Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 8/2005

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Pod hasłem Eucharystia źródłem życia w trzeźwości 6 lutego rozpoczął się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tych dniach modlimy się szczególnie w intencji wszystkich uzależnionych; podejmujemy konkretne działania, by im pomóc w wyzwoleniu się z nałogu. Jak podkreśla ks. Maciej Figura, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, celem tygodnia jest wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików, wychowanie do trzeźwości, kształtowanie nowych obyczajów, osobisty przykład abstynencji i modlitwy.

Przegląd Muzyki Religijnej

5 lutego w Budach Głogowskich odbył się, pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Diecezjalny Przegląd Muzyki Religijnej. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym. Następnie, w budynku miejscowej szkoły, odbył się koncert, w którym uczestniczyli soliści i zespoły z całej diecezji. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia dla młodzieży z Bud Głogowskich i Trzebowniska; w kategorii soliści zwyciężył Krzysztof Rzym z Bud Głogowskich. Organizatorem Przeglądu Muzyki Religijnej jest Zarząd Diecezjalny KSM. W poprzednich latach przegląd odbywał się m.in. w Trzebownisku i Trzęsówce.

Reklama

Warsztaty terapii zajęciowej w Kolbuszowej

2 lutego w Kolbuszowej bp Kazimierz Górny poświęcił kolejne w naszej diecezji warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ordynariusza Rzeszowskiego. „Dzisiaj w Kolbuszowej poświęcamy wielkie dzieło, na które czekaliście od lat. Jest to placówka dla ludzi chorych, niepełnosprawnych, którzy dźwigają ciężki krzyż. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy codziennie, bez słów, z miłości, pomagają chorym. To świadectwo ogromnej przyjaźni z Chrystusem” - mówił bp Górny. W placówce Caritas mogą przebywać niepełnosprawni z całego powiatu kolbuszowskiego, łącznie ok. 30 osób. W sześciu pracowniach (poligraficzno-komputerowej, gobelinu i haftu, wikliniarsko-ogrodniczej, gospodarstwa domowego i artystycznej) niepełnosprawni będą przyuczać się do określonych zawodów. Jak mówi Daniel Jakubowski, kierownik warsztatów, głównym ich celem jest ogólny rozwój i poprawa sprawności każdego chorego. Jest to szósta tego typu placówka w diecezji.

Ekumeniczne spotkanie w Gorlicach

30 stycznia w parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach odbyło się ekumeniczne spotkanie kolędowe wiernych obrządków: rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego. Uczestniczyło w nim kilkanaście chórów m.in. z Gorlic i Wielopola Skrzyńskiego oraz soliści z Warszawy i Krakowa. Obecni byli również księża z dekanatu gorlickiego z ks. Andrzejem Muchą, proboszczem parafii św. Andrzeja na czele, a także ks. dr Stanisław Kamiński z WSD w Rzeszowie. Jak podkreślają organizatorzy spotkania tego typu budują jedność, służą lepszemu poznaniu siebie i innych, są znakiem dla świata, że chrześcijanie mogą się wspólnie modlić. Ekumeniczne spotkania kolędowe w Gorlicach organizowane są już od kilku lat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chiny: koronawirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie

2020-01-28 15:47

[ TEMATY ]

Chiny

wirus

stock.adobe.com

Od początku grudnia w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei, w centralnych Chinach liczba nowych przypadków osób zarażonych koronawirusem chińskim, wirusowym zapaleniem płuc, rośnie z godziny na godzinę.

W niedzielę podczas modlitwy na Anioł Pański papież Franciszek wyraził swoją solidarność z osobami chorymi, modlił się za zmarłych w wyniku epidemii oraz o umocnienie dla rodzin i tych, którzy podejmują wysiłki, aby opanować kryzysową sytuację.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia ogłosiła, że w ciągu ostatnich 24 godzin, do północy w niedzielę, zarejestrowano 769 nowych przypadków koronawirusa. W międzyczasie liczba zgonów spowodowana przez wirusa wzrosła do 106, podczas gdy potwierdzone przypadki infekcji w Chinach wynoszą ponad 4 tys.

„Istnieje negatywny aspekt związany z wysoką zaraźliwością tego wirusa. Wydaje się, że łatwiej się przenosi i dlatego jest bardziej zaraźliwy niż na przykład SARS, ale jest też dobra wiadomość, że jest znacznie mniej agresywny z punktu widzenia patogeniczności, więc jest w pewnym sensie znacznie mniej niebezpieczny, a więc daje znacznie mniej przypadków poważnych objawów, a nawet śmierci – podkreśla Walter Ricciardi, przewodniczący Światowej Federacji Zdrowia Publicznego. - Jest oczywiste, że fakt, iż rozprzestrzenia się on nawet przy braku objawów, znacznie utrudnia identyfikację osób, które są w jakiś sposób zakażone. Konieczne jest ograniczenie rozprzestrzeniania się tego wirusa dokładnie w miejscu jego pochodzenia, a przechodzi prawdopodobnie ze zwierząt na ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Święto Uczelni

2020-01-29 15:01

Agnieszka Bugała

O Eucharystii jako centrum liturgii, na którą często zwracał uwagę św. Tomasz mówił we wstępie do Mszy św. ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT i o Słowie Bożym jako zwierciadle, w którym przegląda się człowiek mówił w homilii bp Adam Bałabuch.

Święto Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną we wrocławskiej katedrze przez abp Józefa Kupnego, wrocławskiego metropolitę i Wielkiego Kanclerza PWT.

W liturgii eucharystycznej wzięli udział rektorzy i prorektorzy wrocławskich uczelni, pracownicy PWT i studenci. Mszę koncelebrowali bp Andrzej Siemieniewski, bp Adam Bałabuch, rektor i prorektorzy PWT, seminarium duchownego a także kapłani - pracownicy naukowi Wydziału. W homilii świdnicki biskup pomocniczy Adam Bałabuch odniósł się do Przypowieści o siewcy, którą dziś Kościół rozważa w liturgii mszalnej.

- Jak spośród wszystkich słów wyłowić Słowo Boga, czyli to jedyne, które może stawać się światłem i drogą? – pytał i wskazał, że Słowo Boże jest tym, którego powinniśmy oczekiwać i pragnąć, a także stwarzać warunki do jego wzrostu na glebie własnego życia. Jako stratę niepowetowaną dla człowieka wskazał utratę Słowa. Odniósł się też do kolejnych fragmentów Ewangelii, która analizuje różne rodzaje podłoża, na które pada ziarno i przyglądał się – budując analogię – ludzkim postawom w Przypowieści o siewcy.

- Pierwszą jest postawa, w której Słowo nie przebija się do serca człowieka. To sytuacja, w której zły dość łatwo zyskuje pole w naszym życiu i nie mamy szans wydać żadnych owoców. Drugą jest ta, w której brakuje nam wytrwałości, szybko się załamujemy i zniechęcamy. Słuchamy, oczywiście, mamy nawet zapał do działania, ale gdy tylko pojawiają się problemy – wycofujemy się i zmieniamy kurs – mówił kaznodzieja. - Brak wytrwałości tez nie przynosi owoców.

Trzecią postawę opisał jako sytuację, w której słuchamy, ale ulegamy rozproszeniom.

– Słowo jest w ans zagłuszane, nie pozwalamy, aby ogarnęło całe nasze życie, aby nad naszym życiem zapanowało, aby mogło prześwietlać wszystkie nasze sprawy – mówił bp Bałabuch.

Wreszcie jako czwartą opisał postawę zgody na prowadzenie przez Ducha Świętego.

- Człowiek słucha, rozumie i pozwala, aby Słowo Boże rządziło jego życiem. To sytuacja dla nas najlepsza, bo dzięki Duchowi Świętemu rozwija się w nas Boże życie, zaczynamy myśleć i działać po Bożemu. Słuchamy i rozważamy, przyjmujemy – a wszystko na wzór Maryi – mówił. Zachęcił, aby w Słowie Bożym przeglądać się jak w zwierciadle. -To jedyny sposób, abyśmy widzieli to, co nie podoba się Bogu, co wymaga nawrócenia, naprawy, przemiany – zakończył rozważanie bp Bałabuch.

Po Eucharystii w Auli PWT rozpoczęła się akademia a po niej wykład ks. prof. Giulio Maspero z Papieskiego Uniwersytetu Santa Croce w Rzymie pt. „Ontologia trynitarna i poznanie teologiczne w ujęciu św. Tomasza z Akwinu” i nadanie imienia ks. Aleksandra Zienkiewicza sali nr 30 w gmachu uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję