Reklama

Nie czekaj ze spowiedzią!

Piotr Chmieliński
Edycja warszawska (st.) 8/2005

Chociaż do Wielkanocy pozostało kilka tygodni, warto nie odkładać przystąpienia do sakramentu pokuty. Teraz jeszcze nie ma kolejek przed konfesjonałami, można więc wyspowiadać się spokojnie i bez pośpiechu. A są w Warszawie świątynie, gdzie spowiednicy czekają na penitentów przez cały dzień...

Na Pradze całodzienna spowiedź odbywa się w kościele św. Wincentego Pallottiego przy ul. Skaryszewskiej, nieopodal Teatru Powszechnego i dworca Warszawa Wschodnia. Pracują tam pallotyni. Spowiedź odbywa się w dni powszednie w godz. 8.00-12.30 i 15.00-17.30. Kapłani spowiadają w specjalnym pomieszczeniu połączonym z kaplicą adoracyjną, gdzie przez większą część dnia wystawiony jest Najświętszy Sakrament.
Na Starym Mieście najbardziej znanym przez mieszkańców Warszawy miejscem, gdzie odbywa się całodzienna spowiedź, jest jezuickie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej (kościół obok katedry). Spowiadać się tam można w dni powszednie w godz.: 6.30-12.45, 15.00-18.45 i 20.00-20.45, w konfesjonale ustawionym w kaplicy adoracyjnej.
W pobliskiej katedrze św. Jana spowiedź w dni powszednie odbywa się w godzinach 7.00-9.00 i 18.00-19.30.
Całodzienna spowiedź trwa w kościele Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej, obok Ministerstwa Zdrowia. Posługa sakramentu pokuty to szczególny charyzmat kapucynów. Na Miodowej spowiedź trwa w dni powszednie w godz. 6.30-12.00 i 16.00-19.00.
W Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu z sakramentu pokuty można skorzystać w dni powszednie od 6.00 do 12.00 i od 16.30 do 19.30. Tę świątynię szczególnie chętnie odwiedzają studenci pobliskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci chętnie też korzystają z posługi w konfesjonale duszpasterzy akademickich w kościele św. Anny przy pl. Zamkowym. Tutaj ze spowiedzi można skorzystać w dni powszednie w godz. 7.00-8.00 i 15.30-19.00.
W kościele św. Marcina przy ul. Piwnej co prawda nie ma całodziennej spowiedzi, ale na dwóch konfesjonałach wiszą kartki z dokładnymi godzinami dyżurów spowiedników i nawet ich nazwiskami. To doskonała okazja, żeby praktykować regularną spowiedź u tego samego kapłana. I tak w kościele św. Marcina spowiedź trwa w poniedziałki od 7.00 do 8.00, we wtorki od 16.00 do 17.30, w środy od 7.00 do 8.00 i od 16.00 do 17.30, w czwartki od 7.00 do 8.00 i od 17.00 do 20.00, w piątki od 18.00 do 19.00 i w soboty od 19.00 do 20. 30.
We wszystkich kościołach kapłani spowiadają oczywiście podczas Mszy św. To także dobra okazja do spowiedzi, szczególnie w kościołach na Starym i Nowym Mieście, gdzie Msze św. odprawiane są bardzo często, nie tylko rano i wieczorem. I tak np. u franciszkanów konwentualnych przy ul. Zakroczymskiej spowiednicy posługują w konfesjonale podczas Mszy św. w dni powszednie o godz. 10.00 i 19.00, a u dominikanów na ul. Freta o 12.00. Oprócz tego u dominikanów z Freta dyżur spowiedników trwa również w dni powszednie od 16.00 do 19.00.

Reklama

Premier Morawiecki modlił się w Piekarach Śląskich

2019-08-19 16:33

ks. sk / Piekary Śląskie (KAI)

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Po modlitwie złożył kwiaty na grobie ks. Jana Ficka, apostoła trzeźwości oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

ks. S. Kreczmański/archidiecezja Katowicka

Podczas wizyty premier RP wyraził nadzieję, że Matka Boża Piekarska będzie czuwała nad naszą Ojczyzną. – Niech ogień niesiony przez naszych przodków, także w ciemnych czasach Kulturkampfu i najczarniejszej nocy Drugiej Apokalipsy, a potem „czerwonej zarazy” – niech ten ogień rozświetla naszą drogę w przyszłość – ku sprawiedliwej, dobrej, wielkiej Polsce – Polsce wiernej wierze naszych ojców – napisał Mateusz Morawiecki w piekarskiej księdze pamiątkowej.

Podczas wizyty premier modlił się przy grobie wielkiego śląskiego apostoła trzeźwości ks. Jana Ficka, który rozpoczął swoją działalność propagującą trzeźwość w 1844.

Premier wraz z księżmi posługującymi w sanktuarium udał się także na Rajski Plac, gdzie złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

Sanktuarium piekarskie jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w archidiecezji katowickiej. Czczona w Piekarach Matka Boża nosi tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Do najsłynniejszych pielgrzymek należą pielgrzymki stanowe: mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja, kobiet i dziewcząt w niedzielę po 15 sierpnia.

Do szczególnych piekarskich pielgrzymów należał św. Jan Paweł II, który jako metropolita krakowski przez wiele lat głosił kazania podczas stanowej pielgrzymki mężczyzn a po wyborze na Stolicę Piotrową co roku przesyłał swoje słowo pozdrowienia do pielgrzymów zgromadzonych na piekarskim wzgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Jeż do chorych: jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, bo nikt z nas nie jest samowystarczalny

2019-08-21 13:11

eb / Pasierbiec (KAI)

„Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, bo nikt z nas nie jest samowystarczalny” - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Pasierbcu. W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia trwa odpust. Dziś modlili się tam chorzy, starsi i niepełnosprawni.

Dominik Różański

„Nikt z nas nie wie kiedy i w jakich okolicznościach będzie potrzebował szczególnej pomocy innych. Zdrowie, sprawność fizyczną można niekiedy stracić w jednej chwili, a wszystkim nam wraz z upływem lat będzie ubywać sił. I wtedy człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę, jak dobrze jest, gdy ma się przy sobie kogoś, kto jest gotowy pomóc, usłużyć, wesprzeć, porozmawiać” - mówił biskup w homilii.

Zwracając się do chorych i cierpiących kaznodzieja podkreślił, że mogą oni służyć Kościołowi i Ojczyźnie modlitwą oraz ofiarowanym cierpieniem. „Jeden Bóg wie, ile rzeczywiście dzięki ofiarowanej modlitwie i cierpieniu dokonuje się dobra na świecie. Każdy człowiek, w każdym położeniu życiowym i o każdej porze życia jest potrzebny i może zdziałać wiele dobrego” - podkreślił.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił też, że modlitwa wsparta cierpieniem, jak modlitwa Chrystusa na krzyżu, ma szczególną moc. „Siła tej modlitwy jest potrzebna tym bardziej, im bardziej rośnie w siłę zło; im bardziej trudne i niespokojne stają się czasy…Właśnie cierpienie niewinnych pozwala ocalić tych, którzy zmierzają ku potępieniu. Zaś Pan Bóg może wykorzystać cierpienie niewinnych aby zniszczyć zło. Siła zła ugina się właśnie pod tym, co czyste i niewinne” - podkreślił bp Jeż.

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu potrwa do niedzieli. W piątek do kościoła zostaną wprowadzone relikwie misjonarzy męczenników bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka.

W sobotę Mszy św. o północy przewodniczyć będzie bp Leszek Leszkiewicz, a Eucharystii w niedzielę o godzinie 11.00 bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Pasierbiec to wioska leżąca blisko Limanowej. Znajduje się tam sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia z cudownym obrazem koronowanym w 1993 r.

Wierni odwiedzający Pasierbiec modlą się na dróżkach maryjnych rozsianych po pasierbieckim wzgórzu. Zatrzymują się przy Grocie Ocalenia, która upamiętnia ocalenie przed śmiercią żołnierza Jana Matrasa.

W Pasierbcu znajduje się także wyjątkowa Droga Krzyżowa. Przy poszczególnych stacjach są dwumetrowe rzeźby przedstawiające św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. Franciszka Blachnickiego, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, tarnowskich misjonarzy męczenników ks. Jan Czubę i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem