Reklama

Książki

„Na drogach posługiwania”: felietony abp. J. Michalika

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

„Na drogach posługiwania”- to tytuł zbioru felietonów abp Józefa Michalika przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski wydanych jako 305 tom w serii Biblioteki „Niedzieli”. Publikacja jest wnikliwą refleksją nad chrześcijaństwem w czasie i po 50 latach od Soboru Watykańskiego II.

Treść publikacji stanowią teksty abp Józefa Michalika drukowane wcześniej w "Niedzieli", dotyczące chrześcijańskiego życia szczególnie w naszej Ojczyźnie. - Ksiądz Arcybiskup dotyka tematów bardzo zwyczajnych, które nurtują chrześcijanina, niepokoją pasterza, ale też są szansą i nadzieją. Podchodzi do nich ze swą refleksją serdecznie i przekonywająco.- pisze we Wstępie do książki ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Reklama

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podejmuje w swoich felietonach takie tematy jak m. in. katecheza w szkole, duszpasterstwo dorosłych, duszpasterstwo młodzieży.

Abp Józef Michalik, podejmując temat katechezy w szkole ukazuje misję i zadania katechety, który ma być świadkiem Ewangelii i człowiekiem, który podkreśla sens nauczania o Bogu. - Problemem współczesnej katechizacji nie jest jej miejsce, to znaczy szkoła. Problemem jest przywrócenie wewnętrznej mocy polskiej rodzinie, powszechne pogłębienie wiary, czytelnictwo prasy religijnej - pisze w jednym z felietonów abp Michalik.

Metropolita przemyski podejmuje również temat lustracji. - Pozbawienie człowieka dobrego imienia jest wielką niesprawiedliwością, krzywdą niekiedy nieodwracalną - uważa abp Michalik.

Reklama

„Nie należy bać się ujawnienia pełnej prawdy o mocodawcach i zniewolonych lękiem współpracownikach, ale powinna to być relacja sprawdzona, pozwalająca na podanie wyjaśnień, okoliczności łagodzących lub obciążających. Trzeba dać też tym ludziom szansę naprawienia wyrządzonych krzywd” - kontynuuje abp Michalik.

Autor podejmuje także temat patriotyzmu i wychowania patriotycznego. - O patriotyzmie mówić trzeba, więcej, trzeba nim żyć- zauważa abp Michalik.

Przewodniczący KEP sięga m. in. do myśli Norwida, Zbigniewa Herberta, bł. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, któremu poświęca felieton zatytułowany: „Z Prymasem Tysiąclecia ku pojednaniu”. - Kard. Stefan Wyszyński był autorytetem w czasach swojego posługiwania. Czy i dzisiaj może być przewodnikiem na polskiej ziemi?- pyta abp Michalik.

Autor podkreśla, że „dzisiaj ludzie wierzący oczekują od swoich pasterzy podobnie zdecydowanej postawy w demaskowaniu kłamliwej propagandy, jak to miało miejsce wtedy”.

Zdaniem ks. Skubisia książka abp. Józefa Michalika „może być znakomitym podręcznikiem dla kapłanów, który chcą podejmować nowoczesne duszpasterstwo”.

Redaktor naczelny „Niedzieli” we wstępie do książki podkreśla, że może być ona dużą pomocą dla katechetów, członków stowarzyszeń i ruchów katolickich. - Głoszenie Ewangelii jest dzisiaj ogromnym wyzwaniem dla Kościoła, a rzeczywistość medialna tego nie ułatwia. Dlatego trzeba szukać świateł, wskazówek i pomocy - pisze ks. Skubiś.

Abp Józef Michalik w serii Biblioteki „Niedzieli” opublikował również swoje felietony pt. „Minął tydzień” w dwóch tomach (2000 r., 2001 r.), „Wokół Roku Wiary”(2011 r.)

2013-02-01 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: nie można zgodzić się na Polskę, która wymiera

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Jarosław Futoma

- Nie możemy zgodzić się na koniec Polski, która wymiera. Trzeba budzić wiarę w Boga, wiarę w rodzinę, trzeba budzić miłość w sercach ojców i matek, ofiarną miłość gotową do poświęcenia, gotową do przyjęcia kolejnego dziecka – mówił abp Józef Michalik podczas X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu.

Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „O budowaniu kultury życia – by zawierzyć raz jeszcze Świętemu Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nienarodzonych, w naszej ojczyźnie i na całym świecie”.

CZYTAJ DALEJ

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Trybunalski: Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych

2021-07-25 19:32

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

Archidiecezja Łodzka

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków

Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Pielgrzymka Dziadków i Osób Starszych do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

Z woli Ojca Świętego Franciszka, w ostatnią niedzielę lipca, obchodzony jest światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej racji do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej pielgrzymowały osoby starsze, jak również rodziny, które dziękowały za Babcie i Dziadków prosząc o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy potrzebują umocnienia w podeszłym wieku czy chorobie, zwłaszcza dotkniętych cierpieniem związanym z Covid19.

Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Piotrkowskiej, którą prowadziły osoby starsze świętujące swój dzień. O godz. 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz piotrkowskiego sanktuarium, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję