Reklama

Aspekty diecezji


Edycja zielonogórsko-gorzowska 8/2005

Jednym zdaniem

16 stycznia parafię pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze odwiedził o. Tomasz Pawlik - misjonarz franciszkański pracujący obecnie w Eliście (Rosja). Podczas wszystkich Mszy św. głosił słowo Boże, a popołudniu spotkał się z Kołem Przyjaciół Misji.

30 stycznia w kaplicy przy głogowskiej kolegiacie odbyło się comiesięczne spotkanie małżeństw niesakramentalnych. Spotkania te odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Początek o godz. 16.00.

30 stycznia w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie odbył się koncert chóru „Beati Cantores” oraz chóru parafii greckokatolickiej.

5 lutego w Centrum Wolontariatu w Zielonej Górze bp Adam Dyczkowski spotkał się ze stypendystami Diecezjalnego Funduszu Stypendialnego.

6 lutego w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie wystąpiła Eleni. Dochód z koncertu przeznaczony został na Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp.

8 lutego w świetlicy parafialnej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kramsku odbyła się zabawa ostatkowa dla dzieci z licznymi konkursami.

Od 8 do 13 lutego w Młodzieżowym Centrum Formacji w Gubinie odbywał się kurs duchowości ucznia Chrystusa - „Umiłowany uczeń Jan”.

10 lutego w Nowym Kramsku odbyło się miesięczne, formacyjne zebranie członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Głównym tematem spotkania była Eucharystia, na temat której referat przygotowała Prezes oddziału.

Zaproszenia

KSM zaprasza na wieczorowe kursy językowe w Zielonej Górze. W ramach kursów przewidziane są prelekcje oraz spotkania w grupach wiekowych o różnym stopniu zaawansowania. Bliższe informacje i zgłoszenia: Biuro KSM tel./fax (0-68) 320-72-96 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Animatorzy Ruchu Światło-Życie z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. zapraszają w środę 23 lutego na Nieszpory, które odbędą się po Mszy św. o godz. 18.00 w kościele parafialnym.

Gorzowski Klub Inteligencji Katolickiej serdecznie zaprasza 23 lutego o godz. 18.00 do sali im. Jana Pawła II przy ul. Obotryckiej na prelekcję Radosława Wróblewskiego pt. O teczkach... inaczej.

Instytut Edukacji Narodowej w Lublinie organizuje w Zielonej Górze kurs dla nauczycieli „Kultura języka w pracy nauczyciela”. Termin 9 i 23 kwietnia. Koszt - 90 zł. Zgłoszenia w Terenowym Biurze Radia Maryja przy konkatedrze pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, tel.(0-68) 324-46-94.

Nowe Kramsko

20 stycznia w Nowym Kramsku odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe animowane przez Koło Przyjaciół Misji Oblackich wespół z Akcją Katolicką, Parafialnym Zespołem Caritas, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i Radą Parafialną. Na uroczystość przybyli goście: dyrektor Prokury Misyjnej w Poznaniu - o. Franciszek Chrószcz, a także goście z zaprzyjaźnionej grupy misyjnej z Obry i Babimostu. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia sprawowana przez Ojców Oblatów oraz ks. prob. Andrzeja Suchorskiego. W dalszej części spotkania grupa dzieci przedstawiła jasełka. Miłym akcentem regionalnym było wysłuchanie kolęd granych na koźle weselnym. Spotkanie obfitowało we wspólne kolędowanie i rozmowy o misjach. Zelatorka grupy Przyjaciół Misji Oblackich - Janina Cicha dziękuje wszystkim za zaangażowanie w organizację spotkania i wspólną modlitwę.

Słubice

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach 3 lutego po Mszy św. odbył się wykład w ramach nowo powstałego cyklu - Laboratorium Wiary. Adam Jakuszewicz poprowadził prelekcję, a następnie dyskusję na temat: Na czym polega wola Boża i jak odczytywać znaki czasu. Wzięli niej udział przede wszystkim studenci oraz słubicka młodzież. Duszpasterstwo akademickie „Parakletos” ze Słubic zorganizowało także 4 lutego koncert zespołu wokalnego „Con Sono”, który zaprezentował program Niespodzianka na ostatki. Zespół „Con Sono” powstał pięć lat temu. Tworzą go w dużej mierze dawni członkowie chóru kameralnego „Adoramus”. Muzyką cerkiewną, którą m.in. wykonują, zarazili ich Swietłana Doniec i Igor Łysenko, absolwenci kijowskiego konserwatorium, którzy na początku lat 90. osiedlili się w Słubicach.

Reklama

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Zielonej Górze, wspólnie z Ruchem Apostolatu Emigracyjnego, zorganizowało kolejny już raz akcję charytatywną na rzecz najuboższych Polaków zamieszkałych na Wschodzie. Zbiórka produktów żywnościowych odbyła się w dniach 7 i 9 lutego w lokalu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zielonej Górze.

Warsztaty

Miejskie Przedszkole nr 9 (ul. Partyzantów 22, Zielona Góra) oraz Ośrodek Formacyjno-Szkoleniowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zapraszają na warsztaty taneczne „Proste tańce integracyjne w pracy z grupą”, prowadzone przez Zbigniewa Żołądziejewskiego. Zajęcia skierowane są do wychowawców, katechetów, nauczycieli zajęć pozalekcyjnych i przedszkoli oraz wychowania fizycznego, harcerzy, instruktorów tańca, animatorów kultury. Są to proste formy taneczne, które ożywiają grupę i integrują z nią te osoby, które są nieśmiałe i niepewnie się czują. Pomagają w nawiązywaniu kontaktu z innymi. Program zajęć obejmuje 12 godz. dydaktycznych. Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończeniu warsztatów oraz niezbędne do dalszej pracy materiały (skrypt z opisem tańców i płytę CD z nagraniami). Zapisy do 21 lutego prowadzi sekretariat przedszkola w godz. od 8.00 do 14.00. Zgłoszenia także telefonicznie pod numerem: (0-68) 453-89-97. Koszt - 35 zł od osoby.

Reklama

Święty od zadań trudnych

2019-09-17 14:31

Oprac. ks. Mariusz Frukacz
Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

Wciąż zadziwia świat. Jest świętym niezwykłym i jak się okazuje, bardzo skutecznym. Kiedy człowiekowi dotkniętemu cierpieniem wydaje się, że sytuacja jest beznadziejna, to Ojciec Pio – święty od zadań trudnych – interweniuje. O cudach za jego wstawiennictwem napisano już wiele. Ci, którzy ich doświadczyli, dzielą się nimi także na łamach „Głosu Ojca Pio” – czasopisma bliskiego Grupom Modlitwy Ojca Pio.

Młode małżeństwo

„Nasze życie wywróciło się do góry nogami” – wspomina Sylwia Kłysz, która podróżowała po Ameryce ze swoim narzeczonym, gdy okazało się, że mężczyzna ma nowotwór. „Podczas jednej z niedzielnych Mszy św. Piotr zasłabł, więc wyszliśmy na zewnątrz. Wówczas podeszła do nas pewna starsza pani. To od niej po raz pierwszy usłyszałam o Ojcu Pio. Powiedziała nam, abyśmy się do niego modlili, i tak zrobiliśmy. Codziennie wspólnie odmawialiśmy Nowennę do Najświętszego Serca Pana Jezusa zalecaną przez Ojca Pio. Piotr czuł się coraz lepiej, operacja się udała, naświetlania odniosły skutek. Niestety, rok później pojawił się drugi, zupełnie inny nowotwór. (...) Podczas długiego, uciążliwego leczenia zawierzyliśmy wszystko Bogu i prosiliśmy Ojca Pio o wstawiennictwo. Do naszej modlitwy przyłączyły się mama Piotra i moja siostra”. Modlitwy zostały wysłuchane. „(...) Wróciliśmy do Polski, wzięliśmy ślub. Ojciec Pio jest patronem naszego małżeństwa” – napisała Sylwia.

Przypadek Urszuli

Urszula Bremer nie należała do praktykujących katolików. Księdza znała z odwiedzin po kolędzie, do kościoła chodziła okazjonalnie. Jej ojciec był niepraktykujący, a mama studiowała Pismo Święte ze świadkami Jehowy. „Wychowywana byłam w oparciu o ich wiarę. Tylko u dziadka w Torzymiu na starym radiu stał obrazek z Ojcem Pio. Nie miałam pojęcia, kim była ta postać trzymająca biały krążek w podniesionych dłoniach, osłoniętych rękawiczkami bez palców. Przypuszczałam, że to ktoś ważny, gdyż inaczej wizerunek nie stałby na tak eksponowanym miejscu. Dopiero od babci się dowiedziałam, kim był ów kapłan, chociaż wtedy niewiele z tego zrozumiałam” – wspomina Urszula. Życie jej nie oszczędzało. Wcześnie owdowiała, została sama z trójką dzieci. „Stale szukałam sensu życia, błądziłam. Najmłodszy syn jeszcze nie umiał chodzić, a na dodatek zachorował na zapalenie opon mózgowych. Tego samego roku, w Wigilię, umarł mój ojciec. W niedługim czasie zmarły też dwie kuzynki, a po nich dwaj wujkowie i ciocia. Pogrzeby następowały jeden po drugim, a ja zaczęłam przejawiać pierwsze oznaki depresji. Pewnego razu sąsiadka mojej mamy przyniosła do przeczytania książeczkę. Na okładce dostrzegłam znajome zdjęcie sprzed lat – człowieka z uniesionymi dłońmi w wytartych rękawiczkach. Lektura miała pomóc mojej mamie powrócić do Kościoła, jednak ja pochwyciłam ową książeczkę, jakby to był skarb, na który tyle lat czekałam. W drodze powrotnej do domu czytałam ją z zapałem” – kontynuuje. Jej życie zdawało się uspokajać, zamieszkała z matką, która pomagała w opiece nad dziećmi. „Spokojne, harmonijne życie skończyło się niecałe pięć miesięcy później. Mama odbierała mojego syna ze szkoły. Kiedy przechodzili przez ulicę na zielonym świetle, zza zakrętu wyjechała ciężarówka. Mama zachowała przytomność umysłu i zdążyła odepchnąć dziecko, sama jednak zginęła pod kołami samochodu. (...)Dziesięć miesięcy po wypadku syn został ponownie potrącony przez samochód. Tego, co przechodziłam, nie da się opisać” – opowiada. Wtedy przypomniała sobie o książeczce. „Miałam ją przez cały ten czas. Zaczęłam czytać – jednym tchem, jakby od tego zależało moje życie, każdą linijkę po kilka razy. Nagle poczułam przedziwny, cudowny zapach, jakiego nie znałam, wprost anielski. Nie wiadomo, skąd pochodził. W domu poza mną i synem nie było nikogo. Zaczęłam się rozglądać, szukając źródła tej woni, gdy w końcu dotarło do mnie: to on, Ojciec Pio! Nie zostawił mnie samej. Wskazał mi drogę” – podkreśla.

Grupy Modlitwy

Szczególnym fenomenem są wciąż powstające w Polsce Grupy Modlitwy Ojca Pio. Pierwsze takie grupy powstały we Włoszech z inicjatywy samego Ojca Pio i w odpowiedzi na wezwanie Piusa XII do modlitwy. Z czasem zaczęto je zakładać także za granicą – w Polsce pierwsza powstała w Krakowie, w 1983 r., potem w Chełmie Lubelskim i Wrocławiu. Powstawaniu kolejnych grup sprzyjał rosnący kult Ojca Pio, zwłaszcza po jego beatyfikacji w 1999 r. i kanonizacji w 2002. W Polsce szczególnym miejscem kultu świętego z San Giovanni Rotondo są sanktuaria, m.in. na Przeprośnej Górce w Siedlcu k. Częstochowy i w Terliczce.

Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec

Pod takim hasłem odbędzie się w jasnogórskim sanktuarium w nocy z 28 na 29 września br. czuwanie modlitewne Grup Modlitwy Ojca Pio.

Sam Ojciec Pio często zachęcał do żarliwej modlitwy za tych, którzy cierpią męki czyśćcowe: „Polecajmy tej drogiej Matce święte dusze w czyśćcu. Któż z nas nie ma tam swoich bliskich i kto wie, jak wielu z nich cierpi tam może – a nawet z pewnością – także przez nas... Prośmy Mamę, aby przyszła im z pomocą, łagodząc ich cierpienia i chłodząc dręczący ich płomień” – przypomina słowa świętego stygmatyka br. Mateusz Magiera, kapucyn.

Wszystkie świadectwa pochodzą z „Głosu Ojca Pio”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

I Pallotyńskie Forum Ewangelizacyjne: Odpowiedzialni. Nowa Huta+

2019-09-23 20:08

Św. Wincenty Pallotti odkrył, że w dziele ewangelizacji potrzebne są współpraca i współdziałanie różnych grup w Kościele: kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich. Był przekonany, że współdziałanie wszystkich ochrzczonych, a więc wszystkich odpowiedzialnych za Kościół, może przyspieszyć jego rozwój i przyczynić się do odniesienia sukcesu w dziele ewangelizacji.

Pallotti FM

Pallotti zrozumiał, że każdy chrześcijanin, w łączności z Jezusem, ma obowiązek podejmowania zadań na rzecz Kościoła i świata. Sami biskupi i księża nie mogą dźwigać całej odpowiedzialności za ewangelizację. Pallottiemu zależało, aby wszyscy poczuli się odpowiedzialni za „ożywianie wiary, rozpalanie miłości i jednoczenie wysiłków”. Dlatego też pallotyńska Parafia w Krakowie pw. Matki Bożej Pocieszenia oraz Radio Pallotti.FM wychodząc na potrzeby dzisiejszego świata, organizuje spotkanie: Pallotyńskie Forum Ewangelizacyjne dla młodych duchem ODPOWIEDZIALNI. NOWA HUTA+

PLAN SPOTKANIA

8.30-12.00 ewangelizacja dla seniorów i nie tylko

8.30 kawa

9.00 Rozpoczęcie spotkania

9.30 1 konferencja: bp Janusz Mastalski – Być Apostołem w dzisiejszym świecie.

10.00 przerwa

10.30 2 konferencja: Wincenty Podobiński – św. Michał Archanioł, Patron Kościoła.

11.00 3 konferencja: Jan Budziaszek – Jezus dał nam do pomocy swoją Matkę.

12.00 Anioł Pański, przerwa

12.00-14.00 impreza towarzysząca, warsztaty.

14.00-21.30 ewangelizacja dla młodych duchem

14.00 Rozpoczęcie 2 części spotkania

14.15 4 konferencja: Michał Bukowski PAX – Jestem odpowiedzialny za Kościół!

15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia – Marysia Krawczyk

15.15 przerwa

16.00 5 konferencja: ks. Mikołaj Konarski – Jak ma wyglądać odpowiedzialność ludzi wierzących za kształt wiary i miłości w świecie?

17.30 przerwa

18.00 6 konferencja: ks. Krzysztof Kralka SAC – Co Duch Święty mówi do Kościoła?

19.15 Msza Święta: Przewodniczenie i Homilia ks. Zenon Hanas SAC

20.00 Koncert ewangelizacyjny GSUS PROJECT

Modlitwa uwielbienia i wstawiennicza

Stoiska: Radio Pallotti.FM, Salvatti.pl, Pallotyńskie Centrum Młodzieży, Pallotyński Sekretariat Misyjny, Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego.

Zgłoszenia przyjmujemy do 11 października 2019 r w następujące sposoby:

1) ELEKTRONICZNIE: (w celu zgłoszenia swojego udziału w rekolekcjach proszę wypełnić zamieszczony na stronie www.pallotti.fm)

2) TELEFONICZNIE: dzwoniąc pod nr telefonu: 12 680 39 00 w godzinach 8.00-13.00

3) OSOBIŚCIE: Parafia Matki Bożej Pocieszenia, ul. Bulwarowa 15a, Kraków (po każdej Mszy Świętej oraz w czasie trwania kancelarii parafialnej: od poniedziałku do piątku 16.00-17.30 oraz sobota 19.00-19.30)

W czasie całego wydarzenia będą miały miejsce targi pallotyńskie, możliwość zakupu kawy, herbaty, napojów oraz przekąsek.

12 października (sobota) 2019, Hala Wanda Kraków (ul. Odmogile 1B)

Organizatorzy: Parafia Matki Bożej Pocieszenia, Radio Pallotti.FM

Patronat honorowy: Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem