Reklama

Książki

„Na drogach posługiwania”: felietony abp. J. Michalika

„Na drogach posługiwania”- to tytuł zbioru felietonów abp Józefa Michalika przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wydanych jako 305 tom w serii Biblioteki „Niedzieli”. Publikacja jest wnikliwą refleksją nad chrześcijaństwem w czasie i po 50 latach od Soboru Watykańskiego II.

Treść publikacji stanowią teksty abp Józefa Michalika drukowane wcześniej w "Niedzieli", dotyczące chrześcijańskiego życia szczególnie w naszej Ojczyźnie. - Ksiądz Arcybiskup dotyka tematów bardzo zwyczajnych, które nurtują chrześcijanina, niepokoją pasterza, ale też są szansą i nadzieją. Podchodzi do nich ze swą refleksją serdecznie i przekonywająco.- pisze we Wstępie do książki ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podejmuje w swoich felietonach takie tematy jak m. in. katecheza w szkole, duszpasterstwo dorosłych, duszpasterstwo młodzieży.

Abp Józef Michalik, podejmując temat katechezy w szkole ukazuje misję i zadania katechety, który ma być świadkiem Ewangelii i człowiekiem, który podkreśla sens nauczania o Bogu. - Problemem współczesnej katechizacji nie jest jej miejsce, to znaczy szkoła. Problemem jest przywrócenie wewnętrznej mocy polskiej rodzinie, powszechne pogłębienie wiary, czytelnictwo prasy religijnej - pisze w jednym z felietonów abp Michalik.

Metropolita przemyski podejmuje również temat lustracji. - Pozbawienie człowieka dobrego imienia jest wielką niesprawiedliwością, krzywdą niekiedy nieodwracalną - uważa abp Michalik.

„Nie należy bać się ujawnienia pełnej prawdy o mocodawcach i zniewolonych lękiem współpracownikach, ale powinna to być relacja sprawdzona, pozwalająca na podanie wyjaśnień, okoliczności łagodzących lub obciążających. Trzeba dać też tym ludziom szansę naprawienia wyrządzonych krzywd” - kontynuuje abp Michalik.

Autor podejmuje także temat patriotyzmu i wychowania patriotycznego. - O patriotyzmie mówić trzeba, więcej, trzeba nim żyć- zauważa abp Michalik.

Reklama

Przewodniczący KEP sięga m. in. do myśli Norwida, Zbigniewa Herberta, bł. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, któremu poświęca felieton zatytułowany: „Z Prymasem Tysiąclecia ku pojednaniu”. - Kard. Stefan Wyszyński był autorytetem w czasach swojego posługiwania. Czy i dzisiaj może być przewodnikiem na polskiej ziemi?- pyta abp Michalik.

Autor podkreśla, że „dzisiaj ludzie wierzący oczekują od swoich pasterzy podobnie zdecydowanej postawy w demaskowaniu kłamliwej propagandy, jak to miało miejsce wtedy”.

Zdaniem ks. Skubisia książka abp. Józefa Michalika „może być znakomitym podręcznikiem dla kapłanów, który chcą podejmować nowoczesne duszpasterstwo”.

Redaktor naczelny „Niedzieli” we wstępie do książki podkreśla, że może być ona dużą pomocą dla katechetów, członków stowarzyszeń i ruchów katolickich. - Głoszenie Ewangelii jest dzisiaj ogromnym wyzwaniem dla Kościoła, a rzeczywistość medialna tego nie ułatwia. Dlatego trzeba szukać świateł, wskazówek i pomocy - pisze ks. Skubiś.

Abp Józef Michalik w serii Biblioteki „Niedzieli” opublikował również swoje felietony pt. „Minął tydzień” w dwóch tomach (2000 r., 2001 r.), „Wokół Roku Wiary”(2011 r.)

2013-02-01 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsza godzina dla zmarłych

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Jan Marczak

Godzina Mszy świętej to najważniejsza godzina dla tych wszystkich, którzy czekają na ostateczne oczyszczenie w czyśćcu, aby przejść do szczęśliwej wieczności, do oglądania Pana Boga w niebie – powiedział abp Józef Michalik, który w uroczystość Wszystkich Świętych przewodniczył Mszy św. na Cmentarzu Głównym w Przemyślu.

- Pomagamy im naszą miłością i pamięcią, ale nie byłaby ona skuteczna, gdybyśmy jej nie włączyli w zbawczą miłość Chrystusa, który umarł za nich i za nas na krzyżu – dodał metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Liczby fazy grupowej MŚ w Katarze:

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję