekę i leczenie pacjentów. Sam fakt pojawienia się wirusa nie będzie ani katastrofą, ani tragedią, ani czymś nadzwyczajnym.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w najbliższych dniach Polska ma uzyskać możliwość badania próbek w kraju, teraz wysyłane są one do laboratoriów referencyjnych za granicą m.in. w Berlinie.

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban wskazał w środę, że obecnie nie ma wielu przypadków wymagających weryfikacji. - Teraz wysyłamy materiał do badań do laboratorium w Berlinie. Następny etap, który mam nadzieję będzie uruchomiony jutro, pojutrze, to możliwości badań w kraju - podał. Obecnie - jak przekazał - wyniki są znane w ciagu 48 godzin.

Są gotowe procedury

Szef MZ zapewnia, że resort ze spokojem czeka na rozwój wypadków, przygotowując się na różne scenariusze. - Mamy wylistowane szpitale zakaźne, wszystkie OIOM-y (Oddziały Intensywnej Opieki Medycznej), analizujemy wszystkie możliwości, łącznie z tym, ile i gdzie są zlokalizowane rozmaite aparatury, do ECMO włącznie - wskazał. ECMO to układ pozaustrojowego natleniania krwi, który przez może zastępować pracę serca i płuc.

Przypomniał, że placówki prowadzące oddziały chorób zakaźnych otrzymały zalecenia ws. procedur dot. koronawirusa. Przewidują one, że w przypadku spełniania określonych przesłanek nie jest wymagane skierowanie. Chodzi o sytuacje dotyczące osób, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała i mają objawy, takie jak temperatura ciała powyżej 38 stopni oraz kaszel i duszność. Powinny one zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania.

Przygotowujemy się ale prawda jest taka, że obecnie groźniejszy niż koronawirus jest dla Polaków wirus grypy.

Łukasz Szumowski

W Polsce nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa

MZ informuje, że na dziś nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Minister podał w środę, że zweryfikowano dotąd kilkanaście przypadków i w żadnym nie uzyskano potwierdzenia obecności.

Śmiertelne zapalenie płuc

Wirus z Wuhanu, które jest stolicą prowincji Hubei w środkowych Chinach, wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Według oficjalnych danych, na koniec dnia we wtorek potwierdzono 5974 zarażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast. Wirus przedostał się poza granice Chin. Jak dotychczas jego przypadki potwierdzono w 16 innych państwach, w tym dwóch europejskich - we Francji i w Niemczech.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podał w środę, że do końca tego tygodnia podjęte zostaną "pewne kroki" ws. ewakuacji Polaków przebywających w Wuhan. Według informacji ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich.

CZYTAJ DALEJ

Złota moneta dla Jasnej Góry

2020-01-29 15:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz

moneta

św. Jan Paweł II

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Narodowy Bank Polski przekaże w darze dla Jasnej Góry złotą monetę w kształcie kuli, wykonaną na jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość przekazania odbędzie się w środę, 29 stycznia o godz. 12.00 w Skarbcu na Jasnej Górze

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję