Reklama

Minirekolekcje wielkopostne

„A lud stał i patrzył”…

Wielkopostna panorama biblijnych postaci, które wypełniają ewangeliczne opisy Pasji, niczym w lustrze odbija nas samych. Różnice pomiędzy nami a nimi wynikają jedynie z pochodzenia, wykształcenia, innego koloru oczu, nazwiska, zawodu - ale tym bardziej podkreślają nasze podobieństwo do bohaterów tamtych wydarzeń. Rekolekcyjne zaproszenie wielkopostne wymaga odwagi podjęcia go i uświadomienia sobie, że obojętność widza to nie postawa dla tych, co powtarzają codziennie „wierzę, że dla nas i dla naszego zbawienia”. Nie wolno mi stać i patrzeć, jak gdyby nigdy nic…

Niedziela sandomierska 8/2005

1. BARABASZ i ŁOTR: popularność społeczeństwa

W biblijnej scenografii pojawili się tak nagle: bez życiorysu, nazwiska, konkretnego miejsca urodzenia - jak dzisiejsi idole, którzy zachwycają nas swoją popularnością i odniesionym sukcesem. Wiadomo o nich tyle, że przeszłość mieli kryminalną, a to już wystarczyło, żeby zafascynować, zaimponować wszystkim, którzy na dziedzińcu Piłata krzyczeli z całych sił: „Barabasza, Barabasza”. Historia potrzebowała nowych gwiazd, kogoś z okładki - a że szlachetność szybko nudzi, więc bohaterem może stać się i bandyta. Byle tylko potrafił wtórować tłumowi, grać jego partyturę, powtarzać jak wszyscy, „nie możesz zbawić i nas?”, a już się jest na przysłowiowej fali. Barometr społecznych zapotrzebowań to ważna cecha przystosowania się i zrobienia kariery: warto zawsze wiedzieć, jakie są społeczne nastroje i w którą iskrę dmuchnąć mocniej, by rozgorzał ogień. „Gdy los daje znak, ty nie spraw mu zawodu. W lot swą szansę łap, przedzieraj się do przodu. Uwierz w siebie, po prostu i zwyczajnie, uwierz w siebie, a los się resztą zajmie. On podsunie ci z lamusa wygrzebany jakiś zręczny trick na krótko zapomniany: świat to kupi! Już nie raz tak to było! Świat to kupi - tak przecież się zdarzyło”. Jak gorzko prawdziwe stają się te słowa, które nie Barabasz, nie Łotr wypowiada, ale jedna z piosenek, nie tak dawno rozlegających się z radia.
Potęga świateł ramp. Fascynujący blask gwiazdorstwa.
Mówisz często: „wszystko ma swoją cenę”. Praktycznie nie ma już dzisiaj nic, co by nie było na sprzedaż: honor?, to co święte? - nie przesadzajmy! Ideami się nikt nie nakarmi. Prawa marketingu i mody weszły już tak głęboko w nasz krwioobieg, że pozwolimy sobie wyrwać wszystko, byle tylko na moment, na jeden wieczór, na chwilę tylko stać się bohaterami, o których wszyscy sobie opowiadają, na których wszyscy spoglądają z zazdrością. Jeszcze jeden mały skandalik, jeszcze kolejna sensacyjka i kolejne ekscesy, które tak mogą zaimponować wszystkim. Świat „bigbrotherów”, „barów” i kolejnych „reality show”, który wykreuje nas na idolów - byle tylko nas podziwiali, ubóstwiali, zazdrościli nam - jakie to niesamowicie fascynujące, magiczne, kuszące. Obruszymy się na „barabaszów”, „łotrów” i dziwić się będziemy, że ktoś mógł się nimi zainteresować. Jak to? Przecież te światła miały być skierowane właśnie na nas! To my mieliśmy zauroczyć wszystkich! Przecież tyle poświęciliśmy, wszystko sprzedaliśmy za tę życiową szansę. Co za niesprawiedliwość!
Któryś za nas cierpiał rany, nie daj nam urodzić w naszych myślach, słowach, postępowaniu ni Barabasza, ni Łotra! Pogaś w naszym życiu wszystkie reflektory, w których błyska pokusa, by w imię popularności tłumów dopuścić się zdrady tego, co najświętsze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ukazała się Instrukcja o zastosowaniu zdalnego nauczania na uczelniach kościelnych

2021-08-02 13:56

[ TEMATY ]

Watykan

nauka zdalna

kulinetto/pixabay.com

Nauczanie zdalne nie jest zwyczajną metodą studiowania, zwłaszcza dla stopni kanonicznych, ale jest bardzo użytecznym środkiem ewangelizacji i formacji, który należy w pełni wykorzystać – wynika z opublikowanej przez Kongregację Edukacji Katolickiej „Instrukcji o zastosowaniu sposobu zdalnego nauczania w uniwersytetach/wydziałach kościelnych”.

Tekst dokumentu jest zastosowaniem konstytucji apostolskiej Veritatis gaudium, choć rzecz jasna nawiązuje do sytuacji stworzonej przez pandemię. Stwierdza, że kanoniczne stopnie akademickie będą osiągane dzięki obecności i bezpośrednim relacjom między profesorami a studentami, studentów między sobą, z wykorzystaniem bibliotek i tylko niewielkiej części ewentualnego nauczania online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję