Reklama

Duma Łowicza

„Być może Łowicz jest małym miastem, ale miastem wielkich Polaków. Z tego gniazda wylatują, aby rozsławiać Łowicz i Polskę na cały świat”. - mówił na zakończenie nieco ponad godzinnej wizyty w stolicy księstwa łowickiego premier Marek Belka.
Powodem obecności w Łowiczu prezesa Rady Ministrów w poniedziałkowe południe, (31 stycznia br.), było spotkanie z młodzieżą i dyrekcją I LO im. J. Chełmońskiego, które zostało sklasyfikowane na 6. miejscu ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych organizowanego przez Rzeczpospolitą i miesięcznik edukacyjny Perspektywy.
Zanim premier spotkał się z uczniami zdążył zwiedzić Muzeum w Łowiczu, w tym ekspozycję poświęconą łowickiemu folklorowi. Dlatego być może zwrócił się później do środowiska szkolnego I LO mówiąc, że Łowicz jest kwintesencją polskości. Uczniowie nie byli dłużni i stwierdzili, że obecność premiera na spotkaniu z młodzieżą wzbogaca historię placówki. Uczniowie i dyr. LO Henryk Zasępa z dumą przedstawiali historię i osiągnięcia szkoły, której korzenie sięgają XV w. Do jej absolwentów należą: m.in. patron szkoły, J. Cełmoński, aktor Ludwik Bonoit, bohaterski prezydent Warszawy Stefan Starzyński, bp Władysław Miziołek, błogosławiona Bolesława Lament.
Uczniowie osiągają sukcesy w olimpiadach. W zeszłym roku I LO miało 8 laureatów i 21 finalistów olimpiad ogólnopolskich. To właśnie ten wynik zdecydował o wysokiej pozycji łowickiej placówki. „Macie prawo być z siebie dumni” mówił premier do uczniów, którzy stanowili większość osób zgromadzonych w sali św. Karola Boromeusza łowickiego Muzeum. Najlepszym uczniom Premier wręczył albumy, a szkole - na ręce dyrektora Zasępy - przekazał 2 komputery. W rewanżu premier Belka dostał od uczniów publikacje wydane staraniem szkoły, a od władz powiatu i miasta parę lalek ubranych w łowickie stroje ludowe. W księdze pamiątkowej szkoły premier Belka dokonał wpisu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do ewangelizowania nowych pokoleń

2021-08-04 10:21

[ TEMATY ]

młodzi

Franciszek

młodzież

Grzegorz Gałązka

„Zachęcam wszystkich – a zwłaszcza młodych – aby w mocy Ducha Świętego nieśli z odwagą i entuzjazmem Ewangelię Chrystusa przyszłym pokoleniom” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych w auli Pawła VI. Papież nawiązał do piątej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję