Reklama

Jesteś kimś

(pr)
Edycja sosnowiecka 8/2005

- mówią nam w tej najpowszechniejszej dziś „szkole dominującej kultury”, w której tylko pozornie nie płacimy czesnego - wtedy jeśli masz zdolność kredytową, jeśli bank wystawi ci świadectwo znaczenia w postaci debetu na karcie albo otwartej linii kredytowej. Tyle znaczysz, ile masz, albo tyle, ile możemy ci zaufać - bez zbytniego ryzyka - że spłacisz. Na innej lekcji mówią i udowadniają, że jesteś kimś, bo masz potencjał. Wysokie IQ, przebojowość, bezwzględność, brak poszanowania dla zasad etycznych.
- Mamo źle mnie wychowałaś - usłyszałem podczas wizyty kolędowej w jednym domu.
- Starałaś się, żebym był uczciwy, solidny, ułożony, żebym miał dyszel w głowie, moralny kręgosłup. Dziś mi źle przez ten dyszel, bo trzeba iść tam, gdzie akurat wiatr wieje. Kręgosłup przeszkadza, bo trzeba być giętkim jak ryba, także przez prostolinijność i ułożoność, bo dziś najlepiej mają ci, którzy nawet po trupach. Coś ty mi, mamo, zrobiła? - Bo ja chciałam synku, żebyś mógł zawsze spojrzeć w lustro, bez wstydu. Żeby ci nigdy nie przyszło do głowy, żeś drań. Żebyś każdemu mógł zawsze spojrzeć prosto w oczy, nie z pozycji siły, nie z racji bata w ręku, ale tylko dlatego, że sumienie masz czyste, żeś krzywdy nikomu nie wyrządził. Żebyś z powodu siebie nigdy w życiu nie płakał, nawet jeżeli po drodze będzie ci ciężko. Także po to tak cię wychowałam, żebyś kiedyś w spokoju mógł umrzeć, bez znieczulenia eutanazją, bez uspokajania kłamstwem sumienia. Wierz mi, nie ma gorszego cierpienia.

Reklama

Rzecznik KEP: biskupi zobowiązali Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów

2019-09-21 11:39

BPKEP / Warszawa (KAI)

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia br. zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritas Polska – napisał w przesłanym KAI komunikacie ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Caritas

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Caritas Polska koordynuje pracę 44 Caritas diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, a także imigrantom i uchodźcom. Pomaga ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski. Dyrektorem Caritas Polska od 2017 r. jest ks. Marcin Iżycki. Przewodniczącym Komisji Nadzorczej jest bp Wiesław Szlachetka.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Biskupi obecni na zebraniu Rady Biskupów Diecezjalnych 27 sierpnia br. na Jasnej Górze zobowiązali Komisję Nadzorczą Caritas Polska do wyjaśnienia zarzutów dotyczących kwestii zarządzania Caritas Polska.

ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 21 września 2019

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wokół chleba i piękna stworzenia

2019-09-23 01:18

Kamil Krasowski

W Jaczowie 22 września odbyły się diecezjalne obchody Kromki Chleba dla Sąsiada – akcji organizowanej przez diecezjalną Caritas. W tym roku towarzyszyła im też tzw. Niedziela św. Franciszka, będąca realizacją innego projektu Caritas - „Laudato si”.

Karolina Krasowska
Na pikniku w Jaczowie było radośnie i rodzinnie

- Gromadzimy się dzisiaj po pierwsze wokół chleba, a po drugie wokół piękna stworzenia i św. Franciszka – mówi Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas, która koordynuje w diecezji projekt „Laudato si”, będący nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka. – Te dwie rzeczy się bardzo uzupełniają, bo jeśli mówię o nawróceniu ekologicznym, o dbaniu o środowisko to ze względu na to, że kocham, że jestem w relacji do kogoś z kim jestem dzisiaj, ale też do moich braci i sióstr, którzy przyjdą po mnie.

Obchody obu akcji odbyły się na terenie parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie. Rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, po której był czas na wspólne świętowanie. Uroczystościom przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W czasie pikniku można było nabyć tzw. ekotorby, wielorazowego użytku, przygotowane przez miejscowe panie. Chętni mogli spróbować zupy dyniowej, warzywnego leczo oraz wyśmienitego ciasta.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem