Reklama

Kultura

"Rzymskie Pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miast"

"Rzymskie Pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miast" - to tytuł książki ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanny Suchockiej, której prapremiera odbyła się 30 stycznia w Rzymie.

W prezentacji wydanego w Polsce tomu wzięli udział m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, emerytowany metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, długoletni Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji abp Szczepan Wesoły, ambasador RP we Włoszech, Wojciech Ponikiewski oraz zarząd Fundacji Jana Pawła II z USA, Niemiec i Francji.

Spotkanie prowadził o. Wojciech Morawski OP, uczestnik pielgrzymek do kościołów stacyjnych. Wśród panelistów wystąpili abp Kowalczyk, prof. Stanisław Grygiel z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, o. prof. Marek Inglot z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Abp Kowalczyk podkreślił, że będąc profesjonalistą w dziedzinie kontaktów ze Stolicą Apostolską, można jednocześnie realizować swoją pasję. Pogratulował ambasador Suchockiej znakomitej dokumentacji, jaką zebrała w swym tomie. Zauważył, że książka jest tym cenniejsza, że nawet rodowici rzymianie często nie znają swojego miasta, a zwłaszcza tradycji kościołów stacyjnych.

Prof. Grygiel mówił o znaczeniu i istocie pielgrzymowania także dla współczesnego człowieka. O. prof. Marek Inglot SJ podkreślił znaczenie związków nas współczesnych z z pierwszymi męczennikami poprzez zakorzenienie w chrześcijaństwie. Wszyscy zgodnie podkreślili, że jest to pierwsza taka publikacja, stąd bardzo cenna.

Autorka zastrzegła, że książka ta nie jest typowym przewodnikiem po Rzymie. Poprzez pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych pokazuje interesujące miejsca często zupełnie nie znane turystom. Pokazuje także poranne życie włoskiej stolicy, kiedy szczególnie widoczne jest przenikanie się sacrum i profanum.

Reklama

Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autograf autorki. W prapremierze uczestniczyli dziennikarze włoskiego radia i telewizji RAI, watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" oraz Radia Watykańskiego.

Tradycja kościołów stacyjnych sięga wczesnego chrześcijaństwa. Kiedy cesarz Konstantyn Wielki w 313 r. zagwarantował chrześcijanom wolność religijną, rozpoczęło się pielgrzymowanie do grobów męczenników, które znalazły się w budowanych wtedy kościołach. Kościoły te z reguły powstawały na bazie domów patrycjuszy–chrześcijan, w których w okresie prześladowań odprawiano Eucharystię.

Na każdy dzień Wielkiego Postu wyznaczony jest inny kościół stacyjny. Autorka prezentuje czytelnikowi 44 świątynie Rzymu opisując znajdujące się w nim dzieła sztuki, dzieląc się swoimi refleksjami na ich temat ,ale także na temat codzienności współczesnego Rzymu.

Premiera "Rzymskich Pasji. Kościoły stacyjne Wiecznego Miast" ze zdjęciami Grzegorza Gałązki wydana przez oficynę "Rosikon Press" odbędzie się 11 lutego w Warszawie.

2013-01-31 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległa z matczynego pamiętnika

[ TEMATY ]

książka

Grzegorz Jacek Pelica

Stanisław Dąbrowski, Wojciech i Jacek Machowie, Ewa Hadrian

Stanisław Dąbrowski, Wojciech i Jacek Machowie, Ewa Hadrian

Promocja książki, wydanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, była głównym punktem czwartkowego wieczoru, 15 listopada, w gościnnej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Spotkanie poprowadziła Ewa Hadrian, a słowo wstępne wygłosił dyrektor Tadeusz Sławecki.

CZYTAJ DALEJ

Zostało mało czasu. Pomagają ciężko choremu Oliwierowi

2022-11-30 20:57

[ TEMATY ]

kiermasz

akcja charytatywna

SMA

Agnieszka Smaza

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Kiermasz ciast i haftowanych obrazów przy parafii w Inwałdzie.

Wierni kilku parafii diecezji pomogli ciężko choremu Oliwierowi Komanowi z Wadowic.

W parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie odbył się kiermasz ciast oraz haftowanych obrazów z motywami religijnymi.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja Wędrujące Madonny w Przemyślu

2022-12-01 10:59

Barbara Czarniecka

Rozpoczęcie konferencji

Rozpoczęcie konferencji

Przemyśl. Po raz 7. w Muzeum Archidiecezjalnym zorganizowano konferencję pt. "Wędrujące Madonny. Wizerunki Madonn Kresowych na Podkarpaciu". Spotkanie odbyło się w sobotę, 26 listopada 2022 r.

Jak mówi ks. Marek Wojnarowski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, konferencje są okazją do zaprezentowania historii oraz charakterystyki wizerunków Matki Bożej, które możemy zobaczyć w naszym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję