Reklama

Peregrynacja ikony Matki Bożej Stolicy Mądrości

Grzegorz Maciejak
Edycja szczecińsko-kamieńska 8/2005

W dniach od 3 do 6 lutego w naszej archidiecezji przebywała ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości (Sedes Sapientiae). W czwartek 3 lutego ikona nawiedziła Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, a w kolejne dni duszpasterstwa akademickie działające w Szczecinie.

Ikona Matki Bożej Sedes Sapientiae jest mozaiką wykonaną z elementów marmuru, metalu i ceramiki przez Marko Ivana Rupnika SJ. Stanowi ona dar Jana Pawła II dla środowisk uniwersyteckich całego świata z okazji jubileuszu nauczycieli akademickich, celebrowanego w ramach Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i - zgodnie z wolą Ojca Świętego - nawiedza ośrodki akademickie na całym świecie. Ikona została przekazana środowiskom akademickim podczas Eucharystii sprawowanej na Placu św. Piotra 10 września 2000 r. Podczas tej Mszy św. Jan Paweł II powiedział w homilii: „Drodzy Wykładowcy i Studenci, oto jest Wasze powołanie: macie czynić z uniwersytetu środowisko, w którym kultywuje się wiedzę, miejsce, w którym człowiek znajduje wizję przyszłości, mądrość, bodziec do kompetentnej służby społeczeństwu. Tę Waszą drogę zawierzam Maryi Sedes Sapientiae, której wizerunek przekazuję Wam dzisiaj, abyście ją przyjęli jako pielgrzymującą Nauczycielkę w miastach uniwersyteckich świata. Niech Ta, która swoją modlitwą wspierała apostołów na początku ewangelizacji, pomaga także Wam przenikać środowisko uniwersyteckie duchem chrześcijańskim”.
Ateny były pierwszym miastem, które nawiedziła ikona. Miało to wymiar niezwykle symboliczny, gdyż to właśnie w Atenach przed dwoma tysiącami lat doszło po raz pierwszy do spotkania chrześcijaństwa z ówczesnym światem nauki. Do tej pory ikona odwiedziła Grecję, Rosję, Hiszpanię, Ukrainę, Peru, Chile, Ekwador, Słowację, Irlandię, Szkocję, Anglię, a obecnie rozpoczyna się jej peregrynacja w naszym kraju, która potrwa do grudnia przyszłego roku.
Główne uroczystości związane z nawiedzeniem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego przez ikonę Sedes Sapientiae odbywały się w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. Pierwszym punktem programu peregrynacji było nabożeństwo Słowa, które celebrował ks. dr Cezary Korzec. Następnie ks. dr Piotr Gałas - ojciec duchowny w szczecińskim Seminarium wygłosił konferencję na temat ikony. Od godz. 11.30 do 12.00 trwała adoracja. Centralnym punktem obchodów nawiedzenia była Eucharystia, której przewodniczył abp Zygmunt Kamiński - Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego US. „Pragniemy przez pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości wyprosić łaski potrzebne Seminarium Duchownemu naszej archidiecezji, seminariom duchownym w naszej metropolii, w ojczyźnie i całym świecie. Pragniemy prosić o łaski dla środowisk naukowych i akademickich, aby w poszukiwaniu prawdy, dobra, sprawiedliwości i miłości korzystały z wolności w sposób rozważny i odpowiedzialny” - mówił, rozpoczynając Eucharystię, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.
Ks. dr hab. prof. US Andrzej Offmański - prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego wygłosił homilię, w której mówił m.in.: „Staje wśród nas ikona Maryi Sedes Sapientiae, aby nas gromadzić na sesję egzaminacyjną ze znajomości Ewangelii Jej Syna, z przyswojenia sobie przesłania orędzia zbawczego, z umiejętności patrzenia oczyma Bożymi na świat nas otaczający”. Po zakończeniu Mszy św. profesorowie i studenci trwali na adoracji ikony. O godz. 15.15 ks. dr Rafał Misiak wygłosił egzortę na temat: Maryja - czysta mądrość. Następnie zgromadzeni czciciele Maryi mieli możliwość dalszej adoracji, aż do godz. 18.00, kiedy to były sprawowane Nieszpory. Nabożeństwu przewodniczył ks. dr Cezary Korzec. Od godz. 20.00 do 21.00 wierni trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. O godz. 21.00 został odśpiewany Apel Jasnogórski.
Naszym zadaniem jest uczynić wszystko, aby w dobie sekularyzacji nie zaniknął w polskim społeczeństwie duch chrześcijaństwa. Dlatego pamiętajmy w modlitwach o tych, którzy przekazują wiedzę młodemu pokoleniu i mają wpływ na kształtowanie się światopoglądu wielu tysięcy młodych ludzi, aby rzetelnie przygotowali polską młodzież do kompetentnej służby społeczeństwu.

Przez ciasne drzwi

2016-08-17 08:31

O. Stanisław Jarosz OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 34/2016, str. 32-33

rcher10-(Dennis)--Foter.com--CC-BY-SA

Słowa Pana Jezusa nie zostawiają wątpliwości, jaka jest droga zbawienia: „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają”– dosłownie: nie będą mieli siły. Możemy mieć wejściówkę do nieba „wypracowaną” przez Zbawiciela, ale możemy nie mieć sił wejść, ponieważ straciliśmy je na wysiłki nieprowadzące do zbawienia. Być może po drodze będę niósł bagaż trosk, będę zmęczony staraniem tylko o to, co ziemskie. Droga jest wąska i stroma. Św. Paweł wprost stwierdza: „walcz o życie wieczne” (por. 1 Tm 6,12).

Niebo jest dla nas, ale mamy ruszyć w drogę jak Abraham, jak Mojżesz z Izraelitami do Ziemi Obiecanej, pójść za Jezusem Jego śladami. My najczęściej boimy się wędrówki, wolimy stabilizację. Chcemy Pana Boga zatrzymać i zaprosić Go, by nam pomagał w naszej koncepcji życia bez zmian, bez niepewności, jaka wynika z wędrówki, z Paschy.

Jak rozumieć słowa Pana: „Nie wiem, skąd jesteście”. Jeżeli ja bym nie wiedział, skąd jest mój rozmówca, to jest pewne, że on mnie nie zna, a ja jego. Zmartwychwstały Pan będzie wiedział, skąd jesteśmy – „z wielkiego utrapienia” (por. Ap 7,14). Bóg powie: Znam ciebie, jesteś podobny do Ukrzyżowanego. Masz Jego życie, myślenie, poglądy, Jego punkt widzenia.

Werset „Alleluja” jest kluczem rozumienia Ewangelii: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie”.

Również drugie czytanie o karceniu daje światło na nasze życie w drodze do zbawienia. Bóg nie karze nas dla kary. Będąc Ojcem, jest pedagogiem, wie, czego potrzeba dzieciom. Nie zapominajmy, że mamy naturę grzeszników i potrzebujemy korygowania. Mamy powszechnie fałszywe widzenie karcenia: jeśli ktoś karze, to musi się gniewać, być oburzony. Bóg się nie denerwuje, Bóg się nie złości. Jeżeli Biblia mówi o gniewie Pana, to ukazuje pewien obraz tego, czego nie można inaczej wyrazić – Bóg jest sprawiedliwy. Bóg nie podlega nastrojom, negatywnym emocjom, chociaż czuje, ponieważ jest osobą. Dlatego ważne są słowa: „nie upadaj na duchu, gdy On cię doświadcza”.

Patrząc na nasze dzieciństwo, rzadko dostrzegamy to, że błogosławieństwem był fakt, iż rodzice nas karcili. Dzięki temu, że ojciec mnie przywoływał do porządku, dziś wiem, iż bardzo mu na mnie zależało, że chciał mojego dobra.

Karcenie ma doprowadzić do tego, byśmy się nauczyli opierać grzechowi (por. Hbr 12, 4). Oprze się ten, kto potrafi z nim walczyć, jest zdyscyplinowany, wyćwiczony. Jak sportowcom potrzebny jest trening, tak i nam potrzebne jest zmaganie. Bóg chce doprowadzić do zbawienia wszystkie ludy i narody – według pierwszego czytania, dlatego potrzebuje doświadczonych uczniów – śpiewamy wszak w psalmie: „Całemu światu głoście Ewangelię”.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wielki sukces Hurkacza

2019-08-25 14:48

Grzegorz Sowa

W emocjonującym i przerywanym przez padający deszcz finale w Winston-Salem Hubert Hurkacz pokonał Benoit Paire'a 6:3, 3:6, 6:3. To pierwszy triumf polskiego tenisisty w singlowym turnieju tej rangi od 1982 roku.

pixabay.com

Po raz ostatni w singlowej imprezie tej rangi nasz rodak triumfował w 1982 roku. Wtedy to Wojciech Fibak okazał się najlepszy w turnieju WTC (poprzednik ATP) w Chicago. Później raz w finale był Łukasz Kubot, a trzykrotnie Jerzy Janowicz, lecz swe decydujące mecze przegrali.

Jeszcze w piątkowy wieczór polskiego czasu 22-latek walczył w ćwierćfinale turnieju w Winston-Salem, wygrywając z Francesa Tiafoe w trzech setach. Natomiast w meczu o wejście do finału Polak pokonał Denisa Shapovalova w dwóch partiach. Wrocławianin osiągnął tym samym życiowy sukces, ponieważ jeszcze nigdy nie grał w finale imprezy tej rangi.

W fianle jego rywalem był rozstawiony z numerem 1 Benoit Paire (przy trzeciej pozycji Hurkacza).

Każdy z pierwszych czterech gemów miał niezwykle zacięty przebieg. Pierwszy rozstrzygnął się po 10 punktach, a kolejny po sześciu. Hurkacz wykorzystał w nim trzeciego break pointa, jednak po chwili stracił swoje podanie, by ponownie przełamać przeciwnika. Kolejny gem także należał do Polaka, który objął prowadzenie 4:1. Przy stanie 5:3 i 40:30 Polak wykorzystał pierwszą piłkę setową.

W drugiej partii rozpędzony Paire nie tylko wygrał gema przy swoim podaniu, ale na dodatek zdołał zrobić to przy serwisie Hurkacza. Ostatnią odsłonę tej partii Francuz zakończył asem serwisowym.

Oboje zawodnicy musieli nieco poczekać na decydującą partię, bowiem spadł deszcz i trzeba było osuszyć kort.

Przy prowadzeniu Polaka 2:1 ponownie wystąpiły opady deszczu, jednak i tym razem udało się wznowić zawody. Bardzo ważny dla losów spotkania był szósty gem. Hurkacz prowadził wtedy 3:2 i przy podaniu Francuza zdołał wygrać bez straty punktu. Następnie utrzymał podanie i był blisko sukcesu. Polak prowadził 5:3, a na dodatek serwował. Dwie pierwsze piłki rozstrzygnął na swoją korzyść, ale Francuz wyrównał . Dwie kolejne wymiany należały już jednak do wrocławianina, dzięki czemu wygrał finał 6:3, 3:6, 6:3.

W poniedziałek, meczem z Francuzem Jeremym Chardym, polski tenisista rozpocznie udział w ostatnich w tym roku zawodach wielkoszlemowych - nowojorskim US Open. Oby zaprezentował się z równie dobrze jak w ostatnim fianle ATP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem