Reklama

W łączności z rodzinami zakonnymi

Niedziela rzeszowska 8/2005

W święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy w Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - w tym roku po raz dziewiąty. Jest to dzień wdzięczności za łaskę powołania do życia konsekrowanego, a także dzień modlitw o nowe powołania do życia w tym stanie. Jednym z ważniejszych momentów tego dnia jest odnowienie ślubów zakonnych, które (zwykle po homilii), dokonują wszystkie osoby konsekrowane. Jest to specjalna formuła odnowienia ślubów zakonnych, właśnie w łączności ze wszystkimi osobami konsekrowanymi. W tym roku spotkanie osób konsekrowanych naszej diecezji miało miejsce w Rzeszowie, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej - dla północnej części diecezji, oraz w Jaśle, w kościele Sióstr Wizytek - dla części południowej diecezji. Msza św. poprzedzona była wspólną adoracją, przygotowaną przez braci nowicjuszy Ojców Kapucynów, którzy ubogacili liturgię Mszy św. pięknym prowadzeniem śpiewu. Następnie bp Edward Białogłowski poprowadził modlitwę różańcową. Ksiądz Biskup przewodniczył (w obydwu grupach) uroczystej Mszy św. Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Czuchra, referent ds. Zakonnych naszej Diecezji. Kaznodzieja, w krótkim, poetycko wygłoszonym Słowie Bożym podkreślił, że życie konsekrowane wypływa z ofiary i winno być ofiarą, zawsze miłą Panu Bogu i ludziom. Kończąc Mszę św. Ksiądz Biskup skierował do uczestników Mszy św. swoje słowo. Podkreślił wartość i rolę Eucharystii w naszym życiu, zachęcił do wdzięczności za życie konsekrowane, mówił, że modlitwą obejmujemy tego dnia nie tylko osoby konsekrowane zgromadzone w świątyni, ale również siostry i braci, którzy kiedyś pracowali w naszej diecezji, także tych, którzy odeszli już do wieczności. Wspomniał nasze domy prowincjalne i generalne, siostry pochodzące z Ziemi Rzeszowskiej, a pracujące nie tylko w Polsce, ale także na misjach. Również tych, którzy już odeszli z apostolatu czynnego. W naszej diecezji osoby konsekrowane pracują, np. wśród dzieci niepełnosprawnych, w Domu Opieki, w Domu Samotnej Matki, w szkole - jako katechetki, a także jako nauczycielki różnych przedmiotów, zakrystianki i organistki w kościołach oraz w Kurii diecezjalnej. Swoją pomocą służą ludziom, zwłaszcza samotnym i chorym - w stacjach Caritas i szpitalach.
Dzień życia konsekrowanego to również dzień wdzięczności za służbę w Kościele Braciom i Ojcom zakonnym.
Radujemy się, że każdego roku możemy wielbić Pana Boga we wspólnocie wszystkich osób konsekrowanych. Spotkanie w parafii saletyńskiej i u Sióstr Wizytek w Jaśle zakończyło się wspólną agapą, śpiewem kolęd w miłej, rodzinnej atmosferze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej na Jasną Górę

2020-09-24 11:26

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kapłani

archidiecezja częstochowska

Marian Sztajner/Niedziela

Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej, 28 września 2019 r.

Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej, 28 września 2019 r.

W najbliższą sobotę 26 września na Jasną Górę będą pielgrzymować kapłani archidiecezji częstochowskiej.

O godz. 10 pielgrzymkę rozpocznie Droga Krzyżowa na wałach. W bazylice o godz. 11 Mszy św. będzie przewodniczyć abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po niej w Kaplicy Cudownego Obrazu nastąpi akt zawierzenia duchowieństwa Matce Bożej. O 12.15 w Sali Różańcowej będzie okazja do złożenia życzeń abp. Depo, który 28 września obchodzi imieniny.

Druga część pielgrzymki odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Tam o 12.45 konferencję pt. „Wierność kapłańska” wygłosi ks. prał. dr Leopold Rzodkiewicz, wikariusz biskupi ds. formacji stałej w diecezji legnickiej. O 13.30 kapłani spotkają się w refektarzu seminaryjnym.

Wszystkich księży archidiecezji częstochowskiej do udziału w pielgrzymce zaprasza ks. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji stałej i kierownik Referatu Formacji Kapłanów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta prezydenta w Watykanie. Andrzej Duda spotka się na audiencji z papieżem Franciszkiem

2020-09-25 08:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zostanie przyjęty w piątek na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Para prezydencka wraz z polską delegacją weźmie także udział w Mszy przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Spotkanie prezydenta z papieżem

Spotkanie z papieżem w Pałacu Apostolskim o godzinie 10.30 i modlitwa przy grobie w bazylice Świętego Piotra wpisują się w obchody przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Masowe uroczystości zaplanowane na maj, w tym narodowa pielgrzymka Polaków, nie mogły się odbyć z powodu pandemii.

18 maja, w stulecie urodzin polskiego papieża, Franciszek odprawił mszę w bazylice watykańskiej w obecności niewielkiej grupy osób, co było związane z obowiązującymi wtedy restrykcjami sanitarnymi.

Wyjątkowa wizyta

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego przyjmie papież na audiencji, odkąd w marcu z powodu kryzysu epidemicznego w Watykanie dokonano istotnych zmian w przebiegu ceremonii liturgicznych i odwołano liczne wydarzenia oraz spotkania. Franciszek na pół roku ograniczył swój program zajęć, audiencji i uroczystości. Część z nich jest powoli przywracana, a audiencja dla polskiego prezydenta jest z tego punktu widzenia wydarzeniem przełomowym.

Jej wyjątkowość polegać będzie także na tym, że odbędzie się w reżimie sanitarnym, który nadal panuje w Watykanie i został tylko częściowo złagodzony.

Ze względu na obostrzenia z powodu pandemii dziennikarze, także ci akredytowani na stałe w Watykanie, nie wejdą do papieskiej biblioteki, by obserwować początek audiencji w cztery oczy oraz jej drugą, publiczną część. Przedstawiciele mediów pozostaną na dziedzińcu świętego Damazego przed Pałacem Apostolskim - poinformowało watykańskie biuro prasowe. Wyjaśniło, że zgodnie z normami sanitarnymi na dziedzińcu San Damaso wszyscy wysłannicy mediów muszą mieć maseczki.

Jak będzie przebiegać wizyta?

Samochody z parą prezydencką i członkami delegacji wjadą na dziedziniec świętego Damazego i to tam odbędzie się powitanie z udziałem współpracowników papieża. Następnie prezydent Duda uda się do papieskiej biblioteki na spotkanie z Franciszkiem, w której uczestniczyć będzie tłumacz. Oczekuje się, że jednym z głównych tematów rozmowy będzie pandemia.

Po rozmowie przy biurku w bibliotece rozpocznie się druga część audiencji z udziałem małżonki prezydenta oraz członków delegacji. W jej trakcie odbędzie się ceremonia prezentacji darów dla Franciszka. Papież przekaże zaś pamiątkowe podarunki prezydentowi. Kolejnym etapem wizyty Dudy prezydenta będzie rozmowa z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

Po spotkaniu z papieżem i jego najbliższym współpracownikiem prezydent z małżonką udadzą się na mszę przy grobie św. Jana Pawła II w Kaplicy św. Sebastiana w bazylice watykańskiej.

Ostatnim punktem wizyty pary prezydenckiej w Rzymie będzie spotkanie z przedstawicielami dobroczynnej wspólnoty Sant’Egidio w bazylice św. Bartłomieja. Ta znana wspólnota zajmuje się niesieniem pomocy ubogim, a także migrantom i uchodźcom.

kpc/PAP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję