Reklama

Temat tygodnia

„Wielkie czyny dojrzewają w chwilach milczenia”

Ks. Rafał Bednarczyk
Edycja płocka 8/2005

W większości szkół średnich naszej diecezji rozpłynęły się już w ciszy ostatnie takty studniówkowego poloneza. Na horyzoncie myśli przeszło dziesięciu tysięcy uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych coraz wyraźniej pojawia się pierwsze poważne wyzwanie o nazwie „matura” oraz pytanie o dalsze wybory. Decyzje wówczas podejmowane są przecież szczególnie ważne, trudne, a jednocześnie - ogromnie pobudzające.
Nim jednak zakwitnie maj kasztanami i przyjdzie zmierzyć się tegorocznym maturzystom z testami egzaminacyjnymi, około 400 spośród nich skorzysta z możliwości spędzenia kilku dni w ciszy, zasłuchaniu, zamodleniu przed Bogiem, czyli mówiąc krótko - na rekolekcjach. W czasie tegorocznych, późnych ferii zimowych Wydział
Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej zorganizował trzydniowe spotkania rekolekcyjne dla 10 grup. Najwięcej uczniów pojedzie do Sikorza, inni z kolei pojadą do Czerwińska, do domu Sióstr Pasjonistek w Płocku oraz do Ośrodka Caritas w Popowie.
Poszczególne grupy będą prowadzili księża studiujący na KUL-u, UKSW, oraz pracujący w Kurii Diecezjalnej Płockiej, w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku i duszpasterze młodzieży w parafiach naszej diecezji. Służyć im będą pomocą także siostry z różnych zgromadzeń zakonnych. Na każdy z turnusów przybędą także klerycy wraz z Księżmi Profesorami, aby dzielić się swoim doświadczeniem wyboru drogi powołania oraz świeccy angażujący się w poradnictwo rodzinne.
Bogaty program rekolekcyjny ma za zadanie nade wszystko stworzyć przestrzeń dla porządkowania własnego serca, czemu ma służyć przeżycie pogłębionej spowiedzi, medytacja, indywidualne rozmowy. Ma to pomóc młodym dostrzec w tej szczególnej dla nich godzinie życia przychodzącego Jezusa, zachwycić się Nim, zaufać i powierzyć mu odważnie swoją przyszłość. Dojrzewanie istotnych decyzji wiary napotyka również pytanie o wybór drogi życia. Którędy pójść? Jak się do tego przygotować? Co zrobić, aby gdzieś nie zabłądzić? Choć przez ten próg ostatecznie przejść będzie musiał każdy sam, to jednak obecność przewidzianych gości rekolekcyjnych i ich osobiste świadectwo życia zakorzenionego w Bogu i Jego Ewangelii ma im służyć pomocą.
Amerykański pisarz i pastor protestancki R. W. Emerson powiedział kiedyś, że „wielkie czyny dojrzewają w chwilach milczenia”. Przed tegorocznymi maturzystami stają ogromne zadania wymagające takich wielkich czynów. Z całą pewnością chwile rekolekcyjnej ciszy i milczenia mogą stać się czasem wspaniałego dojrzewania do nich. Wzmocnieni duchem będą mogli w maju spokojniej i odważniej przekroczyć próg dorosłości.

Oświadczenie w sprawie fałszywych informacji dotyczących metropolity krakowskiego

2019-08-21 19:44

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / Kraków (KAI)

"Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Oświadczenie wydane zostało w związku z licznymi fałszywymi informacjami dotyczącymi metropolity krakowskiego pojawiającymi się i rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej podaje również adresy stron internetowych, które są autoryzowanym źródłem informacji nt. nauczania i posługi abp. Marka Jędraszewskiego.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Publikujemy oświadczenie w sprawie tworzenia i upowszechniania fałszywych informacji na temat rzekomych wypowiedzi, apeli i opinii przypisywanych Metropolicie Krakowskiemu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

OŚWIADCZENIE

W związku z licznymi fałszywymi informacjami na temat rzekomych apeli, wpisów i opinii wyrażanych jakoby przez Metropolitę Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, publikowanych i powielanych między innymi w mediach społecznościowych, oświadczamy, że Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski nie posiada prywatnego profilu w żadnym medium społecznościowym ani innym w Internecie. Żadna osoba prywatna ani instytucja poza Kurią Metropolitalną w Krakowie i Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej nie jest upoważniona przez Metropolitę Krakowskiego do publikowania jako źródło oświadczeń, listów, apeli, wystąpień i opinii w Jego imieniu, a tym bardziej do przedstawiania ich jako słów Księdza Metropolity. Wszelkie pojawiające się w przestrzeni medialnej strony nazwane „Abp Marek Jędraszewski” i podobne, powstały oraz publikują treści bez wiedzy i zgody Metropolity Krakowskiego.

Jedynym wiarygodnym, autoryzowanym źródłem informacji na temat wydarzeń w Archidiecezji Krakowskiej oraz nauczania i posługi Pasterskiej Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, z których mogą korzystać media i osoby prywatne na określonych zasadach, to strona Archidiecezji Krakowskiej diecezja.pl oraz oficjalne strony w Internecie:

Facebook https://www.facebook.com/ArchKrakowska/,

Twitter https://twitter.com/archkrakowska,

Instagram https://www.instagram.com/archidiecezja_krakowska/, Youtube https://www.youtube.com/channel/UCzzPqjb5brmGyU1sgsS0VWA/videos

Flickr https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/albums

Prosimy o niepublikowanie oraz niepowielanie fałszywych informacji na temat rzekomych słów Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego i korzystanie z podanych wyżej źródeł.

Joanna Adamik

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kraków 21.08.2019r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Egzorcyści przypominają: realne istnienie diabła to prawda wiary

2019-08-23 16:34

vaticannews / Watykan (KAI)

Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, i który dokonał wyboru, buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, która od zawsze należała do doktryny chrześcijańskiej – przypomina Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. W wydanej wczoraj deklaracji egzorcyści ucinają wszelkie dywagacje na temat realnego istnienia diabła, które pojawiły się w Kościele po wywiadzie, którego udzielił ostatnio przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego.

SZTAJNER BOŻENA

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i Papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

Tytułem przykładu Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów cytuje jednoznaczne słowa Franciszka o diable z adhortacji "Gaudete et exultate": „Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem