Reklama

W łączności z rodzinami zakonnymi

S. Hieronima Janicka
Edycja rzeszowska 8/2005

W święto Ofiarowania Pańskiego przeżywamy w Kościele Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - w tym roku po raz dziewiąty. Jest to dzień wdzięczności za łaskę powołania do życia konsekrowanego, a także dzień modlitw o nowe powołania do życia w tym stanie. Jednym z ważniejszych momentów tego dnia jest odnowienie ślubów zakonnych, które (zwykle po homilii), dokonują wszystkie osoby konsekrowane. Jest to specjalna formuła odnowienia ślubów zakonnych, właśnie w łączności ze wszystkimi osobami konsekrowanymi. W tym roku spotkanie osób konsekrowanych naszej diecezji miało miejsce w Rzeszowie, w parafii Matki Bożej Saletyńskiej - dla północnej części diecezji, oraz w Jaśle, w kościele Sióstr Wizytek - dla części południowej diecezji. Msza św. poprzedzona była wspólną adoracją, przygotowaną przez braci nowicjuszy Ojców Kapucynów, którzy ubogacili liturgię Mszy św. pięknym prowadzeniem śpiewu. Następnie bp Edward Białogłowski poprowadził modlitwę różańcową. Ksiądz Biskup przewodniczył (w obydwu grupach) uroczystej Mszy św. Kazanie wygłosił ks. Zbigniew Czuchra, referent ds. Zakonnych naszej Diecezji. Kaznodzieja, w krótkim, poetycko wygłoszonym Słowie Bożym podkreślił, że życie konsekrowane wypływa z ofiary i winno być ofiarą, zawsze miłą Panu Bogu i ludziom. Kończąc Mszę św. Ksiądz Biskup skierował do uczestników Mszy św. swoje słowo. Podkreślił wartość i rolę Eucharystii w naszym życiu, zachęcił do wdzięczności za życie konsekrowane, mówił, że modlitwą obejmujemy tego dnia nie tylko osoby konsekrowane zgromadzone w świątyni, ale również siostry i braci, którzy kiedyś pracowali w naszej diecezji, także tych, którzy odeszli już do wieczności. Wspomniał nasze domy prowincjalne i generalne, siostry pochodzące z Ziemi Rzeszowskiej, a pracujące nie tylko w Polsce, ale także na misjach. Również tych, którzy już odeszli z apostolatu czynnego. W naszej diecezji osoby konsekrowane pracują, np. wśród dzieci niepełnosprawnych, w Domu Opieki, w Domu Samotnej Matki, w szkole - jako katechetki, a także jako nauczycielki różnych przedmiotów, zakrystianki i organistki w kościołach oraz w Kurii diecezjalnej. Swoją pomocą służą ludziom, zwłaszcza samotnym i chorym - w stacjach Caritas i szpitalach.
Dzień życia konsekrowanego to również dzień wdzięczności za służbę w Kościele Braciom i Ojcom zakonnym.
Radujemy się, że każdego roku możemy wielbić Pana Boga we wspólnocie wszystkich osób konsekrowanych. Spotkanie w parafii saletyńskiej i u Sióstr Wizytek w Jaśle zakończyło się wspólną agapą, śpiewem kolęd w miłej, rodzinnej atmosferze.

Reklama

Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!

2019-08-19 07:23

Bp Marek Mendyk

- Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów – napisał bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w apelu skierowanym do rodziców w związku z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych.

fotolia.com

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP apeluje do rodziców o czujność i roztropność w związku z planowanym finansowaniem przez niektóre samorządy (organy prowadzące szkoły) zajęć dodatkowych w placówkachoświatowych.

Apel Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski do rodziców i prawnych opiekunów:

Stop Deprawacji Dzieci i Młodzieży!

Rodzicielska kontrola nad zajęciami dodatkowymi w szkołach

Wobec planowanego finansowania przez niektóre samorządy (organy prowadzące szkoły) zajęć dodatkowych w placówkach oświatowych apelujemy do rodziców o czujność i roztropność. Warto zainteresować się tym, co dzieje się w szkołach, jakiego typu zajęcia są organizowane, kto je prowadzi i jakie treści przekazuje.

Według doniesień medialnych, w niektórych miastach Polski od września br. planuje się wprowadzenie (finansowanie) edukacji seksualnej. Są też takie miejsca, w których już realizowana jest tzw. edukacja antydyskryminacyjna. Przypominamy, że dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów.

W celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w szkole specjalne oświadczenie.

Wzór takiego oświadczenia jest do pobrania poniżej oraz na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP: www.katecheza.episkopat.pl

bp Marek Mendyk

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego

Konferencji Episkopatu Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kongres 60 Milionów sposobem na integrację Polaków z całego świata!?

2019-08-20 20:52

Informacja prasowa

60 milionów Polaków! 40 milionów w kraju i aż 20 milionów poza jego granicami! Kongres 60 Milionów – największa integracja Polaków z całego świata! Rok 2019 to 6 edycji kongresu w sześciu różnych miastach. Słoneczne Miami, zachmurzony Londyn, modernistyczny Berlin, fantastyczne Buffalo, niezwykły Nowy Jork i przede wszystkim nasz ojczysty Rzeszów!

Informacja prasowa

Uznani eksperci, czołowi przedstawiciele wielu branż oraz liderzy polonii z całego świata. Budowa i pogłębianie stosunków pomiędzy polonią a Polakami. Ciekawe dyskusje, inspirujące prelekcje i skuteczny networking, to fundamenty tej inicjatywy.

Przed nami polska odsłona Kongresu 60 Milionów w pięknym i innowacyjnym Rzeszowie! Od 28 do 30 sierpnia w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego będziemy pielęgnować polskie tradycje i rozmawiać o gospodarce, inwestycjach, finansach, biznesie i promocji Polski. Trzy dni intensywnych debat, wydarzeń towarzyszących a w tym sentymentalna podróż do Krakowa.

Dzień w całości poświęcony merytorycznym aspektom integracji Polaków z całego świata to 30 sierpnia. G2A Arena stworzy szansę udziału w kilkunastu panelach dyskusyjnych oraz power speechach, dzięki którym będzie można spojrzeć na potencjał z perspektywy nie tylko rodzimych przedsiębiorców, ale także biznesmenów z polskimi korzeniami. Całość zapowiada się niezwykle intensywnie! Zakres tematyczny najbliższej odsłony Kongresu 60 Milionów obejmie takie zagadnienia, jak:

• promocja polskich regionów wśród Polonii

• gospodarczy potencjał Polski

• turystyka medyczna, wypoczynkowa i biznesowa

• rynek finansowy

• przedsiębiorcy polonijni

• siła polskiej innowacji

• studia w Polsce

• logistyka jako potrzeba i szansa rozwojowa

• siła polskiego menedżera

• promocja polskich produktów

• pozarządowe organizacje polskie i polonijne

• siła przebicia polskiej innowacji w medycynie na rynkach zagranicznych

Na edycję rzeszowską zaplanowano także punkty programu umożliwiające zarówno wzmocnienie więzi polonijnych, jak i budowę międzynarodowych relacji biznesowych.

Ważne informacje:

Termin: 28-30 sierpnia 2019 r.

Miejsce wydarzenia: G2A Arena, Jasionka 953

Rejestracja: evenea.pl/event/60mln-rzeszow/

Strona wydarzenia: 60mln.pl/y2019/rzeszow-2019/

FB wydarzenia: facebook.com/60mln/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem