Reklama

Zaprzyjaźnić się ze świętymi

Uroczystość Wszystkich Świętych... Kim są święci? Czy są nam dzisiaj potrzebni? Co mogą ofiarować, czego nauczyć?

Niezwykłość w zwyczajności

Święci to przede wszystkim ludzie. Wydaje się, że nie dość podkreślania faktu, że święci to ludzie tacy sami jak my. To stanowi ich największą zaletę, to czyni ich tak interesującymi i sprawia, że ich postawa jest ciągle aktualna. Niezwykłość w zwyczajności. To, że żyli w konkretnym miejscu, mieli swoje upodobania, wady, że często, nim doszli do świętości, błądzili, szukali. Bóg, Jego istnienie, wiara w Niego nie od razu - przynajmniej dla niektórych z nich - były oczywiste.

Święci - to ludzie najczęściej nie z naszych wyobrażeń. Najczęściej nie tacy cukierkowi, z aureolą na głowie, oczami wzniesionymi do góry, anemiczni, bezkrwiści, nieziemscy, bliżsi aniołom niż nam, ludziom tej ziemi, tego czasu. Najczęściej są inni niż większość ich portretów z tzw. Martyrologium czy Żywotów Świętych. Często z góry uprzedzając się do nich, rezygnujemy z nawiązania z nimi kontaktu, zawarcia bliższych znajomości. A warto! Warto zaprzyjaźnić się choćby z kilkoma z nich, z tymi, którzy mają nam najwięcej do powiedzenia, którzy mają nas pouczyć o drodze do Boga, bo przecież tę drogę już przeszli.

Święci - to najlepsi spośród nas. Są jak gwiazdy niebieskie, przez które nas Chrystus oświeca, są jak pochodnie w miłości Bożej gorejące, są wreszcie jak bracia starsi, na dworze królewskim służący ( por. Piotr Skarga Żywoty świętych). Chciałoby się powiedzieć: "Święty to też człowiek". Ale to nie tak, bo święty to nade wszystko człowiek. Dlaczego? Gdyż został stworzony przez Boga, dla Boga i na Jego podobieństwo. Święty to ten, który tę prawdę przyjął i wyciągnął z niej wszystkie konsekwencje.

Święci to ludzie, którzy przyjęli Ewangelię dosłownie. Dla świętych wszystkich czasów to, co powiedział Pan Jezus przed dwoma tysiącami lat, powiedział także do nich. Dla świętych Kazanie na Górze wraz z ośmioma błogosławieństwami, to nie tylko godny studiowania traktat teologiczny, lecz konkretne wskazówki, jakim należy być, by osiągnąć królestwo niebieskie. "Nie piękność chwały samego świętego jest ważna, ale piękność jego chwały jako część korony Chrystusa Króla" (Tomasz Merton). Święci nieustannie oddają cześć i chwałę Bogu i to stanowi ich radość i szczęście; oglądają Boga "twarzą w twarz", poznają Go tak, jak sami byli poznani przez Niego, gdy jeszcze byli na ziemi.

W uroczystość Wszystkich Świętych cieszymy się ich niezmąconą radością; dlatego jest to święto radosne. Ciesząc się ich szczęściem, wierzymy, że ono będzie naszym udziałem, gdyż wszyscy zostaliśmy wezwani do świętości, do ubogacenia korony Chrystusa Króla, Świętego Świętych, Świętego Boga. "Wy również, niby święte kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo, dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu, przez Jezusa Chrystusa" ( por. 1 P 1, 5).

Wśród drogocennych kamieni

W koronie naszego Króla jest diament jaśniejący najpiękniej, umieszczony na centralnym miejscu - Maryja, Królowa Wszystkich Świętych. Ona jest wzorem i typem świętości najmilszej Sercu Jezusa. Dziewica ośmiu błogosławieństw: cicha, uboga, czystego serca, miłosierna, pokój czyniąca, całkowicie Jemu oddana. A przy tym tak ludzka, jak w wierszu ks. J. Twardowskiego: "O, córko świętej Anny, z najwyższych obrazów, taka ludzka, że nie byłaś dorosłą od razu". Wpatrujemy się w Nią i prosimy, szczególnie w naszym sanktuarium reskim, by nas prowadziła drogą świętości, jaką wybrał dla nas Jej Syn.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląskie/ Chasydzi będą modlić się przy grobie słynnego cadyka z Lelowa

2023-01-27 07:41

[ TEMATY ]

Żydzi

Lelów

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Chasydzi z wielu krajów świata, jak co roku, przybyli do kilkutysięcznego Lelowa k. Częstochowy, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Zgodnie z tradycją modlitwom będą towarzyszyć tańce i śpiewanie psalmów.

28 stycznia przypada 209. rocznica śmierci Bidermana – pierwszego cadyka chasydzkiej dynastii Lelow i jednego z najbardziej znanych ówcześnie cadyków na ziemiach polskich. Myśli Bidermana do dziś cytowane są przez chasydów na całym świecie.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję