Reklama

W łączności z rodzinami zakonnymi

Niedziela rzeszowska 8/2005

W święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy w Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - w tym roku po raz dziewiąty. Jest to dzień wdzięczności za łaskę powołania do życia konsekrowanego, a także dzień modlitw o nowe powołania do życia w tym stanie. Jednym z ważniejszych momentów tego dnia jest odnowienie ślubów zakonnych, które (zwykle po homilii), dokonują wszystkie osoby konsekrowane. Jest to specjalna formuła odnowienia ślubów zakonnych, właśnie w łączności ze wszystkimi osobami konsekrowanymi. W tym roku spotkanie osób konsekrowanych naszej diecezji miało miejsce w Rzeszowie, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej - dla północnej części diecezji, oraz w Jaśle, w kościele Sióstr Wizytek - dla części południowej diecezji. Msza św. poprzedzona była wspólną adoracją, przygotowaną przez braci nowicjuszy Ojców Kapucynów, którzy ubogacili liturgię Mszy św. pięknym prowadzeniem śpiewu. Następnie bp Edward Białogłowski poprowadził modlitwę różańcową. Ksiądz Biskup przewodniczył (w obydwu grupach) uroczystej Mszy św. Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Czuchra, referent ds. Zakonnych naszej Diecezji. Kaznodzieja, w krótkim, poetycko wygłoszonym Słowie Bożym podkreślił, że życie konsekrowane wypływa z ofiary i winno być ofiarą, zawsze miłą Panu Bogu i ludziom. Kończąc Mszę św. Ksiądz Biskup skierował do uczestników Mszy św. swoje słowo. Podkreślił wartość i rolę Eucharystii w naszym życiu, zachęcił do wdzięczności za życie konsekrowane, mówił, że modlitwą obejmujemy tego dnia nie tylko osoby konsekrowane zgromadzone w świątyni, ale również siostry i braci, którzy kiedyś pracowali w naszej diecezji, także tych, którzy odeszli już do wieczności. Wspomniał nasze domy prowincjalne i generalne, siostry pochodzące z Ziemi Rzeszowskiej, a pracujące nie tylko w Polsce, ale także na misjach. Również tych, którzy już odeszli z apostolatu czynnego. W naszej diecezji osoby konsekrowane pracują, np. wśród dzieci niepełnosprawnych, w Domu Opieki, w Domu Samotnej Matki, w szkole - jako katechetki, a także jako nauczycielki różnych przedmiotów, zakrystianki i organistki w kościołach oraz w Kurii diecezjalnej. Swoją pomocą służą ludziom, zwłaszcza samotnym i chorym - w stacjach Caritas i szpitalach.
Dzień życia konsekrowanego to również dzień wdzięczności za służbę w Kościele Braciom i Ojcom zakonnym.
Radujemy się, że każdego roku możemy wielbić Pana Boga we wspólnocie wszystkich osób konsekrowanych. Spotkanie w parafii saletyńskiej i u Sióstr Wizytek w Jaśle zakończyło się wspólną agapą, śpiewem kolęd w miłej, rodzinnej atmosferze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest akt oskarżenia ws. profanacji wizerunku Matki Bożej

2020-07-01 12:49

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

youtube.com

Akt oskarżenia wobec trzech osób, skierowała do sądu prokuratura w Płocku (Mazowieckie). Sprawa dotyczy rozlepiania w 2019 r. wokół kościoła nalepek z wizerunkiem Matki Bożej w tęczowej aureoli.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: Elżbietę P., Annę P. oraz Joannę G. Wszystkim przedstawiono zarzuty z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej – poinformowała w środę PAP prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych zostało wszczęte po tym, gdy w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła św. Dominika w Płocku rozlepiono nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Nalepki te pojawiły się wówczas m.in. na koszu na śmieci i na przenośnej toalecie.

Z ustaleń postępowania wynika, że wszystkie osoby objęte aktem oskarżenia działały wspólnie i w porozumieniu

powiedziała PAP prokurator Orkwiszewska.

Jak wyjaśniła, akt oskarżenia wobec Elżbiety P., Anny P. i Joanny G. został skierowany do płockiego Sądu Rejonowego. Dodała, iż zarzuty aktu oskarżenia dotyczą „rozklejenia na toalecie, koszu na śmieci, transformatorze, znakach drogowych i ścianach budynków wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczność LGBT„.

Według art. 196 kodeksu karnego, kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

aw/PAP

CZYTAJ DALEJ

Pożar w polsko-francuskim kościele w Corbeil-Essonnes

2020-07-05 08:43

[ TEMATY ]

pożar

Francja

https://polskifr.fr

Poważne zniszczenia spowodował pożar, który wybuchł w sobotę rano w kościele należącym do polsko-francuskiej parafii Paroisse St. Paul w Corbeil-Essonnes w regionie paryskim w regionie Île-de-France. Spalona została całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje.

Jeden z francuskich strażaków w czasie pożaru wyniósł z kościoła Najświętszy Sakrament. Wnętrze świątyni jest doszczętnie zniszczone

„Z ciężkim sercem i głębokim smutkiem oraz troską zawiadamiam, iż dzisiaj rano wybuchł pożar w naszym kościele parafialnym. Zniszczenia są duże. Spalona jest całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Będziemy informować o rozwoju sytuacji. Prosimy o modlitwę” – napisał proboszcz ks. Andrzej Barnaś.

https://polskifr.fr

Portal polskifr.fr, wydawany przez Polską Misję Katolicką we Francji, opublikował prośbę o wsparcie parafii w usuwaniu skutków pożaru i remoncie. Kontakt: paroissestpaul.corbeil@gmail.com, +33 1 64 96 09 01.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję