Reklama

Nie czekaj ze spowiedzią!

Chociaż do Wielkanocy pozostało kilka tygodni, warto nie odkładać przystąpienia do sakramentu pokuty. Teraz jeszcze nie ma kolejek przed konfesjonałami, można więc wyspowiadać się spokojnie i bez pośpiechu. A są w Warszawie świątynie, gdzie spowiednicy czekają na penitentów przez cały dzień...

Niedziela warszawska 8/2005

Na Pradze całodzienna spowiedź odbywa się w kościele św. Wincentego Pallottiego przy ul. Skaryszewskiej, nieopodal Teatru Powszechnego i dworca Warszawa Wschodnia. Pracują tam pallotyni. Spowiedź odbywa się w dni powszednie w godz. 8.00-12.30 i 15.00-17.30. Kapłani spowiadają w specjalnym pomieszczeniu połączonym z kaplicą adoracyjną, gdzie przez większą część dnia wystawiony jest Najświętszy Sakrament.
Na Starym Mieście najbardziej znanym przez mieszkańców Warszawy miejscem, gdzie odbywa się całodzienna spowiedź, jest jezuickie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej (kościół obok katedry). Spowiadać się tam można w dni powszednie w godz.: 6.30-12.45, 15.00-18.45 i 20.00-20.45, w konfesjonale ustawionym w kaplicy adoracyjnej.
W pobliskiej katedrze św. Jana spowiedź w dni powszednie odbywa się w godzinach 7.00-9.00 i 18.00-19.30.
Całodzienna spowiedź trwa w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej, obok Ministerstwa Zdrowia. Posługa sakramentu pokuty to szczególny charyzmat kapucynów. Na Miodowej spowiedź trwa w dni powszednie w godz. 6.30-12.00 i 16.00-19.00.
W Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu z sakramentu pokuty można skorzystać w dni powszednie od 6.00 do 12.00 i od 16.30 do 19.30. Tę świątynię szczególnie chętnie odwiedzają studenci pobliskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci chętnie też korzystają z posługi w konfesjonale duszpasterzy akademickich w kościele św. Anny przy pl. Zamkowym. Tutaj ze spowiedzi można skorzystać w dni powszednie w godz. 7.00-8.00 i 15.30-19.00.
W kościele św. Marcina przy ul. Piwnej co prawda nie ma całodziennej spowiedzi, ale na dwóch konfesjonałach wiszą kartki z dokładnymi godzinami dyżurów spowiedników i nawet ich nazwiskami. To doskonała okazja, żeby praktykować regularną spowiedź u tego samego kapłana. I tak w kościele św. Marcina spowiedź trwa w poniedziałki od 7.00 do 8.00, we wtorki od 16.00 do 17.30, w środy od 7.00 do 8.00 i od 16.00 do 17.30, w czwartki od 7.00 do 8.00 i od 17.00 do 20.00, w piątki od 18.00 do 19.00 i w soboty od 19.00 do 20. 30.
We wszystkich kościołach kapłani spowiadają oczywiście podczas Mszy św. To także dobra okazja do spowiedzi, szczególnie w kościołach na Starym i Nowym Mieście, gdzie Msze św. odprawiane są bardzo często, nie tylko rano i wieczorem. I tak np. u franciszkanów konwentualnych przy ul. Zakroczymskiej spowiednicy posługują w konfesjonale podczas Mszy św. w dni powszednie o godz. 10.00 i 19.00, a u dominikanów na ul. Freta o 12.00. Oprócz tego u dominikanów z Freta dyżur spowiedników trwa również w dni powszednie od 16.00 do 19.00.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w szkołach

2020-01-15 21:10

[ TEMATY ]

prześladowania

BOŻENA SZTAJNER

Władze Quebecu - francuskojęzycznej prowincji Kanady - chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Walka z religią w szkole to jedno z następstw nowego prawa o świeckości państwa. Za dwa lata kultura religijna ma zniknąć z podręczników. Zdaniem rządzących wspominanie o niej w szkole dyskryminuje ateistów.

Biskupi Quebecu wezwali władze do ponownego rozważenia tej decyzji. Podkreślili, że zajęcia te, które miały w istocie formę religioznawstwa, przyczyniały się do wzajemnego poznania i poszanowania mieszkańców regionu, chroniąc tym samym młodych przed wpływami radykalnych ideologii. Episkopat przypomniał ponadto, że to rodzice powinni mieć decydujące zdanie w sprawie wychowania swych dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Iran: wzrasta liczba tajnych nawróceń, po dekonspiracji ucieczka

2020-01-17 15:11

[ TEMATY ]

Iran

chrześcijanie

Halfpoint/fotolia.com

Do Europy przybywa coraz więcej irańskich chrześcijan. Zazwyczaj nie obnoszą się ze swą wiarą, są nieufni. Boją się, że tajna policja islamska może ich śledzić również poza granicami Iranu. Wskazuje na to ks. Jean-Marie Humeau, który udziela opieki irańskim chrześcijanom we Francji.

Podkreśla on, że pomimo oficjalnych deklaracji i zacieśniania watykańsko-irańskiej współpracy sytuacja wyznawców Chrystusa w tym kraju stale się pogarsza. Ostatnio rząd wprowadził na przykład rozporządzenie, zgodnie z którym muzułmanie nie mogą zatrudniać w swych firmach chrześcijan. W najtrudniejszym jednak położeniu są muzułmanie, którzy nawracają się na chrześcijaństwo. Paradoksalnie pomimo niesprzyjających warunków, takich przypadków jest coraz więcej – mówi ks. Humeau.

„W Iranie konstytucja przewiduje istnienie dwóch Kościołów katolickich: ormiańskiego i chaldejskiego. Problem polega jednak na tym, że od pewnego już czasu wzrasta liczba nawróceń w ramach tak zwanych Kościołów domowych, które znajdują się pod silnym wpływem chrześcijan ewangelicznych – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Marie Humeau.

– Pozostają oni w tych wspólnotach domowych, ponieważ zmiana religii jest przez islam surowo zakazana. Islam przewiduje bardzo surowe kary za apostazję. Kościoły oficjalnie uznane przez państwo nie mogą ich przyjąć, zakazuje im tego policja religijna. Ewangelia Chrystusa przyciąga jednak Irańczyków i niemało z nich się nawraca. Kiedy jednak ich nawrócenie wyjdzie na jaw, nie mogą pozostać w Iranie. Chrześcijanie więc uciekają, najczęściej przez Turcję, bo tam mogą pojechać na wizę turystyczną. Kiedy docierają do Francji, nie są zbyt dobrze przyjmowani. Wielu instytucjom trudno jest zrozumieć, że zmiana religii wymaga opuszczenia kraju. Oni jednak przybywają i jest ich coraz więcej. Próbujemy więc w ramach katolickich wspólnot wschodnich organizować dla nich pewne struktury, w których mogliby być przyjęci”.

Ks. Humeau przyznaje, że bardzo trudno jest zdobyć zaufanie irańskich chrześcijan. Są bowiem bardzo nieufni, wiedzą, że islamska policja religijna może infiltrować również środowiska chrześcijańskie we Francji. Pomagamy im jednak, by przy zachowaniu wszelkiej dyskrecji nawiązali kontakt z innymi chrześcijańskimi uciekinierami z Iranu i by w ten sposób nawiązała się między nimi sieć relacji – dodaje francuski kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję