Reklama

W łączności z rodzinami zakonnymi

S. Hieronima Janicka
Edycja rzeszowska 8/2005

W święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy w Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - w tym roku po raz dziewiąty. Jest to dzień wdzięczności za łaskę powołania do życia konsekrowanego, a także dzień modlitw o nowe powołania do życia w tym stanie. Jednym z ważniejszych momentów tego dnia jest odnowienie ślubów zakonnych, które (zwykle po homilii), dokonują wszystkie osoby konsekrowane. Jest to specjalna formuła odnowienia ślubów zakonnych, właśnie w łączności ze wszystkimi osobami konsekrowanymi. W tym roku spotkanie osób konsekrowanych naszej diecezji miało miejsce w Rzeszowie, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej - dla północnej części diecezji, oraz w Jaśle, w kościele Sióstr Wizytek - dla części południowej diecezji. Msza św. poprzedzona była wspólną adoracją, przygotowaną przez braci nowicjuszy Ojców Kapucynów, którzy ubogacili liturgię Mszy św. pięknym prowadzeniem śpiewu. Następnie bp Edward Białogłowski poprowadził modlitwę różańcową. Ksiądz Biskup przewodniczył (w obydwu grupach) uroczystej Mszy św. Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Czuchra, referent ds. Zakonnych naszej Diecezji. Kaznodzieja, w krótkim, poetycko wygłoszonym Słowie Bożym podkreślił, że życie konsekrowane wypływa z ofiary i winno być ofiarą, zawsze miłą Panu Bogu i ludziom. Kończąc Mszę św. Ksiądz Biskup skierował do uczestników Mszy św. swoje słowo. Podkreślił wartość i rolę Eucharystii w naszym życiu, zachęcił do wdzięczności za życie konsekrowane, mówił, że modlitwą obejmujemy tego dnia nie tylko osoby konsekrowane zgromadzone w świątyni, ale również siostry i braci, którzy kiedyś pracowali w naszej diecezji, także tych, którzy odeszli już do wieczności. Wspomniał nasze domy prowincjalne i generalne, siostry pochodzące z Ziemi Rzeszowskiej, a pracujące nie tylko w Polsce, ale także na misjach. Również tych, którzy już odeszli z apostolatu czynnego. W naszej diecezji osoby konsekrowane pracują, np. wśród dzieci niepełnosprawnych, w Domu Opieki, w Domu Samotnej Matki, w szkole - jako katechetki, a także jako nauczycielki różnych przedmiotów, zakrystianki i organistki w kościołach oraz w Kurii diecezjalnej. Swoją pomocą służą ludziom, zwłaszcza samotnym i chorym - w stacjach Caritas i szpitalach.
Dzień życia konsekrowanego to również dzień wdzięczności za służbę w Kościele Braciom i Ojcom zakonnym.
Radujemy się, że każdego roku możemy wielbić Pana Boga we wspólnocie wszystkich osób konsekrowanych. Spotkanie w parafii saletyńskiej i u Sióstr Wizytek w Jaśle zakończyło się wspólną agapą, śpiewem kolęd w miłej, rodzinnej atmosferze.

Według Słowa

2019-12-04 07:07

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 49/2019, str. 25

wikipedia.org

Teksty czytań mszalnych dzisiejszej niedzieli mówią o mnie i o tobie. To ja jestem Adamem, to ja jestem Ewą, to jest nasza historia. Kościół, nasza matka, podaje nam te teksty „dla naszego pouczenia”, jak mówi drugie czytanie.

Nie jest tak, że nasi pierworodni rodzice zgrzeszyli, a my tylko nosimy tego konsekwencje; owszem, jeżeli dziadek przepił młyn, to wnuki go nie odziedziczą. Grzech pierworodny jest „matrycą” każdego grzechu. Każdy z nas przez swój grzech uczestniczy czynnie w grzechu Ewy i Adama. Słuchamy upadłego anioła, który prowokuje: Czy to prawda, że Bóg wam wszystkiego zabrania? Nie możecie jeść ze wszystkich drzew tego ogrodu? Jakby was Bóg kochał, pozwoliłby wam na wszystko. Bóg ciebie nie kocha, ponieważ ci czegoś zabrania. Drugi element tej pokusy jest taki: Ty zadecydujesz, co dla ciebie będzie dobre. Dlaczego masz słuchać Boga, który będzie decydował o tym, co dobre jest dla ciebie? Ty stań w miejscu Boga, ty decyduj, jak będzie wyglądało twoje życie, co przyniesie ci szczęście, co będzie dla ciebie dobre. Przecież liczysz się tylko ty i twoje szczęście.

Efekt grzechu, który polega na odłączeniu się od Boga, powoduje lęk i samotność. Człowiek ucieka i kryje się. Bóg nie przestał go kochać i szuka go. Odłączenie się od Boga powoduje też rozdział między ludźmi. Zaczynają się nawzajem oskarżać, obwiniać, zostaje zburzona jedność i miłość.

Maryja – Nowa Ewa w scenie Zwiastowania daje nam inne pouczenie. To Boga trzeba słuchać bardziej niż wszystkich innych, bardziej niż siebie samego. Bóg kocha mnie najmocniej i On wie, co dla mnie będzie dobre. Ja chcę dobrze, a wychodzi źle. Czynię to, czego nie chcę. Pragnę dobra, a czynię zło, którego nie chcę (por. Rz 7, 19). Maryja uwierzyła Bogu, Jemu zaufała, Jemu była posłuszna. Na słowo posłańca Boga odpowiedziała: „Niech mi się stanie według twego słowa”. Dzięki wierze Maryi Bóg sprawił cud poczęcia naszego Zbawiciela. W Jezusie Chrystusie spełniła się obietnica: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”. Chrystus zwyciężył szatana, zmartwychwstał. Maryja i jej potomstwo zmiażdży łeb węża, którym jest diabeł.

Potomstwem Maryi jest lud Boży, Kościół, a więc my wszyscy ochrzczeni i trwający z Jezusem przez modlitwę i życie w łasce uświęcającej mocą przyjmowanych sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Indonezja: dwukrotnie większa ochrona kościołów w okresie Bożego Narodzenia

2019-12-09 11:08

ts (KAI) / Dżakarta

Ponad 160 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dwukrotnie więcej niż przed rokiem, władze Indonezji skierowały do ochrony kościołów chrześcijańskich w okresie Bożego Narodzenia. Według informacji azjatyckiej agencji katolickiej Ucanews obok policji, wojska i pracowników instytucji państwowych, w ochronie, która ma także objąć ważne miejsca turystyczne, będzie też uczestniczyć prawie połowa spośród siedmiu milionów młodych ludzi skupionych w muzułmańskiej organizacji masowej Nahdlatul Ulama. W kraju jest ok. 50 tys. kościołów.

Oleg Zabielin/Fotolia.com

Przewodniczący organizacji, Yaqut Cholil Qoumas podkreślił, że „ochrona zwolenników innych religii, również chrześcijan, jest równoznaczna z ochroną Indonezji”.

Na podwyższone zagrożenie atakami islamistów zwrócił uwagę ekspert od służb specjalnych Stanislaus Riyanta z Uniwersytetu Indonezji. Jako dowód wymienił listopadowy zamach bombowy na kwaterę policji w Medan na północy Sumatry oraz miesiąc wcześniej atak nożownika na ministra bezpieczeństwa.

Zamachy przypisano organizacji Jamaah Ansharut Daulah (JAD), mającej powiązania z grupami terrorystycznymi Państwa Islamskiego. Ekspert Riyanta uważa, że „członkowie JAD mają możliwość rozpocząć ataki, a doskonałą dla nich okazją byłyby uroczystości Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

W sposób szczególny mają być chronione kościoły, które już w przeszłości były celem zamachów, jak choćby zaatakowany w maju 2018 kościół Matki Bożej w Surabaya, drugim co do wielkości mieście Indonezji. Widać ponadto, że od 2016 roku islamiści oraz islamistyczne grupy terrorystyczne nasiliły swoją kampanię przeciwko mniejszości chrześcijańskiej, umiarkowanym muzułmanom oraz islamskiej mniejszości szyitów i ahmadów. Jednocześnie indonezyjskie organy bezpieczeństwa podejmują zdecydowane kroki przeciwko terrorowi. Od stycznia zatrzymano ponad sto osób podejrzanych o terroryzm.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem