Reklama

W łączności z rodzinami zakonnymi

Niedziela rzeszowska 8/2005

W święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy w Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - w tym roku po raz dziewiąty. Jest to dzień wdzięczności za łaskę powołania do życia konsekrowanego, a także dzień modlitw o nowe powołania do życia w tym stanie. Jednym z ważniejszych momentów tego dnia jest odnowienie ślubów zakonnych, które (zwykle po homilii), dokonują wszystkie osoby konsekrowane. Jest to specjalna formuła odnowienia ślubów zakonnych, właśnie w łączności ze wszystkimi osobami konsekrowanymi. W tym roku spotkanie osób konsekrowanych naszej diecezji miało miejsce w Rzeszowie, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej - dla północnej części diecezji, oraz w Jaśle, w kościele Sióstr Wizytek - dla części południowej diecezji. Msza św. poprzedzona była wspólną adoracją, przygotowaną przez braci nowicjuszy Ojców Kapucynów, którzy ubogacili liturgię Mszy św. pięknym prowadzeniem śpiewu. Następnie bp Edward Białogłowski poprowadził modlitwę różańcową. Ksiądz Biskup przewodniczył (w obydwu grupach) uroczystej Mszy św. Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Czuchra, referent ds. Zakonnych naszej Diecezji. Kaznodzieja, w krótkim, poetycko wygłoszonym Słowie Bożym podkreślił, że życie konsekrowane wypływa z ofiary i winno być ofiarą, zawsze miłą Panu Bogu i ludziom. Kończąc Mszę św. Ksiądz Biskup skierował do uczestników Mszy św. swoje słowo. Podkreślił wartość i rolę Eucharystii w naszym życiu, zachęcił do wdzięczności za życie konsekrowane, mówił, że modlitwą obejmujemy tego dnia nie tylko osoby konsekrowane zgromadzone w świątyni, ale również siostry i braci, którzy kiedyś pracowali w naszej diecezji, także tych, którzy odeszli już do wieczności. Wspomniał nasze domy prowincjalne i generalne, siostry pochodzące z Ziemi Rzeszowskiej, a pracujące nie tylko w Polsce, ale także na misjach. Również tych, którzy już odeszli z apostolatu czynnego. W naszej diecezji osoby konsekrowane pracują, np. wśród dzieci niepełnosprawnych, w Domu Opieki, w Domu Samotnej Matki, w szkole - jako katechetki, a także jako nauczycielki różnych przedmiotów, zakrystianki i organistki w kościołach oraz w Kurii diecezjalnej. Swoją pomocą służą ludziom, zwłaszcza samotnym i chorym - w stacjach Caritas i szpitalach.
Dzień życia konsekrowanego to również dzień wdzięczności za służbę w Kościele Braciom i Ojcom zakonnym.
Radujemy się, że każdego roku możemy wielbić Pana Boga we wspólnocie wszystkich osób konsekrowanych. Spotkanie w parafii saletyńskiej i u Sióstr Wizytek w Jaśle zakończyło się wspólną agapą, śpiewem kolęd w miłej, rodzinnej atmosferze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: kard. Dziwisz apeluje o jedność społeczną

2020-08-13 13:06

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Kalwaria Zebrzydowska

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Jesteśmy świadkami pogłębiających się podziałów społeczeństwa, antagonistycznych stronnictw walczących o władzę lub o utrzymanie władzy – mówił kard. Stanisław Dziwisz w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej. - Wyciągajmy rękę do zgody, bądźmy gotowi do pojednania i przebaczenia – zaapelował.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał w homilii słowa Jana Pawła II, który w 2002 roku w sanktuarium kalwaryjskim apelował o modlitwę do Maryi, „aby wypraszała jedność wiary, jedność ducha i myśli, jedność rodzin i jedność społeczną”.

- A co powiedzieć o sytuacji w naszym kraju dzisiaj, zwłaszcza o naszej „jedności społecznej”? Jesteśmy świadkami pogłębiających się podziałów społeczeństwa, antagonistycznych stronnictw walczących o władzę lub o utrzymanie władzy – mówił hierarcha. - Jedni drugich nie słuchają, marnotrawiąc energię na wytykanie błędów politycznego przeciwnika, zamiast zespolić siły do budowania dobra wspólnego – wskazywał.

Jak podkreślił, w tym kontekście dochodzi do „aktów wandalizmu, do poniewierania narodowych i religijnych symboli, do obrażania uczuć ludzi wierzących”. - Nie uszanowano nawet i sprofanowano pomnik Chrystusa z krzyżem stojący w Warszawie przed Bazyliką Świętego Krzyża - przypomniał krakowski metropolita senior, dodając że o tym pomniku mówił w 1979 roku Jan Paweł II, że pod tymi samymi gruzami, co Warszawa w 1944 roku, „legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu”.

- Siostry i bracia, nie ulegajmy zniechęceniu. Nie zatrzymujmy się na tym, co nas dzieli, bo przecież w nas i wokół nas jest wiele dobra, wiele ofiarności, wiele miłości. Umacniajmy w nas to, co dobre, co buduje, co zacieśnia osobiste i społeczne więzi – zaapelował hierarcha.

Dodał, że wielką i odpowiedzialną rolę mogą w tym odegrać media, kształtujące opinię społeczną. - Powołane są do tego, by nie dzielić, ale łączyć i umacniać wspólnotę – zaznaczył.

- Wyciągajmy rękę do zgody, bądźmy gotowi do pojednania i przebaczenia, świadomi, że trzeba zaczynać od siebie, od osobistego nawrócenia, od porządkowania naszych serc, by wnosić wkład w budowanie braterskiej i solidarnej wspólnoty, prawdziwego i twórczego pokoju – prosił kard. Dziwisz.

W kalwaryjskim sanktuarium trwa coroczny odpust Wniebowzięcia NMP, który tradycyjnie przyciąga tysiące wiernych z kraju i zagranicy i należy do największych odpustów maryjnych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Eleni na obchodach 40-lecia istnienia parafii

2020-08-13 21:45

[ TEMATY ]

koncert

Toruń

Eleni

ks. Paweł Borowski

13 sierpnia w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, w ramach obchodów 40-lecia istnienia parafii, wystąpiła Eleni.

Centralnym wydarzeniem obchodów będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Zapraszamy do wspólnej modlitwy 14 sierpnia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu.

Zobacz zdjęcia: Eleni z koncertem w Toruniu

Zapraszamy do wspólnej modlitwy o godz. 18:00. Obchody patronatem objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję