Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 8/2005

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Pod hasłem Eucharystia źródłem życia w trzeźwości 6 lutego rozpoczął się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tych dniach modlimy się szczególnie w intencji wszystkich uzależnionych; podejmujemy konkretne działania, by im pomóc w wyzwoleniu się z nałogu. Jak podkreśla ks. Maciej Figura, diecezjalny duszpasterz trzeźwości, celem tygodnia jest wyrobienie u wiernych odpowiedniej postawy wobec alkoholików, wychowanie do trzeźwości, kształtowanie nowych obyczajów, osobisty przykład abstynencji i modlitwy.

Przegląd Muzyki Religijnej

5 lutego w Budach Głogowskich odbył się, pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Diecezjalny Przegląd Muzyki Religijnej. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym. Następnie, w budynku miejscowej szkoły, odbył się koncert, w którym uczestniczyli soliści i zespoły z całej diecezji. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia dla młodzieży z Bud Głogowskich i Trzebowniska; w kategorii soliści zwyciężył Krzysztof Rzym z Bud Głogowskich. Organizatorem Przeglądu Muzyki Religijnej jest Zarząd Diecezjalny KSM. W poprzednich latach przegląd odbywał się m.in. w Trzebownisku i Trzęsówce.

Reklama

Warsztaty terapii zajęciowej w Kolbuszowej

2 lutego w Kolbuszowej bp Kazimierz Górny poświęcił kolejne w naszej diecezji warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ordynariusza Rzeszowskiego. „Dzisiaj w Kolbuszowej poświęcamy wielkie dzieło, na które czekaliście od lat. Jest to placówka dla ludzi chorych, niepełnosprawnych, którzy dźwigają ciężki krzyż. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy codziennie, bez słów, z miłości, pomagają chorym. To świadectwo ogromnej przyjaźni z Chrystusem” - mówił bp Górny. W placówce Caritas mogą przebywać niepełnosprawni z całego powiatu kolbuszowskiego, łącznie ok. 30 osób. W sześciu pracowniach (poligraficzno-komputerowej, gobelinu i haftu, wikliniarsko-ogrodniczej, gospodarstwa domowego i artystycznej) niepełnosprawni będą przyuczać się do określonych zawodów. Jak mówi Daniel Jakubowski, kierownik warsztatów, głównym ich celem jest ogólny rozwój i poprawa sprawności każdego chorego. Jest to szósta tego typu placówka w diecezji.

Ekumeniczne spotkanie w Gorlicach

30 stycznia w parafii św. Andrzeja Boboli w Gorlicach odbyło się ekumeniczne spotkanie kolędowe wiernych obrządków: rzymskokatolickiego, grekokatolickiego i prawosławnego. Uczestniczyło w nim kilkanaście chórów m.in. z Gorlic i Wielopola Skrzyńskiego oraz soliści z Warszawy i Krakowa. Obecni byli również księża z dekanatu gorlickiego z ks. Andrzejem Muchą, proboszczem parafii św. Andrzeja na czele, a także ks. dr Stanisław Kamiński z WSD w Rzeszowie. Jak podkreślają organizatorzy spotkania tego typu budują jedność, służą lepszemu poznaniu siebie i innych, są znakiem dla świata, że chrześcijanie mogą się wspólnie modlić. Ekumeniczne spotkania kolędowe w Gorlicach organizowane są już od kilku lat.

Reklama

Bp Janiak: Bóg chce, żeby Polska była katolicka

2019-12-14 09:35

ek / Kalisz (KAI)

Bóg chce, żeby Polska była katolicka, żeby Polska była wierna Panu Bogu - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego - kościele ojców jezuitów w Kaliszu. W ten sposób upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed 38 lat związane z wprowadzeniem stanu wojennego.

Bożena Sztajner/Niedziela

W homilii o. Andrzej Lemiesz przypomniał, że w okresie stanu wojennego w kościele o.o. jezuitów w Kaliszu były sprawowane Msze św. za ojczyznę.

Wskazywał, że z tamtym okresem wiąże się słowo Solidarność. – Solidarność zachwyciła świat tym, że gromadziła się wokół Chrystusa, wokół Eucharystii i sakramentów świętych. Solidarność zrodziła się na kolanach, pod krzyżem – podkreślał superior jezuitów.

Ubolewał, że czas wolności stał się czasem odchodzenia od Boga, od moralności. – Musimy trzymać się Chrystusa. Pod krzyżem jest nasze miejsce, tam jest miejsce naszej modlitwy. Bez tej walki nic nie osiągniemy, będziemy przegrywać wszystko, a najgorsze jest to, że będziemy przegrywać wieczność – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że Solidarność to dziś wielkie wyzwanie dla człowieka. – To wezwanie dla całej Ojczyzny, byśmy w końcu powstali jako ludzie, którzy są z Chrystusem na dobre i na złe, którzy są z Jego Matką Maryją. Chcemy, aby Maryja nas ciągle prowadziła do Chrystusa, ciągle nam wskazywała „zróbcie wszystko cokolwiek Syn mój wam powie”, czyli pilnujcie dekalogu, pilnujcie przykazań, strzeżcie tego, co jest depozytem naszej wiary, żebyśmy nie przegrali na wieki. Bóg chce, żeby Polska była katolicka, żeby Polska była wierna Panu Bogu – przekonywał duchowny.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski wspominał, że w czasie, kiedy ogłoszono w Polsce stan wojenny jako młody kapłan przebywał z pielgrzymką w Watykanie. – Byliśmy tam jedyną polską grupą. Ojciec Święty Jan Paweł II odprawił dla nas Mszę św. Był bardzo zasmucony. Modliliśmy się za ojczyznę – mówił celebrans.

Prosił wiernych, aby modlili się za ojczyznę i dziękowali za dar wolności. - Jako Polak dziękuję Bogu, że doczekałem takich czasów, że nie musimy wstydzić się prezydenta Polski, że premier chce dobrze dla Polski, że kraj jest wolny, że jest demokracja, że doczekaliśmy prawdziwej wolności. Dziękujmy Panu Bogu za dar wolności – powiedział bp Janiak.

Po Mszy św. złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową „Solidarności” w Ogrójcu Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego.

Organizatorem obchodów był Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa z przewodniczącym Bernardem Niemcem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Życie uczynił liturgią

2019-12-14 20:12

Łukasz Krzysztofka

O rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Wojciecha Danielskiego, kapłana Archidiecezji Warszawskiej, drugiego Moderatora Krajowego Ruchu Światło-Życie modlono się w czasie Mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Łukasz Krzysztofka

W homilii ks. Marcin Loretz, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej, nawiązując do czytań mszalnych, mówiących o Eliaszu i Janie Chrzcicielu, zastanawiał się, czy - widząc działanie Boga w naszym życiu - zbyt mocno nie próbujemy szukać cudów i spektakularnych wydarzeń. - Czy nie dostrzegamy tego, że Jezus jest cały czas obecny w naszym życiu? Droga do zbawienia jest łaską, owocem Bożego działania w nas – podkreślił ks. Loretz i dodał: - Pan czyni i w naszym życiu rzeczy niezwykłe. Dostrzegajmy tylko Jego działanie.

Po Komunii kościół wypełnił się gromkim śpiewem pieśni „Głoś imię Pana”, której polskiego tłumaczenia dokonał ks. Wojciech Danielski.

Przed Mszą św. na grobie ks. Danielskiego na Starych Powązkach siostra kapłana Barbara Danielska i członkowie warszawskiej „Oazy” oraz złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze.

Ks. Wojciech Danielski był wybitnym liturgistą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i krajowym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza. W 1982 r. przejął odpowiedzialność za Ruch Światło-Życie. Zmarł 24 grudnia 1985 r. W liturgii Mszy św. pogrzebowej w katedrze św. Jana udział wzięli biskupi, ponad 120 kapłanów i ok. 3 tys. przedstawicieli Ruchu Światło-Życie z całej Polski. Na życzenie zmarłego liturgię sprawowano nie w kolorze fioletowym, ale białym, aby podkreślić, iż śmierć jest przejściem do nowego życia. Spoczął na warszawskich Powązkach w kwaterze 153. Od wielu lat pojawiają się coraz liczniejszego głosy o wszczęcie jego procesu beatyfikacyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem