Reklama

Ojcze Święty! Kochamy Ciebie!

Niedziela rzeszowska 8/2005

Mszą św., odprawioną 19 stycznia w szkolnej kaplicy Sióstr Prezentek, rozpoczęła się kolejna pielgrzymka Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II do sanktuariów włoskich i naszego patrona - Ojca Świętego. Program pielgrzymki obejmował wiele atrakcyjnych turystycznie oraz ważnych duchowo miejsc, m.in.: Wenecję, Padwę, Loreto, San Giovanni Rotondo, Monte Cassino, Rzym i Asyż. Chciałbym skupić się na dwóch wydarzeniach.
23 stycznia udaliśmy się na Plac św. Piotra, aby wspólnie z Ojcem Świętym odmówić modlitwę Anioł Pański oraz wysłuchać Jego nauki. Plac zapełniał się na długo przed rozpoczęciem modlitwy. Wszyscy z napięciem oczekiwali pojawienia się Głowy Kościoła. Pieśni polskie mieszały się z piosenkami Hiszpanów oraz z zawołaniami w wielu językach Europy, Azji i obu Ameryk.
Długo oczekiwany Ojciec Święty pojawił się w oknie swojego apartamentu. Wszyscy klaskali. W oczach wielu ludzi widać było łzy wzruszenia. Gdy oklaski umilkły, rozpoczęła się modlitwa Anioł Pański. Mimo tego, że pielgrzymi pochodzili z różnych stron świata, tę modlitwę odmawiali wspólnie. Katechezy w języku włoskim nie rozumiałem, ale sam fakt, że mogłem słuchać na żywo słów następcy św. Piotra, stanowił dla mnie ogromne przeżycie. Po katechezie Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych na Placu. Naszą grupę wymienił jako pierwszą. Nasze żółte chusty załopotały w powietrzu. Ogarnęły nas emocje i wzruszenie.
Minęły dwa dni wypełnione zwiedzaniem Rzymu. 25 stycznia rano wszyscy stanęli w pełnej gali. Do autobusu wzięliśmy m.in.: chusty, transparenty, instrumenty. W Watykanie przeszliśmy kontrolę, po której weszliśmy do przytłaczającej swym ogromem Auli Pawła VI. Zajęliśmy miejsca w pobliżu barierek odgradzających VIP-ów od pozostałych pielgrzymów. Do audiencji było jeszcze ponad pół godziny. Póki co, śpiewaliśmy najgłośniej jak się dało - na przemian z Hiszpanami oraz zespołem wokalno-instrumentalnym spod Warszawy. Mundurki naszych dziewcząt zwracały uwagę coraz liczniejszych pielgrzymów. Czwórka naszych uczniów, oraz Siostra Dyrektor, udzielała wywiadu dla Radia Watykańskiego, śpiewaliśmy Barkę dla Telewizji Ojca Pio, zaś refren kolędy Gdy się Chrystus rodzi zaśpiewaliśmy wspólnie z Hiszpanami.
Kiedy w Auli pojawił się Ojciec Święty, wszyscy klaskali na stojąco. Po śpiewie Psalmu 116 i po krótkiej nauce Papieża rozpoczęła się prezentacja grup przybyłych na audiencję. Gdy wyczytana została nasza Szkoła, ze wzruszeniem zaśpiewaliśmy Życzymy, życzymy. Audiencja powoli dobiegała końca. Każdy z nas ściskał w ręku kartkę, która uprawniała nas do spotkania z Ojcem Świętym - niemal w cztery oczy. Byliśmy ostatnią grupą przyjętą przez naszego Wielkiego Rodaka. Podszedł do nas o. Hejmo i powiedział: „Jak umiecie, to zaśpiewajcie”. Zaczęliśmy „Barkę” i podeszliśmy do tronu papieskiego. Znowu ogarnęło nas głębokie wzruszenie. Podziwiałem Siostrę Dyrektor za słowa, które skierowała do naszego Papieża, i koleżankę, która bardzo spokojnie zaczęła mówić o Grupie Przyjaciół Wujka kroczących drogami Karola Wojtyły.
Nie ma takich słów, które mogłyby określić przeżycia towarzyszące naszemu spotkaniu z Ojcem Świętym. Pragnę tylko zapewnić o nieustającej modlitwie, w której polecamy Ojca Świętego Bożej Opatrzności. Ojcze Święty! Kochamy Ciebie!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

2020-06-01 17:15

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski w opublikowanych dziś „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała”.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że konieczne będzie zachowanie wymaganych środków bezpieczeństwa, to znaczy utrzymywanie odpowiednich odległości między uczestnikami procesji (minimum 2 metry) lub zasłanianie ust i nosa.

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpocznie się Mszą świętą 11 czerwca o godz. 9.00 na Wawelu. Następnie traktem królewskim uda się na Rynek zatrzymując się przy czterech ołtarzach usytuowanych kolejno przy kościołach św. Idziego, śś. Piotr i Pawła, św. Wojciecha i zakończy się przed bazyliką Mariacką.

- Niech doświadczenie obecności Boga w sakramencie Eucharystii będzie dla nas wszystkich źródłem radości, pokoju i miłości, które jako wspólnota Kościoła możemy ofiarować światu – podkreśla abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa #3

2020-06-03 06:15

aspekty.niedziela.pl

Zapraszamy do modlitwy i rozważań.

Tekst Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa znajdziecie tutaj 

„Serce Jezusa, ze Słowem Bożym istotowo zjednoczone”. Wezwanie trzecie stwierdza fakt ścisłego zjednoczenia człowieczeństwa Jezusa, pełnego miłości, z Logosem (drugą Osobą Trójcy), dzięki czemu można powiedzieć, że w Jezusie kocha nas Syn Boży. Prawdę tę wyraża św. Paweł: W Nim bowiem mieszka cała pełnia bóstwa na sposób ciała (Kol 2, 9). (ks. Stanisław Ziemiański SJ, Teologia Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, źródło: ampolska.co)


Z Encykliki papieża Piusa XII „Haurietis Aquas”, o kulcie Najświętszego Serca Jezusa:

Chociaż Kościół zawsze bardzo wysoko cenił i ceni kult Najświętszego Serca Jezusa i usilnie stara się rozwijać ten kult wśród narodów chrześcijańskich i wszelkimi sposobami bronić przeciw napaściom naturalizmu i sentymentalizmu, to ubolewać trzeba nad tym, że i w dawnych i w obecnych czasach kult tak znakomity nie wszędzie był należycie ceniony przez niektórych chrześcijan, czasem nawet przez takich, którzy uważają siebie za katolików dążących do świętości.

"Gdybyś miał dar Boży!". Wraz z tym słowem, Czcigodni Bracia, kierujemy do was Nasze ojcowskie wezwanie, jako przez zrządzenie Boże powołani na stróża i rozdawcę skarbu wiary i pobożności, danego przez Zbawiciela Kościołowi. Chociaż kult Najświętszego Serca Jezusa triumfuje mimo błędów i obojętności wielu ludzi i przenika Ciało mistyczne Zbawiciela, niektórzy Nasi synowie żywią jeszcze wobec tego kultu pewne uprzedzenia, myśląc, że w naszych czasach mniej się przydaje, a może nawet jest szkodliwy dla potrzeb duchowych Kościoła i ludzkości.


Akt osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa (na podstawie tekstu św. Małgorzaty Marii Alacoque):

Panie Jezu Chryste! Ja … oddaję się i poświęcam Twemu Najświętszemu Sercu moją osobę i całe moje życie, aby odtąd czcić, wielbić i miłować Twoje Serce dla nas na krzyżu włócznią żołnierza otwarte. Mocno postanawiam należeć całkowicie do Ciebie i czynić wszystko z miłości ku Tobie, wyrzekając się tego, co się Tobie we mnie nie podoba. Boskie Serce Jezusa, Ty bądź moją miłością i drogą mojego życia. Serce pełne miłosierdzia, ratuj mnie przed atakami złych mocy, przed moją grzesznością i słabością, bo w Twojej nieskończonej dobroci pokładam całą moją ufność i nadzieję świętości. Serce pełne miłości, przygarnij mnie do Siebie i spraw, abym poznał Ojca. Niech Twoja miłość – hojny dar Ducha Świętego – tak głęboko przeniknie moje serce, żebym zawsze pamiętał o Tobie i wiernie naśladował Ciebie. Oby imię moje zostało zapisane w Tobie, Serce mojego Boga i Pana, ponieważ bardzo pragnę, aby moim największym szczęściem i pełną radością było żyć i umierać jako Twój wierny sługa i apostoł. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję