Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 8/2005

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Pod hasłem Eucharystia źródłem życia w trzeźwości 6 lutego rozpoczął się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tych dniach modlimy się szczególnie w intencji wszystkich uzależnionych; podejmujemy konkretne działania, by im pomóc w wyzwoleniu się z nałogu. Jak podkreśla ks. Maciej Figura, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, celem tygodnia jest wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików, wychowanie do trzeźwości, kształtowanie nowych obyczajów, osobisty przykład abstynencji i modlitwy.

Przegląd Muzyki Religijnej

5 lutego w Budach Głogowskich odbył się, pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Diecezjalny Przegląd Muzyki Religijnej. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym. Następnie, w budynku miejscowej szkoły, odbył się koncert, w którym uczestniczyli soliści i zespoły z całej diecezji. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia dla młodzieży z Bud Głogowskich i Trzebowniska; w kategorii soliści zwyciężył Krzysztof Rzym z Bud Głogowskich. Organizatorem Przeglądu Muzyki Religijnej jest Zarząd Diecezjalny KSM. W poprzednich latach przegląd odbywał się m.in. w Trzebownisku i Trzęsówce.

Reklama

Warsztaty terapii zajęciowej w Kolbuszowej

2 lutego w Kolbuszowej bp Kazimierz Górny poświęcił kolejne w naszej diecezji warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ordynariusza Rzeszowskiego. „Dzisiaj w Kolbuszowej poświęcamy wielkie dzieło, na które czekaliście od lat. Jest to placówka dla ludzi chorych, niepełnosprawnych, którzy dźwigają ciężki krzyż. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy codziennie, bez słów, z miłości, pomagają chorym. To świadectwo ogromnej przyjaźni z Chrystusem” - mówił bp Górny. W placówce Caritas mogą przebywać niepełnosprawni z całego powiatu kolbuszowskiego, łącznie ok. 30 osób. W sześciu pracowniach (poligraficzno-komputerowej, gobelinu i haftu, wikliniarsko-ogrodniczej, gospodarstwa domowego i artystycznej) niepełnosprawni będą przyuczać się do określonych zawodów. Jak mówi Daniel Jakubowski, kierownik warsztatów, głównym ich celem jest ogólny rozwój i poprawa sprawności każdego chorego. Jest to szósta tego typu placówka w diecezji.

Ekumeniczne spotkanie w Gorlicach

30 stycznia w parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach odbyło się ekumeniczne spotkanie kolędowe wiernych obrządków: rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego. Uczestniczyło w nim kilkanaście chórów m.in. z Gorlic i Wielopola Skrzyńskiego oraz soliści z Warszawy i Krakowa. Obecni byli również księża z dekanatu gorlickiego z ks. Andrzejem Muchą, proboszczem parafii św. Andrzeja na czele, a także ks. dr Stanisław Kamiński z WSD w Rzeszowie. Jak podkreślają organizatorzy spotkania tego typu budują jedność, służą lepszemu poznaniu siebie i innych, są znakiem dla świata, że chrześcijanie mogą się wspólnie modlić. Ekumeniczne spotkania kolędowe w Gorlicach organizowane są już od kilku lat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki złożył wniosek o wotum zaufania

2020-06-04 12:27

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP

Polacy nie potrzebują waszego pieniactwa, nie potrzebują awantur - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki zwracając się do opozycji. Polacy potrzebują stabilności i spokoju, potrzebują działania na rzecz dobra Rzeczypospolitej - podkreślił.

Premier w czwartek w Sejmie mówił, że Polacy obecnie potrzebują przede wszystkim skuteczności, sprawiedliwości i działań realnie wpływających na rzeczywistość zdrowotną i gospodarczą.

Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Sejmie, zwracając się do opozycji.

Premier złożył w czwartek wniosek o udzielenie jego rządowi wotum zaufania. Sejmowej debacie przysłuchuje się prezydent Andrzej Duda.

Morawiecki powiedział, że w ostatnich dniach rozmawiał z prezydentem, a on zaproponował, "żeby przeciąć ten festiwal awantur", który - według niego - próbuje urządzać opozycja. "I żeby po prostu powiedzieć +sprawdzam+ - jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - raz odwoływanie pana premiera Sasina, dzisiaj ministra Szumowskiego, a zapowiadacie odwoływanie pana ministra Ziobry, pana ministra Kamińskiego" - mówił premier.

W jego ocenie to są "sztuczki polityczne, które mają przykryć naszą rzeczywistość". "A rzeczywistość jest taka, że wychodzimy z najgłębszego kryzysu co najmniej od trzydziestu lat. I dajcie nam działać, nie przeszkadzajcie" - podkreślał, zwracając się do opozycji.

Szef rządu powiedział też, że pięć lat temu doszło do "fundamentalnej zmiany", a "drzwi do tej dobrej zmiany otworzył prezydent Andrzej Duda". "Bardzo dziękujemy panie prezydencie" - zaznaczył Morawiecki, kierując swe słowa do głowy państwa.

Dodał, że "dobra zmiana" była realizowana w ramach nowej polityki społecznej i gospodarczej - najpierw przez gabinet Beaty Szydło, a później przez niego i jego rząd. "To zupełnie nowa polityka, która miała na celu przesunąć tę zwrotnicę rozwoju, zwrotnicę modernizacji w kierunku zwykłego człowieka. I to zrobiliśmy" - zaznaczył Morawiecki, dziękując Beacie Szydło i Andrzejowi Dudzie.

"W takich okolicznościach, w jakich jesteśmy, Polacy nie potrzebują waszych awantur, nie potrzebują jałowych dyskusji, które wzbudzacie, nie potrzebują również tematów zastępczych, które przywołujecie po to, żeby przykryć waszą nieudolność. Nie potrzebują też Polacy waszego pieniactwa, nie potrzebują awantur. Polacy potrzebują stabilności i spokoju, potrzebują działania na rzecz dobra Rzeczypospolitej" - powiedział premier, zwracając się do opozycji.

"Niespełna osiem miesięcy temu Polacy zadecydowali (...), żeby złożyć los Polski na kolejne cztery lata w ręce rządów Zjednoczonej Prawicy. Zadecydowali w wyborach, które były bezprecedensowe - frekwencja 61,7 proc. i najwyższa liczba głosów i procentowo w wyborach parlamentarnych, i również w wartościach bezwzględnych. Ponad 8 mln głosów na rzecz Zjednoczonej Prawicy" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Papież: współczucie lekarstwem na obojętność

2020-06-04 20:21

[ TEMATY ]

cierpienie

papież Franciszek

pandemia

PAP

W miesiącu czerwcu Papież prosi, aby szczególną modlitwą otoczyć ludzi cierpiących z powodu różnych pandemii, w tym takich jak wojny czy głód. Intencja został przekazana przez Światową Sieć Modlitwy Papieża.

Co możemy zrobić? Jak możemy nie popaść w obojętność? – pyta Franciszek. Wskazuje na drogę wyjścia: jest nią współczucie. To jest najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować naszą modlitwą i życiem, tym, którzy cierpią przybliżając do Serca Jezusa, aby On mógł przemienić ich życie.

Papież – Serce Jezusa przygarnia wszystkich

„Wiele osób cierpi z powodu poważnych trudności, których doświadczają. Możemy im pomóc, towarzysząc im w drodze z pełnym współczuciem, które zmienia życie osób. I przybliża ich do Serca Chrystusa, który przyjmuje nas wszystkich w rewolucji czułości. Módlmy się, aby ci, którzy cierpią, znaleźli drogi życia, pozwalające dotknąć się Sercu Jezusa.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję