Reklama

relacje relacje relacje relacje

Żyć nauką Jezusa

22 stycznia w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. odbyło się czuwanie modlitewne w ramach dni skupienia Akcji Katolickiej pod hasłem: Widzieć - ocenić - działać. Spotkanie rozpoczęliśmy Mszą św., której przewodniczył diecezjalny asystent kościelny Akcji Katolickiej - ks. Zbigniew Kucharski.
Ks. Kucharski w swoim słowie na kanwie Ewangelii o zapracowanym Jezusie, który służąc tłumom bez wytchnienia, nie mógł się nawet posilić, nawiązał do czasów nam współczesnych. Stawiał nam pytanie: W jaki sposób być przy Jezusie? Odpowiedzią są organizacje katolickie. Akcja Katolicka to być przy Chrystusie i żyć w związku z tym, ze względu na Jezusa Chrystusa.
Na dalszą część spotkania przeszliśmy do sali przykościelnej. Wykład Księdza Zbigniewa skoncentrował się nad problemem i zrozumieniem, czym jest dla nas Akcja Katolicka. Przynależność do organizacji katolickich AK i KSM jest misją apostolską Kościoła. Trzeba podjąć współpracę ze środowiskami zlaicyzowanymi, czynić dobro, które ma przemieniać otoczenie. Mimo trudności mówić tak, jak Ojciec Święty, aby budzić sumienie dzisiejszego świata. Powodować ciągłe uczestnictwo Kościoła we wszystkich dziedzinach życia. Misja apostolska Kościoła jest pokoleniowa, jest zadana wszystkim. Na mocy chrztu św. każdy jest powołany do naśladowania Chrystusa, z zachowaniem specyfiki swojego stanu. Człowiek od momentu bierzmowani, dotknięty Duchem Świętym, jest powołany do czynienia dobra poprzez świadectwo własnego życia.
Zaproszonym gościem na nasze skupienie modlitewne był dr Marek Kuczyński, przedstawiciel Zarządu DIAK. W swoim wystąpieniu przybliżył potrzeby działania społecznego i wychodzenia na zewnątrz z różnymi inicjatywami.
„Życie społeczne nie musi być kreowane przez partie polityczne, musi być zgodne ze stanowiskiem Kościoła. Akcja Katolicka jest częścią struktury hierarchii kościelnej. Staramy się widzieć, jakie mamy potrzeby i narzędzia do działania - mówił dr Kuczyński. - Organizując festyny, przyciągamy parafian ciekawą atmosferą i potrzebą zaprezentowania swoich umiejętności. Propagujemy naukę języków obcych. Prowadzimy wydawnictwo podręczników do języka angielskiego”.
Dobro spowodowane Akcją Katolicką wpisze się w sumienie człowieka, który może być z daleka od Kościoła. Musimy tworzyć siłę medialną. Działania nasze winny być długofalowe i opierać się na posłuszeństwie hierarchii oraz zachowaniu pokory. Specyfika każdej parafii jest inna i od tego powinna zależeć nasza współpraca. Odpowiedni klimat tworzy zaufanie Panu Bogu przez oddanie i pogłębianie życia religijnego. „Należy żyć Jezusem Chrystusem - Jego nauką (życiem), śmiercią i zmartwychwstaniem” - zakończył dr Kuczyński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję