Reklama

Kultura

"Rzymskie Pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miast"

[ TEMATY ]

książka

"Rzymskie Pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miast" - to tytuł książki ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanny Suchockiej, której prapremiera odbyła się 30 stycznia w Rzymie.

W prezentacji wydanego w Polsce tomu wzięli udział m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, emerytowany metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, długoletni Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji abp Szczepan Wesoły, ambasador RP we Włoszech, Wojciech Ponikiewski oraz zarząd Fundacji Jana Pawła II z USA, Niemiec i Francji.

Spotkanie prowadził o. Wojciech Morawski OP, uczestnik pielgrzymek do kościołów stacyjnych. Wśród panelistów wystąpili abp Kowalczyk, prof. Stanisław Grygiel z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, o. prof. Marek Inglot z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Abp Kowalczyk podkreślił, że będąc profesjonalistą w dziedzinie kontaktów ze Stolicą Apostolską, można jednocześnie realizować swoją pasję. Pogratulował ambasador Suchockiej znakomitej dokumentacji, jaką zebrała w swym tomie. Zauważył, że książka jest tym cenniejsza, że nawet rodowici rzymianie często nie znają swojego miasta, a zwłaszcza tradycji kościołów stacyjnych.

Prof. Grygiel mówił o znaczeniu i istocie pielgrzymowania także dla współczesnego człowieka. O. prof. Marek Inglot SJ podkreślił znaczenie związków nas współczesnych z z pierwszymi męczennikami poprzez zakorzenienie w chrześcijaństwie. Wszyscy zgodnie podkreślili, że jest to pierwsza taka publikacja, stąd bardzo cenna.

Autorka zastrzegła, że książka ta nie jest typowym przewodnikiem po Rzymie. Poprzez pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych pokazuje interesujące miejsca często zupełnie nie znane turystom. Pokazuje także poranne życie włoskiej stolicy, kiedy szczególnie widoczne jest przenikanie się sacrum i profanum.

Reklama

Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autograf autorki. W prapremierze uczestniczyli dziennikarze włoskiego radia i telewizji RAI, watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" oraz Radia Watykańskiego.

Tradycja kościołów stacyjnych sięga wczesnego chrześcijaństwa. Kiedy cesarz Konstantyn Wielki w 313 r. zagwarantował chrześcijanom wolność religijną, rozpoczęło się pielgrzymowanie do grobów męczenników, które znalazły się w budowanych wtedy kościołach. Kościoły te z reguły powstawały na bazie domów patrycjuszy–chrześcijan, w których w okresie prześladowań odprawiano Eucharystię.

Na każdy dzień Wielkiego Postu wyznaczony jest inny kościół stacyjny. Autorka prezentuje czytelnikowi 44 świątynie Rzymu opisując znajdujące się w nim dzieła sztuki, dzieląc się swoimi refleksjami na ich temat ,ale także na temat codzienności współczesnego Rzymu.

Premiera "Rzymskich Pasji. Kościoły stacyjne Wiecznego Miast" ze zdjęciami Grzegorza Gałązki wydana przez oficynę "Rosikon Press" odbędzie się 11 lutego w Warszawie.

2013-01-31 14:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książka abp. Kowalczyka "Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską 1993/1998"

[ TEMATY ]

książka

prymas Polski

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Prezentowana w Płocku książka abp. Józefa Kowalczyka: "Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską 1993/1998" jest cenną monografią prezentującą nie tylko obecną umowę ze Stolicą Apostolską, ale historię relacji polsko-watykańskich poczynając od 1945 r. Wiele uwagi Autor poświęca szczegółowej prezentacji negocjacji, które doprowadziły do podpisania Konkordatu, jak i późniejszej 5-letniej uporczywej walce o jego ratyfikację. Nie istniało dotąd tak obszerne, dogłębne i wnikliwe opracowanie tego fragmentu najnowszej historii.
Abp Kowalczyk dowodzi, że polski Konkordat z 1993 r. reprezentuje "nowy, posoborowy model tego typu umowy, jest wierny doktrynie Soboru Watykańskiego II, dla którego podstawową zasadą wzajemnych relacji Kościoła i państwa jest ochrona wolności religijnej, mająca swoje źródło w należnej każdemu człowiekowi godności ludzkiej".

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Nowy termin pielgrzymki na Jasną Górę, do Trzebnicy już 15 października

2022-09-26 23:40

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

W Brzeziej Łące odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Jakie nowości czekają na pielgrzymów?

Przed nami Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Odbędzie się ona 15 października. A start zaplanowany jest na godz. 6:00 z katedry wrocławskiej. Hasło pielgrzymki: “Idziemy razem”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję